Szałwia lekarska swoje właściwości lecznicze posiada przede wszystkim ze względu na obecne w niej olejki eteryczne. Co ciekawe, wyróżnia się ponad siedemset gatunków tej rośliny. Szałwia jest stosowane do produkcji kosmetyków oraz jako przyprawa. Można z niej sporządzać napary nie tylko w celu pobudzenia wydzielania soków trawiennych, ale także w celu płukania nim gardła. Jako, że napary wykazują działanie antyseptyczne, są bardzo pomocne w przypadku aft i pleśniawek. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych, po którą sięga się przy najróżniejszych dolegliwościach. Tak naprawdę to może mieć ją każdy z nas w doniczce czy też bezpośrednio w gruncie w przydomowych ogródku.
Szałwia lekarska – działanie i zastosowanie lecznicze
Szałwia lekarska jest ziołem stosowanym od wieków ze względu na swoje prozdrowotne działanie i lecznicze właściwości. W listkach tej rośliny znajduje się bardzo wiele olejków eterycznych (między innymi- kamfora, pinen, tujon), flawonoidów, garbników, związków goryczkowych i żywicowych. To właśnie glikozydy wspomagają trawienie i działają uspokajająco. Flawonoidy zaś działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i moczopędnie. Nie brakuje również witamin i minerałów w postaci witamin A i C oraz potasu, magnezu, żelaza i wapnia.
Szałwia okazuje się być nieoceniona w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie jeśli borykamy się z bólem gardła. To właśnie szałwiowe olejki eteryczne przeciwdziałają namnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Po roślinę tę warto sięgać również w przypadku problemów z nadmierną potliwością.
Panie zmagające się z bólami miesiączkowymi również powinny zainteresować się szałwią, gdyż napary z tej rośliny, ze względu na właściwości rozkurczowe, łagodzą je.
Warto również wiedzieć, że szałwia powstrzymuje nadmierny wypływ pokarmu, co jest bardzo pomocną informacją w przypadku kobiet karmiących, mających ów problem. Po roślinę tę warto sięgać także w celu usprawnienia trawienia, gdyż dzięki związkom goryczkowym i garbnikom przewód pokarmowy zostaje pobudzony do wydzielania soków trawiennych.
Menopauza
Menopauza potrafi nieźle dać się we znaki, jednakże istnieją naturalne sposoby na przetrwanie okresu przekwitania bez uciążliwych dolegliwości. Z pomocą tu przychodzi szałwia lekarska zawierająca fitoestrogeny, które są roślinnym odpowiednikiem żeńskich hormonów płciowych, oraz garbniki wykazujące działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Jest to więc roślina stworzona wręcz na potrzeby płci pięknej. Dzięki niej możliwe jest złagodzenie uderzeń gorąca, zredukowanie częstotliwości nocnych potów, zmniejszenie drażliwości i bólów migrenowych. Zioło to zmniejsza wahania nastrojów i problemy z bezsennością. Zaleca się sięgać po szałwię także w przypadku obfitych i bolesnych miesiączek.
Grzybica
Jako, że szałwia wykazuje działanie grzybobójcze, idealnie sprawdza się w przypadku problemów z grzybicą.
Na gardło
Jeśli boli nas gardło, to warto sięgnąć po napar z szałwii. Można go stosować zarówno do picia, jak i do inhalacji. Szałwia działa ściągająco i wykrztuśnie oraz pomaga oczyścić oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny.
Jest to świetna broń w walce z zakażeniami, ze względu na obecność w szałwii olejku eterycznego, taniny i goryczy karnozolu. Posiadają one właściwości grzybobójcze i antyseptyczne, hamując namnażanie się patogenów odpowiedzialnych za infekcję.
Na jelita
Szałwia lekarska polecana jest przy zaburzeniach ze strony układu trawiennego. Jest to typowe zioło na jelita, które przeciwdziała wzdęciom, gazom i odbijaniu się; roślina ta znosi skurcze jelit.
Katar sienny
Napary z szałwii przynoszą ulgę zarówno w przypadku bólu gardła, jak i zapalenia migdałków i kataru siennego. Udrażniają one nos i pozwalają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Warto stosować inhalację przy użyciu szałwiowego olejku eterycznego.
Laktacja
Nie każda kobieta zdaje sobie z tego sprawę, że szałwia lekarska świetnie sprawdza się w celu powstrzymania laktacji. Picie dwóch szklanej dziennie naparu z tej rośliny przez okres tygodnia sprawi, że zostanie wyraźnie ograniczony wypływ pokarmu. Zaleca się ograniczyć laktację w przypadku nadmiaru pokarmu, co grozić może wystąpieniem zapalenia piersi. W celu ustalenia właściwej dawki naparu z szałwii zaleca się skontaktować z doradcą laktacyjnym.
Działanie psychoaktywne
Wśród różnych gatunków szałwii znajduje się szałwia wieszcza, która zawiera w swoim składzie substancje psychoaktywne. Chodzi tutaj dokładnie o substancję o nazwie salwinoryna A. Substancja ta podawana w małych ilościach może wykazywać działanie antydepresyjne, jednakże jej nadmiar wykazuje bardzo silne działanie psychoaktywne i nawet halucynogenne. Mogą wystąpić sny na jawie i bardzo realistyczne sny. Przy bardzo dużych dawkach mogą wystąpić psychoza i napady agresji, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do samobójstwa na skutek doznawanych wizji.
Odchudzanie
Osoby pragnące mieć szczupłą sylwetkę z pewnością powinny sięgać po napary z szałwii, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, działają wiatropędnie i regulują perystaltykę jelit. Dodatkowo mają one wpływ na zmniejszenie poziomu cukru we krwi.
