Olej lniany przez wielu ludzi uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, które możemy pozyskiwać z nasion. Ze względu na unikalną i niezwykle korzystną dla organizmu człowieka proporcję kwasów omega 3 i 6 oraz wysoką zawartość witaminy E, jest nieocenionym składnikiem zdrowej diety, stosowanym w profilaktyce wielu schorzeń. Po olej lniany sięgają wszyscy ci, dla których istotne jest zdrowie własne jak i najbliższej rodziny. To prawdziwe bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz lignanów w bardzo dobrze przyswajalnej postaci. Wdrażając ten produkt pochodzenia roślinnego do swojej codziennej diety, możemy oczekiwać poprawy w funkcjonowaniu swojego organizmu w wielu aspektach.
Ten drogocenny, ciekły tłuszcz był wykorzystywany już przez starożytnych, na czele z ojcem medycyny – Hipokratesem. Także słynny indyjski przywódca – Mahatma Gandhi – chwalił olej lniany za jego liczne właściwości prozdrowotne. Przed wiekami ten roślinny tłuszcz znajdował swoje zastosowanie również w malarstwie, gdyż artyści używali go do zabezpieczenia swoich dzieł przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób docenia dobroczynne działanie oleju z nasion lnu, gdyż odgrywa on ogromną rolę we współczesnej dietetyce.
Pozyskiwanie
Olej lniany jest produktem, który powstaje w wyniku procesu przetwarzania dojrzałych nasion lnu o brązowej barwie – im czystsze siemię, tym olej smaczniejszy i przede wszystkim zdrowszy. Tłoczy się go na zimno, co oznacza, że jest wytwarzany w temperaturze wynoszącej do 40 stopni Celsjusza, bo tylko to gwarantuje otrzymanie oleju o najwyższej jakości. Najbardziej wartościowy olej ma taki sam skład biochemiczny, jak nasiona z których powstał – taki olej zwany jest dziewiczym – extra vergine. Istotne jest, aby nie pozbawiać oleju wartości poprzez jego oczyszczanie, filtrowanie i rafinowanie.
Ze względu na metodę tłoczenia, olej z siemienia lnianego ma stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia, ponieważ szybko wysycha. Dzięki temu zachowuje on jednak wszystkie korzystne dla ludzkiego zdrowia składniki odżywcze.
Olej lniany: właściwości
Olej lniany wykazuje liczne właściwości prozdrowotne wobec organizmu człowieka, dlatego też coraz częściej znajduje zastosowanie w medycynie, kuchni, a także kosmetyce. Wspomaga przemianę materii, łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi oraz wspiera leczenie wielu problemów dermatologicznych. Co więcej, jego działanie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego, zapobiegając rozwojowi wielu chorób.
Skład i wartości odżywcze
Za niezwykłe właściwości oleju lnianego odpowiadają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwane także witaminą F, które zaliczane są do składników egzogennych, które musimy dostarczyć wraz z pożywieniem, gdyż organizm człowieka nie jest w stanie ich sam wytworzyć. W skład oleju z nasion lnu wchodzą kwasy nasycone – 11% – oraz aż 89% kwasów nienasyconych, takich jak:
- Kwas oleinowy, jednonienasycony, z grupy omega 9, którego zawartość w oleju wynosi około 18%,
- Kwas alfa – linolenowy (ALA), z grupy omega 3, będący kwasem wielonienasyconym, który stanowi 55% składu oleju lnianego
- Kwas linolowy, wielonienasycony, z grupy omega 6, którego zawartość szacuje się na około 16%
Jedną z największych zalet, jakie posiada olej lniany, jest bardzo wysoka zawartość błonnika – wielocukru nierozpuszczalnego w wodzie, który ma duży wpływ na prawidłową pracę jelit.
Witaminy
Oprócz niezwykle cennych tłuszczów, olej lniany dostarcza także dużą dawkę witaminy E, która posiada właściwości przeciwkrzepliwe, antyoksydacyjne oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie żeńskiego oraz męskiego układu rozrodczego. W 100 g oleju lnianego znajdziemy 17,5 mg tej witaminy, która zwalcza stany zapalne, a także opóźnia procesy starzenia organizmu.
Omega – 3
Nienasycone kwasy omega – 3 są niezwykle ważnymi składnikami naszej diety. Wspomagają funkcje nerwowe, budując osłonki mielinowe dla synaps, przez co znacznie usprawniają pracę mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki dużej zawartości kwasów omega – 3 w oleju lnianym, codzienna dieta z jego użyciem pozwala wzmocnić koncentrację oraz poprawia zdolność zapamiętywania. To szczególnie przydatna informacja dla osób, które szukają idealnego środka do wspomagania swojego mózgu w okresie trudnych dni w pracy zawodowej czy sesji egzaminacyjnej.
Fitoestrogeny
Kolejnym cennym składnikiem tego niezwykle zdrowego tłuszczu roślinnego są lignany, zaliczane do fitoestrogenów, których zawartość w nasionach lnu jest najwyższa spośród wszystkich znanych roślinnych źródeł. Są to naturalne roślinne związki o budowie chemicznej i działaniu podobnym do estrogenów – żeńskich hormonów.
