• O blogu
  • Kontakt
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Instagram
Oliwka24.pl - Blog o zdrowej żywności
  • Diety
  • Herbaty
  • Miody
  • Oleje jadalne
  • Soki
  • Uroda
  • Witaminy i mikroelementy
  • Zdrowa żywność
  • Zioła
  • Zdrowie
Strona główna / Zioła / Aloes – właściwości, zastosowanie i opinie 11 lipca 2019

Aloes – właściwości, zastosowanie i opinie

Aloes – właściwości, zastosowanie i opinie

Rośliną o szerokim zastosowaniu, która cieszy się od wieków ogromnym uznaniem jest aloes; znany był już w czasach starożytnych. Zarówno kiedyś, jak również obecnie wykorzystuje się jego właściwości lecznicze i kosmetyczne. Jego miąższ można śmiało spożywać na surowo czy też wykorzystać do zrobienia domowych specyfików na najróżniejsze dolegliwości lub kosmetyków. Mnogość związków czynnych biologicznie w aloe vera sprawia, że medycyna i kosmetologia bardzo chętnie sięgają po ten dar natury. Przynosi on ukojenie przy problemach skórnych i trawiennych, przy wrzodach żołądka, zaparciach, oparzeniach i ukąszeniach. Stoi na straży pięknej skóry i włosów; zalecany jest przy obniżonej odporności organizmu i przy zaburzeniach wątroby oraz w celu oczyszczenia organizmu i przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Biologia i uprawa

Aloes niejedno ma imię, gdyż występuje on w ponad trzystu wersjach. Gatunki te można spotkać w Afryce Południowej i tropikach. Aloes obrasta rejony Madagaskaru i Półwysep Arabski. W stanie dzikim może osiągnąć nawet do czerech metrów wysokości; w Polsce uprawia się go w doniczkach. Najczęściej spotykaną odmianą aloesu jest aloes drzewiasty, który posiada niezwykle cenne właściwości lecznicze (do mniej popularnych odmian aloesu zalicza się aloes pstry, aloes bakera, aloes brevifolia, aloes uzbrojony, aloes chiński, aloes somalijski, aloes capitata, aloes wielkolistny i aloes ościsty). Rzadziej spotykany jest aloes zwyczajny; oba gatunki charakteryzują się mięsistymi, sztywnymi i zielonymi liśćmi, o ząbkowanych brzegach. Wnętrze tych liści stanowi miąższ przypominający bezbarwną galaretkę. Roślina ta do rozwoju potrzebuje ciepła – temperatura nie może spaść poniżej 7 st. C. Może być w takim razie uprawiana w Polsce w domu albo w szklarni. Nie wymaga mocno nasłonecznionego stanowiska, ale zbyt mała dawka światła przyczynia się do blednięcia i mięknięcia liści. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna; roślina ta nie lubi częstego i obfitego podlewania, co grozi wręcz gniciem. Wiosną i latem aloes należy podlewać systematycznie w większej ilości, ale zimą nawadnianie trzeba ograniczyć. Podczas podlewania należy uważać na to, aby nie zmoczyć liści. Na wiosnę i do końca lata można nawozić aloes co dziesięć dni preparatami przeznaczonymi do roślin doniczkowych; powinny one zawierać sporo potasu.

Co trzy lata aloe vera przesadza się na wiosnę do nowej doniczki. Warstwę drenażową mogą stanowić małe kamienie czy keramzyt. Roślina z domowej uprawy może zakwitnąć nawet jesienią czy zimą i to wielokrotnie. Po pobycie w chłodzie roślina zakwita na wiosnę. W przypadku aloesu zwyczajnego – na żółto, a aloes drzewiasty kwitnie na czerwono. Roślinę tę można rozmnażać na dwa sposoby, a mianowicie z odrostów lub z nasion.

