Oliwa z oliwek jest wysokiej jakości naturalnym olejem roślinnym produkowanym z miąższu oliwek. Cechy jakościowe oliw (smak, zapach, kolor) są zależne od warunków klimatycznych, stanowiska, dojrzałości owoców i obróbki. Oliwa z oliwek może mieć smak owocowy i słodki, orzechowy, cierpki i ostry, korzenny i gorzki. Może mieć kolory od jasnozielonego do złotożółtego i wygląd od jasnego do mętnego.
Oliwa z oliwek jest niezbędnym elementem kuchni śródziemnomorskiej. Zyskuje również coraz większą popularność w Europie Środkowej. Występuje w kilku klasach jakościowych. Najwyższe miejsce zajmuje oliwa z oliwek z oznaczeniem native, virgine lub extra virgine. Dalej znajdują się pochodzące z wielokrotnego tłoczenia, a na końcu rafinowane.
Drzewo oliwne to jedno z najstarszych roślin uprawnych. Obok wina i pszenicy należy do najbardziej pierwotnych środków żywnościowych. Oliwki uprawiano już 6000 lat przed Chrystusem, a w Egipcie, Rzymie i Grecji były uważane za znaczący produkt spożywcze i leczniczy. Dzisiejsze pola uprawne oliwek znajdują się w krajach z obszaru Morza Śródziemnego, takich jak Hiszpania, Francja, Włochy, Chorwacja, a także w Portugalii.
Współczesne metody pozyskiwania
W gruncie rzeczy, sposób pozyskiwania oliwy z oliwek od lat się nie zmienił. Jest on jednak teraz szybszy, czystszy i bardziej higieniczny. Obecnie, przy zbiorze oliwek zawiesza się pod drzewami siatki i owoce „czesze się” ręcznie z drzew grabiami. Konary z korony drzew, które są szczególnie obrodzone owocami ścina się, a następnie ręcznie obiera. Po zbiorze oliwki są natychmiast myte i oczyszczane z liści i gałązek. Następnie całe owoce mieli się aż do uzyskania miękkiej masy.
Olej z oliwek jest pozyskiwana przez tłoczenie lub odwirowanie. Przy tradycyjnym tłoczeniu, powstałą z owoców oliwek masę nakłada się na specjalne maty i przystępuje do hydraulicznego tłoczenia. Uzyskiwana wodno – oleista mieszanka jest przechwytywana do odpowiedniego zbiornika, gdzie po określonym czasie leżakowania, w sposób naturalny oddziela się olej od wody. Proces tłoczenia i oddzielanie wody od oleju odbywa się coraz częściej z pomocą dwu lub trzyfazowego odwirowywania, które jest procesem ciągłym.
Taki sposób pozyskiwania oliwy z oliwek jest mniej czasochłonny, niż tradycyjne metody. Uzyskuje się też więcej oleju w krótszym czasie. Szybszy proces produkcji daje jeszcze tę zaletę, że skraca się okres składowania świeżych oliwek, co wpływa na jakość oliwy. Podczas pozyskiwania oliwy z oliwek temperatura nie może przekroczyć 27°C, ponieważ grozi to utratą zawartych w niej cennych substancji. Stąd nazwa tłoczenie na zimno.
Zastosowanie w kuchni i jej właściwości prozdrowotne
Oliwa z oliwek idealnie pasuje do ziół i czosnku, a także wzbogaca każdą marynatę, sos, zupę i pastę. Kilka kropli oliwy z oliwek wystarcza, żeby nadać przygotowywanej potrawie wyjątkowy smak i aromat. Oliwa z oliwek jest delikatnym składnikiem każdego dressingu. Nadaje ona świeżym warzywom lekki, śródziemnomorski smak. Niewielki dodatek oliwy do potraw sprawia, że dostarczamy organizmowi cennych i zdrowych składników.
Ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę dymienia, która przy oliwach extra virgine wynosi około 190°C, a przy rafinowanych ~ 220°C, może być ona stosowana do pieczenia, gulaszów, grillowania i smażenia mięsa, owoców morza i warzyw. Należy jednak pamiętać o tym, że temperatura 180°C i wyższa powoduje niszczenie cennych składników oliwy.