Fitoestrogeny wpływają korzystnie na gospodarkę hormonalną, hamują produkcję wolnych rodników tlenowych oraz zapobiegają rozwojowi między innymi raka piersi.
Kalorie
Kaloryczność oleju lnianego wynosi około 884 kcal na 100 g produktu, co oznacza, że spożywając łyżkę oleju (około 10 g), dostarczamy do swojego organizmu mniej więcej 88 kcal. Jest to kaloryczność typowa, standardowa dla większości tłuszczów roślinnych oraz zwierzęcych i wynosi tyle co porządny obiad, dlatego olej lniany należy przyjmować z rozwagą, pomimo jego niezwykle korzystnych dla zdrowia właściwości. Jak każdy produkt o charakterze leczniczym, wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie jedynie wtedy, gdy jego dawkowanie będzie ściśle przestrzegane.
Temperatura dymienia
Olej z nasion lnu powinniśmy stosować wyłącznie na zimno. Jego temperatura dymienia wynosi około 107 stopni Celsjusza, zatem nie jest zalecane używanie go do smażenia potraw, ponieważ wysoka temperatura uszkadza obecne w nim kwasy omega – 3. Obróbka termiczna obniża jakość oleju, a także niszczy wiele jego prozdrowotnych właściwości.
Smak i zapach
Ze względu na właściwości i jakość nasion lnu, z których produkowany jest olej lniany, charakteryzuje się on specyficznymi cechami fizycznymi. Ten bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) tłuszcz roślinny posiada zazwyczaj złocistą, bądź brązowawą barwę. Na dnie butelki, zawierającej olej z lnu, może wytrącać się delikatny osad, w formie kłaczków, który jest zjawiskiem naturalnym i nie ma wpływu na jakość produktu.
Przechowywanie
Olej z siemienia lnianego powinniśmy przechowywać w temperaturze od 4 do 10 stopni Celsjusza, najlepiej w lodówce, ponieważ tylko w takich warunkach zachowa on świeżość i swoje cenne właściwości. Co więcej, ten roślinny tłuszcz powinien być dostępny w aptekach lub delikatesach w butelkach z ciemnego szkła, ponieważ izoluje ono olej lniany od światła słonecznego, które w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje utlenianie kwasów omega – 3 i omega – 6.
Zakupiony w butelce olej lniany możemy stosować w terminie wskazanym na opakowaniu przez producenta, natomiast po otwarciu nie powinniśmy go pić przez okres czasu dłuższy niż dwa, trzy miesiące.
Olej lniany budwigowy
Olej budwigowy to bardzo znany produkt, który posiada wiele drogocennych właściwości. Olej ten otrzymuje się poprzez mechaniczne wyciskanie go z nasion lnu, przez co nie musi być poddawany procesowi rafinacji, dzięki czemu zachowuje swoje naturalne właściwości biologiczne. W oleju budwigowym znajduje się bardzo wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3, które wspomagają prawidłową pracę organizmu oraz zapobiegają powstawaniu, między innymi, chorób nowotworowych.
Nazwa oleju budwigowego pochodzi od nazwiska osoby, która niemal na całym świecie propagowała dietę, opierającą się właśnie na tym oleju – dieta budwigowa. Polega ona na regularnym spożywaniu nierafinowanego oleju lnianego w połączeniu z chudym twarogiem. Spożywanie oleju budwigowego w ten sposób sprawia, że wchłanianie jego składników w przewodzie pokarmowym przebiega szybciej i efektywniej.
Dieta oparta na oleju budwigowym zalecana jest w przypadku wielu dolegliwości zdrowotnych. Dobrze wpływa na układ krążenia, a także wspiera leczenie chorób reumatycznych. Wśród pozostałych chorób, w których skuteczny jest olej lniany dr Budwig wymienić można także alergie, arytmię, problemy z koncentracją, czy nawet wady wzroku i słuchu.
Olej z siemienia nierafinowany i rafinowany
Olej lniany nierafinowany powstaje w wyniku obróbek mechanicznych, takich jak tłoczenie czy filtracja, z wykluczeniem zastosowania wysokiej temperatury – stąd inna jego nazwa „olej tłoczony na zimno”. To najstarsza oraz najbardziej naturalna metoda pozyskiwania oleju, który charakteryzuje się wyższą ceną w stosunku do olejów tłoczonych na ciepło, co spowodowane jest dość niską wydajnością procesu.
Natomiast olej rafinowany jest produktem rafinacji, czyli procesu wymagającego wysokiej temperatury i środków chemicznych, najczęściej heksanu. W czasie rafinacji, czyli oczyszczania, następuje częściowa utrata właściwości zdrowotnych oleju, dlatego pod względem jakościowym jest nieco gorszy od nierafinowanego.
Decydując się zatem na zakup oleju lnianego, warto wybrać ten nierafinowany, tłoczony na zimno, zawierający nie mniej niż 50% wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega – 3, gdyż gwarantuje to najkorzystniejsze działanie prozdrowotne. Ważne jest także, aby był on naturalny, czyli aby w jego składzie nie znajdowały się dodatki chemiczne czy sztuczne składniki, na przykład witaminy syntetyczne.
