• O blogu
  • Kontakt
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Instagram
Oliwka24.pl - Blog o zdrowej żywności
  • Diety
  • Herbaty
  • Miody
  • Oleje jadalne
  • Soki
  • Uroda
  • Witaminy i mikroelementy
  • Zdrowa żywność
  • Zioła
  • Zdrowie
Strona główna / Zioła / Herbaty ziołowe – rodzaje, właściwości i zastosowanie 26 kwietnia 2018

Herbaty ziołowe – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Herbaty ziołowe – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Herbaty ziołowe towarzyszą nam od setek tysięcy lat, pomagając złagodzić czy nawet pozbyć się różnego typu dolegliwości zdrowotnych.Moc drzemiąca w świeżo zerwanych roślinach jest nie do przecenienia, dlatego też warto wykorzystać prozdrowotne właściwości ziół. Dawniej tylko nieliczni posiadali wiedzę na temat działania poszczególnych roślin, a dzisiaj jest ona łatwo dostępna i praktycznie na wyciągnięcie ręki każdego z nas. Zioła stosowane mądrze i w odpowiednich dawkach potrafią wręcz zdziałać cuda. Warto zatem zacząć korzystać z dóbr przyrody. Tym bardziej, że inwentarz natury jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Herbatki ziołowe działają pozytywnie na trawienie, zaparcia, refluks, wątrobę, nerki, menopauzę, włosy, skórę, wzdęcia, trądzik, kaszel czy nawet ból głowy. Pomagają przy nadciśnieniu, odkwaszają organizm i oczyszczają go oraz sprzyjają odchudzaniu, obniżają poziom cholesterolu we krwi, czy też działają uspokajająco.

Rodzaje ziół

Istnieje wiele rodzajów herbat ziołowych i trzeba by napisać całą książkę, aby je wszystkie wymienić i opisać ich właściwości. W zależności od składników znajdujących się w danej mieszance, napar będzie miał inny smak i zapach oraz konkretne działanie lecznicze. Najbardziej aromatyczne i cenne są herbatki sporządzone ze świeżych ziół, które zawierają w sobie cenne olejki eteryczne. Surowce na herbatkę można zebrać samemu czy też wyhodować we własnym ogrodzie/doniczce.

lipa

Oczywiście bezproblemowo można je kupić również w aptece, u zielarza czy też ze sprawdzonego źródła w Internecie. Do popularnych herbat ziołowych zaliczyć można te z bzu czarnego, z dzikiej róży, z dziurawca, z fiołka trójbarwnego, z hibiskusa, z jeżyny, z echinacei, z głogu, z kopru włoskiego, z krwawnika, z rumianku, z mięty, z lipy, z maliny, z melisy, z owocu jarzębiny, z nagietka lekarskiego, z pokrzywy, z piołunu, z porzeczki czarnej, z poziomki, z szałwii, ze świetlika łąkowego, z żeń-szenia, z pięciornika gęsiego, z tasznika, z podbiału pospolitego, ze stokrotki pospolitej, z przywrotnika, z liści brzozy, z ukwapu, z dziewanny, z lipy, z lawendy, babki lancetowatej czy też z tymianku.

Właściwości herbat ziołowych

Herbaty ziołowe mogą mieć przeróżne właściwości, w zależności od ich składu, czyli ziół wchodzących w skład mieszanki. Stosować można także monozioła, jednakże okazuje się, że znacznie skuteczniejsze są mieszanki ziołowe. Należy jednak zwrócić uwagę na to, które zioła działają ze sobą synergistycznie. Jeśli jednak nie posiadamy wiedzy na temat właściwości ziół, najlepiej jest kupić gotową mieszankę ze sprawdzonego źródła czy też udać się do zielarza w celu skomponowania mieszanki optymalnej dla naszych indywidualnych potrzeb.

Zioła działają wszechstronnie na cały organizm. Wykazują właściwości przeciwwirusowe, bakteriobójcze, moczopędne, przeciwzapalne, antyhistaminowe, antyseptyczne, antyoksydacyjne, rewitalizujące, odżywcze, uspokajające, odprężające, rozkurczowe, delikatnie nasenne, przeciwgorączkowe, napotne, przeciwpróchnicze i oczyszczające.

