Herbata Rooibos znana jest już od wieków, ale w Europie sławę zyskała dopiero na początku XX wieku. Tak naprawdę to napary z liści czerwonokrzewu nie mają niczego wspólnego z dobrze znaną nam herbatą, ale sposób ich przygotowania jest bardzo podobny. Jest to herbata zawierająca sporą ilość minerałów, bioflawonoidów i kwercetyny, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. W wielu krajach herbata Rooibos uznawana jest za naturalne remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych. Okazuje się być niezwykle pomocna przy bólach głowy, bezsenności, astmie, alergii, zaburzeniach trawienia czy przy skołatanych nerwach. Ten czerwony napój zapewnia ochronę przed chorobami nowotworowymi i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.
Herbata Rooibos: właściwości
Herbata Rooibos cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród kobiet lubiących bardziej słodkie herbaty i pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów. Posiada ona charakterystyczny smak i zapach, czym wyróżnia się na tle naparów innych herbat. Rooibos ma delikatny miodowy smak oraz zawiera nieznaczne ilości teiny i garbników. To również odróżnia ją od zwykłych herbat. Niewielka zawartość garbników sprawia, że herbatka ta nie posiada smaku goryczki. Nie brakuje w niej antyoksydantów chroniących organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które to przyśpieszają proces starzenia się komórek. Napary z Rooibos wspierają wręcz nasz układ odpornościowy, dlatego też warto zainteresować się tą niedocenianą przez wiele osób herbatą. Wyróżnia się Rooibos zieloną i czerwoną. Tę pierwszą jest trudniej otrzymać, co przekłada się oczywiście na wyższą cenę. Zielona Rooibos nie utlenia się oraz ma łagodniejszy i lekko trawiasty smak oraz zawiera znacznie więcej flawonoidów niż czerwona. Rooibos czerwona powstaje na skutek utleniania gałązek podczas ich suszenia na słońcu. Ma to bezpośredni wpływ na to, jak bardzo intensywnie czerwony będzie napar przyrządzony z liści czerwonokrzewu. Dla niektórych smak czerwonej herbaty Rooibos jest owocowy lub nawet orzechowy.
Zawarte w herbacie Rooibos żelazo, potas i miedź usprawniają przemianę materii, a wapń, mangan i fluor wzmacniają kości oraz zęby. Z kolei cynk i magnez mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Dla wielu osób zaletą herbaty Rooibos będzie to, że nie zawiera ona kofeiny. Można zatem sięgać po nią przy zaburzeniach snu, wysokim ciśnieniu i stanach rozdrażnienia. Picie naparów z liści czerwonokrzewu pomaga się rozluźnić i odprężyć. Zawarte w naparach polifenole wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i nawet przeciwwirusowe. Herbata ta okazuje się być bardzo pomocna w przypadku dolegliwości trawiennych, gdyż usprawnia trawienie, łagodzi mdłości, pomaga przy zgadze i wrzodach oraz posiada właściwości rozkurczowe. Jako, że w naparach Rooibos nie znajdziemy niechcianego kwasu szczawiowego, można po nią śmiało sięgać także w przypadku kamieni nerkowych. Herbata ta przyśpiesza regenerację komórek, łagodzi objawy alergii w postaci astmy i kataru siennego oraz stymuluje gruczoły mleczne do produkcji większej ilości pokarmu. Napoje Rooibos można wykorzystywać do leczenia zmian trądzikowych i poprawienia stanu skóry.
Jak przechowywać herbatę?
Herbatę Rooibos należy przechowywać w suchy miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej.
Działanie herbaty z czerwonokrzewu
Herbata Rooibos ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm, a brak obecności kofeiny sprawia, że mogą sięgać po nią także kobiety ciężarne i dzieci. Jeśli komuś zależy na zachowaniu dobrego zdrowia i opóźnieniu procesu starzenia się komórek, to jak najbardziej powinien sięgać po napary z liści czerwonokrzewu, zważywszy na sporą obecność przeciwutleniaczy. Z kolei wysoka zwartość kwasów fenolowych działa zbawiennie na błonę śluzową żołądka. Napary przynoszą ulgę przy problemach trawiennych, gdyż działają przeciwskurczowo. Jako, że herbata Rooibos zawiera sporo witamin i soli mineralnych, pomaga utrzymać prawidłową równowagę pierwiastkową, co jest kluczowe do zachowania homeostazy w organizmie. Obecność flawonoidów w naparach tej herbaty wpływa korzystnie na samopoczucie, gdyż wzmaga produkcję serotoniny będącej hormonem szczęścia. Oprócz tego flawonoidy usprawniają procesy detoksykacyjne, w tym pozbywanie się z organizmu metali ciężkich.