Olej z lnu: działanie i zastosowanie
Olej z nasion lnu w codziennym stosowaniu może przynieść bardzo wiele korzyści, oczywiście pod warunkiem, że będzie używany regularnie. Cenne składniki zawarte w oleju lnianym sprawiają, że wpływa on korzystnie na pracę naszego organizmu oraz posiada udowodnione badaniami naukowymi działanie przeciwdziałające szeregowi schorzeń. Poniżej prezentujemy te, w przypadku których sięganie po olej lniany jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia, wyglądu i dobrego samopoczucia
Odchudzanie
Rozpoczynając kurację odchudzającą często całkiem rezygnujemy ze spożycia tłuszczu, gdyż zawiera on najwięcej kalorii, jednak nie do końca jest to prawda. Olej z siemienia lnianego jest znakomitym rozwiązaniem dla osób pragnących pobyć się zbędnych kilogramów oraz tych, dbających o sylwetkę. Regularne spożywanie oleju lnianego, bogatego w NNKT reguluje metabolizm, przyspiesza spalanie, a także zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie w obrębie brzucha.
Naukowcy dowiedli również, że kwasy omega – 3 i 6 stymulują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za trawienie, co przyspiesza i usprawnia sam proces obróbki pokarmu. Niewiele osób wie, że spożywanie oleju zmniejsza ilość magazynowanego tłuszczu oraz ogranicza apetyt na słodkie przekąski po posiłku.
Na zaparcia
Olej lniany, podobnie jak same nasiona lnu posiada zbawienny wpływ na cały przewód pokarmowy człowieka. Zawiera on dużo błonnika, dzięki czemu reguluje konsystencję stolca, co znacznie ułatwia wypróżnianie oraz sprawia, że staje się ono regularne. Co najważniejsze, strawione treści nie zalegają w jelitach, dzięki czemu człowiek nie ma problemów z dokuczliwymi zaparciami.
Na jelita
Ten drogocenny roślinny tłuszcz i zawarte w nim substancje ochraniają jelita, otaczając je warstwą śluzu, który pokrywa ich światło na całej długości, dzięki czemu resztki pokarmu przechodzą przez jelita z łatwością, nie powodując uczucia dyskomfortu. Co więcej, zawarte w oleju lnianym mikroelementy i substancje odżywcze regenerują błonę śluzową całego przewodu pokarmowego, a szczególnie jelit oraz stanowią pewną barierę ochronną przed wirusami, bakteriami, grzybami czy mikrobami.
Olej z lnu może być także niezwykle pomocny osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego (IBS), ponieważ niweluje większość towarzyszących mu objawów, takich jak biegunka, zaparcia czy wzdęcia. Dzięki działaniu oleju lnianego, niestrawione resztki pokarmowe nie zalegają w jelitach, przez co nie dochodzi do nadmiernej fermentacji oraz wytwarzania gazów, które wywołują wzdęcia i bóle brzucha, bardzo często występujące w przebiegu tej choroby.
Cholesterol
Z pomocą zawartych w oleju lnianym jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w naszym ciele dochodzi do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL oraz zmniejszenia stężenia trójglicerydów, przy jednoczesnym podniesieniu wskaźnika „dobrego” cholesterolu HDL. Zmiana przedstawionych proporcji istotnie ogranicza ryzyko powstania wielu chorób związanych z układem krążenia.
Niezwykle pozytywnie na metabolizm cholesterolu HDL wpływają kwasy z grupy omega – 3, ponieważ powodują wzrost poziomu podtypu HDL2, uznawanego przez badaczy za największego sojusznika w walce z miażdżycą.
Ponadto, zawarta w oleju lnianym witamina E ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych oraz powoduje spadek szkodliwego cholesterolu we krwi. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy E, przez co najmniej dwa lata, może zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby wieńcowe aż o 40%.
Olej lniany a stany zapalne
Stan zapalny to naturalna reakcja obronna organizmu. Jest to początek procesu zdrowienia i reakcja na infekcję, najczęściej bakteryjną bądź uraz. To swoisty sygnał ostrzegawczy, który, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zahamowany, może mieć poważne konsekwencje.
Zawarty w oleju lnianym kwas alfa – linolenowy hamuje proces syntezy białek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji zapalnych, na przykład gorączki oraz reguluje funkcjonowanie całego układu odpornościowego. Dzięki umiejętności osłabiania, a nawet ograniczania procesów zapalnych, kwas ALA powstrzymuje rozwój zapalenia płuc, a także łagodzi objawy dny moczanowej, RZS, przewlekłego zapalenia nerek czy stanów zapalnych skóry.
Na tarczycę
Olej lniany wzmacnia układ odpornościowy oraz przyspiesza metabolizm, dlatego jego obecność jest wskazana przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Ten roślinny tłuszcz, dzięki obecności lignanów, wykazuje działanie podobne do naturalnie występujących estrogenów u kobiet, co spowoduje, że tarczyca zacznie wydzielać więcej własnych hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – które przywrócą właściwe tempo przemian metabolicznych oraz będą przeciwdziałać odkładaniu się tłuszczu w tkankach, co jest częstym objawem choroby Hashimoto.