Działanie ziół

Nie od dziś wiadomo, że zioła wykazują lecznicze działanie. Dostępne są one całkowicie za darmo i można spotkać je niemalże wszędzie. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że wyrywane w ogródku „chwasty” posiadają prozdrowotne właściwości. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby zdobyć wiedzę pozwalającą na rozróżnienie poszczególnych gatunków ziół. Stosowaniem ziół przy nieznaniu ich wyglądu czy właściwości można wyrządzić sobie wręcz krzywdę. Świeże zioła pojawiają się już wczesną wiosną i nie trzeba ich nawet daleko szukać. Na łąkach do dyspozycji mamy cały inwentarz natury. Warto nazbierać sobie ziół i wysuszyć je latem, aby móc przyrządzać sobie domowe napary ziołowe także zimą.

zbieranie ziół

Napary ziołowe zawierają związki korzystnie wpływające na nasz organizm, typu teina, polifenole, witaminy, minerały. Dzięki nim można w naturalny, bezpieczny i skuteczny sposób wzmocnić serce, zmniejszając ryzyko zawału i wspomagając układ krążenia. Herbatki ziołowe pomagają również obniżyć poziom cholesterolu we krwi i wpływają korzystnie na naczynia krwionośne. Działają zbawiennie także na układ trawienny, pomagając uporać się z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami typu wzdęcia, biegunki, kolki czy niestrawność. Świeże napary z ziół przyśpieszają przemianę materii, usprawniają pracę jelit, łagodzą objawy zatrucia pokarmowego, działają korzystnie na pracę nerek i układu moczowego. Wiele ziół działa również przeciwnowotworowo, sprzyja długowieczności i chroni nasz organizm przed najróżniejszymi patogenami.

Zastosowanie herbat ziołowych

Każda herbata ziołowa ma inne właściwości i działa inaczej na nasz organizm. Stąd tez bardzo istotny jest odpowiedni jej wybór.

Na odchudzanie

Osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów, z całą pewnością powinny wspomóc się herbatami ziołowymi. Dzięki temu łatwiej będzie oczyścić organizm i usprawnić proces odchudzania. Godne polecenia są mieszanki ziołowe przyśpieszające przemianę materii, które dodatkowo eliminują toksyny nagromadzone w naszym organizmie. Terapię odchudzającą wspomagają mięta, skrzyp polny, mniszek lekarski, lubczyk lekarski, krwawnik pospolity oraz kruszyna pospolita.

Na trawienie

Chyba każdemu z nas zdarzyło się co najmniej raz w życiu mieć problemy z trawieniem, zaburzeniem pracy wątroby, czy trzustki. Można się jednak przez nimi ustrzec, sięgając po kwiat lawendy i rumianku, ziele dziurawca i przywrotnika, po miętę i bazylię oraz po nasiona kozieradki, korzeń mniszka i mydlnicy. Pomocne są również kłącza rzewienia, liść bobrka, melisa, lubczyk, krwawnik, drapacz, szanta, nawłoć i majeranek.

dziurawiec

Odkwaszanie organizmu

Spożywane przez nas pokarmy bardzo często działają zakwaszająco na organizm, co skutkuje wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. W celu odkwaszenia organizmu warto sięgać po zioła o działaniu alkalizującym: podagrycznik, pokrzywa, ostropest plamisty, złocień maruna, traganek i ruszczyk kolczasty.

Na zaparcia

Z zaparciami boryka się ogromna liczba osób, jednakże sięganie po środki przeczyszczające nie jest dobrym pomysłem. Ten męczący problem można rozwiązać, sięgając po zioła- kora kruszyny, liść jeżyny, kwiat akacji, rumianek pospolity, mięta pieprzowa, owoc głogu, ziele serdecznika, kłącze tataraku, kwiat lawendy, rdest ptasi, kozłek lekarski, czarny bez, dziurawiec, melisa, pączki brzozy.

