Wiele osób pragnie mieć smukłą sylwetkę i stosuje najróżniejsze diety, ale odchudzanie nie powinno polegać na ciągłych restrykcjach kalorycznych, wiecznym głodzie, braku siły, katowaniu ciała ćwiczeniami i nieustannym myśleniu o jedzeniu. Tylko dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną i zdrowym rozsądkiem jest w stanie przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Tysiące osób przez całe swoje życie próbuje rozmaitych diet i nawet, jeśli uda im się zrzucić zbędne kilogramy, to szybko pojawia się znienawidzony efekt jo-jo. Odchudzanie się kosztem swojego zdrowia jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy wyrządzić swojemu organizmowi. Odchudzanie jest procesem, który musi być dobrze przemyślany i długotrwały.
Jak schudnąć, czyli uzyskać wymarzoną figurę?
Redukcja masy ciała może nastąpić bardzo szybko, jeśli ktoś nagle zacznie spożywać symboliczne ilości pokarmu i spędzać kilka godzin dziennie na siłowni. Jest to też prosta droga do zniszczenia swojego zdrowia. Wprowadzanie radykalnych i mocno restrykcyjnych diet mija się z celem. Odchudzanie powinno być powolnym procesem – bez uszczerbku na naszym zdrowiu i bez efektu jo-jo. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej ilości posiłków, spożywanie zdrowego posiłku po treningu, zrezygnowanie z używek i żywności wysoko przetworzonej, dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika, picie dużej ilości wody, jedzenie mniejszych porcji, dokładne i powolne przeżuwanie pokarmu. Należy także unikać produktów wysokokalorycznych, wyeliminować produkty zawierające rafinowany cukier, regularnie uprawiać sporty i wykonywać ćwiczenia fizyczne, spać w chłodniejszym pomieszczeniu, spożywać więcej warzyw i owoców oraz sięgnąć po naturalne spalacze tłuszczu i zredukować stres.
Aktywność fizyczna na smukłą sylwetkę
Zdrowe odżywianie się to jedno, ale w celu przyśpieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej i wysmuklenia sylwetki konieczne jest wprowadzenie regularnej dawki ruchu. Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia i ładnej figury. Idealnie sprawdzą się: jogging, joga, siłownia, skakanka, hula hop, basen, orbitrek, narty, tenis, piłka nożna, marszobiegi, taniec, spinning, sporty walki, squash.
Ćwiczeniami pozwalającymi na pozbycie się zbędnych kilogramów są: deska z przenoszeniem nogi, kopnięcia w tył, mostek, krzesełko, przysiady z napinaniem ramion, unoszenie tułowia i kończyn, narciarz, russian twist, wyciskanie ciężarków w przysiadzie, jaskółka z hantelkami, wypady z unoszeniem hantli, przyciąganie taśmy na siedząco, pompki z taśmą, wznosy bioder z taśmą i rozciąganie taśmy za plecami.
Diety odchudzające, które pomogą pozbyć się nadprogramowych kilogramów
Chociaż nie istnieje żadna dieta cud, dzięki której możliwe jest uzyskanie wymarzonej sylwetki w tydzień czy też nawet w miesiąc, to jednak w celu zrzucenia zbędnych kilogramów należy zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jeśli do tej pory nie udało nam się uzyskać preferowanej masy ciała, to problem może tkwić właśnie w tym, co spożywamy na co dzień. Nie trzeba wcale męczyć się przez kilka miesięcy na jakiejś restrykcyjnej diecie, ani też ćwiczyć do upadłego na siłowni każdego dnia, aby osiągnąć upragnione cele; najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja. W przypadku zmiany sposobu w jaki się odżywiamy, nie chodzi tylko o to, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale o zmianę stylu życia. Można przecież stosunkowo szybko stracić na wadze, ale kosztem swojego zdrowia i złego samopoczucia, a znienawidzone kilogramy powrócą w zawrotnym tempie i to nawet z dodatkowymi w prezencie. Jest wiele przeróżnych diet, które rzeczywiście mogą pomóc nam w uzyskaniu pięknej figury, ale muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami ich twórców. W przeciwnym razie można wyrządzić sobie krzywdę i wręcz wpędzić się w chorobę. Konsekwencje nieprawidłowego odchudzania się mogą być mniej lub bardziej dotkliwe, a do tego czasami nawet nieodwracalne. Odchudzać trzeba się z głową, dlatego też przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek z diet, należy dobrze zapoznać się z jej zasadami.
Dieta kopenhaska
Przykładem dosyć rygorystycznej diety jest dieta kopenhaska. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla osób, które są pewne, że będą w stanie konsekwentnie przestrzegać wszystkich zaleceń. Dieta duńska trwa trzynaście dni i prawidłowo prowadzona pozwala na zrzucenie nawet do 20 kilogramów w przeciągu dwóch tygodni. Jest to dieta niskowęglowodanowa i niskoenergetyczna. Bardzo ważne jest to, aby w przypadku przerwania tej diety na chociażby jeden dzień, rozpocząć ją od samego początku i to dopiero po upływie co najmniej trzech miesięcy, a nie kontynuować w miejscu, gdzie się przerwało. Po zakończeniu diety kopenhaskiej można ją powtórzyć dopiero po dwóch latach.
Zgodnie z zasadami diety kopenhaskiej nie należy spożywać dziennie więcej niż 800 kcal. W celu obliczenia kaloryczności posiłków zaleca się wobec tego skorzystać z dostępnych w sieci darmowych kalkulatorów kalorii. Chodzi tutaj o konieczność bycia na deficycie kalorycznym, dzięki czemu organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową. Każdego dnia można zjeść wyłącznie trzy posiłki o określonych godzinach w postaci śniadania (8.00-9.00), obiadu (12.00-14.00) i kolacji (16.00-18.00). W każdym posiłku mogą znaleźć się jedynie te produkty, które są zgodne z jadłospisem na diecie kopenhaskiej. Podstawą tej diety są warzywa, jajka, chude mięso i małe ilości owoców. Ograniczyć należy podaż tłuszczów i węglowodanów. Należy wybierać produkty będące źródłem węglowodanów prostych, a nie złożonych oraz o niskim indeksie glikemicznym. Ważne jest także picie kawy w celu dostarczenia sobie zastrzyku energii. Między posiłkami nie można podjadać, a zjedzenie jakiegokolwiek produktu zakazanego na diecie kopenhaskiej równa się jej przerwaniu.
