Soja cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród wegetarian, a pozyskana z niej mąka sojowa stanowi świetny zamiennik dla kurzych jaj.Po roślinę tę sięgają jednak nie tylko osoby wykluczające ze swojego jadłospisu mięso i jego przetwory. Mąka z soi wzbogaca pieczywo o wartości odżywcze, opóźnia proces czerstwienia i nadaje ciastu elastyczności. Świetnie sprawdza się również do zagęszczania sosów i zup, do produkcji mleka czy past. Soja należy do rodziny roślin strączkowych i jest źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera także tłuszcze nienasycone oraz witaminy i sole mineralne. Warto również poznać prozdrowotne właściwości soi, które wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Właściwości mąki sojowej
Mąkę sojową otrzymuje się z nasion soi jadalnej, które w procesie oddzielania zostają pozbawione okrywy. Ze względu na swój neutralny zapach i smak znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowi ona świetne spoiwo dla różnego typu miksów rybnych oraz wypieków i sosów. Mąka ta bardzo dobrze wchłania wodę. Poprawia ona plastyczność i kleistość ciasta. Ponadto posiada właściwości prozdrowotne.
Przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu i pozwala zwiększyć udział błonnika w diecie; zmniejsza także ryzyko wystąpienia chorób serca. Są nawet badania, których wyniki wskazują na to, że soja może wpływać korzystnie na obniżenie poziomu cukru we krwi u diabetyków. Ponadto łagodzi ona nieprzyjemne objawy menopauzy w postaci uderzeń gorąca ze względu na sporą zawartość fitoestrogenów wykazujących działanie zbliżone do naturalnie występujących w naszym organizmie estrogenów. Działa także pozytywnie na zwiększenie gęstości mineralnej kości.
Jako, że mąka sojowa ma spore ilości białka, przygotowane z niej potrawy są sycące. Ich spożywanie sprzyja zatem utrzymaniu szczupłej sylwetki oraz przeciwdziała utracie masy mięśniowej i wspomaga regenerację powysiłkową. Podobnie działają kwasy tłuszczowe zawarte w mące sojowej, które pozwalają na długi czas zaspokoić głód i dodatkowo wspomagają proces odchudzania.
Zawarty w mące sojowej błonnik również wspomaga redukcję masy ciała oraz usprawnia trawienie, pozwala cieszyć się dłużej uczuciem sytości oraz stabilizuje poziom glukozy we krwi. Obecne w mące sojowej witaminy z grupy B wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego i odpornościowego. Z kolei witamina E przeciwdziała szkodliwemu wpływowi wolnych rodników, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i wspomaga system immunologiczny.
Spora zawartość potasu w mące z soi wpływa korzystnie na pracę mięśni, serca i mózgu. Niweluje on także uczucie zmęczenia i nadciśnienie. Ochronnie na serce działa również magnez zawarty w soi, który dodatkowo wspomaga pamięć oraz wzmacnia mięśnie.
Skład
Mąka sojowa wyróżnia się tym, że jest bardzo odżywczym produktem, niezawierającym przy tym dużych ilości skrobi. Charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem, który staje się jeszcze bardziej intensywny po krótkim uprażeniu jej. Jeśli chodzi zaś o konsystencję mąki sojowej, to jest ona miałka i puszysta. Na jej korzyść przemawiają duże właściwości wiążące po połączeniu jej z wodą, ze względu na wysoką zawartość rozpuszczalnych w wodzie protein. Pieczywo powstałe na bazie mąki z soi jest bogate w białko, co przyczynia się do opóźnienia procesu jego czerstwienia.
Wartości odżywcze
Soja podobnie jak groch, bób, fasola i soczewica należy do roślin strączkowych. Mąka sojowa bogata jest w białko, sole mineralne i proteiny oraz niewielkie ilości skrobi; nie zawiera ona glutenu. W nasionach soi znaleźć można sporą ilość potasu – 2132 mg/100g oraz wapń, fosfor, magnez, żelazo, witaminę E, tiaminę, niacynę i ryboflawinę.
Kalorie
W stu gramach mąki sojowej powstałej z suchych nasion soi mamy 412 kcal. W tym 34,3 g białka, 32,7 g węglowodanów ( w tym 15,7 g błonnika) oraz 11,29 g tłuszczów (w tym zaledwie 2,82 g tłuszczów nasyconych).
Indeks glikemiczny
Mąka sojowa ma niski indeks glikemiczny – 25, który odnosi się do węglowodanów. Im wyższe jest IG zjadanych pokarmów, tym bardziej i gwałtowniej podnosi się poziom cukru we krwi, a organizm zaczyna produkować coraz więcej insuliny. Spożywając produkty o niskim indeksie glikemicznym można unikać szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi i jego nagłego spadku poniżej wyjściowego poziomu, czyli wilczych ataków głodu.
Zastosowanie mąki z soi
Mąka z soi ma szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie sprawdza się do różnego typu wypieków oraz do zagęszczania zup i sosów. Warto po nią sięgnąć także do wyrobu domowego mleczka sojowego, czy pasty sojowej. Chociaż mąka z soi jest biała, to jednak pod wpływem obróbki termicznej wypieki wykonane na jej bazie wykazują tendencję do szybszego brązowienia. W związku z tym zaleca się skrócić czas pieczenia. Co ciekawe, mąka sojowa może stanowić alternatywę dla jajka.