Atopowe zapalenie skóry
Atopia uważana jest przez naukowców za chorobę cywilizacyjną, na którą cierpi obecnie prawdopodobnie jedna trzecia populacji. Problem z atopią polega na nieodpowiedniej reakcji układu immunologicznego na małe dawki antygenów. ASZ objawia się suchością, zaczerwienieniem skóry oraz uporczywym świądem. Jest również związane z nieprawidłową budową naskórka, który nie zapewnia skórze odpowiedniej bariery ochronnej.
Dlaczego zatem olej lniany, stosowany doustnie, może pomóc osobom cierpiącym na tę coraz częściej występującą chorobę? Otóż niemal 90% składu tego tłuszczu stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, które silnie poprawiają odporność, a przez to łagodzą stany zapalne organizmu. W dodatku pomagają w odbudowaniu komórek skóry, wskutek czego regenerują jej powłokę, a także wzmacniają naskórek.
Sprzymierzeńcem osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry jest także znajdująca się w oleju duża dawka witaminy E, która zapobiega nadmiernemu przesuszaniu skóry, chroni przed degeneracją komórek wskutek oddziaływania wolnych rodników oraz zmniejsza podrażnienia.
Wątroba
Olej lniany ułatwia proces przekształcania pożywienia w energię oraz w sposób znaczący wspiera wątrobę poprzez pobudzanie produkcji żółci, której zadaniem jest emulgowanie tłuszczy. Co więcej, umożliwia on także wątrobie sprawną regenerację, oczyszczanie z toksyn, a przez to detoksykację całego organizmu.
Gospodarka hormonalna
Nieprzyjemne objawy perimenopauzy, menopauzy oraz PMS, takie jak wahania nastrojów, nocna potliwość czy uderzenia gorąca można niwelować stosując naturalne metody. Nie do przecenienia stają się w tym zakresie produkty pochodzenia roślinnego, które bogate są w fitoestrogeny, czyli związki wykazujące działanie estrogenopodobne – zbliżone do działania kobiecych hormonów, takie jak choćby olej lniany. Dzięki temu, że w zależności od potrzeb organizmu kobiety potrafi on uzupełniać niedobory, a także obniżać poziom estrogenów, w prosty, łagodny i, co najważniejsze, skuteczny sposób reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet.
Cukrzyca
Stosowanie oleju z siemienia lnianego jest jak najbardziej wskazane w diecie cukrzyka. Co szczególnie ważne dla diabetyków, olej lniany z uwagi na wysoką zawartość kwasu alfa – linolenowego, może zwiększać wrażliwość błon komórkowych na działanie insuliny. Łagodzi w ten sposób wahania poziomu glukozy we krwi, przede wszystkim w przypadku cukrzycy typu drugiego.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają także w przenoszeniu impulsów nerwowych, chroniąc je przed uszkodzeniami, co może zapobiegać neuropatiom towarzyszącym, między innymi cukrzycy.
Płodność
Olej lniany, dzięki wspomnianym już wcześniej fitoestrogenom znakomicie działa na płodność, ponieważ wspomaga równowagę hormonalną w organizmie. Taka regulacja przyczynia się również do łagodzenia wielu objawów związanych z bolesnym miesiączkowaniem i PMS. Co najważniejsze u kobiet, wspomaga czynność komórek szyjki macicy, stymulując ją do wydzielania prawidłowego śluzu płodnego, dzięki czemu bywa stosowany w leczeniu obniżonej płodności.
Witamina E, zawarta w tym oleju roślinnym wspomaga także pracę narządów rodnych oraz pełni ważną rolę w produkcji spermy u mężczyzn.
Na wrzody
Olej lniany doskonale znają osoby borykające się ze wrzodami oraz wszyscy mający kłopoty z ubytkami w błonie śluzowej żołądka. Ten tłuszcz, pozyskany z nasion lnu, stwarza imitację błony śluzowej na całej długości przewodu pokarmowego, osłaniając go przed agresywnym, drażniącym działaniem kwasów trawiennych. Co więcej, doraźnie łagodzi także dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka, takie jak pieczenie, ból czy zgaga. Olej pity na czczo daje doskonałe efekty, także przy nadżerkach oraz stanach zapalnych jelit.
Hemoroidy
Spożywanie oleju lnianego regeneruje i wzmacnia błony śluzowe całego układu pokarmowego, także odbytnicy, ograniczając występujące stany zapalne. W połączeniu z dietą bogatą w błonnik i przyjmowaniem dużej ilości płynów, olej lniany jest w stanie zapobiegać postępowi tej choroby. Można stosować go doustnie, wraz z pożywieniem lub smarować nim odbyt.
Torbiele
Olej lniany, stymulując wytwarzanie estrogenów reguluje cykle menstruacyjne oraz nadaje miesiączkom odpowiednie natężenie, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania torbieli na jajnikach. Bardzo często wystarczy, aby osoby posiadające pierwsze zmiany torbielowe na jajnikach wdrożyły dietę bogatą w olej z lnu, by po kilku tygodniach torbiele zmniejszyły się, a nawet całkowicie ustąpiły, umożliwiając kobiecie zostanie matką.
