• O blogu
  • Kontakt
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Instagram
Oliwka24.pl - Blog o zdrowej żywności
  • Diety
  • Herbaty
  • Miody
  • Oleje jadalne
  • Soki
  • Uroda
  • Witaminy i mikroelementy
  • Zdrowa żywność
  • Zioła
  • Zdrowie
Strona główna / Herbaty / Herbata zielona – właściwości, działanie i odchudzanie 1 lutego 2018

Herbata zielona – właściwości, działanie i odchudzanie

Herbata zielona – właściwości, działanie i odchudzanie

Z całą pewnością herbata zielona ma wszechstronne działanie na nasz organizm. Prozdrowotne właściwości tego napoju znane są już od wieków, a napary ze świeżych listków propagowane są szczególnie przez Japończyków. Posiada ona swój specyficzny smak i aromat, jednakże w celu wydobycia z listków najcenniejszych właściwości, konieczne jest właściwe parzenie zielonej herbaty. W zależności od czasu parzenia zielona herbata może działać pobudzająco lub uspokajająco. Szacuje się, że zielona herbata wspomaga leczenie ponad sześćdziesięciu różnych schorzeń. Wiele osób sięga też po zieloną herbatę w celu zredukowania tkanki tłuszczowej, oczyszczenia organizmu z toksyn, poprawienia kondycji włosów i jakości snu czy też w celu pozbycia się trądziku. Jakie zatem posiada właściwości zielona herbata i dlaczego warto zawsze mieć ją pod ręką?

Właściwości i działanie herbaty zielonej

Liście zielonej herbaty zawierają prozdrowotne substancje, które wpływają korzystnie na nasz organizm, jednakże stężenie aktywnych substancji jest różne w zależności od warunków uprawy i różnic w procesie produkcji zielonej herbaty. Niezwykle ważną kwestią jest samo sporządzanie naparu. W liściach zielonej herbaty znajduje się sporo przeciwutleniaczy, które to właśnie są dla nas bardzo cenne, jednakże są one jednocześnie wrażliwe na temperaturę. Z kolei zawarta w naparze kofeina jest mniej podatna na rozpad termiczny. Co zatem sprawia, że zielona herbata stała się tak popularnym i cenionym napojem?

W zielonej herbacie znajdziemy antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się organizmu, redukując szkodliwe działanie wolnych rodników. Ponadto wykazują one właściwości przeciwnowotworowe i sprzyjają redukcji stresu oksydacyjnego. Warto zatem sięgać po napary z zielonej herbaty w przypadku palenia tytoniu oraz narażenia na smog. W zielonej herbacie nie brakuje również flawonoidów, które działają wzmacniająco na nasze naczynia krwionośne i dodatkowo przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów krwi.

Jej regularne spożywanie pomaga zapobiegać takim schorzeniom jak choroby neurodegeneracyjne (m.in. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, czy Parkinsona) oraz choroby układu krążenia, a wśród nich: nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, czy miażdżyca.

Napary wzmagają trawienie i działają antybakteryjnie. Co ciekawe, ze względu na odkażające właściwości naparu z zielonej herbaty wykorzystywany jest on także do użytku zewnętrznego. Na korzyść zielonej herbaty przemawia również spora zawartość fluoru, który wpływa korzystnie na stan uzębienia oraz przeciwdziała powstawaniu próchnicy.

Odchudzanie z zieloną herbatą

Obecne w herbacie zielonej katechiny są w stanie rozkładać wielocukry w jelitach i ograniczać rozpuszczalność tłuszczów w żółci. Dzięki temu nasz organizm przyswaja mniej cukrów i tłuszczy ze spożywanych przez nas pokarmów. Nic więc dziwnego, że wiele osób, a szczególnie pań, sięga po zieloną herbatę w celu zredukowania niechcianych kilogramów czy utrzymania smukłej sylwetki.

Za wyjątkowe właściwości odchudzające zielonej herbaty odpowiadają jej składniki w duecie z olejkami eterycznymi. Te oddziałują korzystnie na układ nerwowy, przez co dobrze wpływają na zmniejszenie poziomu stresu po posiłku. Stan relaksu po zaspokojeniu głodu zdecydowanie ułatwia trawienie, przyspieszając jednocześnie skuteczną przemianę materii.

Najwyższy poziom właściwości odchudzających herbaty zaobserwować można podczas regularnego jej spożywania tuż po zakończeniu posiłku. I choć niektórzy mogliby to uznać za wady, osobom pragnącym utrzymać spadek wagi, na pewno współistniejące oddziaływanie moczopędne, przeczyszczające i hamujące apetyt, będzie działało na korzyść.