Jednemu jaju odpowiada jedna łyżka mąki z soi. Jest to zatem świetny zamiennik jaj w przepisach wegańskich, dzięki któremu można bezproblemowo przygotować ciasto, placki, panierki, pasztety, ciasteczka, dania rybne, krokiety, zupy warzywne/fasolowe, czy majonez. Jako, że mąka ta nie zawiera problematycznego białka glutenowego, mogą śmiało po nią sięgać także osoby, które wykluczyły ze swojego jadłospisu produkty zawierające gluten ze względów zdrowotnych.
Warto wiedzieć, że po mąkę sojową sięgają chętnie także wędkarze. Jej zastosowanie nie ogranicza się zatem jedynie do kuchni. Połączenie mąki z soi z proszkiem z jaj pozwala na wyprodukowanie kulek białkowych lubianych przez ryby. Soję masowo stosuje się do produkcji pasz dla zwierząt.
Przepisy z mąką sojową
Naleśniki w wersji sojowej
Składniki do przygotowania 7 naleśników:
półtorej szklanki mąki z soi, szklanka wody gazowanej, pół szklanki mleka sojowego lub innego roślinnego, dwa jajka, łyżeczka proszku do pieczenia, dwie łyżki zmielonych otrąb oraz łyżka zmielonego siemienia.
Wykonanie:
wszystkie składniki zmiksować i odstawić na kwadrans do napęcznienia. Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni, najlepiej natłuszczonej olejem kokosowym. Można podawać z miodem, syropem klonowym, jogurtem, owocami czy też ulubioną konfiturą.
Słone krakersy sojowe
Składniki:
półtorej szklanki mąki z soi, niecałe pół szklanki wody gazowanej i tyle samo oliwy z oliwek, łyżeczka soli, łyżka ulubionych ziół i zmielona papryka słodka.
Wykonanie:
mieszamy mąkę, wodę, oliwę, sól i zioła razem do uzyskania gładkiej masy, po czym odstawiamy na kilka minut ciasto. Następnie rozwałkowujemy ciasto cienko i wycinamy kwadraty, po czym przecinamy każdy z nich jeszcze na pół. Po ułożeniu krakersów na blasze, można posypać je solą i papryką, a następnie wstawić na maksymalnie kwadrans do piekarnika rozgrzanego do temp. 180 st. C. Pieczemy aż do zezłocenia się krakersów z obu stron.
Zrobiłam krakersy, wyszły super. Chętnie poeksperymentuję z mąką sojową. Dziękuję za świetny wpis 😉
Najlepsze są BEZGLUTENOWE PIEROGI Z MĄKI SOJOWEJ bez stosowania mąki sojowej.
Dziękuję za komentarz. Rzeczywiście jest redakcyjny błąd, który zaraz zweryfikujemy.
Czy można piec chleb z samej mąki sojowej
Niestety nie mam własnego doświadczenia w wypiekaniu chleba z mąki bezglutenowej, w tym sojowej. Raczej doskonalę się w pieczeniu drożdżowych bułek z mąki orkiszowej i pizzy:-) Aby Pani pomóc, przeglądnęłam kilka stron internetowych z przepisami i z tego, co widzę, w każdym z nich mąka sojowa występuje jako dodatek do innych mąk, np. ryżowej lub pszennej (gluten).
Na zdjęciu widzę że soja ma okrągłe owoce . a ja kupiłam w sklepie soję i jest owalna jak cukierki tok-taki czy to może jest inna odmiana soi ?
Dokładnie tak. Na rynku jest klika popularnych odmian soi (Annushka, Violetta, Mavka, Viorica, Simona, Atlanta, Smuglyanka). Więcej informacji o odmianach soi można przeczytać na stronie agroyoumis.eu.
Odmian jest kilka ,ale właściwości te sama tak?
Odmiany mogą różnić się pod względem wartości odżywczych, jednak generalnie właściwości będą podobne.
Czy prawdą jest że soja jest modyfikowana genetycznie
Wszytko zależy czy soja pochodzi z tradycyjnej hodowli roślin, czy takiej z udziałem inżynierii genetycznej. Produkty modyfikowane genetycznie powinny mieć odpowiednią informację na etykiecie.
Dziękuję za przydatne informacje. Czy można z mąki sojowej zrobić ciasto na pierogi? Jeśli tak to bardzo proszę o przepis. Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani. Osobiście nie próbowałam lepić pierogów z mąki sojowej. Nie udało mi się także znaleźć odpowiedniego przepisu. Nie pozostaje chyba nic innego, jak eksperymentalnie przyrządzić pierogi (z niewielkiej porcji), zastępując w wybranym przepisie mąkę pszenną, mąką sojową. Gdyby zapytała mnie Pani o wykorzystanie mąki ryżowej, odradzałabym, ponieważ ciasto z niej jest bardzo kruche i mało elastyczne, z pewnością przy formowaniu pierożków by pękało. Życzę udanego i pysznego eksperymentu w kuchni 🙂