Podczas diety kopenhaskiej nie zaleca się uprawiania jakiegokolwiek sportu, gdyż jest ona niskoenergetyczna, a więc wysiłek będzie stanowił niepotrzebne obciążenie dla organizmu, co pogłębi zmęczenie i pogorszy nastrój. Jest to dieta pozwalająca na skuteczne pozbycie się niemałej ilości kilogramów, ale nie każdy może jej podołać ze względu na osłabienie, rozdrażnienie na skutek małej ilości cukru we krwi i uczucia głodu między posiłkami. Jako, że w diecie tej brakuje witamin i minerałów, mogą pojawić się problemy z włosami, skórą i paznokciami. Nie jest to dieta dla nastolatków, kobiet w ciąży, matek karmiących ani też osób starszych i pracujących fizycznie.
Dieta Dukana
Dieta Dukana ma zarówno sporo zwolenników, jak i przeciwników. Bez wątpienia można na niej sporo schudnąć, ale również nabawić się pewnych problemów zdrowotnych. Z całą pewnością nie jest to dieta, którą można stosować przez dłuższy czas. Dieta Dukana opiera się na jedzeniu przede wszystkim produktów białkowych. Jak twierdzą jej twórcy, przejście przez wszystkie etapy diety zgodnie z wytycznymi pozwala na oczyszczenie organizmu i zrzucenie niemałej ilości kilogramów, a wszystko to bez efektu jo-jo i z możliwością utrzymania smukłej sylwetki długoterminowo. Pierwsza faza diety Dukana trwa około 5 dni i w tym czasie następuje preferowana utrata kilogramów wraz z oczyszczeniem organizmu. Można wówczas jeść chude mięso, ryby, owoce morza i chudy nabiał. Mięso należy piec, gotować na parze lub w wodzie czy też grillować. Unikać należy z kolei źródeł tłuszczów. Jak najbardziej można sięgać po zioła w celu nadania potrawom lepszego smaku. Sól i musztardę należy ograniczyć, a napoje należy słodzić słodzikiem.
W diecie Dukana bardzo ważne jest to, aby pić spore ilości wody ze względu na zwiększoną ilość białka. Można pić nawet do pięciu litrów wody dziennie, co przyśpieszy przemianę materii i proces oczyszczania organizmu z toksyn. Drugi etap tej diety trwa tak długo, aż uzyskamy pożądaną wagę ciała. Na tym etapie można już rozszerzyć swój jadłospis o nowe pozycje w postaci warzyw. Wciąż zakazane pozostają ryż, ziemniaki, kukurydza, warzywa strączkowe i awokado oraz tłuszcze. Warzywa można jeść surowe, sparowane lub gotowane oraz polewać je beztłuszczowymi dressingami. W trzecim etapie diety Dukana można już zacząć jeść w bardziej urozmaicony sposób, pamiętając o tym, aby raz w tygodniu jeść wyłącznie produkty białkowe. Ta faza trwa tak długo, jak dużo kilogramów udało nam się zrzucić. Ich liczbę należy pomnożyć przez 10. Przykładowo jeśli redukcja masy ciała wyniosła 10 kg, to należy przestrzegać zaleceń III etapu diety Dukana przez kolejne 100 dni. Dzięki temu możliwe jest uchronienie się przed niechcianym efektem jo-jo. Można już jeść wszystkie produkty, które były zabronione podczas poprzednich etapów diety wraz z jedną porcją owoców dziennie, dwiema porcjami produktów skrobiowych i porcją wieprzowiny. Nawet tłuszcze można już stosować w niedużych ilościach.
IV etap diety Dukana jest już ostatni i wówczas można jeść co się chce i kiedy chce, ale najlepiej jest unikać oczywiście wysoko przetworzonej żywności, gdyż wówczas ponownie zacznie zbierać się tkanka tłuszczowa. Na diecie Dukana nie chodzi się głodnym i można szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Duża podaż białka nie jest korzystna dla nerek. Ponadto mała podaż węglowodanów nie jest dobra dla mózgu, który potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania glukozy. Zbyt mała ilość warzyw i owoców przyczynia się do wystąpienia niedoborów witamin i minerałów. Opieranie się wyłącznie na jednym makroskładniku jest nienaturalne dla naszego organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że białko stanowi budulec dla wszystkich tkanek i jest niezbędne do ich regeneracji.
Dieta kapuściana
Dieta kapuściana jest dietą pozwalającą na zrzucenie niechcianych kilogramów w bardzo krótkim czasie. Opiera się ona, jak sama nazwa wskazuje, na zupie kapuścianej, którą można raczyć się bez żadnych ograniczeń. Jeśli tylko poczujemy głód, to możemy bez wyrzeczeń sięgnąć po zupę. Dodatkowo możliwe jest spożywanie niewielkich ilości owoców z wyjątkiem bananów i daktyli. Do tego można jeść warzywa, oprócz tych strączkowych, produkty mleczne, chude mięso i ryż. Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu przez wypijanie minimum dwóch litrów wody każdego dnia. Nie wolno sięgać po alkohol, produkty zawierające cukier, tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso.
Za pomocą diety kapuścianej możliwe jest unormowanie pracy układu pokarmowego oraz oczyszczenie jelit. Dieta ta, ze względu na sporą ilość przyjmowanych płynów działa moczopędnie. Nie należy stosować jej dłużej niż przez tydzień, a po jej zakończeniu zaleca się przejść na inną dietę niskokaloryczną. Przez siedem dni na diecie kapuścianej można zmniejszyć swoją masę ciała nawet o pięć kilogramów. Przykładowe menu może składać się z zupy kapuścianej na śniadanie, warzyw na drugie śniadanie, zupy kapuścianej na obiad i owoców na kolację.
Dieta jajeczna
Jajka cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko ze względu na swój wspaniały smak, ale i wartości odżywcze. Dobrą wiadomością dla wielu osób będzie pewnie to, że można schudnąć na diecie, która opiera się na tym smacznym składniku. Dieta jajeczna jest monodietą, która pozwala na szybką utratę masy ciała. Można wręcz nawet powiedzieć, że jest to dieta błyskawiczna, gdyż widoczne efekty w postaci smuklejszej sylwetki widoczne są już po kilku dniach. W przeciągu siedmiu dni możliwe jest zrzucenie pięciu kilogramów. Bardzo ważne podczas diety jajecznej jest to, aby jeść jajka niegotowane dłużej niż dziesięć minut. Chodzi tutaj o to, aby nie utracić podczas obróbki termicznej tego, co jest w jajku najbardziej wartościowe.
W jajku znajdują się cenne aminokwasy i kwasy tłuszczowe oraz znikome ilości węglowodanów. W żółtku są cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K oraz witaminy z grupy B. W jajkach nie brakuje również lecytyny oraz żelaza, wapnia, potasu, fosforu i magnezu. Na korzyść jajek przemawia także to, że nie są one wysokokaloryczne. Zaleca się jedzenie sześciu jajek dziennie w towarzystwie niewielkiej ilości tłuszczu i warzyw. Jak najbardziej można posmarować swoje jajko majonezem i zagryźć pomidorami. Nie wolno pić alkoholu, gazowanych i słodzonych napojów ani też napojów energetycznych. Ważne jest to, aby przyjmować od dwóch do trzech litrów płynów dziennie w postaci wody lub herbat ziołowych.
Dieta niskowęglowodanowa
Dieta niskowęglowodanowa przyczynia się nie tylko do spadku wagi, ale także do poprawy zdrowia i to w wielu aspektach. Oczywiście musi być prawidłowo prowadzona. Ograniczenie podaży węglowodanów w diecie pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. W odstawkę idą wszelkie produkty zawierające rafinowany cukier oraz produkty mączne. Należy pożegnać się z chlebem, makaronem, kaszą, ryżem, płatkami śniadaniowymi, bananami, daktylami, ziemniakami i roślinami strączkowymi. Nie należy sięgać po suszone i kandyzowane owoce, dania typu fast food, wszelkiego rodzaju wyroby cukiernicze ani też sklepowe soki i jogurty. Warzywa i owoce można jeść, ale z umiarem. Najlepiej jest zapoznać się z zawartością węglowodanów w poszczególnych produktach żywnościowych i oprzeć swoją dietę o te, które mają ich jak najmniej. Zalecanymi produktami są: nabiał bez dodatków, typu twaróg i jogurt naturalny oraz orzechy, ryby, jajka, mięso i warzywa nieskrobiowe.
Bardzo ważne podczas diety niskowęglowodanowej jest to, aby długo i dokładnie przeżuwać pokarm, dzięki czemu szybciej poczujemy się syci i zjemy mniej. Dieta ta może trwać od tygodnia do trzech tygodni. Całkowita podaż kalorii nie powinna przekraczać 1300 kcal dziennie. Dieta niskowęglowodanowa nie jest przeznaczona dla osób borykających się z jakąś przewlekłą chorobą, młodych ludzi w okresie wzrostu, osób ciężko pracujących fizycznie ani też sportowców. Założeniem diety niskowęglowodanowej jest to, aby dobowe spożycie węglowodanów nie przekroczyło 50g. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się kilograma masy ciała na tydzień. Oprócz utraty niechcianej tkanki tłuszczowej można także odnotować uregulowanie poziomu cukru we krwi. Przy tak niewielkiej ilości węglowodanów w diecie mogą wystąpić objawy w postaci bólu głowy, trudności ze skupieniem i zasypianiem, problemy z wypróżnianiem i brak energii.
Dieta oczyszczająca
Dieta oczyszczająca bez wątpienia przydałaby się większości osób i to nie tylko tym, które chcą zmniejszyć obwód pasa. Założeniem tej diety jest usprawnienie przemiany materii, usunięcie złogów z organizmu i dostarczenie mu niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Dieta oczyszczająca wspomaga pracę wątroby, jelit i nerek oraz poprawia wygląd skóry i reguluje metabolizm. Oprócz ładniejszej sylwetki można zatem liczyć na lepsze zdrowie i samopoczucie. Takiej diety nie powinno się stosować dłużej niż tydzień. Jadłospis opiera się na produktach niskokalorycznych i o niewysokim indeksie glikemicznym. Nie brakuje w nim produktów zawierających duże ilości błonnika, a więc warzyw i owoców. Dieta oczyszczająca wspierana jest ziołami zawierającymi substancje bioaktywne. Zaleca się spożywać nawet do dziewięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Do tego orzechy, siemię lniane, nasiona, pestki i pełne ziarna. W celu usprawnienia procesów detoksykacyjnych zaleca się sięgnąć po warzywa krzyżowe i cebulowe oraz owoce jagodowe, ostropest plamisty i zieloną herbatę. Mile widziane są także produkty sfermentowane, które odbudują naturalną mikroflorę jelitową. Nie można również zapomnieć o wypijaniu co najmniej dwóch litrów wody każdego dnia.
Na diecie oczyszczającej nie wolno sięgać po żywność wysoko przetworzoną, produkty zawierające cukier, napoje gazowane, alkohol, papierosy, kawę ani też czarną herbatę. Nie jest to dieta zalecana dzieciom, młodzieży, kobietom ciężarnym ani też matkom karmiącym. Nie powinny stosować jej osoby borykające się ze schorzeniami układu pokarmowego i moczowego, ostrym stanem zapalnym i osłabionym już organizmem. Niezwykle istotne przy diecie oczyszczającej jest to, aby wychodzić z niej powoli, stopniowo wzbogacając swoje menu o nowe i nieprzetworzone produkty.
Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych, którą można śmiało stosować przez całe swoje życie. Skutkiem ubocznym będzie zrzucenie nadprogramowych kilogramów i poprawienie swojego zdrowia. Można jest smacznie i zdrowo, a do tego jeszcze zredukować masę ciała i uzyskać smukłą sylwetkę. Na diecie tej nie ma miejsca na żadne smażone dania, a wędliny i tłuste sery powinny być spożywane w niewielkich ilościach i niezbyt często. Ważne jest, aby zredukować ilość spożywanego mięsa na rzecz ryb. W celu pozbycia się kilogramów, należy ograniczyć do minimum ilość zjadanych słodyczy – można pozwolić sobie na nie wyłącznie parę razy w tygodniu.
Dieta śródziemnomorska opiera się na dużej ilości warzyw, ciemnym pieczywie, makaronach z pełnego przemiału i kaszach oraz owocach. Dieta ta w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami i zmniejszeniem kaloryczności pozwoli na pozbycie się nawet kilku kilogramów w przeciągu miesiąca. Bardzo ważne jest to, aby sięgać po dobre jakościowo produkty i jak najmniej przetworzone. Jest to świetna opcja dla osób z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem.
Diety 1000, 1200 i 1500 kalorii
Diety z ograniczoną kalorycznością pozwalają na pozbycie się sporej ilości kilogramów i to w krótkim czasie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że duża restrykcja kaloryczna na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczna. W przypadku osób otyłych stosuje się dietę 1200 kcal, która daje szybkie efekty, a dieta 1500 kcal wydłuża proces odchudzania i jest bardziej bezpieczna. Dieta 1000 kalorii polega na spożywaniu pięciu niskokalorycznych posiłków dziennie, które składają się z chudego mięsa, warzyw, ryb, kasz i owoców. Deficyt kaloryczny sprawia, że organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, a w przeciągu tygodnia ubywa nam kilogram masy ciała. Jest to bardzo restrykcyjna dieta, która pozwala na szybką redukcję masy ciała, której nie należy stosować dłużej niż przez kilka dni.
Dietę 1200 kcal stosuje się w przypadku osób otyłych i z nadwagą, przez okres czerech tygodni. Ważne jest wypijanie minimum dwóch litrów wody i naparów ziołowych dziennie. Nie obejdzie się również bez aktywności fizycznej przynajmniej trzy razy na tydzień. Jeśli po takiej diecie szybko i nieprawidłowo wróci się do wcześniejszych nawyków żywieniowych, to efekt jo-jo jest wręcz gwarantowany. Jeśli nie śpieszy nam się z uzyskaniem smuklej sylwetki i zależy nam na swoim zdrowiu, to najlepszym wariantem jest dieta 1500 kcal. Jest to skuteczny sposób na długie i powolne odchudzanie – 0,5 kg masy ciała na tydzień.
Dieta białkowa (wysokobiałkowa)
Dieta wysokobiałkowa bardzo często stosowana jest przez osoby aktywne fizycznie, a szczególnie przez sportowców. Taka dieta pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej i rozbudowę masy mięśniowej. Dieta proteinowa nie jest tym samym co dieta Dukana. W jej przypadku można liczyć na sporą dawkę energii, gdyż kaloryczność takiej diety mieści się w przedziale 3-3,5 tysiąca kalorii. Oczywiście jeśli chcemy schudnąć na tej diecie, to musimy zmniejszyć podaż kalorii. Ograniczyć należy w dużym stopniu spożycie tłuszczu i węglowodanów. Podczas diety wysokobiałkowej należy jeść chudą wołowinę, mięso indycze i drobiowe, ryby bogate w białko, jajka, produkty sojowe i nabiał. Tłuste mięso i produkty mleczne są zakazane. Podobnie jak produkty zawierające jasne węglowodany i cukier. Potrawy powinny być pieczone, gotowane lub grillowane.
Jeśli komuś zależy na redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększeniu masy mięśniowej, to jak najbardziej można spróbować diety wysokobiałkowej. Spadek wagi jest stopniowy i długotrwały. Jest to dieta bardzo sycąca, a więc nie trzeba borykać się z ciągłym uczuciem głodu. Na diecie tej przyśpiesza metabolizm i zmniejszają się bóle głowy, a ponadto wpływa ona korzystnie na układ nerwowy. Nie jest to jednak godna polecenia dieta w przypadku problemów z nerkami, gdyż duża podaż białka je obciąża.
Dieta Kwaśniewskiego (optymalna)
Dieta Kwaśniewskiego opiera się przede wszystkim na produktach wysokotłuszczowych. Nie ma w niej miejsca na żadne zboża ani też cukier. Podaż ziemniaków jest mocno ograniczona. Prym wiodą tłuszcze zwierzęce i można także sięgać po owoce. Jak najbardziej można zatem na śniadanie zaserwować sobie jajecznicę na bekonie, na obiad uraczyć się kotletem z małą ilością ziemniaków, a na kolację zjeść smażoną wątróbkę z cebulką. Dietę optymalną wiele osób stosuje na co dzień, gdyż jest to plan żywieniowy, a nie typowa dieta odchudzająca. Według jej twórcy jest to sposób na uchronienie się przed otyłością, nadwagą i nadciśnieniem. Na diecie dr Kwaśniewskiego można schudnąć w przeciągu miesiąca nawet sześć kilogramów. Konieczne jest przestrzeganie kluczowej zasady tej diety: spożywać należy dziennie od 3 do 3,5g tłuszczów; 1g białka i 0,8g węglowodanów/na każdy kilogram masy ciała.
Dieta optymalna składa się z dwóch etapów, gdzie pierwszym jest przebudowa organizmu trwająca od miesiąca do trzech miesięcy. Drugi etap jest przygotowaniem do wyjścia z pierwszego, co pozwala na uniknięcie efektu jo-jo i wiąże się m.in. ze zmniejszeniem podaży białka.
Dieta norweska
Przykładem dosyć monotonnej i niskokalorycznej diety jest dieta norweska. Jej podstawą są grejpfruty i jajka. Trwa ona czternaście dni i pozwala na zrzucenie aż dziesięciu kilogramów. Zgodnie z zasadą tej diety, nie należy łączyć tłuszczów z węglowodanami w jednym posiłku. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie czasu trwania diety i każde odstępstwo od niej równa się konieczności przerwania diety. Taką dietę można stosować wyłącznie raz w roku. W jej trakcie spożywa się wyłącznie jajka na miękko lub na twardo, grejpfruty oraz nieduże ilości chleba razowego, mięsa gotowanego, ryb, surówek bez sosów i oleju. Można też raz pozwolić sobie na surówkę owocową. Dzienne spożycie płynów powinno wynosić od dwóch do trzech litrów – czysta woda, napary ziołowe, słaba kawa bez dodatków. Na diecie norweskiej nie wolno jeść soli, śmietany, masła ani też oleju.
Chociaż zwykle przez dwa tygodnie diety norweskiej zrzuca się do 10 kilogramów, to jednak niektórym osobom udaje się pozbyć nawet 14 kg. Dochodzi jednak nie tylko do ubytku tkanki tłuszczowej, ale głównie masy mięśniowej i wody. Jest to dieta niedoborowa, podczas której nie zaleca się aktywności fizycznej, gdyż jest zbyt wycieńczająca. Skutkiem ubocznym tej diety mogą być omdlenia, drażliwość, odwodnienie, problemy ze skórą i włosami oraz efekt jo-jo.
Dieta warzywna
Dieta warzywna jest jednocześnie dietą oczyszczającą i redukcyjną. Jedząc same warzywa, można schudnąć w przeciągu tygodnia do czterech kilogramów. Oprócz szczuplejszej sylwetki można liczyć na lepsze samopoczucie oraz na piękniejszą skórę i włosy. Dieta ta opiera się na surowych lub lekko gotowanych czy duszonych warzywach. Można też jak najbardziej sięgać po soki warzywne i pamiętać należy o wypijaniu co najmniej dwóch litrów płynów. Jadłospis zawiera od trzech do czterech posiłków na bazie warzyw. Nie powinno się sięgać po pieczywo, makarony ani też płatki zbożowe, kawę, czarną herbatę czy alkohol. Kaloryczność takiej diety nie powinna przekraczać 1500 kcal na dobę, a warzywa bogate w węglowodany powinny być spożywane w ograniczonych ilościach.
Dieta Montignac
Założeniem diety Montignac jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Jej twórca sądzi, że to właśnie jedzenie produktów obfitujących w węglowodany podwyższające stężenie glukozy we krwi, przyczyniają się do nadwagi i wielu dolegliwości zdrowotnych. Niski indeks glikemiczny mają surowe warzywa, świeże owce, roślinny strączkowe, nasiona i zboża, jogurty naturalne i gorzka czekolada. Tymi z wysokim IG są natomiast ziemniaki, biała mąka, cukier, słodycze, ciasta, biały ryż, kukurydza, miód, banany, suszone owoce, winogrona, figi, frytki, słodzone konfitury i piwo.
Dieta ta składa się z kilku etapów, a pierwszym jest oczyszczanie organizmu, co trwać może od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Konieczna jest całkowita rezygnacja ze słodyczy i trzymanie się stałych pór jedzenia. Przerwa między posiłkami powinna trwać trzy godziny, a jeść należy cztery posiłki dziennie. Zasada jest taka, aby nie łączyć produktów o wysokim IG z tymi wysokotłuszczowymi. Dozwolonymi kombinacjami są białko i tłuszcz oraz węglowodany i białko. Drugi etap diety ma na celu ustabilizowanie uzyskanej wagi i wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych. Dieta Montignac polecana jest osobom pragnącym zmniejszyć masę ciała i utrzymać ją na prawidłowym poziomie oraz w celu zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego i uchronienia się przed cukrzycą.
Dieta bananowa
Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby słodkich bananów. Jeśli marzy nam się redukcja masy ciała, to warto spróbować diety bananowej, która pozwala na szybkie zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Banan jest owocem o dużej wartości odżywczej, a zawarte w nim cukry dostarczają szybkiego zastrzyku energii i nie brakuje w nim witamin i soli mineralnych.
W celu szybkiego zmniejszenia masy ciała w ilości jednego kilograma na dzień, można przeprowadzić dietę bananową przez trzy dni – jedząc codziennie wyłącznie kilka bananów i pijąc kilka szklanek mleka oraz do trzech litrów wody. Inną opcją jest siedmiodniowa dieta bananowa, na której można zrzucić jeszcze większą ilość kilogramów – jedząc trzy razy dziennie połowę banana w połączeniu z połową szklanki jogurtu naturalnego/maślanki z łyżeczką miodu. Mniej rygorystyczna jest miesięczna dieta bananowa. Na śniadanie należy raczyć się bananem i wodą mineralną, a poza tym można jeść niemalże wszystko – z ograniczeniem nabiału oraz rezygnacją z alkoholu i słodyczy.
Dieta owocowo-warzywna (dieta Dąbrowskiej)
Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej cieszy się sporą popularnością. Jest to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z nagromadzonych przez lata złogów. Dzięki niej możliwe jest przywrócenie homeostazy, a efektem ubocznym zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Menu tej diety opiera się na produktach niskoprzetworzonych i lokalnych. Jest to nie tylko dieta, ale wręcz głodówka lecznicza, po zakończeniu której należy odżywiać się warzywami, owocami, ziarnami i roślinami strączkowymi. Dieta owocowo-warzywna pozwala zredukować tkankę tłuszczową, usprawnić procesy detoksykacyjne i naprawcze. Działa ona uzdrawiająco i odmładzająco, a według jej twórczyni obniżenie kaloryczności posiłków i wykluczenie wysoko przetworzonej żywności sprzyja długowieczności oraz pozwala uchronić się przed najróżniejszymi schorzeniami.
Podczas głodówki leczniczej zostaje uruchomione trawienie endogenne, gdyż do organizmu nie są dostarczane pokarmy budulcowe ani też wysokoenergetyczne. Utrata nadmiernych kilogramów jest zwykle dość szybka. Jest ona polecana osobom otyłym, o osłabionej odporności, ze schorzeniami neurologicznymi, z zaburzoną gospodarką hormonalną i z zespołem metabolicznym X. Wzmacnia ona kondycję organizmu, daje zastrzyk energii, poprawia sen i pamięć oraz usprawnia pracę wielu układów.
Dieta Cambridge
Dieta Cambridge opiera się na sproszkowanych zupach i napojach zawierających bardzo mało kalorii. W ten sposób możliwe jest zrzucenie ponad dwóch kilogramów masy ciała na tydzień. Prowadzenie takiej diety możliwe jest wyłącznie w oparciu o współpracę z firmą dystrybuującą posiłki Cambridge. Jest ona bardzo niskokaloryczna i wysokobiałkowa. Podczas tej diety można spożywać wyłącznie gotowe produkty w postaci saszetek z posiłkami. Są nimi zupy, napoje, owsianki, batony, budyń ryżowy, spaghetti bolognese i dania gotowe na obiad typu kurczak curry. Wyróżnia się brytyjską i amerykańską wersję tej diety, gdzie w przypadku tej drugiej mamy pięć odrębnych programów odchudzania.
Bez wątpienia nie jest to dieta sprzyjająca zdrowemu odchudzaniu ze względu na dużą restrykcję kaloryczną. Oprócz tkanki tłuszczowej w dużym stopniu spalane są także mięśnie, a ryzyko efektu jo-jo jest bardzo wysokie. Uzyskane efekty trudno jest utrzymać długoterminowo.
Dieta Atkinsa
Dieta Atkinsa opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu podaży tłuszczu. Jest to dieta czteroetapowa pozwalająca na pozbycie się kilkunastu kilogramów w zaledwie miesiąc. Pierwszy etap trwa dwa tygodnie i ma na celu przystosowanie organizmu do nowego źródła energii w postaci tłuszczu. Można jeść produkty wysokobiałkowe i wysokotłuszczowe oraz warzywa niskowęglowodanowe. Gdy waga przestanie spadać, przechodzi się do fazy II, wzbogacając dietę o nowe produkty – owoce, biały ser, warzywa skrobiowe, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
W II fazie zwiększa się tygodniowo podaż węglowodanów o 10g i trwa ona do trzech miesięcy. W IV fazie diety Atkinsa zwiększa się podaż węglowodanów do takiego poziomu, aby nie powodowały one wzrostu masy ciała – do 90g. Zaleca się regularnie uprawiać aktywność fizyczną, pić dwa litry wody i jeść jak najmniej przetworzonych produktów. Efektem tej diety jest redukcja masy ciała, obniżenie poziomu cukru we krwi i ciśnienia.
Dieta owocowa
Jedząc same owoce można schudnąć po tygodniu do czerech kilogramów. Poprawia się nie tylko wygląd, ale i samopoczucie oraz odporność. Dietę tę mogą stosować wszyscy oprócz osób ciężko chorych, kobiet ciężarnych i karmiących matek. Jest to kuracja oczyszczająca, którą można powtarzać raz na trzy miesiące. W jej trakcie zaleca się być aktywnym, a dieta nie powinna trwać dłużej niż tydzień.
Dieta płynna
Dieta płynna stosowana jest często po zabiegach operacyjnych, przed niektórymi badaniami i przy poważnych schorzeniach. Jest ona lekkostrawna i dobrze nawadnia. W jej trakcie można sięgać po przegotowaną i mineralną wodę, napary ziołowe, rozcieńczone kleiki, soki owocowe oraz odtłuszczony i rozcieńczony rosół. Można spożywać kaszę mannę, drobne kasze, ryż, sery twarogowe lub homogenizowane, rozmoczone pieczywo, jajka gotowane na miękko i zmiksowane, warzywa ugotowane i przetarte, owoce rozcieńczone do konsystencji płynnej oraz gotowane mięsa rozdrobnione z wywarem. Dieta płynna jest dietą oczyszczającą i odchudzającą. Powoduje szybki spadek masy ciała i może trwać do tygodnia. Stosowana długoterminowo prowadzi do powstania niedoborów.
Dieta jogurtowa
Dieta jogurtowa jest czternastodniową dietą odchudzającą, która opiera się na sfermentowanych produktach mlecznych. Oprócz jogurtów i kefirów można jeść wszelkiego rodzaju owoce. Sięgać można również po wszystkie warzywa oraz po muesli, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste i chude mięso. Pamiętać trzeba też o wypijaniu min. 1,5 litra wody dziennie. Ta dieta jest uznawana za zdrową i skuteczną oraz rzadko kiedy pojawia się efekt jo-jo. Można na niej schudnąć do sześciu kilogramów w przeciągu dwóch tygodni.
Dieta rozdzielna (niełączenia)
W przypadku diety rozdzielnej można jeść praktycznie wszystko, ale nie wolno łączyć w jednym posiłku białek z węglowodanami. Nie przejdzie zatem schabowy z ziemniakami. Nie zaleca się jednak sięgania po cukier, fast-foody, czerwone mięso, wędliny, białe pieczywo, produkty typu instant, mocną kawę i herbatę oraz po alkohol. W efekcie dieta ta przyśpiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Jeśli zmniejszymy ilość przyjmowanych kalorii, będziemy aktywni fizycznie i zastosujemy dietę rozdzielną, to możemy stracić ponad dwa kilogramy przez tydzień.
Dieta cytrynowa
Ciekawą dietą jest dieta cytrynowa, która pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn i pozbycie się sporej ilości kilogramów. Przez tydzień można zgubić aż sześć kilogramów w połączeniu z aktywnością fizyczną. Konieczna jest całkowita rezygnacja z pokarmów stałych i wypijanie dużych ilości soku rozcieńczonego wodą. Można do tego dodać także imbir i pieprz cayenne, dzięki czemu proces odchudzania zostanie jeszcze bardziej przyśpieszony. Lemoniadę można posłodzić wyłącznie syropem klonowym. Jako, że samo picie wody cytrynowej niesie ze sobą sporo efektów ubocznych, warto ją zmodyfikować. Można raczyć się sokiem rano i wykluczyć jeden posiłek, zastępując go szklanką lemoniady. Inną opcją jest siedmiodniowa kuracja cytrynowa polegającą na wypijaniu lemoniady na pół godziny przed lub po każdym posiłku. Wykluczyć należy wówczas słodycze i dużo się ruszać.
Dieta niskotłuszczowa
Zmniejszenie podaży tłuszczu sprzyja zrzucenia masy ciała. Dieta niskotłuszczowa nie jest dietą, podczas której chodzimy głodni. Zaleca się spożywać pięć posiłków w ciągu dnia, oprzeć menu na warzywach i owocach, ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, zastąpić pszenicę pełnoziarnistymi produktami, jeść chude mięso, unikać wędlin, spożywać więcej ryb, stosować niewielkie ilości oliwy z oliwek i olejów roślinnych, przyjmować dwa litry wody dziennie, wyeliminować alkohol i wszelkie produkty zawierające cukier.
Kaloryczność diety niskotłuszczowej nie powinna przekraczać 1700 kcal. Pozwala ona na stopniową redukcję tkanki tłuszczowej oraz wpływa korzystnie na układ krążenia i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Dieta ryżowa
Dieta ryżowa to kolejny przykład monodiety. Opiera się ona na brązowym ryżu i uznawana jest za bezpieczną, pod warunkiem, że będzie przestrzegało się jej zasad. Oprócz ryżu spożywa się także warzywa i owoce oraz wspiera naparami ziołowymi. Dieta ta oczyszcza organizm ze złogów, reguluje poziom glukozy we krwi i pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów.
Podczas trzydniowej diety ryżowej można zrzucić półtora kilograma – jedząc trzy posiłki dziennie z ugotowanego i niesolonego ryżu oraz pijąc duże ilości wody. Mniej restrykcyjną opcją (ryż, owoce i zioła) jest trzytygodniowa dieta ryżowa, na której można schudnąć pięć kilogramów. Konieczne jest zjadanie nie więcej niż 1000 kcal na dobę. Jest ona skuteczna, ale należy podchodzić do niej z ostrożnością.
Dieta grup krwi
Twórca diety zgodnej z grupą krwi twierdzi, że odżywianie się w ten sposób pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zachowanie zdrowia i cieszenie się dobrym nastrojem. Według niego sięganie po produkty niezalecane dla swojej grupy krwi wiąże się z obniżeniem sprawności fizycznej i wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Przykładowo, osoby z grupą krwi A powinny być na diecie opartej na produktach wegańskich, a osobom z grupą krwi B służą produkty mleczne. Osoby z grupą krwi 0 dobrze czują się natomiast na diecie mięsnej z ograniczeniem produktów zbożowych i nabiału.
Dieta antycellulitowa
Jeśli ktoś chce zredukować masę ciała i pomarańczową skórkę, to warto spróbować diety antycellulitowej. Nie wolno na niej spożywać słodyczy i produktów cukierniczych, słodkich napojów, chipsów i słonych przekąsek, dań typu fast food, przetworzonych produktów zbożowych, wysoko przetworzonych produktów słonych i tłustych oraz produktów zawierających tłuszcze trans. Dieta ta powinna opierać się na naturalnych produktach, które obfitują w witaminy, minerały, antyoksydanty, kwasy omega-3 i składnikach o działaniu lipolitycznym.
Dieta zupami Moniki Honory
Dieta zupowa jest banalnie prosta i dla wielu osób bardzo przyjemna. Opiera się ona na spożywaniu różnorodnych zup w ilości do sześciu dziennie. W ten sposób możliwe jest pozbycie się pięciu kilogramów w miesiąc i to bez efektu jo-jo. Dodatkowo oczyścimy organizm z toksyn i pozbędziemy się nadmiaru wody z organizmu. Dieta zupowa jest programem Moniki Honory. Bardzo ważne jest to, aby zupy były różnorodne, dzięki czemu dostarczymy organizmowi wszystkich składników odżywczych. Można je przygotowywać z wszystkich warzyw, kasz, makaronów, płatków zbożowych, mięsa, ryb, owoców morza, nasion, roślin strączkowych i roślinnych tłuszczy. Osoby będące na tej diecie nie mają spadków energii, czują się lekko, mają dobre samopoczucie i nie borykają się z problemami skórnymi czy włosowymi.
Dieta Konrada Gacy
Dieta Konrada Gacy jest dietą odchudzającą, która składa się z trzech etapów. Jest ona stworzona z myślą o pobudzeniu przemiany materii i uniknięciu efektu jo-jo. Kilogramy można zrzucić dzięki połączeniu prawidłowego odżywiania z ćwiczeniami fizycznymi. Bardzo ważne jest także regularne spożywanie posiłków, czyli dostarczanie organizmowi pokarmu o stałych porach. Dieta ta została opracowana z myślą o osobach otyłych i borykających się z nadwagą; pozwala na zrzucenie aż 12 kg w miesiąc. Posiłki muszą mieć odpowiednie proporcje, na śniadanie serwuje się węglowodany złożone, a na kolację białko. Konieczne jest ograniczenie soli i cukru oraz spożywanie zdrowych tłuszczów i nawodnienie organizmu.
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa wyklucza wszelkie produkty zawierające gluten, czyli białka obecne w produktach z pszenicy, żyta i jęczmienia. Opiera się na warzywach, owocach, ryżu, pseudo zbożach, roślinach strączkowych, pestkach, ziarnach, nasionach, kaszach, mięsie, rybach i jajkach. Jeśli na produkcie jest znak przekreślonego kłosa, to można go spożywać. Dzięki tej diecie możliwe jest wysmuklenie sylwetki i ustabilizowanie masy ciała. Już po dwóch miesiącach jej stosowania można zaobserwować znaczący spadek wagi.
Dieta cholesterolowa
Dieta cholesterolowa ma na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, co wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu i pomoże szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Bardzo ważne jest zwiększenie podaży błonnika i kwasów omega-3 oraz zredukowanie do minimum tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i utwardzonych tłuszczów roślinnych. W odstawkę idą tłuste mięsa i tłuszcze trans (słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu instant, chipsy itd.). Odpowiednio zbilansowana dieta jest skuteczna w walce z wysokim poziomem cholesterolu i działa odchudzająco. Stosowana przez około sześć tygodni pozwala na redukcję cholesterolu o 10%.
Dieta cukrzycowa
Dieta cukrzycowa powinna być niskokaloryczna i połączona ze zwiększoną dawką ruchu. Bardzo ważne jest systematyczne i częstsze jedzenie, ale w małych ilościach w celu utrzymania stabilnego poziomu glukozy we krwi, co z kolei zapobiegnie wilczym atakom głodu. Bilans kaloryczny powinien być zmniejszony o 500/1000 kcal, co pozwoli i na stopniową utratę masy ciała w postaci jednego kilograma na tydzień. Ograniczyć do minimum należy wszelkiego rodzaju słodycze i słodkie owoce oraz pieczywo cukiernicze przemysłowe. Należy skupić się przede wszystkim na węglowodanach złożonych, które są trawione powoli i nie powodują nagłych skoków insuliny. Należy skupić się na tzw. zamiennikach węglowodanowych, które nie podnoszą cukru we krwi powyżej 40 mg/dl.
Zioła na odchudzanie
Proces odchudzania doskonale wspomagają zioła, po które z całą pewnością warto sięgnąć w celu zintensyfikowania efektów. Działają one oczyszczająco, pobudzają przemianę materii, poprawiają trawienie, regulują poziom glukozy we krwi, zmniejszają apetyt, przeciwdziałają zaparciom, ułatwiają pozbywanie się toksyn i stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. Bardzo ważne jest to, aby sięgać wyłącznie po zioła ze sprawdzonego źródła, a najlepiej po te z upraw ekologicznych. Jeśli znamy się na ziołach i wiemy, gdzie je znaleźć na terenach oddalonych od zanieczyszczeń, to jak najbardziej warto zbierać je samemu.
W sprzedaży dostępne są także gotowe mieszanki ziołowe, a do tych najbardziej skutecznych należą zioła Ojca Klimuszki na otyłość, zioła wspierające zgrabną sylwetkę i zioła/krople Ojca Grzegorza Sroki na nadwagę. Ziołami wspierającymi odchudzanie są:
- Morszczyn pęcherzykowaty
- Kora kruszyny
- Korzeń mniszka
- Korzeń wilżyny
- Korzeń lubczyka
- Znamię kukurydzy
- Owocnia fasoli
- Ziele skrzypu
- Liść szałwii
- Ziele pięciornika gęsiego
- Ziele krwawnika
- Kłącze perzu
- Mięta pieprzowa
- Melisa
- Aloes
- Senes
- Dziurawiec pospolity
- Łopian
- Koper włoski
- Bazylia
- Fiołek trójbarwny
- Borówka czernicy
- Jagody jałowca
- Liście brzozy
- Liście pokrzywy
- Kwiat akacji
- Podbiał
Suplementy diety wspomagające odchudzanie
Jest wiele suplementów diety, dzięki którym możliwe jest przyśpieszenie procesu odchudzania. Związki aktywne, takie jak kapsaicyna, kofeina czy też piperyna skutecznie pomagają spalić tkankę tłuszczową, czyli wysmuklić naszą sylwetkę. Podczas wybierania gotowych preparatów bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na ich skład. Mile widzianymi komponentami w suplementach diety i produktami żywnościowymi, które usprawnią proces odchudzania są:
- Ocet jabłkowy
- Kofeina
- Olej z ogórecznika
- Ketony malin
- Papryczki chili
- Johimbina
- Siemię lniane
- Zielona kawa
- Chrom
- Ananas
- Gorczyca
- Majeranek
- Błonnik
- Kwas hydroksycytrynowy
- Chitozan
- L-karnityna
- Czerwona i zielona herbata
- Kasza jaglana
- Imbir
- Cynamon z miodem
- Mango
- Kasza gryczana
- Morwa biała
- Babka jajowata
- Grejpfrut
- Yerba mate
- Liście Moringa
- Kurkuma
- Jęczmień
- Acai
- Jagody goji
Na uwagę zasługuje także homeopatia. Leki homeopatyczne produkowane są w oparciu o substancje pochodzenia naturalnego, czyli z najróżniejszych ziół i minerałów. Dawki substancji czynnych są w nich niewielkie, przez co nie obciążają one wątroby ani też nie powodują niepożądanych skutków ubocznych.
Podsumowanie
Nie istnieją żadne diety cud ani też pigułki gwarantujące smukłą sylwetkę. Każdy z nas może jednak zrzucić zbędne kilogramy, jeśli będzie stosować dobrze zbilansowaną dietę i nie będzie stronić od aktywności fizycznej. Niezwykle ważna jest samodyscyplina i cierpliwość. Jeśli latami źle się odżywialiśmy i mało ruszaliśmy, to niemożliwe jest pozbycie się zbędnego balastu w kilka tygodni czy też nawet w parę miesięcy. Odchudzanie jest powolnym i długotrwałym procesem.
Kto wam pisze takie świetne posty? To jest normalnie kompendium wiedzy bardzo dziękuję!!!!
Szkoda, że nie ma jeszcze jakiś przepisów to byłoby już w ogóle super
Dziękujemy za opinię. W tekście staraliśmy się zrobić przegląd niemal wszystkich znanych diet. Najpopularniejsze z nich postaramy się szerzej opisać w nieodległej przyszłości.
Bardzo fajny taki zbiór przykładowych diet, a czy pojawia się wpisy dotyczące każdej z tych diet osobno takie bardziej rozbudowane z przykładowymi jadłospisami i przepisami? To byłoby świetne i bardzo pomocne. Tym bardziej, że lato się zbliża
Prosimy o informację, która dieta Panią najbardziej interesuje.
Najbardziej interesują mnie diety niskoweglowodanowa, ketogeniczna, Kwaśniewskiego i witarianska. Pozdrawiam