Woda jonizowana, która określana jest także mianem wody alkalicznej lub „żywej wody”, ma zapobiegać i leczyć różne dolegliwości zdrowotne. Jej zwolennicy przekonują, że skuteczniej nawadnia organizm, zmniejsza jego zakwaszenie, a przez to pomaga w leczeniu chorób różnych układów cała. Ponadto ma być skuteczna w pielęgnacji skóry. Do jej przygotowania stosowane są specjalne urządzenia – jonizatory, które mają wywołać zmianę w strukturze wody. Jak jest naprawdę? Przyglądamy się właściwościom i działaniu zjonizowanej wody alkalicznej.
Co to jest?
Bez wody nie ma życia. Dietetycy zalecają, aby pić ją w ilości przynajmniej 2 litrów dziennie, aby odpowiednio nawodnić organizm.
Pić można jednak nie tylko zwykłą wodę, ale także wodę zjonizowaną. Dzisiaj mówi się o niej coraz częściej i sięga po nią wiele osób, które chciałyby zadbać o swoje zdrowie.
Zainteresowanie wodą określaną jako „żywa” powiązana jest głównie z powodzeniem naturalnych metod leczenia. Spopularyzowanie tej wody to zasługa badań nad zakwaszeniem organizmu, które negatywnie wpływa na zdrowie.
Woda zjonizowana, czyli woda alkaliczna produkowana jest na skutek elektrolizy. Elektroliza to proces, który polega na zmianie struktury chemicznej substancji na skutek zewnętrznego napięcia elektrycznego. W efekcie możliwe jest oddzielenie jonów kwasowych i zasadowych znajdujących się w wodzie – tak powstają dwa jej rodzaje, czyli woda kwasowa („martwa”) oraz zasadowa („żywa”).
Pod pojęciem wody zjonizowanej spotykana jest częściej woda zasadowa, która nadaje się do picia przez człowieka, a dzięki procesom elektrolizy ma nabywać wyjątkowe właściwości prozdrowotne.
Woda jonizowana – właściwości
Woda zjonizowana ze względu na proces jej produkcji uzyskuje inne właściwości w porównaniu do zwykłej wody.
Główne właściwości, jakie przypisywane są wodzie zjonizowanej:
- Ma odczyn zasadowy, dlatego zmniejsza zakwaszenie organizmu
- Przywraca równowagę kwasowo-zasadową
- Ma obniżony potencjał ORP (utleniania do redukcji)
- Jest źródłem cennych antyoksydantów – przeciwutleniaczy
- Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn
- Podnosi poziom utlenienia krwi
- Dodaje energii
- Skuteczniej nawadnia organizm
- Dba o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych
- Wspomaga wchłanianie substancji odżywczych
- Eliminuje komórki nowotworowe
- Poprawia prace organów ciała
- Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe
Rodzaje
Podczas procesu jonizacji wody dochodzi do powstania dwóch jej typów o odmiennych właściwościach.
Woda jonizowana jest dzielona na dwa rodzaje:
- Woda kwasowa, tak zwana „woda martwa”
- Woda zasadowa, tak zwana „woda żywa”
Każda z tych wód ma inne działanie oraz zastosowanie, co powoduje, że może być wykorzystywana w inny sposób dla zachowania dobrego zdrowia.
Woda o odczynie kwasowym
Jest to woda o pH poniżej 7. Ze względu na kwasowy odczyn nie jest przeznaczona do picia, można jednak stosować ją zewnętrznie. Wykazuje działanie antyseptyczne – przeciwdrobnoustrojowe, dlatego redukuje ilość bakterii, wirusów, grzybów. Pomaga dzięki temu w leczeniu ran i różnych dolegliwości skórnych. Ponadto może być używana jako środek czyszczący do nawierzchni.
Woda o odczynie zasadowym
Ma pH powyżej 7, czyli odczyn zasadowy, alkaliczny. Może być spożywana. Ze względu na swoją strukturę – ma składać się z 6 molekuł – skuteczniej się wchłania i dociera do komórek ciała, wspomagając ich nawodnienie i natlenienie. Przyspiesza też procesy metaboliczne, wykazuje działanie antyoksydacyjne, pomagają w walce z różnymi dolegliwościami.