Na trądzik i ładną cerę

Trądzik jest utrapieniem wielu osób i dotyka nie tylko nastolatków. Tak naprawdę to wykwity na skórze mogą pojawić się w każdym wieku, gdyż w ten sposób organizm pragnie przez skórę wyrzucić znajdujące się w nim toksyny. Przy trądziku zaleca się sięgać po herbatki ziołowe, w skład których wchodzą rośliny posiadające właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne oraz wykazujące działanie łagodzące. Godne plecenia są napary z szałwii, mniszka, pokrzywy, korzenia łopianu, fiołka trójbarwnego. Nie tylko poprawiają one wygląd naszej skóry, ale dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne oraz usprawniają mikrokrążenie i przyśpieszają proces gojenia.

fiołek trójbarwny

Na oczyszczanie organizmu

Tak jak usuwamy zabrudzenia z naszego ciała i włosów, tak nasz organizm potrzebuje oczyszczenia z nagromadzonych złogów od środka. Świetnie do tego nadają się następujące zioła: ostropest plamisty, czystek, melisa lekarska, rumianek, pokrzywa, czarnuszka siewna, fiołek trójbarwny, mniszek lekarski, skrzyp polny i łopian.

Na jelita

W przypadku dolegliwości jelitowych warto sięgnąć po miętę, rumianek, melisę, babkę lancetowatą i szerokolistną oraz po dziurawiec, anyż, kminek i koper.

Moczopędne herbatki ziołowe

Toksyny nagromadzone w naszym organizmie można oczywiście w pewnym stopniu usunąć za pomocą farmakologicznych diuretyków, jednakże może to nieść ze sobą szereg skutków ubocznych. Znacznie korzystniejsze dla naszego zdrowia będzie sięgnięcie po naturalne herbatki ziołowe o działaniu moczopędnym. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo. Zioła o działaniu moczopędnym przyczyniają się do zwiększenia ilości wydalanego moczu na dobę, a wraz z nim szkodliwych substancji z organizmu. Na korzyść ziół przemawia to, że nie wypłukują one z organizmu elektrolitów, jak ma to miejsce w przypadku aptecznych medykamentów. Godnymi polecenia ziołami będą:

1. Pokrzywa – wspomaga wydalanie mocznika i chloru z organizmu oraz wzmacnia system immunologiczny. Działa też korzystnie na układ pokarmowy, ponadto wzmacnia włosy i paznokcie.

2. Czarny bez – nie tyko działa moczopędnie, ale także silnie odtruwająco i stymulująco na przemianę materii. Zawiera flawonoidy i garbniki wspomagające oczyszczanie organizmu oraz wzmacnia odporność.

3. Mniszek lekarski – działa zarówno moczopędnie, jak i odtruwająco. Dodatkowo wspomaga prace nerek, żołądka i trzustki oraz usprawnia krążenie i pomocny jest przy infekcjach grzybiczych.

4. Skrzyp polny – usuwa nadmiar wody z organizmu, redukuje obrzęki i opuchliznę, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz mineralizację kości.

skrzyp polny

5. Brzoza brodawkowata – działa moczopędnie i napotnie, dzięki czemu można szybciej pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Ponadto posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.

6. Pietruszka – posiada właściwości moczopędne, bakteriobójcze i napotne.

Do popularnych ziół o działaniu moczopędnym zaliczyć można także lubczyk ogrodowy, jałowiec pospolity, żurawinę wielkoowocową, mącznicę lekarską, rdest ptasi i perz właściwy,

Na refluks i kłopoty z żołądkiem

Wiele osób zmaga się z bardzo nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest refluks. Okazuje się, że świetnym remedium są zioła, które pomagają złagodzić objawy związane z refluksem. Warto sięgnąć po:

1. Kwiat malwy czarnej – zawarte w nim związki śluzowe działają powlekająco na ściany przełyku i żołądka, czyli kojąco na podrażnienia spowodowane cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej.