Po napary z liści czerwonokrzewu powinny sięgać osoby zmagające się z niedokrwistością, gdyż zawiera niemałe ilości żelaza, oraz kobiety ciężarne w celu złagodzenia porannych mdłości. Ze względu na działanie rozkurczowe, Rooibos okazuje się być pomocnym środkiem przy bolesnej menstruacji. Warto także mieć na uwadze to, że regularne picie naparów przeciwdziała tworzeniu się zwapnień w tętnicach. Korzyści z picia Rooibos mogą zaobserwować także osoby, którym towarzyszą stany nerwowe i mające problemy z zasypianiem. Wszystko to dzięki łagodzącemu wpływowi flawonoidów na układ nerwowy. Związki te działają kojąco na mięsień sercowy, wykazując działanie uspokajające.
Napary Rooibos pomocne przy wysokim ciśnieniu krwi?
Z nadciśnieniem boryka się wiele osób, ale nie wszyscy wiedzą, że swoimi nawykami żywieniowymi i trybem życia sami przyczyniamy się do problemów z ciśnieniem krwi. Problemów wysokiego ciśnienia nie należy bagatelizować, gdyż może ono przyczynić się do rozwoju wielu mniej lub bardziej groźnych chorób. Zamiast jednak sięgania od razu po chemiczne medykamenty, warto spróbować zbić ciśnienie przy pomocy naturalnych środków. Pomocne przy nadciśnieniu okazują się być napoje Rooibos. Związki aktywne w naparach z liści czerwonokrzewu wykazują korzystny wpływ na układ nerwowy, łagodząc napięcie i stres oraz związane z tym podwyższone ciśnienie krwi. Jest to zdecydowanie herbata regulująca ciśnienie krwi.
Napój Rooibos a anemia
Herbata Rooibos zawiera żelazo, którego niedobór jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości. Z problemem tym borykają się tysiące kobiet. Picie czarnej herbaty utrudnia wchłanianie żelaza, ale sięganie po napary z liści czerwonokrzewu zwiększa przyswajalność tego pierwiastka. Jest to możliwe dzięki temu, że w herbacie Rooibos nie ma tanin, a zawartość garbników również jest znacznie niższa niż w czarnej herbacie. Wszystko to sprawia, że napary Rooibos są bardzo pomocne we wchłanianiu żelaza, a więc zapobiegają wystąpieniu anemii.
Pomoc przy cukrzycy
W herbacie Rooibos znajduje się nieczęsto spotykany antyoksydant aspalathin, który okazuje się być niezwykle pomocny w przypadku osób borykających się z cukrzycą. Przeciwutleniacz ten sprzyja zachowaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Ponadto usprawnia wchłanianie glukozy przez mięśnie. Napary z liści czerwonokrzewu pite regularnie, zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Śmiało mogą sięgać po nie diabetycy, co pozwoli im uchronić się przed niekorzystnymi dla zdrowia skokami poziomu cukru we krwi.
Laktacja
Nie każda młoda mama ma wystarczająco dużo pokarmu, co jednak nie powinno być powodem do stresu. Istnieje wiele naturalnych sposobów na wsparcie laktacji, a jednym z nich jest sięgnięcie po herbatę Rooibos. Najlepiej jest na czas karmienia piersią całkowicie zrezygnować z czarnej czy nawet zielonej herbaty ze względu na to, że zawierają one spore ilości teiny o działaniu pobudzającym. Alternatywą jest napar z liści czerwonokrzewu, który pobudza laktację.
Napar z liści czerwonokrzewu pomocny przy alergiach
Objawy alergii bez wątpienia potrafią mocno dać się we znaki. W zależności od tego, jak reaguje nasz organizm na alergeny, może manifestować się to w postaci kataru siennego, egzemy, astmy czy nawet zapalenia oskrzeli. Pomocna okazuje się być herbata Rooibos, która wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Wszystko to za sprawą zawartych w niej związków fenolowych, które przynoszą ulgę przy alergii. Niezwykle cennym składnikiem w herbacie Rooibos jest kwercetyna, która hamuje wydzielanie histaminy. To właśnie ta substancja odpowiada za nieprzyjemne symptomy alergii.