Na ból gardła i kaszel
Stosowanie oleju lnianego dobrze sprawdza się w przypadku duszącego, suchego kaszlu, któremu towarzyszą przesuszenie śluzówki oraz problemy z mówieniem. To jeden z najpopularniejszych naturalnych sposobów na problemy z gardłem wśród śpiewaków operowych.
Olej z nasion lnu posiada działanie ściągające, przeciwzapalne, zmniejszające ból oraz łagodzące uczucie drapania i pieczenia w gardle. Co więcej, silnie nawilża oraz ogranicza działanie drobnoustrojów chorobotwórczych w całej jamie ustnej, wspomagając zwalczanie infekcji.
Przez wielu, olej lniany uważany jest za bezpieczne i tanie rozwiązanie, które z pewnością może zastąpić niejeden środek na ból gardła.
Do nosa
Zawarte w oleju lnianym kwasy tłuszczowe i witamina E, nawilżają, natłuszczają oraz działają jak bariera powlekająca i ochraniająca błonę śluzową nosa. Przy jego regularnym stosowaniu uzyskujemy zmniejszenie suchości śluzówki nosa, drożność nosa, łagodzenie podrażnień, zniesienie obrzęku błony śluzowej oraz poprawę jakości oddychania przez nos.
Na stawy
Wiele badań naukowych potwierdza, że zwiększone spożycie kwasów omega – 3, których nie brakuje w oleju z nasion lnu, wspomaga leczenie chorób związanych ze stanami zapalnymi stawów, zmniejszając ból towarzyszący tym dolegliwościom. Olej lniany łagodzi także objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zmniejsza sztywność i zwyrodnienia stawów oraz umożliwia zmniejszenie dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych. Co więcej, zapobiega postępującej z wiekiem degradacji chrząstek i stawów.
Łuszczyca
Niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych może powodować rozmaite choroby skóry, takie jak łuszczyca, egzemy czy zapalenie skóry. Zwiększone spożycie NNKT zapobiega swędzeniu, rumieniowi oraz przyspiesza proces gojenia się oparzeń i zmian skórnych. Dla uzyskania lepszych rezultatów, olej lniany można stosować równocześnie zewnętrznie, a w połączeniu z olejem z wiesiołka czy olejem kokosowym stworzy świetny leczniczy masaż dla skóry suchej oraz łuszczycowej.
Uczulenie (alergia)
Badania nad alergikami wykazały, że jedzenie produktów zawierających kwasy tłuszczowe omega – 3, których najbogatszym źródłem jest olej lniany, powoduje wzrost odporności układu immunologicznego oraz może w szybki sposób zmniejszyć niektóre objawy alergii, takie jak astma czy egzemy.
Grzybica
Tłuszcz pozyskany z nasion lnu działa także przeciwko grzybicy. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe posiadają właściwości niemal naturalnego antybiotyku, dzięki czemu pomagają pozbyć się grzybicy przewodu pokarmowego, wywołanej najczęściej przez drożdżaki. Olej lniany wykazuje działanie immunostymulujące, czyli wspiera układ odpornościowy w walce z różnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, zagrażającymi organizmowi człowieka. Ponadto, ułatwia odbudowanie błony śluzowej żołądka oraz jelit, po przebytej chorobie o podłożu grzybiczym.
Prostata
Olej lniany odgrywa istotną rolę nie tylko w odniesieniu do organizmu kobiety, ale także mężczyzny. Stosowany jest on jako środek pomocniczy w profilaktyce oraz leczeniu schorzeń prostaty, takich jak jej zapalenie czy przerost. Pomaga także niwelować przykre dolegliwości wynikające z powiększającej się prostaty, jak na przykład częste oddawanie moczu. Olej z siemienia lnianego poprawia kondycję plemników i jakość nasienia oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu prostaty.
Zastosowanie kosmetyczne
Zimnotłoczony olej z nasion lnu to jeden z olejów spożywczych, niezwykle cenionych przez kosmetologów i bardzo często wykorzystywanych w pielęgnacji. Jest on częstym składnikiem specyfików o działaniu regenerującym i silnie nawilżającym skórę. Dzięki obecności NNKT, olej lniany nie tylko poprawia kondycję i wygląd skóry, ale także hamuje rozwój ewentualnych stanów zapalnych.
Na włosy
Picie oleju lnianego pomaga na włosy, dając efekt, jaki czasami trudno osiągnąć stosując rozmaite wyszukane preparaty kosmetyczne. Regularne spożywanie oleju z nasion lnu przeciwdziała łamliwości włosów oraz ich nadmiernemu wypadaniu.
Olejowanie włosów z użyciem oleju lnianego, mniej więcej raz w tygodniu, pomaga zachować ich sprężystość, elastyczność oraz odbudowuje ich strukturę. Olej z siemienia lnianego jest jedwabisty i bardzo delikatny, dzięki czemu nie obciąża włosów, z łatwością się rozprowadza oraz daje natychmiastową miękkość. Powinno się jednak dokładnie go zmyć po olejowaniu. Olej z lnu chroni nasze włosy przed wysuszaniem oraz szkodliwym wpływem promieniowania UV. Ułatwia rozczesywanie, dzięki czemu zapobiega ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym włosów. W sposób delikatny pielęgnuje włosy – podkreśla skręt loków i fal, a także wygładza puszące się włosy.