2. Liść podbiału – działa łagodząco na stany zapalne przełyku.

3. Korzeń lukrecji – pomaga zregenerować podrażnioną śluzówkę przełyku.

4. Rumianek – pomaga zahamować nadmierne wydzielanie soku żołądkowego i substancji przyczyniających się do powstawania stanów zapalnych. Ponadto przyśpiesza gojenie się błon śluzowych.

rumianek

5. Liść prawoślazu lekarskiego – łagodzi podrażnienia i uszkodzenia nabłonka przełyku.

Herbatki ziołowe uspakajające na dobry sen

Jako, że wielu z nas żyje w ciągłym stresie, trudno jest nam się zrelaksować. Sięganie po tabletki uspokajające nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że ich skuteczność i skład pozostawiają wiele do życzenia, to jeszcze można sobie zaszkodzić. Godne polecenia są zioła pomagające łagodzić stres i zdenerwowanie:

1. Arcydzięgiel – działa uspokajająco na układ nerwowy, redukuje napady migreny, łagodzi skurcze przewodu pokarmowego, przyśpiesza trawienie i ogranicza zaburzenia nerwowe.

2. Chmiel – działa nie tylko uspokajająco i nasennie, ale także moczopędnie, antyseptycznie i przeciwbólowo. Zawarte w chmielu substancje wyciszają i uspokajają, co okazuje się być niezwykle pomocne przy problemach z zasypianiem.

3. Czarny bez – przeciwdziała zmęczeniu, wzmacnia system nerwowy, podnosi odporność organizmu i ma właściwości przeciwbólowe oraz działa odtruwająco.

4. Dziurawiec – działa także antydepresyjnie, poprawia nastrój i działa łagodnie rozkurczowo.

Ziołami pomagającymi uporać się ze stresem i zdenerwowaniem są także głóg, magnolia, berberys, kozłek lekarski, lawenda, melisa, miłorząb japoński, męczennica lekarska, pokrzywa, pomarańcza gorzka, rumian szlachetny, werbena i serdecznik pospolity.

Na kaszel i przeziębienie

Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, niektórym z nas ciężko jest nawet przełknąć łyk wody ze względu na silny ból gardła, a do tego pojawia się uporczywy kaszel. Zamiast sięgać po apteczne tabletki do ssania i syropy napakowane wręcz cukrem, warto skorzystać w pierwszej kolejności z ziół o działaniu wykrztuśnym i łagodzącym:

1. Liść podbiału – łagodzi stany zapalne górnych dróg oddechowych oraz działa wykrztuśnie, powlekająco i przeciwskurczowo.

2. Liść prawoślazu – działa wykrztuśnie i jest bardzo pomocny przy kaszlu oraz stanach zapalnych gardła i krtani.

3. Owoc anyżu – działa wykrztuśnie.

4. Tymianek – nie tylko ułatwia odkrztuszanie, ale także zwiększa ilość śluzu rozrzedzającego gęstą wydzielinę w gardle.

tymianek

5. Babka lancetowata – działa powlekająco i świetnie sprawdza się przy chrypce.

Na menopauzę

W życiu każdej dojrzałej kobiety pojawia się taki etap, który oznacza koniec naturalnej zdolności do zajścia w ciążę i rodzenia dzieci. Niestety w wielu przypadkach menopauza wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które potrafią nieźle dać się we znaki. Na szczęście natura obdarzyła nas ziołami, które są w stanie złagodzić m.in. uderzenia gorąca, lęki, stany depresyjne, suchość pochwy, nadpobudliwość, zmęczenie, wiotczenie mięśni i skóry, nadmierną potliwość czy zimne dreszcze.

W celu uporania się z nieprzyjemnymi symptomami klimakterium, warto sięgnąć po następujące zioła: niepokalanek, dzięgiel chiński, pluskwica groniasta, korzeń kozłka, dziurawiec, szyszki chmielu, kwiatostan głogu, ziele serdecznika, szałwia, mięta pieprzowa, ogórecznik, kozłek lekarski, liście malin, lukrecja, koniczyna czerwona i melisa.