Stosowanie w ciąży i przy karmieniu piersią
Kobiety w ciąży i matki karmiące bez wątpienia muszą uważać nie tylko na to co jedzą, ale także na to co piją. Niektóre napary ziołowe i herbaty mogą okazać się bardzo pomocne i jak najbardziej wskazane, ale są także i takie, z picia których najlepiej jest całkowicie zrezygnować. W przypadku naparów herbat jest tak, że ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na organizm i dodatkowo zmniejszać przyswajalność niektórych substancji, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Podczas karmienia piersią także należy zachować ostrożność ze względu na to, że niektóre herbaty mogą zaburzać wchłanialność witamin i minerałów potrzebnych do właściwego funkcjonowania niemowlaka.
Picie herbaty Rooibos uważa się za całkowicie bezpieczne w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących. Napar uzyskiwany jest z liści czerwonokrzewu, czyli rośliny niebędącej spokrewnioną z krzewem herbacianym. Warto od razu zaznaczyć, że składniki zawarte w liściach czerwonokrzewu nie przenikają nawet do pokarmu, dlatego też popijanie tej herbatki nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla dziecka. Rooibos nie wykazuje nawet działania usypiającego, ani też rozkurczowego. Dopóki kobieta nie będzie piła każdego dnia paru litrów Rooibos, to z pewnością nie będzie to stanowiło żadnego zagrożenia dla jej pociechy. Pita z umiarem jest jak najbardziej bezpiecznym napojem. Jest to świetna alternatywa dla czarnej herbaty, szczególnie jeśli chodzi o kwestię zdrowotną i bezpieczeństwo rozwijającego się w łonie matki płodu.
Przed włączeniem herbaty Rooibos do diety kobiet w ciąży i matek karmiących, zawsze warto zapytać o opinię lekarza prowadzącego.
Ulga przy kamieniach nerkowych
Picie zwykłej herbaty przy kamieniach nerkowych z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem, ale sięganie po herbatę Rooibos jest już jak najbardziej właściwe. W naparach z liści czerwonokrzewu nie ma szkodliwego dla nerek kwasu szczawiowego, który przyczynia się w dużym stopniu do powstawania w nich kamieni wapniowych. Jeśli zatem ktoś nie chce rezygnować z picia herbaty, to wystarczy, że zmieni tę zwyczajną na smaczną i zdrową herbatę Rooibos.
Odchudzanie z herbatą rooibos
Osoby pragnące pozbyć się niechcianych kilogramów poszukują najróżniejszych sposobów, które pomogą im uzyskać wymarzoną sylwetkę. Oporna tkanka tłuszczowa nie chce jednak dać za wygraną. Tym bardziej, jeśli ktoś folgował sobie całymi latami i lekceważył nieustannie zwiększające się liczby na wadze łazienkowej. Nie ma żadnych magicznych pigułek, dzięki którym możliwe byłoby pozbycie się zbędnego balastu w postaci nadprogramowych kilogramów, ale istnieje wiele skutecznych sposobów na ich stopniową redukcję. Oprócz prawidłowo zbilansowanej diety i codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu można wspomóc się także innymi środkami. Z pomocą przychodzą chociażby napary z liści czerwonokrzewu.
Jako, że związki zawarte w herbacie Rooibos mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy i usprawniają trawienie, warto po nie sięgać w trakcie odchudzania. Bardzo często jest tak, że sięgamy po coś do jedzenia nie z powodu głodu fizycznego, ale emocjonalnego. Wiele kobiet zajada swoje smutki i stres wysokokalorycznymi przekąskami, które niestety mają zgubny wpływ na ich wygląd. Z pomocą przychodzi herbata Rooibos, która redukuje stres i napięcie, a to z kolei zmniejsza wilczy apetyt.
Parzenie herbaty
Niektórzy nie zawracają sobie w ogóle głowy tym, w jaki sposób powinno się parzyć poszczególne rodzaje herbat, ale wbrew pozorom nie jest to obojętne i ma wpływ nie tylko na smak, ale także na właściwości naparu. W przypadku herbaty Rooibos należy zalać liście wodą o temperaturze 95 st. C, po czym zaparzać je pod przykryciem przez około cztery do pięciu minut. Jeśli parzymy herbatę w filiżance, to należy wsypać do niej jedną czubatą łyżeczkę liści. Chociaż w sklepach bezproblemowo dostaniemy herbatę Rooibos w torebkach, to jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest posiłkowanie się herbatą liściastą. Napary są wówczas znacznie bardziej aromatyczne i smaczniejsze oraz cenniejsze.
Bardzo ważną kwestią w przypadku herbaty Rooibos jest to, aby zaparzać liście posiłkując się filtrem w wersji papierowej, jeśli chce się uniknąć w naparze niechcianych farfocli. Napary można przygotować nie tylko w wersji ciepłej, ale także mrożonej. Do przygotowania mrożonej herbaty potrzebny będzie nam ostudzony już napar (trzy łyżki suszu zalanego litrem wrzątku), do którego dodamy łyżkę miodu i sok z całej cytryny. Po wymieszaniu herbaty, należy odstawić ją na kilka godzin do lodówki, a po upływie tego czasu mamy już gotową mrożoną herbatę – zdrowszą i smaczniejszą niż te sklepowe.
Herbata Rooibos sama w sobie ma już słodki smak, porównywalny do miodowego czy owocowego, ale w sklepach dostępne są także herbatki aromatyzowane. Mogą one wówczas mieć zapach truskawki, czy wanilii. Napary z liści czerwonokrzewu świetnie smakują w połączeniu z mlekiem i jakimś słodzidłem. Można dodać do nich również soku owocowego czy wzbogacić je naturalnym miodem.
Opinie
Jeśli ktoś szuka herbaty niemalże idealnej, to jak najbardziej powinien sięgnąć po Rooibos. Jej smak uwielbiają miliony osób na całym świecie, a właściwości naparów z liści czerwonokrzewu doceniane były już w lecznictwie ludowym. Koniec z przeszkadzającym wielu osobom posmakiem goryczki. Nareszcie można pozwolić sobie na wypicie słodkiej herbaty w większych ilościach w godzinach wieczornych, gdyż nie utrudni to zaśnięcia. Jest wręcz przeciwnie – napary z liści czerwonokrzewu pomogą przy problemach ze snem i ukoją nerwy. Jest to herbata chroniąca przed wolnymi rodnikami, obniżająca ciśnienie krwi, wspomagająca układ krwionośny i regenerację wątroby, przeciwdziałająca cukrzycy typu II, łagodząca kolki i bóle żołądka, działająca przeciwnowotworowo, pomocna przy problemach skórnych i alergii oraz korzystnie wpływająca na drogi oddechowe. Jest to herbatka polecana przez kobiety w ciąży, gdyż znosi nudności i zgagę oraz przez matki karmiące ze względu na stymulację wytwarzania pokarmu. Jest to świetna opcja dla wszystkich osób pragnących poprawić odporność organizmu i opóźnić procesy starzenia. Rooibos polecany jest także młodzieży ze względu na sporą zawartość pierwiastków, na których w tym okresie życia jest największe zapotrzebowanie. Chodzi tutaj głównie o żelazo, magnez, wapń i cynk, które znajdują się w naparach z liści czerwonokrzewu.
Najbardziej cenione są herbaty Rooibos, które pozyskiwane są z liści krzewów uprawianych na ekologicznych polach w RPA, co wpływa bezpośrednio na jakość produktu. Najlepiej jest kupować herbatę z dobrych i certyfikowanych liści. Wówczas mamy pewność, że będzie ona wykazywała w pełni korzystny wpływ na nasz organizm. Wysoka jakość przekłada się oczywiście także na przyjemny zapach i smak. W przypadku herbaty w saszetkach, do sporządzenia mocnego naparu konieczne jest zaparzenie co najmniej kilku torebek. Jest to jednak rozwiązanie dla wielu osób bardziej wygodne i szybsze.
Jeszcze nie widziałam tak obszernego i rzetelnego opracowania o tej herbacie, która by się tak dobrze czytało
Nigdy nie słyszałam o tej herbacie. Tylko nie mam pojęcia czy jest w sklepach typu biedronka, kaufland?
W dużych marketach powinna być dostępna.