Kurkuma podobnie jak imbir cieszą się ogromną popularnością i to nie tylko w krajach azjatyckich, ale także w Polsce. Coraz więcej osób w naszym kraju sięga po te cenne kłącza. Większość zna kurkumę jako przyprawę, która jest podstawowym składnikiem mieszanki przyprawowej o nazwie curry. Najbardziej cennym związkiem w kurkumie jest kurkumina, która wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, w tym leczniczych. Po kurkumę sięga zarówno kosmetologia, jak i ziołolecznictwo, przemysł farmaceutyczny i spożywczy. Jest ona przedmiotem ciągłych badań, a naukowcy cały czas odkrywają kolejne prozdrowotne właściwości tej wywodzącej się z Indii przyprawy. Z całą pewnością warto się z nimi zapoznać i włączyć kurkumę do swojego menu.
Kurkuma – właściwości
Szafran indyjski ma liczne właściwości służące naszemu zdrowiu, o czym wiadomo jest już od setek lat. Jego lecznicze działanie zostało poparte wieloma badaniami naukowymi. Najważniejszym składnikiem w tej roślinie jest kurkumina mająca właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Sięganie po kurkumę sprawia, że organizm jest dobrze chroniony przed rozwojem najróżniejszych chorób przewlekłych, które są odpowiedzialne za śmierć milionów osób na całym globie. Kurkumina działa antynowotworowo, zmniejszając ryzyko zachorowalności na różnego rodzaju raka. Wpływa pozytywnie również na pracę naszego mózgu i chroni go przed rozmaitymi chorobami. Kurkumina usprawnia pracę mięśnia sercowego, zmniejszając ryzyko uszkodzenia śródbłonka. Zabezpiecza organizm w ten sposób przed rozwojem chorób układu sercowego i problemami z ciśnieniem krwi. Sięganie po kurkumę wpływa korzystnie na pracę całego organizmu. Nie tylko poprawia ogólną kondycję, ale także chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się komórek. Kurkumina posiada także właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Jest niezwykle pomocna przy infekcjach na tle wirusowym oraz korzystnie wpływa na oczy.
Działanie i zastosowanie
Poniżej prezentujemy schorzenia, przy których wskazane jest sięganie po kurkumę.
Szafran indyjski na stawy
Kurkumina będąca głównym składnikiem kurkumy wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu polecana jest osobom zmagającym się z problemami stawowymi. Kurkuma łagodzi objawy zapalenia stawów.
Kłącze kurkumy a jelita
Ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne kurkuma świetnie sprawdza się przy nieswoistym zapaleniu jelit. Stosowanie odpowiednich dawek kurkuminy jest skuteczną pomocą w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Przeziębienie
Kurkuma skutecznie wzmacnia układ odpornościowy i dodatkowo zwalcza infekcje. Kurkumina zapobiega nie tylko infekcjom bakteryjnym, ale także wirusowym i grzybiczym. Oprócz hamowania namnażania się patogenów, wspomaga ona działanie stosowanych w leczeniu środków przeciwwirusowych.
Ciśnienie
Regularnie sięganie po kurkumę zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Jest to jeden z darów naturalny na obniżenie ciśnienia krwi.
Ostryż długi a trądzik
Osoby zmagające się z trądzikiem z całą pewnością powinny zainteresować się kurkumą, gdyż posiada ona właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Dodatkowo zmniejsza wydzielanie nadmiernej ilości sebum i redukuje przebarwienia potrądzikowe.
Bielsze zęby
Nie trzeba wcale sięgać po drogie pasty wybielające czy też wybielać zęby w gabinecie dentystycznym. Z pomocą przychodzą naturalne sposoby na piękne zęby, a jednym z nich jest szafran indyjski. Pasta z kurkumy wspomaga likwidację pytki nazębnej, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz zapobiega odkładaniu się osadu nazębnego. Nie należy jej jednak stosować przez dłuższy czas, gdyż wówczas może pogłębić żółty odcień szkliwa.