Ziołowa pomoc przy nadciśnieniu

Jedni mają problem z niskim ciśnieniem, a drudzy z nadciśnieniem. Każde odstępstwo od normy sprawia, że kiepsko się czujemy. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo groźnym stanem chorobowym, który może przyczynić się wręcz do wystąpienia zawału serca czy też udaru mózgu. Nie należy zatem bagatelizować tego problemu. Ziołami polecanymi przy nadciśnieniu są: ziele ruty, rozmaryn, kwiatostan głogu, liść poziomki, ziele jemioły, ziele serdecznika, owoc jarzębiny, ziele skrzypu, kłącze perzu, melisa, mniszek lekarski.

Na włosy

Chyba każdy z nas marzy o posiadaniu bujnej i lśniącej fryzury, ale niestety wiele osób boryka się z matowymi, suchymi, wypadającymi i łamiącymi się włosami. Oprócz dostarczenia organizmowi witamin i soli mineralnych ze świeżych warzyw i owoców, warto regularnie popijać mieszanki ziołowe. Napary ziołowe można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Mocnym i lśniącym włosom sprzyjają łopian, pokrzywa, skrzyp polny, tatarak, mięta, chmiel, nagietek, kasztanowiec, szałwia lekarska, melisa, ziele owsa i liść lipy.

nagietek

Wzmocnienie i oczyszczenie nerek przy pomocy ziół

Jako, że nerki są głównym filtrem naszego organizm, od ich kondycji zależeć będzie w dużym stopniu to, jak się czujemy. Z całą pewnością nie należy bagatelizować żadnych objawów chorobowych nerek, gdyż może to skutkować ich niewydolnością. Ziołami usprawniającymi pracę pęcherza moczowego i nerek są cykoria podróżnik, mniszek pospolity, skrzyp polny, liść brzozy, pietruszka zwyczajna i palma sabałowa.

Zioła na dnę moczanową

Stosując odpowiednio skomponowane mieszanki ziołowe można złagodzić dotkliwe objawy dny moczanowej. Warto sięgnąć po zioła o działaniu alkalizującym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, oczyszczającym oraz usprawniającym przemianę materii. Pomocne okazują się być ziele skrzypu, liść mącznicy, koszyczek rumianku, liść brzozy, liść poziomki i nawłoć.

Ziołowa terapia na obniżenie cholesterolu

Nieprawidłowo zbilansowana dieta i brak aktywności fizycznej to prosta droga do problemów związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. W celu obniżeniu go, warto sięgnąć po zioła typu mniszek lekarski, ziele karczocha, kozieradka pospolita, ostryż długi, i ostryż jawajski, imbir lekarski, głóg, lipa, pokrzywa, serdecznik pospolity, łopian większy, cynamon i hibiskus.

Herbaty ziołowe na wzdęcia

Wzdęcia, gazy i ciągłe uczucie pełności potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Gdy tylko zaczną doskwierać nam tego typu nieprzyjemne objawy, warto sięgnąć po zioła o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym. Bardzo pomocne okazują się być: kminek, szałwia, koper włoski, mięta, imbir i anyż.

Podsumowanie informacji o herbatach ziołowych

Wartość herbatek ziołowych jest wręcz nie do przecenienia. Sięganie po konkretne rośliny i mądre ich stosowanie pozwala nie tylko uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale także wzmocnić organizm. Zamiast sięgać po najróżniejsze medykamenty z apteki, których stosowanie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami, warto najpierw skorzystać z mocy drzemiącej w naturalnych lekarstwach, jakimi są właśnie zioła. Działają one nie tylko leczniczo, ale i prewencyjnie. Z całą pewnością warto mieć zawsze pod ręką różnego typu herbatki ziołowe i pić je dla urozmaicenia zwykłej czarnej herbaty. Nie bez powodu przecież zioła znalazły tak szerokie zastosowanie w medycynie ludowej już setki lat temu.

Kobiety ciężarne i osoby przyjmujące leki powinny najpierw skonsultować stosowanie herbat ziołowych ze swoim lekarzem, aby sobie niepotrzebnie nie zaszkodzić. Zioła odpowiednio stosowane są bezpieczne, ale niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z określonymi medykamentami z apteki, dlatego też nie należy eksperymentować na własną rękę.