Do twarzy
Już po pierwszym wmasowaniu kilku kropli oleju lnianego w skórę twarzy, możemy odczuć, że staje się ona miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Olejem z lnu można wzbogacać swoje balsamy i kremy, a także domowe maseczki do twarzy. Ten roślinny tłuszcz nie zatyka porów, niezwykle szybko się wchłania oraz pozostawia na skórze delikatny film, który nabłyszcza skórę i nadaje jej promienny wygląd. Doskonale rozprawia się z drobnymi niedoskonałościami skóry, takimi jak przesuszenie czy podrażnienia.
Na skórę
Olej lniany znakomicie sprawdza się do pielęgnacji skóry suchej i ze skłonnością do rumienienia. Zawarty w nim kwas alfa – linolenowy normalizuje także wydzielanie łoju, zwłaszcza na twarzy, pomagając osiągnąć upragniony efekt zmatowiałej, nie błyszczącej się skóry. Olej z siemienia lnianego bardzo dobrze działa także na problemy z twardą i szorstką skórą na łokciach, piętach czy kolanach. Smarowanie nim tych newralgicznych miejsc zmniejsza rogowacenie naskórka, a także pomoże głęboko nawilżyć i zmiękczyć skórę.
Trądzik
Oleje roślinne, takie jak choćby olej lniany, są bardzo dobrymi środkami, które łagodzą podrażnienia. Działają delikatnie antyseptycznie na skórę, dzięki czemu stosowanie oleju lnianego w przypadku osób zmagających się z trądzikiem jest bardzo skuteczne. Lekka konsystencja oleju umożliwia swobodne oddychanie skóry, wnika w naskórek oraz łagodzi obecne już podrażnienia oraz zapobiega następnym.
Stosując olej z lnu na trądzik należy pamiętać, aby nakładać go w niewielkich ilościach na dokładnie umytą i osuszoną skórę twarzy, zachowując jej odpowiednią higienę. Już po upływie kilku tygodni systematycznego stosowania zaobserwować można zdecydowane zmniejszenie nasilenia trądziku i rzadsze występowanie kolejnych zmian trądzikowych.
Na cerę
Olej pozyskany z nasion lnu, dzięki zawartości kwasów omega – 3 i 6 najlepiej sprawdza się w przypadku osób posiadających cerę suchą ze skłonnością do podrażnień. To właśnie one chronią skórę przed nadmierną utratą wody oraz działają jak balsam na spaloną słońcem lub przemarzniętą skórę. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym przywracają suchej cerze prawidłową gospodarkę wodno – tłuszczową oraz wspomagają usuwanie wolnych rodników, odpowiadających za procesy starzenia się skóry.
Na zmarszczki
Zmarszczki na twarzy powodowane są przez wolne rodniki, które posiadają działanie degeneracyjne na komórki. Zatem jedną z najskuteczniejszych metod na hamowanie ich aktywności są przeciwutleniacze. Są one obecne między innymi w oleju lnianym, który bogaty jest w naturalny antyoksydant, jakim jest witamina E. Skutecznie hamuje ona procesy starzenia się komórek skóry, a tym samym zapobiega powstawaniu zmarszczek. Co ważne, olej lniany odpowiednio natłuszcza i nawilża skórę, sprawiając, że staje się ona mniej podatna na powstawanie nowych zmarszczek.
Paznokcie
Olej lniany, bogaty w kwasy omega – 3 znacznie przyspiesza wzrost paznokci, hamuje ich rozdwajanie i sprawia, że stają się one zdrowe i mocne. Regularne olejowanie paznokci poprawia ich koloryt, a nawet uzupełnia ubytki będące skutkiem urazów mechanicznych czy regularnych hybryd.
Do kąpieli
Olej z lnu możemy dodawać do wody podczas kąpieli, nawet noworodków. Taka kąpiel działa regenerująco, nawilżająco, natłuszczająco oraz przeciwzapalnie na skórę dziecka, nie powodując alergii czy wysypek skórnych, które często towarzyszą stosowaniu płynów do kąpieli czy szamponów, ze względu na obecność w nich wielu chemicznych dodatków.
Do ust
Smarowanie ust olejem lnianym jest świetnym sposobem na spierzchnięte i przesuszone usta wymagające odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia, szczególnie zimą. Dodatkowo, ten naturalny kosmetyk nie zawiera konserwantów, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, którzy nie mogą stosować pomadek czy kremów do ust z dodatkowymi substancjami zapachowymi.
Dla dzieci
Warto wiedzieć, że kwasy omega – 3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, dlatego niezwykle korzystne jest włączenie oleju lnianego do diety dziecka. Kwasy te stanowią podstawowy budulec tkanek i komórek, przez co są bardzo potrzebne intensywnie rozwijającemu się organizmowi.