Aloes: właściwości

Aż 98% aloesu stanowi woda, a pozostałe 2-3% stanowią minerały i witaminy. Sok z niego ma charakterystyczny zapach i bardzo gorzki smak. Dla niektórych zapach aloesu jest słodkawo-gorzki. Wiele gotowych produktów zawierających żel z aloesu nie ma żadnego zapachu lub jest on chemiczny, dlatego też najlepiej jest pozyskiwać go ze świeżej rośliny. Aloes jest rośliną posiadającą wiele leczniczych właściwości; znajdziemy w nich szereg minerałów, takich jak magnez, cynk, wapń, selen, potas, miedź, żelazo, chrom czy mangan. W składzie nie brakuje również witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, a nawet B12), witamin A, C i E. Jak widać, zawiera on całe spektrum najsilniejszych antyoksydantów, które zapewniają doskonałą ochronę przed negatywnym wpływem wolnych rodników przyczyniających się do przyśpieszenia procesów starzenia komórek organizmu. W aloesie są także aminokwasy, polisacharydy, polipeptydy, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, cynamonowy, bursztynowy, winowy i oksycynamonowy) i kwas salicylowy. W miąższu tej rośliny znajdują się liczne enzymy w postaci lipazy, amylazy, fosfatazy, celulazy i katalazy.

aloes z miąższem

Aloes stanowi ochronę przed promieniowaniem UV, nawilża skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Idealnie sprawdza się przy wielu schorzeniach skórnych, takich jak egzema, trądzik czy łuszczyca. Jak najbardziej warto sięgać po aloes do leczenia ran i oparzeń (w tym słonecznych) oraz do łagodzenia nieprzyjemnych objawów po ugryzieniu owadów. Pomocny jest przy zaparciach, zgadze i do ochrony zębów; można go stosować do płukania jamy ustnej. Jest to świetny produkt przy zmęczeniu, swędzących oczach i wzdęciach. Posiada właściwości nawilżające, kojące, łagodzące, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, regenerujące, odżywcze, przeciwzmarszczkowe, oczyszczające, peelingujące, wygładzające, nabłyszczające, ochronne i wzmacniające.

Zastosowanie i działanie aloesu

Aloes można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie; sprawdzi się na skórę w postaci lekarstwa czy też kosmetyku pielęgnacyjnego. Nakładać można go na całe ciało, łącznie z twarzą, głową i włosami.

Twarz

Aloes jest nieocenionym produktem przeciwstarzeniowym. Jest bardzo pomocny, jeśli chodzi o spłycanie zmarszczek i hamowanie procesów starzenia się skóry. Dodatkowo nawilża i poprawia ukrwienie skóry, oczyszcza, regeneruje i odżywia. Zwiększa on także elastyczność skóry i zmiękcza ją oraz posiada delikatne właściwości peelingujące. Wszystko to sprzyja zachowaniu młodzieńczego wyglądu i cieszeniu się promienną cerą wolną od zmarszczek. Nie trzeba wcale wydawać fortuny na specyfiki z wysokiej półki cenowej, aby ładnie wyglądać i utrzymać skórę w dobrej kondycji. Aloes nadaje się tak naprawdę to każdego typu cery. Roślina ta ma właściwości odmładzające – zwiększa produkcję fibroblastów i kolagenu. W efekcie skóra jest jędrniejsza i ma prawidłowe pH.

Włosy

Jeśli ktoś pragnie mieć piękne włosy, to jak najbardziej powinien sięgać regularnie po aloes. Warto go nie tylko spożywać, ale i zastosować zewnętrznie. Tym bardziej, że posiada on właściwości nawilżające, wzmacniające, nabłyszczające, wygładzające i regenerujące. Stosowanie aloesu na włosy sprawia, że przestają się one elektryzować; łatwiej jest także je rozczesać. Włosy po takiej aloesowej odżywce zyskują blask, niesforne kosmyki zostają ujarzmione, a zniszczone włosy są widocznie wzmocnione.

Skóra głowy

Żel z aloesu można śmiało stosować na skórę głowy. Nawilża ją, przeciwdziała świądowi, pomaga zwalczyć łupież i pobudza porost włosów. Ponadto przywraca skórze głowy prawidłowe pH i odżywia włosy aż od ich podstawy, działa również przeciwzapalnie.