Badania naukowe
Badania naukowe prowadzone nad wodą zjonizowaną nie potwierdziły jednoznacznie wszystkich przepisywanych jej właściwości, jednak dotychczas wykonane analizy wskazują, że ma ona potencjał w zapobieganiu i leczeniu różnych dolegliwości.
Wybrane wyniki badań dotyczące wody jonizowanej:
- Kwaśna woda jest skuteczna w eliminowaniu bakterii E-coli O157:H7, Salmonella enteritidis oraz Listeria monocytogenes („Efficacy of Electrolyzed Oxidizing Water for Inactivating Escherichia coli O157:H7, Salmonella enteritidis, and Listeria monocytogenes”)
- Zjonizowana woda alkaliczna łagodzi apoptozę komórek T, prowadzi do zmian markerów powierzchniowych Th1/Th2 przez silne działanie antyoksydacyjne u pacjentów poddanych dializie („Electrolysed-reduced water dialysate improves T-cell damage in end-stage renal disease patients with chronic haemodialysis”)
- Silne działanie antyoksydacyjne wody zasadowej pomaga w niszczeniu reaktywnych form tlenu w trzustce i ma pomagać w leczeniu syndromu metabolicznego („Effectiveness of Hydrogen Rich Water on Antioxidant Status of Subjects with Potential Metabolic Syndrome – An Open Label Pilot Study”)
Czy można ją gotować?
Woda zjonizowana zachowuje swoje cenne właściwości wtedy, gdy pita jest na zimno, czyli bez gotowania. Proces jej podgrzewana powoduje osłabienie jej działania prozdrowotnego, między innymi przez redukcję antyoksydantów.
Nie oznacza to jednak, że wody alkalicznej, zasadowej nie można gotować. Nadaje się ona również do przygotowywania kawy, herbaty, gotowania, jednak nie zawiera wtedy aż tak wielu wartości odżywczych, jak ta wypita na zimno natychmiast po zjonizowaniu.
Przechowywanie „żywej wody”
Należy pamiętać o tym, że „żywa woda” traci swoje właściwości wtedy, gdy jest nieodpowiednio przechowywana.
Woda zjonizowana powinna być przechowywana na w ciemnych butelkach, w miejscu, w którym nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. Zaleca się wykorzystanie przygotowanej wody o właściwościach zasadowych w ciągu 24 godzin. Woda o odczynie kwasowym może być przechowywana dłużej – nawet kilka miesięcy.
Działanie i zastosowanie
Zwolennicy wody zjonizowanej wskazują, że ma ona prozdrowotne działanie i dzięki temu szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości. Kiedy warto ją pić?
Nerki
Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania nerek, dlatego picie jej w odpowiedniej ilości każdego dnia może zapobiegać ich dolegliwościom. Niewystarczająca ilość wody może prowadzić do powstawania piasku i złogów – kamieni nerkowych.
Alkaliczna woda jonizowana ma wspomagać funkcjonowanie nerek skuteczniej niż zwykła woda, co wynika z faktu, że ma ona odczyn zasadowy. Lepiej wchłania się w organizmie, a jej odpowiednia struktura zapobiega wytrącaniu się minerałów, redukując ryzyko kamicy nerkowej. Także upatruje się w niej naturalnego leku na tę dolegliwość – ma aktywować rozpuszczanie piasku i kamienia w nerkach, pomagając w ich oczyszczeniu.
Układ moczowy
Woda zasadowa poprzez redukcję kwasowości organizmu pomaga nie tylko nerkom, lecz także innym elementom układu moczowego. Woda zjonizowana wspomaga pracę dróg moczowych, pęcherza moczowego i cewki moczowej.
Dna moczanowa
Dna moczanowa, czyli podagra to choroba, w której dochodzi do niewłaściwych przemian metabolicznych kwasu moczowego. Jego nadmierne stężenie powoduje tworzenie się kryształków – moczanów, które wywołują stany zapalne w tkankach. Dna moczanowa objawia się głównie przez silne bóle stawowe i zniekształcenia stawów.
„Żywa woda” ma pomagać w leczeniu dny moczanowej poprzez redukowanie ilości kwasu moczowego i jego produktów przemiany, które usuwane są wtedy z organizmu. W efekcie przywraca prawidłową równowagę kwasowo-zasadową, a ataki podagry zdarzają się znacznie rzadziej lub całkowicie zanikają.
Wątroba
Wątroba jest bardzo ważnym narządem, który odpowiada za naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Gdy działa prawidłowo, zapobiega kumulowaniu się w nim szkodliwych produktów przemiany materii. Schorzeniom wątroby sprzyja dieta bogata w tłuszcze nasycone, picie alkoholu. Osłabiają ją także wirusy.
Stosowanie wody zjonizowanej pomaga w oczyszczaniu organizmu, wspomagając dzięki temu działanie wątroby. Jej silny potencjał antyoksydacyjny usuwa szkodliwe wolne rodniki – reaktywne formy tlenu, które działają destrukcyjnie na hepatocyty, czyli komórki wątroby.
Cukrzyca
Cukrzyca uznawana jest w obecnych czasach za chorobę cywilizacyjną. Cukrzycy typu 2, która diagnozowana jest najczęściej, sprzyjają nadwaga i otyłość wynikające z nieprawidłowej diety i braku ruchu.
Woda jonizowana ze względu na swoje wyższe pH wspiera pracę trzustki, która wydziela insulinę stabilizującą pozom cukru we krwi. Dzięki działaniu wody alkalicznej możliwe jest zredukowanie poziomu glukozy, a tym samym wydzielanej insuliny. Długotrwale pita „żywa woda” pomaga zarówno w przypadku osób narażonych na cukrzycę, jak i diabetyków.
Cholesterol
Cholesterol jest ważnym składnikiem uczestniczącym w wielu przemianach w organizmie człowieka, ale w nadmiarze sprzyja on rozwojowi miażdżycy – groźnej choroby naczyń krwionośnych.
Za pomocą wody alkalicznej możliwe jest zredukowanie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów, czyli lipidów we krwi. Wynika to z faktu, że woda alkaliczna potrafi wyrównać poziom kwasowo-zasadowy organizmu człowieka, który sprzyja tworzeniu się blaszek miażdżycowych odkładających się w naczyniach krwionośnych. Pomaga także w ich rozpuszczaniu i dzięki temu poprawia ona pracę układu krwionośnego i serca.
Ciśnienie tętnicze
Zjonizowana woda może również stabilizować ciśnienie tętnicze krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko dolegliwości jak zawały serca, udary mózgu.
Sprzyja ona też rozrzedzeniu krwi, dlatego zapobiega tworzeniu się groźnych dla układu krążeniowego zakrzepów.
Refluks
Refluks jest dolegliwością, w której dochodzi do cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Dochodzi wtedy do nieprzyjemnych objawów jak pieczenie, palenie w przełyku, odbijanie się, kwaśny posmak w jamie ustnej.
Do refluksu żołądkowo-przełykowego dochodzi na skutek nadkwasoty. Jest to między innymi efekt jedzenia zbyt dużej ilości produktów kwasotwórczych. Poza odpowiednią dietą, która pomaga w zmniejszeniu nadkwasoty, warto stosować wtedy „żywą wodę”, która poprzez swój alkalizujący potencjał potrafi zredukować nadmierną kwasowość. Stosowanie wody zjonizowanej w rezultacie pozwala na złagodzenie dolegliwości żołądkowych.
Odporność
Prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego to podstawowy czynnik dobrego zdrowia. Jego zaburzenia przekładają się na częste zakażenia bakteryjne, grzybicze, wirusowe oraz sprzyjają też chorobom autoimmunologicznym – z autoagresji.
Zwolennicy „żywej wody” wskazują, że potrafi ona podnosić poziom odporności organizmu, dlatego zalecana jest ona w przypadku osób często zapadających na różne infekcje.
Nowotwory
Woda jonizowana, według zwolenników jej stosowania, ma leczyć nowotwory. Może wskazywać na to jej silny potencjał antyoksydacyjny, jednak wykonane na razie badania naukowe nie potwierdzają takiego działania „żywej wody”.