Alergia
Przy problemach z alergią również warto sięgnąć po szałwię lekarską, gdyż działa ona przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Chroni alergików przed bakteriami i wirusami oraz wspomaga system immunologiczny, dzięki czemu łatwiej jest sobie poradzić z patogenami.
Stosowanie w kosmetyce
Dzięki składnikom liści szałwii, sięgająca po napary z tej rośliny osoba może liczyć na pomoc w zwalczaniu wyprysków o różnym podłożu, grzybicy, a także łuszczycy, czy trądziku. Roślina ta spowalnia procesy starzenia się organizmu, przez co często znaleźć można ją w składzie wielu kosmetyków. Szałwia od wielu lat stosowana jest w kosmetyce ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
Szałwia lekarska redukuje potliwość ze względu na obecność garbników, które zmniejszają aktywność gruczołów potowych. Dodatkowo zapobiegają one namnażaniu się bakterii, które to właśnie przyczyniają się do nadpotliwości.
Jako, że znajdują się w niej olejki eteryczne i przeciwutleniacze, szałwia przyczynia się do hamowania procesów starzenia się skóry i powstawania nieestetycznie wyglądających zmarszczek. Za pomocą szałwii można odżywić skórę i poprawić jej ogólną kondycję. W celu uzyskania jak najlepszych efektów, zaleca się stosować napary z szałwii lekarskiej nie tylko doustnie, ale także zewnętrznie – jako tonik na skórę objętą stanem zapalnym.
Warto również wiedzieć, że napary z szałwii świetnie sprawdzają się do przyciemnienia włosów. Dobre rezultaty można otrzymać, sporządzając mocny napar i używając go jako płukanki do ostatniego płukania włosów. Ponadto płukanki szałwiowe redukują łupież i objawy łojotokowego zapalenia skóry.
Dawkowanie ziół z szałwii
W zależności od powodu z jakiego sięgamy po herbatkę szałwiową spożywa się ją w różnych ilościach. Przykładowo, dla zmniejszenia laktacji zwykle wypija się 2 szklanki dziennie, by efekty zauważyć już po około tygodniu stosowania.
W celu poprawy funkcjonowania układu pokarmowego, zaleca się pić napary z szałwii przygotowane z dwóch łyżeczek suszonego ziela zalanego wrzątkiem i parzonego pod przykryciem przez piętnaście minut. Warto dodać, że napar z szałwii zaczyna działach już po dwóch godzinach od spożycia, a efekt ten utrzymuje się przed okres kolejnych trzech dób. Ważna jest tu regularność w stosowaniu herbaty, co jest warunkiem niezbędnym do uzyskania zamierzonych efektów.
Jak parzyć szałwię lekarską?
Herbata z szałwii jest prosta w przygotowaniu. Do przyrządzenia naparu potrzebne są liście szałwii lekarskiej. Wystarczy zalać wrzątkiem jedną łyżkę suszonych liści, pozostawiając je na 15 minut do parzenia. Po tym czasie herbatę należy ostudzić i wypić.
Najczęściej herbatę wypija się w ilości jednej filiżanki dziennie, ale bezpieczna dawka to 2-3 filiżanki na dzień.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Warto wiedzieć, że stosowanie szałwii lekarskiej przez dłuższy okres czasu i w dużych ilościach może przyczynić się do wystąpienia nudności, wymiotów czy nawet stanu otępienia. Istnieją także pewne przeciwwskazania do przyjmowania naparów z szałwii. Nie zaleca się sięgać po nie w przypadku kobiet ciężarnych, gdyż w ten sposób zwiększa się ryzyko wystąpienia poronienia. Trzeba też mieć na uwadze to, że szałwia hamuje laktację, a więc panie niechcące powstrzymywać wypływu pokarmu nie powinny pić naparów z szałwii. Nie należy też podawać naparu dzieciom poniżej 3 roku życia.
Przeciwwskazaniem do stosowania jest również ostry nieżyt żołądka, ze względu na to, że zawarte w tej roślinie olejki eteryczne mogą podrażnić jeszcze bardziej błonę śluzową żołądka. Nie stosuje się szałwii także w przypadku osób chorujących na epilepsję, gdyż może dojść do wywołania ataku.
Z szałwią bardzo trzeba uważać w przypadku osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne i inne leki działające na system nerwowy. Ponadto picie naparów z tej rośliny w nadmiarze może przyczynić się do zaburzenia równowagi organizmu, dlatego też należy stosować to ziele w umiarkowanych ilościach.
Uwaga!
Liście, kwiaty oraz olejek eteryczny stosowane w nadmiarze, mogą wykazywać działanie toksyczne dla układu nerwowego. Szałwia jest dwukrotnie bardziej toksyczna niż piołun. Dawki powinien zawsze ustalać lekarz.
Podsumowanie informacji o szałwii lekarskiej
Szałwia lekarska jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w Polsce, które ma wszechstronne zastosowanie. Roślina ta usprawnia pracę układu pokarmowego, zwiększa odporność organizmu, poprawia kondycję skóry, działa przeciwgrzybiczo, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ogranicza laktację, redukuje nadpotliwość oraz wykazuje działanie łagodzące.
Z całą pewnością powinny zainteresować się tym ziołem kobiety mające problem z obfitymi i bolesnymi miesiączkami oraz borykające się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z menopauzą. Warto również poeksperymentować z szałwią podczas przygotowywania potraw, gdyż jest ona używana jako przyprawa. Szałwia znajduje również zastosowanie jako dodatek do mydeł i perfum.
Mam w ogrodzie – jej zapach jest obłędny!
Wow zioło cudo, następnym razem na pewno kupię