Dowiedziono także, że stosowanie oleju z lnu przez dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) poprawia ich samokontrolę, a także łagodzi niepokój i impulsywność.
W ciąży
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe potrzebne są w okresie ciąży zarówno matce, jak i dziecku. Noworodek otrzymuje je wraz z mlekiem matki, dlatego też kobiety karmiące piersią powinny spożywać dużo tych kwasów. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu oraz siatkówki oka dziecka. Ich niedobór w okresie ciąży może skutkować gorszym rozwojem fizycznym i częstszymi infekcjami w późniejszym okresie życia dziecka.
Dla zwierząt
Zwierzęta także potrzebują niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych do prawidłowego rozwoju. Dieta zawierająca te zdrowe tłuszcze zapewnia czworonogom zdrową i błyszczącą sierść oraz dobrą odporność. Olej lniany pomaga również w walce z pasożytami jelit oraz buduje podskórną warstwę tłuszczową, co ma istotne znaczenie szczególnie dla zwierzaków przebywających na zewnątrz.
Dawkowanie oleju lnianego
Do osiągnięcia efektów leczniczych, to jest dla regulacji hormonów czy poprawy kondycji układu krwionośnego, dobrym sposobem dawkowania są maksymalnie dwie łyżki stołowe oleju lnianego dziennie. W przypadku przyjmowania go w celach profilaktycznych – do utrzymania dobrego stanu układu nerwowego czy zdrowej i pięknej cery – wystarczą dwie łyżeczki dziennie tego oleju.
Ważne jest, aby nie stosować więcej niż dwie łyżki stołowe oleju lnianego, gdyż wynika to z silnych właściwości przeczyszczających produktu. W przypadku diety z dużą ilością owoców i warzyw bogatych w błonnik oraz ziaren zbóż, olej lniany powinniśmy zażywać jedynie jako dodatek do sałatek w niewielkich ilościach.
Jak stosować olej?
Niezwykłe bogactwo dobroczynnych substancji zawartych w oleju lnianym sprawia, że oprócz swojego tradycyjnego zastosowania kulinarnego jest preparatem o niezwykle szerokim zastosowaniu zdrowotnym. Możemy stosować go zewnętrznie, smarując nim wybrane partie skóry lub wewnętrznie, na przykład w wygodnej formie kapsułek.
Wewnętrznie
Każdego dnia olej lniany powinniśmy stosować w naszej diecie, ponieważ daje on szereg prozdrowotnych właściwości. Dla osób, które nie preferują oleju lnianego jako dodatku smakowego do potraw, zalecane jest picie go na czczo każdego poranka lub nawet ssanie oleju.
Ssanie oleju jest ciekawym i prostym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn i wchłonięcie wszystkich jego cennych właściwości. Metoda ta polega na wzięciu łyka oleju do ust i wykonywaniu językiem ruchu ssania. Stymuluje to krążenie krwi i ułatwia proces przenikania cennych właściwości oleju do krwiobiegu, a toksyn z krwi do oleju. Taki zabieg zapobiega zapaleniu dziąseł, wspomaga gojenie się ran, a nawet wzmacnia i delikatnie wybiela zęby. Taki „wyssany” olej należy wypluć, gdyż jest on bezwartościowy. Picie oleju lnianego na czczo pobudza przemianę materii oraz sprawia, że pierwszy posiłek tego dnia jest dużo efektywniej strawiony.
Wygodnym sposobem przyjmowania oleju z lnu jest spożywanie go w formie kapsułek. Do codziennego, profilaktycznego stosowania wystarczą trzy kapsułki dziennie. Zamknięcie oleju z lnu w kapsułce powoduje przedłużenie jego trwałości oraz zapobiega utlenianiu się cennych substancji odżywczych.
Zewnętrznie
Wykorzystując pielęgnacyjne właściwości oleju lnianego, można stosować średnio raz w tygodniu olejowanie włosów – wetrzeć porcję oleju w skórę głowy i suche włosy, owinąć ciepłym ręcznikiem na około 30 minut i po tym umyć, dokładnie spłukać i rozczesać. Można też wcierać kilka kropli oleju w skórę twarzy, szyi i dekoltu na noc, tuż po umyciu oraz oczyszczeniu skóry. Można także minimalną ilość oleju wmasować w paznokcie i skórę wokół paznokci, by była bardziej podatna na manicure oraz by nie powstawały zadziory.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
Olej lniany jest produktem w pełni naturalnym, bezpiecznym i dobrym do stosowania zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych w różnym przedziale wiekowym oraz w różnych stanach. Jak w przypadku każdego produktu spożywczego, nie powinniśmy przesadzać z jego spożyciem.
Nie powinny stosować oleju z nasion lnu osoby po wszelkich zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej, z uwagi na pobudzanie ruchów robaczkowych, które nie są w takiej sytuacji wskazane. Nie zaleca się także jego zastosowania osobom po resekcji jelita cienkiego, a także osobom skarżącym się na rozwolnienia i biegunki, gdyż nadmiar błonnika może pogarszać ich stan.