Czerwona czy zielona herbata na odchudzanie?

Silne właściwości prozdrowotne i odchudzające posiadają dwa rodzaje herbat: czerwona i zielona. I to one niemal na równi mogą być wybierane przez osoby pragnące zrzucić dodatkowe kilogramy.

Czerwona herbata wspiera walkę z otyłością i zapobiega efektowi jo-jo. Zawarte w niej taniny zwiększają proces wydzielania żółci oraz odpowiadają za redukcję wchłaniania lipidów w jelitach. Jej wysokie działanie moczopędne wspiera oczyszczanie z toksyn oraz ma działanie przeciwutleniające. W przeciwieństwie do zielonej herbaty, czerwoną warto pić szczególnie po posiłkach ciężkostrawnych i obfitujących w tłuszcze.

Jaka jest najlepsza na odchudzanie?

Wiadomo już, że herbata zielona wspomaga odchudzanie. Warto jednak przyjrzeć się temu, jaki jej rodzaj jest najlepszy i przynosi najbardziej widoczne efekty. I tu wyniki badań i opinie użytkowników nie mogą się mylić: rewolucyjny suplement dostępny na rynku o największym poziomie skuteczności to chrom z zieloną herbatą.

Reguluje poziom cukru we krwi i uczestniczy w transporcie glukozy do komórek. Oznacza to, że dobrze wspomaga proces spalania, a optymalny poziom glukozy we krwi zapewnia zapobieganie zwiększającemu się uczuciu głodu i łaknienia. Skutecznie niweluje też apetyt na podjadanie i słodyczomanię. Dodatkowo, niezawodny duet chromu z zieloną herbatą wspomaga utrzymanie na właściwym poziomie cholesterolu.

Każda zielona herbata zawiera polifenole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, a to z kolei bardzo pozytywnie wpływa na walkę z nadmiarem kilogramów. Dlatego też wprowadzenie tego napoju do diety jest dużym krokiem ku smukłej sylwetce.

herbata zielona w dzbanku na ląceNa włosy

Na rynku nie brakuje najróżniejszych kosmetyków na bazie zielonej herbaty zarówno do włosów, jak i do skóry. Zieloną herbatę coraz częściej można znaleźć w szamponach, maskach i odżywkach do włosów, co pozwala utrzymać je w dobrej kondycji. Zawarte w naparze substancje stymulują porost włosów oraz dają efekt miękkich i delikatnych w dotyku kosmyków.

Jako, że napar z zielonej herbaty działa przeciwzapalnie, warto sięgać po niego w celu przeciwdziałania wypadaniu włosów. Działa on także nawilżająco i regenerująco na włosy, a więc osoby ze zniszczonymi włosami i z rozdwojonymi końcówkami powinny jak najbardziej sięgnąć po kosmetyki zawierające zieloną herbatę w swoim składzie.

Można także samodzielnie przygotować własną płukankę do włosów z zielonej herbaty, dzięki której kosmyki będą miękkie i błyszczące. Z kolei wcierka do włosów z zielonej herbaty działa wzmacniająco i nawilżająco oraz przeciwdziała łupieżowi. Do włosów słabych i zniszczonych polecana jest maseczka z zielonej herbaty, która odżywia je i dodaje im blasku. Natomiast odżywka na bazie zielonej herbaty działa silnie nawilżająco w połączeniu z olejkami i aloesem.

Pobudza czy uspokaja?

Wiele się mówi o tym, że zielona herbata działa uspokajająco, jednakże równie dobrze można przyrządzić z niej napar o działaniu pobudzającym. Otóż w liściach zielonej herbaty znajduje się L-teanina, czyli aminokwas działający odprężająco i antydepresyjnie. To jednak nie wszytko. Teina w połączeniu z teobrominą i teofiliną odpowiadają za właściwości pobudzające naparu.

W zależności od czasu parzenia, można uzyskać pożądane działanie. Jeśli chcemy, aby herbata była pobudzająca, to powinniśmy ją parzyć nie dłużej niż 3 minuty. Aby herbata posiadała właściwości wyciszające i uspokajające należy zaparzać ją około 8 minut – to właśnie wówczas zielona herbata na noc zadziała najlepiej. Dodać należy również, że sama w sobie herbata zielona zawiera bogactwo witamin z grupy B, a te odpowiadają za niwelowanie kłopotów ze snem.

Czy oczyszcza organizm?