Jedynie zimnotłoczona, naturalna, nie rafinowana oliwa z oliwek spełnia wszystkie wymagania stawiane oliwom najwyższej jakości. Taki olej składa się z około 76% nienasyconych kwasów tłuszczowych, 8% dwukrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych i 16% nasyconych kwasów tłuszczowych. Optymalne zestawienie kwasów tłuszczowych powoduje, że oliwa z oliwek jest uważana za wyjątkowo zdrowy olej spożywczy.
Oliwa z oliwek jest lekkostrawna i poprawia także perystaltykę jelit. Chroni przed wrzodami żołądka i jelit, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i działa korzystnie na podwyższony poziom cholesterolu. Stosując oliwę do przygotowywania codziennych posiłków wzmacniamy serce, zapobiegamy chorobom układu krążenia i arteriosklerozie. Mało osób wie, że dla wykorzystania właściwości zdrowotnych oliwy z oliwek należy pić ją codziennie w stanie surowym w ilości 2 łyżek dziennie.
Oliwa z oliwek na masę – czy warto stosować ją w diecie sportowców?
Większość z nas na pewno podziwiała kulturystów o idealnej sylwetce i pięknie wyrzeźbionych mięśniach, których strukturę podkreśla posmarowanie oliwą z oliwek. Przede wszystkim jest ona stosowana do budowy masy mięśniowej.
Nawet najbardziej intensywne treningi na siłowni nie spowodują zbudowania masy mięśniowej, jeżeli nie będzie im towarzyszyć odpowiednia dieta. Powinna być dopasowana indywidualnie, w zależności od wagi, wzrostu, typu budowy, intensywności treningów.
Ogólne zasady powinny jednak uwzględniać:
- dodatni bilans energetyczny – więcej kalorii dostarczamy niż zużywamy,
- dostarczenie białka na masę,
- oliwa z oliwek na masę
Tłuszcze powinny stanowić 20-25% zapotrzebowania energetycznego, reszta to białka i węglowodany. Najkorzystniejsze tłuszcze to jedno- i wielonienasycone. Picie oliwy z oliwek na masę zapewnia odpowiednie proporcje tych składników. Powinno się je uzupełnić niewielką ilością kwasów nasyconych znajdującą się w tłuszczach roślinnych.
Co daje stosowanie na włosy oliwy z oliwek?
Oliwa z oliwek znalazła zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym, ze względu na swój bogaty i cenny skład. Zawarte w oliwie substancje czynne wykazują korzystne działanie zarówno na naszą skórę, jak również na włosy i paznokcie. Przenikają one głęboko w strukturę włosa, zapewniając mu sprzyjające warunki do prawidłowego wzrostu. Jak najbardziej sprawdza się więc do pielęgnacji naszych cennych kosmyków. Posiada ona bowiem działanie regenerujące, nawilżające i nabłyszczające. Jak zatem można wykorzystać oliwę z oliwek, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami?
Maseczka na włosy
Zamiast kupować drogie i naładowane chemicznymi substancjami maski do włosów, warto sięgnąć po naturalne metody na piękne włosy. Z pomocą przychodzi oliwa z oliwek, która idealnie sprawdza się do nawilżenia włosów i odżywienia ich.
W celu przygotowania głęboko odżywczej maseczki, potrzebować będziemy ćwierć szklanki oliwy z oliwek i pół szklanki dowolnej maseczki do włosów. Taką maskę trzymamy na włosach przez około piętnastu minut, po czym spłukujemy.
Innym przykładem maseczki będzie zmieszanie dwóch ubitych jajek z łyżką oleju z oliwek j i łyżką soku z cytryny. Działa ona wygładzająco i kondycjonująco. Jeśli zaś pragniemy głęboko nawilżyć włosy, to sięgnijmy po ½ szklanki miodu i dwie łyżki oleju z oliwek. Można także zrobić maseczkę na włosy z awokado i z oliwy z oliwek.