Osoby chore na zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz trzustki również powinny unikać picia czy ssania oleju lnianego, gdyż posiada on działanie żółciopędne i może powodować zaostrzenie choroby. W przypadku kobiet ciężarnych nie należy stosować zbyt dużych dawek oleju, gdyż stymuluje on gospodarkę hormonalną, a włączenie go do diety przyszłej mamy powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Przepisy
Każdy sposób, za pomocą którego spożywamy olej lniany będzie dobry. Jest wielu zwolenników oleju z lnu pitego bez żadnych dodatków – prosto z łyżeczki. Większość jednak woli wykorzystywać go do dań na zimno. Świetnie sprawdza się jako spoiwo do past, składnik sosów do sałatek i dipów czy jako dodatek do surówek, kasz, makaronów koktajli, a nawet deserów. Olej z nasion lnu ze świetnym skutkiem zastąpi także masło, dlatego więc można posmarować nim swoją ulubioną kanapkę.
Twarożek z olejem lnianym
Twarożek z olejem lnianym jest podstawą diety Budwigowej. Jest to doskonała kompozycja, ponieważ ser biały zawiera wiele ważnych witamin i minerałów podnoszących skuteczność oleju. Przygotowanie tego dania zajmie jedynie kilka chwil.
Potrzebne składniki: 5 czubatych łyżek twarogu, 2 łyżki oleju lnianego, 3 łyżki jogurtu lub śmietany, dowolne przyprawy (na słono: sól, pieprz, papryka; na słodko: miód, goździki, cynamon), świeże zioła.
Wykonanie: Podane wyżej składniki mieszamy widelcem lub miksujemy przy pomocy blendera aż twarożek stanie się puszysty. Tak przygotowany twarożek możemy zjadać w formie deseru lub podawać na mięsie, pieczywie lub w towarzystwie warzyw.
Koktajl owocowy z olejem lnianym
Taki koktajl będzie nie tylko smakowitym napojem, lecz dodatkowo zadba o zdrowie i urodę.
Potrzebne składniki: garść dowolnie wybranych owoców świeżych lub mrożonych, szklanka schłodzonego mleka, maślanki lub kefiru, 2 łyżki oleju lnianego, miód bądź cukier brązowy do smaku.
Wykonanie: Wszystkie potrzebne do wykonania napoju składniki miksujemy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Do koktajlu możemy dodać także wcześniej zalane odrobiną wody płatki owsiane, dzięki którym napój ten stanie się pożywnym i zdrowym drugim śniadaniem.
Olej lniany do sałatek
Olej z nasion lnu doskonale sprawdzi się w połączeniu z przeróżnymi surówkami i sałatkami. Wystarczy zetrzeć na tarce lub poszatkować ulubione warzywa, polać je łyżką lub dwiema oleju lnianego i doprawić do smaku. Wzbogaci on smak sałatek nie tylko warzywnych, ale również owocowych.
Cena
Sklepowe ceny oleju lnianego bywają dość zróżnicowane. W dużym stopniu zależne jest to od jakości produktu oraz samego producenta. Najczęściej tańszy jest olej lniany rafinowany. Cena za opakowanie o pojemności 500 ml, które wystarcza na miesiąc kuracji, nie przekracza zwykle 20 złotych. Tłuszcz lniany nierafinowany jest droższy – wynika to z metody produkcji, dzięki której posiada on bogatsze wartości odżywcze. Jego cena jest nieco wyższa i zamyka się przeważnie w trzydziestu złotych. Najdroższe są oleje lniane BIO, które pochodzą z upraw ekologicznych, jednak decydując się na taki zakup, możemy być pewni, że jest to produkt bardzo dobrej jakości.
Opinie
Olej z nasion lnu ma naprawdę dobre opinie wśród lekarzy i konsumentów. Jest smacznym i naturalnym olejem spożywczym, który równocześnie działa korzystnie na zdrowie. Szczególnie doceniany jest jego korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Chętnie sięgają po niego również osoby, chcące pozbyć się dodatkowych kilogramów, ponieważ w sposób znaczny przyspiesza tempo metabolizmu. Jego włączenie do codziennej diety może przynieść wiele różnych korzyści.
Olej lniany to jeden z najbardziej wartościowych olejów będących teraz na rynku. Faktycznie bardzo dobrze nawilża skórę i pasuje do niektórych posiłków. Warto jednak mieć na uwadze, że nie nadaje się do smażenia, smażony może być dla nas nawet szkodliwy.
@Freska dokładnie tak, olej lniany jest bardzo wartościowy i tak jak napisałaś, nie powinno się na nim smażyć, bo wtedy uwalnia bardzo dużo szkodliwych substancji. Polecam poczytać, dzięki temu artykułowi zaczęłam pić regularnie łyżkę dziennie, ale nie tylko. Używam oleju z lnu do demakijażu i jako odżywki do włosów, dzięki temu moje włosy układają się tak jak chcę, no i są zdecydowanie zdrowsze, ale może to zasługa połączonej kuracji, czyli regularnego picia oleju i używania go jako odżywki. Nie mam pewności czy samo picie dałoby mi taki efekt 🙂
Błonnik w oleju? Porządny obiad 88 kcal? Te informacje warto zweryfikować 🙂 Pozdrawiam