Z całą pewnością zielona herbata działa oczyszczająco na nasz organizm i pozwala pozbyć się zgromadzonych złogów. Warto więc nawadniać się naparami z zielonej herbaty, gdyż obecne w niej składniki nie tylko oczyszczają organizm z toksyn, ale także wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Zielona herbata na trądzik

Zielona herbata sprzyja walce z trądzikiem. Jako, że w naparze znajdują się silne przeciwutleniacze o działaniu antybakteryjnym, warto po nią sięgać w przypadku niedoskonałości skórnych. Można przygotować samodzielnie tonik z zielonej herbaty i przecierać nim skórę przy użyciu wacika. Zaleca się codziennie rano przyrządzać napar z zielonej herbaty, a po jego przestygnięciu aplikować płyn na twarz trzy razy dziennie – rano, po południu i wieczorem.

zielona herbata a trądzik

Zielona herbata działa zarówno przeciwzapalnie, jak i ściągająco. Jak najbardziej warto również stosować wewnętrznie napary z zielonej herbaty, co pozwoli organizmowi szybciej oczyścić się z toksyn, które to najczęściej są przyczyną nieestetycznych zmian skórnych. Napary te świetnie radzą sobie także z opuchlizną. Antyoksydanty neutralizują procesy starzenia się skóry i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Jak działa na zaparcia?

Bardzo dużo osób boryka się z chronicznymi zaparciami, co niestety wpływa na pogorszenie jakości życia. Często problem ten staje się przyczyną poważniejszych schorzeń, dlatego też nie należy go bagatelizować. Jednym ze skutecznych i do tego naturalnych sposobów na zapobieganie zaparciom jest picie zielonej herbaty. Napary działają jak środek przeczyszczający, ze względu na to, że substancje w nich zawarte regulują pracę jelit i usprawniają trawienie. W celu pozbycia się zaparć, zaleca się pić zieloną herbatę wieczorem.

Czy działa moczopędnie?

Napary z zielonej herbaty wykazują działanie moczopędne, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn i obrzęków.

Picie przed snem

Trzeba pamiętać o tym, że w zielonej herbacie znajduje się kofeina o działaniu pobudzającym i odpędzającym senność. Nie zaleca się wobec tego pić jej na dwie godziny przed pójściem do łóżka. Na szczęście zielona herbata może także uspokajać i pomagać w zaśnięciu. Parzenie liści zielonej herbaty dłużej niż 3 minut sprawia, że zachodzą reakcje chemiczne, na skutek których zanikają energetyczne właściwości teiny.

Czy wpływa na antykoncepcję?

Nie ma żadnych przesłanek co do tego, że picie naparów z zielonej herbaty przyczynia się do obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej, podobnie zresztą jak w przypadku czerwonej czy zwykłej herbaty.

Skutki uboczne picia zielonej herbaty

Chociaż picie zielonej herbaty wiąże się z licznymi korzyściami dla naszego organizmu, to jednak pociąga za sobą  pewne skutki uboczne. Otóż napary pite w nadmiarze mogą przyczynić się do powstania anemii. Zawarte bowiem w zielonej herbacie katechiny zmniejszają wchłanianie przez organizm żelaza z pokarmu.

zielona herbata skutki uboczne

Kolejnym minusem jest możliwość wystąpienia problemów żołądkowych, gdyż taniny działają podrażniająco na żołądek. W związku z tym nie zaleca się picia naparów z zielonej herbaty na pusty żołądek.

Uważać powinny również kobiety w ciąży, gdyż nadmierna podaż taniny może zaszkodzić płodowi. Co więcej, substancje w zielonej herbacie mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i przykładowo osłabiać ich działanie. Innym problemem jest zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, gdyż picie dużych ilości naparów z zielonej herbaty przyczynia się do wypłukiwania wapnia z organizmu.

Podsumowanie informacji

Picie zielonej herbaty z pewnością wyjdzie nam na zdrowie, jednakże trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Nadmiar nawet naturalnych substancji może przynieść efekt odwrotny do zmierzonego, a więc we wszystkim należy zachować umiar.

Prozdrowotne właściwości naparów z zielonej herbaty przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów płuc, piersi, żołądka, trzustki i jelita. Ponadto ułatwiają odchudzanie i przeciwdziałają powstawaniu cellulitu.

Zielona herbata stymuluje również krążenie, poprawia sprawność umysłową i wygląd skóry, zwiększa odporność organizmu oraz zapobiega paradontozie i zapaleniu dziąseł. Trzeba także mieć na uwadze pewne skutki uboczne płynące z picia dużych ilości zielonej herbaty, w postaci zwiększonego ryzyka anemii, wystąpienia wad płodu, zwiększonego ryzyka wystąpienia poronień czy problemów żołądkowych.