Odżywka do włosów
Z oliwy z oliwek można przygotować świetną odżywkę do włosów, która poprawi ich wygląd już po pierwszym zastosowaniu. Wystarczy podgrzać oliwę z oliwek, po czym odstawić ją do przestygnięcia i nanieść jeszcze ciepłą na włosy. Oliwę nanosimy nie tylko na włosy, ale wcieramy także w skórę głowy.
Jeśli natomiast nasze włosy przetłuszczają się, lepiej zrezygnować z nakładania oliwy na skalp, a rozprowadzanie jej rozpocząć należy wówczas od połowy długości włosów aż po same końce. Gdy już równomiernie rozprowadzimy oliwkową odżywkę na włosach, należy przykryć je czepkiem i pozostawić oliwę na głowie na kilkanaście minut. Na koniec wystarczy spłukać oliwę ciepłą wodą. Taką odżywkę zaleca się stosować raz lub dwa razy w tygodniu.
Olejowanie włosów
Oliwę z oliwek można trzymać na głowie znacznie dłużej niż tylko kwadrans, jak ma to miejsce w przypadku odżywki. Na mokre lub suche włosy można nałożyć oliwę, po czym pozostawić ten cenny olej na włosach przez kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli mamy taką możliwość, to warto przez ten cały czas mieć założony na głowie czepek kąpielowy, aby cenne właściwości oliwy z oliwek wniknęły głęboko we włosy pod wpływem ciepła. Dzięki temu kosmyki odzyskają blask, nie będą się plątać ani łamać oraz staną się silniejsze.
Bardzo ważne jest to, aby do olejowania włosów stosować wyłącznie zimnotłoczoną oliwę z oliwek. Do wypłukania jej należy używać delikatnych szamponów, które nie zawierają drażniącego naszej skóry głowy SLS. Nie należy także przesadzać z ilością oliwy. Wystarczy tak naprawdę łyżeczka czy dwie, a nie pół szklanki. Pamiętajmy także o tym, aby delikatnie nakładać olej na włosy, bez pośpiechu.
Rozjaśnianie włosów
Wiele kobiet sięga po chemiczne rozjaśniacze do włosów, które niestety mają negatywny wpływ zarówno na same włosy, jak i na cały organizm. Jeśli marzą nam się włosy w jaśniejszym odcieniu, to warto najpierw wypróbować naturalne metody. Jedną z nich jest rozjaśnianie włosów oliwą z oliwek. Chociaż nie ma co się spodziewać jakiejś ogromnej zmiany, to jednak można liczyć na delikatne rozjaśnienie kosmyków i to bez niszczenia ich. Samo nakładanie maseczek z oliwy z oliwek i olejowanie nią włosów już nieco rozjaśni nam włosy, ale efekt ten można spotęgować, dodając do oliwy soku cytrynowego i miodu.
Do sporządzenia rozjaśniającej maseczki potrzebować będziemy czterech łyżeczek oleju z oliwek, soku z połówki cytryny i łyżeczki miodu. Taką maseczkę nakładamy na mokre lub wilgotne włosy i pozostawiamy na co najmniej trzydzieści minut. Najlepiej byłoby wyjść z taka maseczką na włosach na zewnątrz w słoneczną pogodę, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększymy efekt rozjaśnienia.
Stosowanie na skórę głowy
Oliwa z oliwek w połączeniu z odrobiną soli może posłużyć za naturalny peeling na skórę głowy, który złuszczy martwy naskórek gromadzący się na jej powierzchni. Wiele kobiet zapomina o tym, że skóra głowy potrzebuje nie tylko kąpieli, ale także zabiegów złuszczających. Jak wykonać taki naturalny i bezpieczny peeling?
Potrzebować będziemy oliwy z oliwek i soli morskiej, z których należy przygotować gęstą pastę. Następnie rozprowadzamy peeling na skórze głowy i masujemy ją przez kilka minut. Taki masaż pobudza mikrokrążenie na skórze głowy, dzięki czemu składniki odżywcze z maski będą później mogły lepiej się wchłonąć. Na koniec wystarczy spłukać głowę letnią wodą. Taki peeling należy stosować regularnie, ale nie częściej niż raz w miesiącu.
Stosowanie oleju z oliwek na twarz – czy rzeczywiście warto?
Oliwa z oliwek jest cenny i naturalnym kosmetykiem nie tylko na włosy, ale także na skórę twarzy. Znajdziemy ją w wielu kosmetykach do ciała i cery. Zawarte w niej witaminy i substancje aktywne pobudzają naskórek do odnowy, zabiegają starzeniu się komórek skóry, nawilżają, chronią skórę przed utratą wilgoci, przyśpieszają regenerację tkanek i pomagają przywrócić skórze naturalną warstwę lipidową.
Twoja cera Ci się za to odwdzięczy
Jako, że oliwa z oliwek zawiera wiele cennych substancji i witamin, idealnie nadaje się do oczyszczenia, odżywienia i nawilżenia cery. Metoda OCM polega na naturalnym oczyszczaniu twarzy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, makijażu i nadmiaru sebum. Dzięki niej możliwe jest nawet odblokowanie zatkanych porów. W efekcie przetłuszczenie skóry zmniejsza się, a jej koloryt wyrównuje się. Wystarczy nałożyć oliwę z oliwek na twarz, po czym wmasować ją w skórę i wytrzeć nadmiar za pomocą ciepłej i mokrej szmatki z mikrofibry lub za pomocą ręcznika papierowego.
Maseczka z oliwy na twarz
Skóra naszej twarzy jest bardzo delikatna, dlatego też zamiast męczyć ją chemicznymi maseczkami zawierającymi parabeny i alkohol, znacznie korzystniej będzie zrobić samodzielnie maseczkę na bazie oliwy z oliwek. Jeśli zależy nam na ujędrnieniu cery, to można przygotować maseczkę z dwóch żółtek, łyżeczki miodu i łyżeczki oleju oliwkowego. Taką maseczkę trzymamy przez piętnaście minut, po czym spłukujemy. Odżywcza maseczka może składać się natomiast z łyżeczki miodu, dwóch łyżeczek śmietany i połowy łyżeczki oleju z oliwek.
Smarowanie twarzy, czyli sposób na skuteczne nawilżenie
Z oliwy z oliwek można przygotować nawilżającą maseczkę na twarz. Potrzebować będziemy do tego czterech łyżek oliwy z oliwek. Oliwę należy podgrzać lekko i nałożyć na twarz, po czym przykryć ją gazą i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zebrać nadmiar papierowym ręcznikiem.
A może by tak olej oliwkowy na rzęsy?
Aby cieszyć się pięknymi rzęsami, warto regularnie serwować im odżywkę przygotowaną z oliwy z oliwek i kapsułek witaminy A+E. Taką mieszanką należy natłuszczać regularnie rzęsy za pomocą czystej szczoteczki od zużytej mascary. Oliwę należy aplikować od nasady aż po same końce rzęs. Bardzo ważne jest to, aby nie przesadzić z ilością oliwy, gdyż jest ona stosunkowo ciężką substancją, mogącą niepotrzebnie dostać się do oka. Taką kurację na rzęsy warto wykonywać wieczorem.
Czy stosowanie oliwki na paznokcie ma sens?
Oliwę z oliwek można znaleźć w wielu kremach do rąk, gdyż składnik ten zmniejsza suchość i pierzchnięcie oraz zmiękcza skórę. Ponadto oliwa z oliwek wzmacnia paznokcie, a więc jeśli borykamy się z kruchą i łamliwą płytką paznokciową, warto zafundować paznokciom maseczkę oliwkową, którą można samodzielnie przygotować w domowym zaciszu. Po dodaniu soku cytrynowego do oliwy można nawet liczyć na wybielenie paznokci.
Moczenie paznokci
Zamiast płacić w salonie kosmetycznym sporą sumę za maseczkę do paznokci, można cieszyć się domowym SPA, sięgając po w pełni naturalną kąpiel na bazie oliwy z oliwek. Oliwa z oliwek świetnie odżywia, wzmacnia i uelastycznia paznokcie.
Wystarczy do połowy szklanki oliwy z oliwy dodać kilka kapsułek witaminy A i E oraz łyżkę doku z cytryny. W takiej mieszance należy moczyć dłonie przez kilkanaście minut, po czym wystarczy osuszyć je ręcznikiem papierowym.
Na rozdwojone paznokcie
Rozdwojone paznokcie z całą pewnością wyglądają niezbyt atrakcyjnie, jednakże jest to bolączka wielu kobiet. Wcieranie oliwy z oliwek w paznokcie sprawi, że staną się one nie tyko ładnie nabłyszczone, ale dodatkowo wzmocnią się. Ponadto oliwa z oliwek jest bardzo dobrym produktem na porost paznokci. Warto ją lekko podgrzać, po czym zamoczyć w niej wacik i wcierać nim oliwę w skórę wokół paznokci. Można dodatkowo liczyć na nawilżenie skórek przy paznokciach.
Na grzybice paznokci
W przypadku zgrubiałych, przebarwionych, łuszczących czy łamiących się paznokci można mówić o infekcji grzybiczej. Problem ten dotyka wielu osób i bardzo ważne jest to, aby nie bagatelizować tych zmian, gdyż nieleczona grzybica paznokci nasila się i może nawet prowadzić do całkowitego zniszczenia paznokcia czy też w ostateczności nawet do jego odpadnięcia. Na szczęście matka natura wyposażyła nas w wiele produktów, które pomagają uporać się z grzybicą. Jednym z nich jest oliwa z oliwek, a szczególnie w połączeniu z olejkiem herbacianym.
Po wymieszaniu olejku herbacianego z oliwą z oliwek, należy wmasowywać mieszankę dwa razy dziennie w płytkę paznokciową. Taką mieszanką przeciwgrzybiczą można wzbogacić dodatkowo w olejek tymiankowy. Jeszcze innym sposobem jest zmieszanie pasty z rozgniecionych ząbków czosnku z oliwą z oliwek. Taką papkę należy nałożyć na miejsca objęte grzybicą.
Olej z oliwek z cytryną na paznokcie
W celu wzmocnienia paznokci wystarczy mieć pod ręką oliwę z oliwek i sok z cytryny. Do przygotowania jednej porcji wystarczy zaledwie jedna łyżka oliwy i kilka kropli soku cytrynowego. Taką mieszankę należy wetrzeć w płytkę paznokcia i założyć bawełniane rękawiczki. Pod wpływem ciepła dobroczynne substancje będą mogły się lepiej wchłonąć. Taką kurację zaleca się przeprowadzać szczególnie na noc, dzięki czemu oliwno-cytrynowa mieszanka będzie mogła pozostać na kilka godzin na paznokciach. Zaleca się stosować ją minimum dwa razy w tygodniu, co pozwoli na uzyskanie pożądanych efektów już po kilku tygodniach.
Jak przechowywać oliwę?
Oliwa z oliwek, ze względu na swój szczególny skład kwasów tłuszczowych jest relatywnie trwała. Przy składowaniu w ciemnym i chłodnym miejscu powinna zachować swoje walory jakościowe do roku. Jednak po otwarciu butelkę powinniśmy spożyć w ciągu 2 miesięcy. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na jej termin przydatności.
Oliwę najlepiej jest przechowywać w zaciemnionym pomieszczeniu w temperaturze od 12°C do 16°C. Jeżeli zostanie umieszczona w lodówce, wówczas zaczyna ona gęstnieć. Nie powoduje to jednak utraty jej wartości. Po ponownym przeniesieniu do temperatury pokojowej oliwa z oliwek uzyskuje ponownie swój naturalny wygląd i konsystencję.
Wysokiej jakości oliwa z oliwek powinna byś opakowana w ciemne szkło. Należy również pamiętać o każdorazowym zamykaniu butelki. Trzeba ją chronić przed światłem i tlenem, ponieważ oba te czynniki przyśpieszają proces oksydacji. Następuje wówczas „starzenie” się wartościowych substancji i oliwa jełczeje.