Zmęczenie
Przemęczenie jest jednym z objawów utraty równowagi pH – kwasowo-zasadowej, a dokładnie nadmiernego zakwaszenia organizmu, które dotyka wielu osób. Zastosowanie wody alkalizowanej pomaga w wyrównaniu poziomu pH, a dzięki temu zmniejsza zmęczenie i dodaje energii.
Odchudzanie
Woda ma bardzo duże znaczenie w dietach wspomagających odchudzanie. Picie dużej ilości wody aktywuje procesy metaboliczne, sprzyja przez to szybszej przemianie materii. Woda dodatkowo poprawia pracę układu pokarmowego, który lepiej trawi pokarmy. Pita przed posiłkami pomaga w zmniejszeniu ich porcji i szybszemu uzyskaniu sytości.
Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty w odchudzaniu, warto sięgnąć po wodę zjonizowaną, która ze względu na swoje właściwości redukuje zakwaszenie organizmu, sprzyja usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii i powoduje, że diety redukcyjne mogą być jeszcze skuteczniejsze.
Włosy
Woda jonizowana pomaga w redukcji dolegliwości jak nadmierne wypadanie włosów, słabe włosy, włosy z tendencją do łamliwości i plątania. Co ważne, działa ona skutecznie zarówno wewnętrznie, jak i na zewnątrz.
Do stosowania wewnętrznego stosuje się wodę o pH wyższym, zasadowym, natomiast do pielęgnacji włosów można stosować zarówno wodę zasadową, jak i kwasową, która nie nadaje się do picia. Płukanie włosów wodą kwasową powoduje domknięcie ich łusek i sprawia, że stają się miękkie i błyszczące.
Trądzik
Do trądziku dochodzi na skutek przemian hormonalnych, które powodują nasilenie produkcji sebum – łoju skórnego. Bytujące na skórze bakterie mogą wtedy powodować powstawanie nieestetycznych, bolących wyprysków.
Skórę trądzikową można skutecznie pielęgnować za pomocą wody zjonizowanej. Picie wody zasadowej wspomaga detoks organizmu od środka, natomiast stosowanie wody kwaśnej z zewnątrz pomaga w oczyszczaniu skóry twarzy – poprzez jej kwaśny odczyn można zneutralizować znajdujące się na niej bakterie.
Uszkodzenia skóry
Woda zjonizowana pomaga też w leczeniu uszkodzeń skórnych, na przykład ran, otarć, zadrapań, oparzeń oraz innych dolegliwości dermatologicznych. Stosowana wtedy woda o lekko kwaśnym odczynie wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry.
Sprzątanie
„Woda martwa”, czyli kwasowa polecana jest również w sprzątaniu. Ze względu na jej działanie możliwe jest skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, a także drobnoustrojów na powierzchniach.
Wady i zalety wody zjonizowanej
Woda zjonizowana w porównaniu do zwykłej prezentuje szereg specjalnych właściwości. Jakie są główne zalety i wady stosowania wody zjonizowanej?
Zalety wody jonizowanej:
- Uzyskuje dodatkowe właściwości w stosunku do zwykłej wody
- Jest produktem naturalnym – biozgodnym z organizmem człowieka
- Ma szerokie zastosowanie jako woda zasadowa i kwasowa
- Pomaga w redukcji różnych dolegliwości całego ciała
- Skutecznie nawadnia organizm i wspomaga jego detoks
Wady wody jonizowanej:
- Do jej przygotowania konieczne jest zakupienie specjalnego urządzenia
- Nie wszystkie przypisywane „żywej wodze” właściwości zostały udowodnione naukowo
Ile i jak pić?
Wodę zjonizowaną można pić dokładnie tak, jak zwykłą wodę, najlepiej na zimno, bez przegotowania, ponieważ wtedy zapewnia ona najwięcej korzyści.
Na początku zaleca się picie 1 szklanki wody alkalicznej dziennie, natomiast po tygodniu można zwiększyć jej ilość do 3 szklanek na dzień. Po 2-3 tygodniach można dojść już do poziomu 6 szklanek na dzień.