Polecane wpisy

  • Woda jonizowana - właściwości, wady i zalety, opinie
    Woda jonizowana - właściwości, wady i zalety, opinie
  • Olej z ogórecznika - właściwości, działanie i zastosowanie
    Olej z ogórecznika - właściwości, działanie i zastosowanie
  • Dąbrówka rozłogowa - właściwości i zastosowanie lecznicze
    Dąbrówka rozłogowa - właściwości i zastosowanie lecznicze
  • Ostróżka polna – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
    Ostróżka polna – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
  • Nawłoć pospolita - właściwości, działanie i zastosowanie
    Nawłoć pospolita - właściwości, działanie i zastosowanie
  • Cellulit - domowe sposoby i zabiegi lecznicze
    Cellulit - domowe sposoby i zabiegi lecznicze

Poprzedni wpis Mąka sojowa – właściwości, zastosowanie i przepisy
Następny wpisOrzechy laskowe – właściwości, kalorie i uprawa

komentarze

  • Aga
    1 maja 2018

    Tego właśnie potrzebowałam, prześwietny artykuł!!! Wielkie dzięki za tak wartościowy wpis ;)))

    Odpowiedz
    • Marcin Buczak
      2 maja 2018

      Bardzo dziękujemy za opinię:-)

      Odpowiedz
  • Danuta
    8 maja 2018

    Strzał w dziesiątkę ten tekst polecam

    Odpowiedz

Napisz komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Olej z wątroby rekina – pozyskiwanie, właściwości i przeciwwskazania
  • Woda jonizowana – właściwości, wady i zalety, opinie
  • Witamina D3 – badanie, dawkowanie i opinie
  • Perełkowiec japoński – właściwości, stosowanie i uprawa
  • Nawłoć pospolita – właściwości, działanie i zastosowanie
  • Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i uprawa
  • Rozmaryn – właściwości i działanie
  • Najistotniejsze mikro i makroelementy w diecie
  • Flawonoidy – właściwości, działanie i zastosowanie
  • Sól himalajska – skład mineralny, właściwości i zastosowanie

Kategorie

  • Diety
  • Herbaty
  • Miody
  • Oleje jadalne
  • Soki
  • Uroda
  • Witaminy i mikroelementy
  • Zdrowa żywność
  • Zdrowie
  • Zioła

Oleje roślinne

  • Olej kokosowy
  • Olej lniany
  • Olej rzepakowy
  • Oliwa z oliwek
  • Olej z czarnuszki
  • Olej z ostropestu
  • Olej z pestek dyni
  • Olej z wiesiołka

Soki

  • Sok z aronii
  • Sok z brzozy
  • Sok z czarnej porzeczki
  • Sok z granatu
  • Sok z kiszonej kapusty
  • Sok z pokrzywy
  • Sok z rokitnika
  • Sok z żurawiny

Zioła

  • Aloes
  • Czosnek niedźwiedzi
  • Czystek
  • Głóg
  • Hibiskus
  • Kurkuma
  • Mniszek lekarski
  • Żywokost

Zdrowa żywność

  • Ciecierzyca
  • Erytrol
  • Kasza jaglana
  • Ksylitol
  • Ocet jabłkowy
  • Płatki owsiane
  • Rukola
  • Soczewica
  • Tofu

Herbaty

  • Herbata biała
  • Herbata Pu erh
  • Herbata rooibos
  • Herbata yerba mate
  • Herbata zielona

Miody

  • Miód akacjowy
  • Miód faceliowy
  • Miód gryczany
  • Miód manuka
  • Miód nawłociowy
  • Miód rzepakowy
  • Miód spadziowy
  • Miód z mniszka

Superfoods

  • Błonnik witalny
  • Jagody goji
  • Nasiona chia
  • Ostropest plamisty
  • Spirulina

Zdrowie

  • Anemia
  • Cukrzyca
  • Dna moczanowa
  • Gluten
  • Miażdżyca
  • Odchudzanie
  • Witaminy

  • Copyrights © Oliwka24.pl. Projekt i realizacja Grupa Autograf
Użytkowanie Witryny wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności.