Diety
Jednym z czynników, który zasadniczo wpływa na zdrowie jest sposób odżywiania, czyli stosowana dieta. W potocznym rozumieniu, dieta ma prowadzić do utraty zbędnych kilogramów i polega na spożywaniu określonych posiłków przez pewien czas, aż do uzyskania zadowalającego efektu. A co potem? Potem, jeśli wrócimy do starego modelu odżywiania, kilogramy także powrócą. Dieta to coś więcej. To stosowanie zdrowego modelu żywienia, opartego na dobrze skomponowanych posiłkach, dostarczających nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bardzo przydatne okazują się w takiej sytuacji porady dietetyka i pomoc w odpowiednim ułożeniu posiłków.
Każdy z nas potrzebuje innego sposobu odżywiania, ponieważ potrzeby każdego organizmu są różne. Zależą one od wieku, płci, trybu życia, rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy oraz od stanu zdrowia. Bardzo często określone schorzenia i problemy zdrowotne motywują nas, bądź wręcz zmuszają do zastanowienia się nad swoim żywieniem i zastosowania odpowiednio skomponowanej diety. I tak, dla przykładu, osoby chore na celiakię lub z nietolerancją glutenu w żywności będą musiały definitywnie rozstać się z wszystkimi produktami zawierającymi gluten, a nawet jego śladowe ilości. W takim przypadku niezwykle ważne jest zaopatrywanie się w certyfikowaną żywność bezglutenową, dającą gwarancję bezpieczeństwa.
Osoby z cukrzycą także muszą przestrzegać zaleconej przez diabetologa diety, z której wyeliminować należy, na przykład, tradycyjny cukier, a zastąpić go można fruktozą, stewią, erytrolem, czy ksylitolem. Osoby z nadwagą, czy otyłością również muszą starannie dbać o to, aby ich posiłki były dobrze zbilansowane. W przypadku diet odchudzających, mamy naprawdę duży wybór. Możemy zastosować dietę kopenhaską, dietę optymalną dr Jana Kwaśniewskiego, dietę Dukana, kapuścianą, białkową i wiele, wiele innych, które pomogą nam zredukować tkankę tłuszczową. Decydując się na określony model żywienia pamiętajmy jednak, aby starannie przeanalizować wszystkie założenia danego sposobu odżywiania. Zadbajmy o to, aby nie zabrakło w nim wszystkich niezbędnych dla zdrowie i prawidłowej pracy naszego organizmu składników, takich jak białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany złożone (choć niewielkie ilości), witaminy i składniki mineralne. Pamiętajmy także, że oprócz odpowiedniej diety, dla zdrowia niezbędny jest także umiarkowany wysiłek fizyczny, dostateczna ilość snu i pogoda ducha.
Odchudzanie – popularne diety, zioła i suplementy
Dieta na stres, która ukoi układ nerwowy i wzmocni organizm
Dieta na dobrą pamięć i lepszą koncentrację
Mąki bezglutenowe – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Produkty bezglutenowe – czyli żywność nie tylko dla chorych na celiakię
Produkty dla diabetyków – o czym warto pamiętać?
Ostatnie wpisy
- Zdrowe zwyczaje żywieniowe po zawale serca
- Olej z wątroby rekina – pozyskiwanie, właściwości i przeciwwskazania
- Woda jonizowana – właściwości, wady i zalety, opinie
- Witamina D3 – badanie, dawkowanie i opinie
- Perełkowiec japoński – właściwości, stosowanie i uprawa
- Nawłoć pospolita – właściwości, działanie i zastosowanie
- Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i uprawa
- Rozmaryn – właściwości i działanie
- Najistotniejsze mikro i makroelementy w diecie
- Flawonoidy – właściwości, działanie i zastosowanie