Regulacja cholesterolu
Kurkumina nie tylko świetnie oczyszcza limfę, ale także reguluje poziom cholesterolu we krwi, obniżając poziom frakcji „złego” cholesterolu LDL.
Kondycja nerek
Kurkumina łagodzi uszkodzenia nerek. Jest ona w stanie oczyścić nerki, a dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu okazuje się być niezwykle skuteczna przy zapaleniu dróg moczowych.
Helicobacter
Kurkuma jest niezwykle pomocna przy różnego typu dolegliwościach trawiennych, a ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne skutecznie działa m.in. na Helicobacter pylori, przeciwdziałając jej szkodliwym skutkom.
Cukrzyca
Kurkuma nie tylko może zapobiegać cukrzycy, ale i wspierać jej leczenie. Kurkumina redukuje poziom cukru we krwi i obniża w dużym stopniu czynniki pro-zapalne obecne przy tym schorzeniu.
Wątroba i trzustka
Kurkuma wspomaga pracę trzustki i wątroby; można znaleźć ją w preparatach złożonych, które stosuje się przy dysfunkcjach trzustki. Chroni ona komórki wątrobowe oraz jest wykorzystywana w leczeniu uszkodzeń i niewydolności wątroby.
Hemoroidy
Przy hemoroidach warto sięgać po produkty działaniu przeciwzapalnym, czyli przede wszystkim po kurkumę. Warto stosować ją nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie w połączeniu z olejem kokosowym. Taką miksturę na waciku przykłada się do hemoroidów lub smaruje wewnętrzną część odbytu. Zmniejsza ona stan zapalny i ułatwia oddawanie stolca.
Prostata
Kurkumina w połączeniu z warzywami krzyżowymi zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty. Może też hamować czy spowalniać namnażanie się komórek nowotworowych. Ponadto kurkumina redukuje stan zapalny prostaty i reguluje hormony odpowiedzialne za przerost gruczołu krokowego.
Stosowanie w kosmetyce
Po kurkumę bardzo chętnie sięga przemysł kosmetyczny, używając jej chociażby jako barwnika. Nawet w perfumach można spotkać kurkumę, a dokładniej pozyskiwane z kłącza olejki, które są jednym z ich składników. Idealnie sprawdza się ona do zabarwiania produktów przeznaczonych do makijażu. Kurkumę można zastosować jako kosmetyk w formie pasty na twarz, peelingu do ciała, składników pasty do zębów czy odżywki do włosów. Kurkumę używa się także do depilacji. Jest to orientalna metoda usuwająca zbędne owłosienie.
Przyprawa
Sproszkowana kurkuma wykorzystywana jest jako przyprawa, która usprawnia trawienie ze względu na swoje właściwości pobudzające wydzielanie żółci. To jednak nie wszystko, gdyż substancje zawarte w kurkumie wzmagają produkcję gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych. Ponadto przyprawa ta wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwbakteryjne.
Jeśli ktoś boryka się z problemami ze strony przewodu pokarmowego, schorzeniami wątroby czy trzustki, to jak najbardziej powinien regularnie dodawać do swoich posiłków kurkumę. W połączeniu z tłuszczem jest w stanie poprawić smak każdej potrawy. W przemyśle spożywczym kurkumina kryje się pod symbolem E100. Barwi się nią margaryny, wyroby cukiernicze, musztardę, paluszki rybne i sery.
Odchudzanie z kurkumą
Z powodu, że szafran indyjski wspomaga odchudzanie z całą pewnością zadowolone będą panie pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów. Związki obecne w tej roślinie wspomagają metabolizm, usprawniają trawienie i przeciwdziałają odkładaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej.