Warto wskazać, że dla początkujących osób nie zaleca się picia wody o bardzo wysokim odczynie pH. Najlepiej rozpocząć wtedy od niższego poziomu, a następnie stopniowo zwiększać jej alkaliczność, aż do pH na poziomie maksymalnym 10,5.
Wodę jonizowaną można pić bez żadnych dodatków lub zastosować do niej zioła, aby stworzyć napój o wszechstronnym działaniu prozdrowotnym. Najlepsze efekty ma jednak dawać wtedy, gdy pita jest bez dodatków.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Alkaliczna „żywa woda” jest bardzo dobrym sposobem na nawadnianie organizmu, ale warto jednak wskazać, że nie jest ona rekomendowana dla każdego.
Wody zjonizowanej w znacznych ilościach nie powinny stosować osoby w poniższych grupach:
- Dzieci do 3. roku życia
- Seniorzy w podeszłym wieku
- Kobiety w ciąży
Warto też pamiętać, że woda jonizowana nie nadaje się do popijania nią leków, ponieważ może wpływać na ich skuteczność działania. Czas pomiędzy wypiciem „żywej wody” a zastosowaniem leków powinien wynieść 45-60 minut.
Jak zrobić wodę jonizowaną?
Wodę zjonizowaną można kupować jako gotową, ale najlepiej przygotowywać ją samodzielnie, ponieważ jest najświeższa i można mieć pewność jej właściwości. Do jonizowania wody służą specjalne urządzenia – jonizatory.
Jonizator podłączany jest do źródła energii elektrycznej i wywołuje proces elektrolizy, podczas którego powstają woda kwasowa oraz woda zasadowa. Dostępne są też jonizatory z filtrami. Wybrane modele pozwalają również na produkowanie innych typów wód, na przykład wody srebrnej o silnych właściwościach antybakteryjnych.
W użyciu znajdują się różne rodzaje jonizatorów wody:
- Jonizatory w kształcie czajnika na wodę – wyglądają jak zwykły czajnik, jednak nie gotują, ale jonizują wodę. Mają pojemność od 0,7 do 3 litrów. Wybrane modele pozwalają na wybór stopnia zasadowości lub kwasowości wody. Wewnątrz dzbanków umieszcza się specjalne membrany, które zapobiegają mieszaniu się wody kwasowej i zasadowej.
- Jonizatory w formie termosu na wodę – są bardziej poręczne od jonizatorów w kształcie czajników. Mają mniejszą pojemność – około 0,5 litra. Nadają się podróż, podczas uprawiania sportów. Wykorzystują specjalne wkłady mineralne, które zmieniają parametry wody.
- Jonizatory montowane w instalacji wodnej – umieszczane są w instalacji wodnej, dlatego pozwalają na korzystanie z wody zjonizowanej bezpośrednio z kranu w kuchni. Montaż tego typu jonizatorów jest najdroższy, ale są one najbardziej wydajne i najwygodniejsze w stosowaniu.
Cena
Koszt zakupu jonizatora do wody zależny jest od jego typu. Wydatek to najczęściej od około 250 złotych za jonizator w formie termosu do nawet ponad 5000 złotych za urządzenie montowane w instalacji wodnej.
Jonizatory wody oferowane są w różnych sklepach. Najszerszy asortyment urządzeń dostępny jest w sklepach internetowych oraz bezpośrednio na stronach producentów urządzeń jonizujących wodę.
Opinie
Woda jonizowana ma zróżnicowane opinie. Jej zwolennicy wskazują, że pomaga ona w zapobieganiu i redukowaniu różnych dolegliwości, natomiast przeciwnicy mówią, że jej działanie nie zostało w pełni udowodnione, a drogie urządzenia do jonizacji to oszustwo.
W świetle obecnych badań można powiedzieć, że woda zjonizowana ma potencjał prozdrowotny, jednak wskazania, że ma pomagać na trudne w leczeniu choroby, w tym nowotwory, nie mają na razie potwierdzenia w rzetelnych analizach naukowych.
Podsumowując, woda jonizowana, w tym woda zasadowa oraz kwasowa, może być naturalnym sposobem na poprawę witalności, urody i samopoczucia.