Polecane wpisy

  • Strączyniec - właściwości, działanie i skutki uboczne
    Strączyniec - właściwości, działanie i skutki uboczne
  • Cellulit - domowe sposoby i zabiegi lecznicze
    Cellulit - domowe sposoby i zabiegi lecznicze
  • Witamina E - właściwości, działanie i zastosowanie
    Witamina E - właściwości, działanie i zastosowanie
  • Rozmaryn - właściwości i działanie
    Rozmaryn - właściwości i działanie
  • Perełkowiec japoński - właściwości, stosowanie i uprawa
    Perełkowiec japoński - właściwości, stosowanie i uprawa
  • Jak zacząć odchudzanie?
    Jak zacząć odchudzanie?

Poprzedni wpis Czy fusy z kawy i herbaty można stosować jako nawóz?
Następny wpisSoja – dlaczego warto ją spożywać?

komentarze

  • Anita
    5 lutego 2018

    Bardzo dziękuję za wpis. Kiedyś znacznie częściej piłam zieloną herbatę, ale ostatnio jakoś o niej zapomniałam. Jeśli w sklepie jest liściasta z jakimiś dodatkami to chętnie kupię.

    Odpowiedz
    • Marcin Buczak
      8 lutego 2018

      Na chwilę obecną pozostały jedynie ekspresowe, ponieważ liściaste się niestety nie sprzedawały i nasza hurtownia całkiem niedawno wycofała wszystkie liściaste zielone herbaty z dodatkami. Zachęcamy jednak do zapoznania się z pełną ofertą herbat i na pewno uda się coś wybrać dla siebie.

      Odpowiedz
  • Paweł
    6 lutego 2018

    Zielona herbata to jedyna herbata jaką piję. Oczywiście wybieram tylko liściastą.

    Odpowiedz

Napisz komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Olej z wątroby rekina – pozyskiwanie, właściwości i przeciwwskazania
  • Woda jonizowana – właściwości, wady i zalety, opinie
  • Witamina D3 – badanie, dawkowanie i opinie
  • Perełkowiec japoński – właściwości, stosowanie i uprawa
  • Nawłoć pospolita – właściwości, działanie i zastosowanie
  • Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i uprawa
  • Rozmaryn – właściwości i działanie
  • Najistotniejsze mikro i makroelementy w diecie
  • Flawonoidy – właściwości, działanie i zastosowanie
  • Sól himalajska – skład mineralny, właściwości i zastosowanie

Kategorie

  • Diety
  • Herbaty
  • Miody
  • Oleje jadalne
  • Soki
  • Uroda
  • Witaminy i mikroelementy
  • Zdrowa żywność
  • Zdrowie
  • Zioła

Oleje roślinne

  • Olej kokosowy
  • Olej lniany
  • Olej rzepakowy
  • Oliwa z oliwek
  • Olej z czarnuszki
  • Olej z ostropestu
  • Olej z pestek dyni
  • Olej z wiesiołka

Soki

  • Sok z aronii
  • Sok z brzozy
  • Sok z czarnej porzeczki
  • Sok z granatu
  • Sok z kiszonej kapusty
  • Sok z pokrzywy
  • Sok z rokitnika
  • Sok z żurawiny

Zioła

  • Aloes
  • Czosnek niedźwiedzi
  • Czystek
  • Głóg
  • Hibiskus
  • Kurkuma
  • Mniszek lekarski
  • Żywokost

Zdrowa żywność

  • Ciecierzyca
  • Erytrol
  • Kasza jaglana
  • Ksylitol
  • Ocet jabłkowy
  • Płatki owsiane
  • Rukola
  • Soczewica
  • Tofu

Herbaty

  • Herbata biała
  • Herbata Pu erh
  • Herbata rooibos
  • Herbata yerba mate
  • Herbata zielona

Miody

  • Miód akacjowy
  • Miód faceliowy
  • Miód gryczany
  • Miód manuka
  • Miód nawłociowy
  • Miód rzepakowy
  • Miód spadziowy
  • Miód z mniszka

Superfoods

  • Błonnik witalny
  • Jagody goji
  • Nasiona chia
  • Ostropest plamisty
  • Spirulina

Zdrowie

  • Anemia
  • Cukrzyca
  • Dna moczanowa
  • Gluten
  • Miażdżyca
  • Odchudzanie
  • Witaminy

  • Copyrights © Oliwka24.pl. Projekt i realizacja Grupa Autograf
Użytkowanie Witryny wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności.