Oleje jadalne
W naszej diecie z całą pewnością nie może zabraknąć olejów jadalnych w postaci zimnotłoczonych olejów roślinnych. Idealnie nadają się one jako dodatek do świeżych sałatek, do przygotowania smacznych dresingów, dipów i sosów oraz do posmarowania pieczywa. Są one skarbnicą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i fitosteroli, czyli wszystkiego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdy z olejów posiada wyjątkowy skład i cenne właściwości prozdrowotne.
Świat olejów jadalnych nie kończy się na oleju rzepakowym, oliwie z oliwek czy na oleju słonecznikowym. Do wyboru mamy znacznie więcej wspaniałych olejów o prozdrowotnym działaniu. Są one bogate w NNKT, witaminy młodości i szereg innych substancji chroniących organizm przed rozwojem wielorakich chorób. Nic też tak bardzo nie podkręca smaku potrawy, jak dodanie do niej dobrej jakości tłuszczu. Olej lniany jest bogactwem kwasów omega-3, które wspierają układ nerwowy, krążenia i trawienny; ponadto zawiera cenny kwas alfa-linolenowy. Olej konopny działa przeciwnowotworowo, wspiera system immunologiczny, redukuje wysoki poziom cholesterolu we krwi, działa przeciwzapalnie i oczyszcza organizm. Niezwykle cenny jest także olej z ostropestu, który zbawiennie wpływa na wątrobę, chroniąc ją przed toksynami wnikającymi do naszego organizmu, a dodatkowo olej ten jest skarbnicą antyoksydantów.
Mniej znanym olejem jest olej krokoszowy, który wspiera układ odpornościowy, redukuje ciśnienie krwi, reguluje stężenie cholesterolu we krwi, działa wykrztuśnie, pomaga przy bolesnym miesiączkowaniu i wspomaga leczenie chorób układu krążenia. Znacznie bardziej popularny jest olej kokosowy polecany przy cukrzycy i chorobach nowotworowych. Przyśpiesza także metabolizm, poprawia trawienie, redukuje poziom cholesterolu we krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Nieoceniony jest również olej z orzechów włoskich będący skarbnicą witaminy E opóźniającej procesy starzenia. Wspomaga także pracę mózgu, wspiera układ nerwowy, działa ochronnie na układ pokarmowy i znosi bezsenność. Najbardziej wartościowe oleje jadalne to również olej z pestek winogron, olej sezamowy, olej sojowy, olej z pestek dyni, olej z orzechów brazylijskich, oliwa z oliwek i olej ryżowy.
Olej z awokado – właściwości, działanie i opinie
Olej z ogórecznika – właściwości, działanie i zastosowanie
Olej z pestek moreli – właściwości, działanie i zastosowanie
Olej z orzechów brazylijskich – właściwości i zastosowanie
Olej sezamowy – właściwości i zastosowanie
Oleje roślinne – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Olej z pestek dyni – właściwości, zastosowanie i dawkowanie
Olej ryżowy – właściwości i zastosowanie
Olej z orzechów włoskich – właściwości i zastosowanie
Olej słonecznikowy – właściwości, działanie i zastosowanie
Olej rzepakowy, jego właściwości i działanie lecznicze
Ostatnie wpisy
- Zdrowe zwyczaje żywieniowe po zawale serca
- Olej z wątroby rekina – pozyskiwanie, właściwości i przeciwwskazania
- Woda jonizowana – właściwości, wady i zalety, opinie
- Witamina D3 – badanie, dawkowanie i opinie
- Perełkowiec japoński – właściwości, stosowanie i uprawa
- Nawłoć pospolita – właściwości, działanie i zastosowanie
- Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i uprawa
- Rozmaryn – właściwości i działanie
- Najistotniejsze mikro i makroelementy w diecie
- Flawonoidy – właściwości, działanie i zastosowanie