Trądzik

Aloes okazuje się być niezwykle skutecznym specyfikiem prosto z natury w przypadku problemów skórnych. Jeśli ktoś boryka się z trądzikiem, to jak najbardziej powinien sięgnąć po świeży żel z tej wspaniałej rośliny. Można nim nie tylko smarować oczyszczoną skórę, ale i wykorzystać do zrobienia maseczki. Aloes działa przeciwzapalnie, redukuje świąd, wyrównuje koloryt skóry i ma naturalne właściwości złuszczające martwy naskórek. Ponadto hamuje rozwój patogenów na skórze w postaci bakterii, wirusów i grzybów, które przyczyniają się do rozwoju trądziku.

Rozstępy

Przy rozstępach aloe vera będzie doskonałym rozwiązaniem, gdyż pozwala on skórze odzyskać utraconą sprężystość. Wystarczy regularnie wmasowywać w rozstępy żel wymieszany z olejkiem i witaminą E, aby z czasem wyblakły i przestały być mocno widoczne.

Przebarwienia

Na przebarwienia bardzo pomocny okazuje się aloes, gdyż skutecznie rozjaśnia je i dodatkowo wyrównuje koloryt skóry.

Rany i oparzeni

Jako, że aloes łagodzi, nawilża i koi, idealnie sprawdza się przy różnego typu podrażnieniach skórnych, oparzeniach, ranach, opuchliznach i ukąszeniach owadów.

Jelita i refluks

Osoby borykające się z refluksem i zespołem jelita drażliwego powinny sięgnąć po aloes, gdyż łagodzi on nieprzyjemne objawy towarzyszące tego typu dolegliwościom, sprzyja także zachowaniu równowagi mikroflory jelitowej. Aloes redukuje również ilość patogenów w jelitach, czyli złych bakterii przyczyniających się do dysbiozy.

Żołądek (wrzody)

Aloes jest wręcz zalecany przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, sprawdzi się w nieżytach żołądka i jelit. Sok z aloesu redukuje wydzielanie kwasu żołądkowego i łagodzi objawy towarzyszące wrzodom. Picie na czczo soku przynosi wręcz natychmiastowe ukojenie i łagodzi ból.

Zaparcia

Jako, że aloes wykazuje właściwości przeczyszczające, świetnie sprawdzi się przy zaparciach.

Cukrzyca

Diabetycy jak najbardziej powinni sięgać po aloe vera, gdyż roślina ta obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowo leczy owrzodzenia towarzyszące cukrzycy.

Hemoroidy

Jako, że aloe vera ma działanie łagodzące i przeciwzapalne, sprawdzi się w  łagodzeniu bólu, świądu i pieczenia. Wystarczy zamrozić kawałek przekrojonego i obranego ze skóry pędu aloesa, po czym przyłożyć do odbytu i wymasować nim zmienione chorobowo miejsce.

źródło: jemzdrowoismacznie.pl

Grzybica

Aloes jest świetnym rozwiązaniem przy grzybicy i to niezależnie od miejsca jej występowania; jest to skuteczny, bezpieczny i naturalny sposób. Żelem aloesowym można smarować kilka razy dziennie chorobowo zmienione miejsce. Skuteczność tego medykamentu wynika przede wszystkim z obecności kwasu cynamonowego. Z kolei acemannam tworzy na naskórku ochronną warstwę. Aloe vera sprawdzi się także na grzybicę stóp, paznokci, pochwy czy też grzybicę w jamie ustnej. Tworzy on naturalną warstwę antygrzybiczną i przyspiesza odbudowę zmienionego chorobowo nabłonka. Aloes reguluje pH, a jego skład jest bardzo zbliżony do składu kobiecej wydzieliny z pochwy. Nie tylko pomoże wyleczyć grzybice pochwy, ale też nawilży i ochroni śluzówkę.

Odchudzanie

Aloe vera stoi na straży smukłej sylwetki, więc jeśli ktoś boryka się z nadprogramowymi kilogramami, to czas najwyższy zainteresować się tą rośliną. Aloes nie tylko usprawnia trawienie, ale i przyspiesza metabolizm. Doskonale oczyszcza przewód pokarmowy, dzięki czemu organizmowi łatwiej jest pozbyć się zalegających w nich złogów, co przekłada się na redukcję masy ciała. Ponadto oczyszczone jelita lepiej przyswajają składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem. Z kolei równowaga flory jelitowej sprawia, że w naszym wnętrzu nie ma nadmiernej ilości drożdżaków odpowiadających za ciągłą chęć podjadania oraz sięganie po kaloryczne i bogate w cukry przekąski. To wszystko przekłada się na to, że znacznie łatwiej jest nam pozbyć się niechcianych kilogramów i zachować zgrabną figurę.

Uczulenia i alergie

W przypadku alergików, do łagodzenia objawów alergii poleca się aloes, szczególnie przy problemach pokarmowych. Nie tylko łagodzi on niestrawność i poprawia trawienie, ale i wzmacnia tkankę łączną w jelitach, a także nosie i płucach. Wzmocniona tkanka łączna chroni przed wnikaniem do organizmu drobnoustrojów odpowiedzialnych za wywoływanie reakcji alergicznej.

Oczyszczanie organizmu

Aloes idealnie sprawdza się do oczyszczenia organizmu i odkwaszenia go. Jest to żywność alkaliczna, czyli posiada odczyn zasadowy. Warto po niego sięgnąć, jeśli w naszej diecie nie brakuje produktów kwasotwórczych typu mięso czy cukier. Dzięki regularnemu suplementowaniu się sokiem z aloesu można zrównoważyć zbyt dużą ilość produktów o kwaśnym odczynie oraz wesprzeć procesy detoksykacyjne narządów, takich jak wątroba i nerki. Co więcej, dzięki aloesowi można pozbyć się z organizmu metali ciężkich, które zatruwają nas od środka i przyczyniają się do kłopotów zdrowotnych. Substancje zawarte w aloesie wykazują zdolność łączenia się z toksynami, które później jest łatwiej usunąć z naszego wnętrza.

Stosowanie w ciąży, podczas karmienia piersią i stosowanie u dzieci

Kobietom ciężarnym i karmiącym nie zaleca się przyjmowania preparatów zawierających aloes ze względu na obecność w nich substancji pobudzających skurcze macicy. Przyjmowanie aloesu może wówczas przyczynić się nie tylko do przedwczesnego porodu i do poronienia. Małym dzieciom poniżej drugiego roku życia nie należy podawać aloesu. W przypadku starszych dzieci należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Oczyszczanie powietrza

Jedną z roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniu jest aloes. Nie tylko zwiększa on zawartość tlenu w powietrzu, ale i pochłania z niego szkodliwe substancje: tlenek węgla, benzen i formaldehyd.

Produkty z aloesem

Aloes ma tak unikalny skład, że znalazł szerokie zastosowanie. W kosmetologii wykorzystywany jest do produkcji różnego typu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry; znajdziemy go w maseczkach do twarzy, tonikach, żelach, mleczkach, balsamach, kremach, płynach, peelingach, emulsjach i nawet w mydłach.

kwiat aloesu

W sprzedaży są dostępne herbatki z aloesem, gotowe soki i syropy. Można nawet dostać suplementy diety z aloesem czy też nalewkę oraz cukierki aloesowe.

Dawkowanie

W przypadku aloesu możliwe jest jedzenie jego miąższu na surowo, ale zwykle suplementacja polega na piciu soku. Kupując gotowy produkt, należy zwrócić uwagę na jego skład; nie każdy z nich jest bowiem stuprocentowym sokiem aloesowym z miąższem, a taki produkt jest najlepszy. Napoje i koncentraty z aloesu nie posiadają niestety zbyt dużej wartości odżywczej. Dodatkowo zawierają niepożądane składniki w postaci cukru, barwników, aromatów i konserwantów. Zaleca się także zwrócić uwagę na certyfikat BIO. Najczęściej producent zaleca spożywać 50 ml soku z aloesu dziennie, rozcieńczonego dodatkowo z wodą czy też sokiem, w proporcji 1:1. Najlepiej jest wypijać taką miksturę przed posiłkiem. W zależności od naszych indywidualnych preferencji można wypić jednorazowo 50 ml rozcieńczonego soku lub rozłożyć sobie to na dwie porcje po 25 ml. Bardzo ważne jest, aby butelkę z sokiem aloesowym po otwarciu przechowywać  w lodówce. Należy zużyć go w przeciągu trzech tygodni.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania aloesu są ciąża, okres karmienia piersią i choroby nerek. Po aloe vera nie powinny sięgać także osoby przyjmujące leki przeciw nadciśnieniu tętniczemu. To samo dotyczy osób z niedrożnością jelit, gdyż aloes wykazuje działanie przeczyszczające. Jeśli ktoś ma alergię na aloes, to oczywiście także nie powinien spożywać niczego, co może zawierać go chociażby w niewielkich ilościach. Osoby uczulone na czosnek, cebulę i tulipany mogą mieć reakcję alergiczną także na aloes. W ich przypadku może wystąpić wysypka i inne zmiany skórne.

Cena

Za litrowe opakowanie soku z aloesu zapłacimy od 15 złotych do nawet 50 złotych. Z kolei za kwiat aloesu drzewiastego leczniczego z doniczką o wysokości 15 cm przyjdzie nam zapłacić 15 złotych, a 50-ciocentymetrowy to koszt 40 złotych. Dorodny aloes z wieloma odrostami może kosztować nawet 100 złotych. Opakowanie 60 kapsułek aloe vera to koszt od 27 złotych. Cukierki aloesowe kupimy za mniej niż 10 złotych, podobnie zresztą jak syrop z aloesem.

Przepisy

⇒ Sok z aloesu

Składniki: liście aloesu, sok wyciśnięty z cytrusa lub woda, miód.

Wykonanie: z obranych liści aloesu wydrążamy miąższ, po czym wkładamy go do blendera i miksujemy z dwiema szklankami soku/wody. Na koniec dosładzamy miodem wedle swoich indywidualnych preferencji.

⇒ Maseczka na włosy z aloesem

Składniki: liście aloesu, pół szklanki wody i łyżka miodu. Wszystko miksujemy, wcieramy w skórę głowy i we wilgotne włosy, nakładamy czepek i trzymamy maseczkę przez pół godziny, po czym myjemy włosy szamponem.

⇒ Żel z aloesem na twarz

Składniki: liście aloesu, dwie kapsułki witaminy E, sproszkowana witamina C, kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Wykonanie: wydrążony miąższ umieszczamy w blenderze, dodajemy witaminy E i C oraz olejek, po czym wszystko ze sobą miksujemy. Powinien powstać gładki żel.

⇒ Aloesowy specyfik na rany

Przykładamy bezpośrednio na ranę świeży miąższ z liści aloesu, po czym bandażujemy ranę i zmieniamy okłady co godzinę.

⇒ Krem z aloesem

Składniki: dwie łyżki soku z aloesu, pięć łyżek olejku arganowego, łyżka wosku pszczelego, trzy łyżki wody destylowanej, kapsułka z witaminami A i E.

⇒ Aloesowa mikstura na trądzik

Składniki: kilka liści aloesu i kilka kropli olejku herbacianego.
Wykonanie: wszystkie składniki blendujemy. W powstałej miksturze moczymy wacik i przecieramy nim twarz codziennie wieczorem.

⇒ Nalewka aloesowa

Składniki: 20 dag zmiksowanych liści aloesu, 100 g miodu i 100 g spirytusu. Liście miksujemy, po czym łączymy z miodem i spirytusem. Odstawiamy nalewkę na pięć dni, po czym wstawiamy ją do lodówki.

Opinie

Aloes może nie ma ładnego zapachu, ani też nie jest smaczny, jednakże regularne jego stosowanie daje stosunkowo szybko zadowalające efekty. Sok z tej rośliny cenią sobie przede wszystkim osoby z dolegliwościami trawiennymi. Pomaga ona także schudnąć i uporać się z najróżniejszymi zmianami skórnymi. Poprawia kondycję ciała zarówno od środka, jak i od zewnątrz; działa na skórę, włosy i organy wewnętrzne.