Dawkowanie
Szafran indyjski dostępny jest zarówno w postaci surowego, a także świeżego kłącza, jak również w postaci mielonej jako przyprawa czy też jako suplement diety w kapsułkach. Na rynku dostępne są nawet ekstrakty z tej rośliny czy też krople. Kurkumę należy stosować jak suplement diety, a nie jako zamiennik zróżnicowanej diety, czyli jako dodatek. Jako, że kapsułki z kurkumą, w zależności od producenta, mogą mieć różne dawki, przed rozpoczęciem stosowania należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nigdy nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji nawet w przypadku suplementu diety.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Chociaż ostryż długi jest naturalnym i niezwykle zdrowym produktem, to jednak są pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Wynika to z obecności niektórych zawartych w nim substancji. Z całą pewnością nie należy codziennie zjadać kawałka kłącza kurkumy, po czym jeszcze tego samego dnia sięgać po suplement diety zawierający ją w zwiększonym stężeniu w jednej kapsułce. Jak w każdym przypadku należy zachować ostrożność i umiar. Kurkuma nie jest polecana kobietom ciężarnym, gdyż przypisuje się jej działanie pobudzające pracę macicy. Spożywanie kurkumy może wówczas przyczynić się nawet do poronienia. Z kurkumą należy być ostrożnym także w przypadku przyjmowania niektórych leków. Wzmaga ona działanie medykamentów przeciwzakrzepowych. Nie powinny sięgać po nią także osoby borykające się z kamicą żółciową, gdyż kurkuma nasila dolegliwości bólowe.
Przepisy
Kurkuma idealnie sprawdza się jako maseczka do twarzy, szczególnie w przypadku skóry trądzikowej, tłustej i z przebarwieniami. Przygotowanie takiej maseczki z kurkumą jest banalnie proste i wystarczą nam wyłącznie naturalne składniki dostępne praktycznie w każdej kuchni.
- Do jej wykonania potrzebować będziemy sproszkowanej kurkumy, mleka i miodu w proporcji 1:1:1. Całość mieszamy ze sobą, aż do uzyskania masy o jednolitej konsystencji. Taką papkę nakładamy na twarz, mając na uwadze to, że maseczka ta będzie mocno barwiła. Najlepiej jest wobec tego posłużyć się rękawiczkami. Z tego względu poleca się wykonywać taką kurkumową maseczkę na noc. W celu ułatwienia sobie zadania, maseczkę zmywamy nie samą wodą, ale maślanką czy też jogurtem. Dzięki temu uda nam się skutecznie pozbyć żółtego zabarwienia skóry.
⇒ Pasta z kurkumy wybielająca zęby
- Pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy mieszamy z niewielką ilością wody, po czym myjemy powstałą papką zęby i dokładnie płuczemy usta.
- Inną opcją jest zrobienie pasty do zębów z oleju kokosowego, sproszkowanej kurkumy i olejku miętowego.
⇒ Słodki koktajl z kurkumą
- Do jego przygotowania potrzebne będą dwie szklanki ulubionego mleka roślinnego, banan, dwa owoce kaki, miód lub daktyle dla większej słodkości, łyżeczka startego świeżego kłącza kurkumy/sproszkowanej kurkumy, szczypta pieprzu. Całość wystarczy włożyć do blendera i zmiksować, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.
⇒ Nalewka z kurkumy na dolegliwości trawienne
- Cztery łyżki sproszkowanej kurkumy zalewamy litrem 40% alkoholu etylowego, dobrze mieszamy całość i odstawiamy w chłodnym miejscu na miesiąc, po czym należy przefiltrować nalewkę i przelać do docelowej butelki.
Opinie
Osoby stosujące kurkumę obserwują ogólną poprawę zdrowia, lepszą odporność organizmu, mniej problemów ze stawami i ze strony układu pokarmowego. Preparaty z kurkuminą okazują się być skuteczną pomocą przy dolegliwościach bólowych i ułatwiają redukcję masy ciała. Można zaobserwować także przyspieszony metabolizm i regularność wypróżnień.
Cena
Ceny kurkumy potrafią być mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od składu preparatu i jego jakości. Suplementy diety z kurkumą mogą kosztować od 50 do nawet ponad 100 złotych. Najlepiej jest wybierać te ze standaryzowanymi ekstraktami, najlepiej z jak najwyższą zawartością kurkuminoidów. Wówczas mamy pewność, że wybrany produkt rzeczywiście będzie skuteczny. Jeśli chodzi o świeży korzeń kurkumy, to zwykle kosztuje on 60 złotych za kilogram.