Polecane wpisy

  • Serdecznik pospolity - właściwości, działanie i dawkowanie
    Serdecznik pospolity - właściwości, działanie i dawkowanie
  • Olej z awokado - właściwości, działanie i opinie
    Olej z awokado - właściwości, działanie i opinie
  • Olej z ogórecznika - właściwości, działanie i zastosowanie
    Olej z ogórecznika - właściwości, działanie i zastosowanie
  • Dąbrówka rozłogowa - właściwości i zastosowanie lecznicze
    Dąbrówka rozłogowa - właściwości i zastosowanie lecznicze
  • Kosmetyki naturalne - postaw na pielęgnację ciała bez chemii
    Kosmetyki naturalne - postaw na pielęgnację ciała bez chemii
  • Jasnota biała - właściwości, zastosowanie i uprawa
    Jasnota biała - właściwości, zastosowanie i uprawa

Poprzedni wpis Syrop z cebuli – właściwości, dawkowanie i przepis
Następny wpisRóżeniec górski – właściwości, dawkowanie i opinie

komentarz

  • Dietetyk Na Walizkach
    19 sierpnia 2019

    Aloes to bardzo cenna roślina, warto przyjrzeć się jej właściwościom leczniczym 🙂

    Odpowiedz

Napisz komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Olej z wątroby rekina – pozyskiwanie, właściwości i przeciwwskazania
  • Woda jonizowana – właściwości, wady i zalety, opinie
  • Witamina D3 – badanie, dawkowanie i opinie
  • Perełkowiec japoński – właściwości, stosowanie i uprawa
  • Nawłoć pospolita – właściwości, działanie i zastosowanie
  • Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i uprawa
  • Rozmaryn – właściwości i działanie
  • Najistotniejsze mikro i makroelementy w diecie
  • Flawonoidy – właściwości, działanie i zastosowanie
  • Sól himalajska – skład mineralny, właściwości i zastosowanie

Kategorie

  • Diety
  • Herbaty
  • Miody
  • Oleje jadalne
  • Soki
  • Uroda
  • Witaminy i mikroelementy
  • Zdrowa żywność
  • Zdrowie
  • Zioła

Oleje roślinne

  • Olej kokosowy
  • Olej lniany
  • Olej rzepakowy
  • Oliwa z oliwek
  • Olej z czarnuszki
  • Olej z ostropestu
  • Olej z pestek dyni
  • Olej z wiesiołka

Soki

  • Sok z aronii
  • Sok z brzozy
  • Sok z czarnej porzeczki
  • Sok z granatu
  • Sok z kiszonej kapusty
  • Sok z pokrzywy
  • Sok z rokitnika
  • Sok z żurawiny

Zioła

  • Aloes
  • Czosnek niedźwiedzi
  • Czystek
  • Głóg
  • Hibiskus
  • Kurkuma
  • Mniszek lekarski
  • Żywokost

Zdrowa żywność

  • Ciecierzyca
  • Erytrol
  • Kasza jaglana
  • Ksylitol
  • Ocet jabłkowy
  • Płatki owsiane
  • Rukola
  • Soczewica
  • Tofu

Herbaty

  • Herbata biała
  • Herbata Pu erh
  • Herbata rooibos
  • Herbata yerba mate
  • Herbata zielona

Miody

  • Miód akacjowy
  • Miód faceliowy
  • Miód gryczany
  • Miód manuka
  • Miód nawłociowy
  • Miód rzepakowy
  • Miód spadziowy
  • Miód z mniszka

Superfoods

  • Błonnik witalny
  • Jagody goji
  • Nasiona chia
  • Ostropest plamisty
  • Spirulina

Zdrowie

  • Anemia
  • Cukrzyca
  • Dna moczanowa
  • Gluten
  • Miażdżyca
  • Odchudzanie
  • Witaminy

  • Copyrights © Oliwka24.pl. Projekt i realizacja Grupa Autograf
Użytkowanie Witryny wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności.