Wiele osób notorycznie zmaga się z uporczywymi bólami głowy o charakterze migrenowym, sięgając po najróżniejsze tabletki przeciwbólowe, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak skutecznym środkiem może okazać się w ich przypadku złocień maruna (wrotycz maruna). Zioło to potrafi nie tylko uchronić przed migreną, ale znieść także bóle miesiączkowe czy nawet artretyczne. Z całą pewnością warto zainteresować się tą rośliną, tym bardziej, że ma ona znacznie szersze zastosowanie. Wykorzystuje się ją do poprawienia procesów trawiennych, przyspieszenia procesu gojenia ran, łagodzenia podrażnień dziąseł i jamy ustnej. Wrotycz maruna jest powszechnie dostępny w różnych formach – herbaty, tabletek, suszu czy nalewek. Można nawet uprawiać go w swoim przydomowym ogrodzie. Będzie stanowić wówczas nie tylko piękną, ale i niezwykle pachnącą ozdobę.
Biologia i uprawa
Złocień maruna jest rośliną należącą do rodziny astrowatych, występuje we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Dziko rosnący można spotkać w niemalże całej Europie, w północnej i środkowej części kontynentu azjatyckiego, na terenach Dalekiego Wschodu, w obu Amerykach. Bardzo często w środowisku naturalnym roślina ta dziczeje. Osiąga ona od 40 do 60 cm wysokości, a preferowanymi stanowiskami są tereny znajdujące się w górach i w pobliżu akwenów wodnych. Wrotycz maruna rośnie nawet przy drogach i na ugorach, często jest mylona z rumiankiem ze względu na bardzo podobne kwiaty – z tą różnica, że mają one płaski środek a nie stożkowaty jak przy rumianku. Z tego powodu niektórzy nazywają złocień maruna fałszywym rumiankiem. Liście tej rośliny są pachnące i żółto- zielone. Kwitnienie przypada na okres od czerwca do października.
Osoby pragnące uprawiać złocień maruna w swoim ogrodzie mają do wyboru sporo odmian. Do najpopularniejszych zalicza się Tanacetum Parthenium Aureum z intensywnie pachnącymi liśćmi, Sweet Yellow/ Goldball z pomponowymi kwiatami, Schneeball, Weisser Stern z półpełnymi kwiatami lub Crown White z kołnierzykowymi kwiatami. Uprawa tej rośliny nie jest problematyczna, wymaga ona stanowiska słonecznego, suchej i przepuszczalnej gleby. Wrotycz maruna jest mrozoodporny i dobrze zimuje w gruncie. Nasiona należy wysiewać wiosną (III/IV) do pojemników lub później wprost do gruntu. Sadzonki przygotowuje się latem z łodyg, a korzenie rozdziela się na jesień. Konieczne jest przerywanie i rozsadzanie siewek oraz regularne podlewanie. W przypadku wystąpienia mszycy/ mączniaka prawdziwego należy stosować odpowiednie opryski bogate w siarkę. Zarówno kwiaty, jak i liście można pozyskiwać przez cały okres wegetacyjny rośliny.
Działanie i zastosowanie
Surowcem lekarskim złocienia maruna są ziele i koszyczki kwiatowe. Co ciekawe, świeże liście tej rośliny już od wieków stosowane były do znoszenia migren poprzez ich żucie. Jak najbardziej można świeże liście maruny dodawać do kanapek, jeśli chcemy uchronić się przed bólem głowy. Wrotycz maruna działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwgorączkowo. Napary z liści tej rośliny można wykorzystać jako naturalną płukankę do ust, która odświeży oddech. Świetnie sprawdza się także po wyrwaniu zęba, gdyż substancje aktywne w naparze przyspieszają gojenie się powstałej rany. Maruna pomocna jest przy bezsenności i dolegliwościach związanych z chorobą artretyczną.
Warto wiedzieć, że zioło to wykazuje działanie antyalergiczne. Jeśli mamy trudności z wypróżnianiem się czy też borykamy się z chronicznymi zaparciami, to napary ze złocenia maruna pomogą nam uporać się z tymi problemami, gdyż mają łagodne działanie przeczyszczające. W przypadku dolegliwości kobiecych, typu bolesne miesiączki czy też przy skurczach mięśni, maruna może okazać się bardzo pomocnym remedium. Znosi bóle, dodatkowo łagodzi zaburzenia ze strony układu pokarmowego i wzmaga apetyt. Substancjom aktywnym zawartym w złocieniu maruna przypisuje się nawet działanie przeciwgrzybicze i obniżające poziom lipidów we krwi. W formie okładów roślina ta może być stosowana na rany, opuchliznę i zmienioną chorobowo skórę. Rozrzedza krew i zapobiega agregacji płytek krwi. Należy pamiętać, że zioło to może obniżać skuteczność antykoncepcji.
Złocień maruna bardzo mile widziany jest w ogrodach, szczególnie w kompozycjach z innymi gatunkami. Jest to roślina o silnej woni, która stanowi nieprzeciętną ozdobę. Można ją stosować na obwódki, trzymać w pojemnikach czy też wykorzystać jako kwiat cięty – długo utrzymujący się w kompozycjach kwiatowych. Może być także składnikiem potpourri. Złocieni maruna można używać do celów kulinarnych, dodając listki do tłustych potraw. Dzięki temu zredukujemy tłusty smak potrawy i dodatkowo wyostrzymy jej zapach. Innym sposobem na wykorzystanie liści tej rośliny jest przygotowanie naparu czy wywaru, które posłużą nam, jako naturalne środki o działaniu dezynfekującym. Można nimi odstraszać insekty. Warto wiedzieć, że suszone liście wrotyczu maruna mogą być niezwykle pomocne w walce z intruzami w postaci moli. Wystarczy suszone ziele włożyć do torebek przeciwmolowych i umieścić w szafie.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Skutkami ubocznymi stosowania złocienia maruna mogą być owrzodzenia jamy ustnej, problemy gastryczne, pobudzenie, bezsenność czy alergia skórna. Po roślinę tę nie powinny sięgać kobiety ciężarne ani też osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Może ona wywołać interakcje z lekami przeciwbólowymi, przeciwdepresyjnymi i przeciwhistaminowymi oraz antybiotykami. Przeciwwskazaniem do stosowania jest alergia na rośliny astrowate. Nie zaleca się podawać wrotyczu maruna dzieciom ani młodzieży.
Jak stosować i dawkować?
W przypadku złocienia maruna w postaci kapsułek zaleca się przyjmowanie doustnie jednej tabletki dziennie w przypadku osób dorosłych. Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej ani też traktować suplementu diety jako substytutu zróżnicowanej diety. Przygotowanie herbatki jest banalnie proste – wystarczy zalać szklanką wrzątku łyżeczkę suszonego ziela złocienia maruna, po czym pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około kwadrans. Takie napary zaleca się pić do dwóch razy dziennie.
W przypadku nalewki z wyciągiem z liści złocieni maruna, zaleca się stosować 28 kropli dwa razy dziennie, wymieszanych z niewielką ilością wody. Taka porcja odpowiada 250 mg ekstraktu.
Preparaty
Złocień maruna bardzo często występuje w preparatach w połączeniu z innymi składnikami, szczególnie z witaminami z grupy B. Już same liście tej rośliny zawierają partenolid, który przeciwdziała bólom migrenowym, artretycznym i menstruacyjnym, a w połączeniu z witaminami B2 i B5 zwiększa się jego skuteczność. Taki preparat wspiera wówczas funkcjonowanie układu nerwowego, redukuje uczucie zmęczenia i znużenia, usprawnia pracę umysłu i zmniejsza ryzyko wystąpienia dokuczliwego migrenowego bólu głowy.
Cena
Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych preparatów zawierających roślinę w postaci wrotyczu maruna. W zależności od ilości kapsułek, stężenia i firmy, ceny są bardzo zróżnicowane. Za 60 kapsułek złocienia maruna w połączeniu z witaminami B2 i B5 zapłacimy ponad 15 złotych. Z kolei 100 kapsułek złocienia zawierających 380 mg ekstraktu tej rośliny to wydatek rzędu 28 złotych. Roślina ta dostępna jest także w formie suszonej- za ekologiczne ziele złocienia maruna zapłacimy ponad 7 złotych za opakowanie o gramaturze 50 g. Inną opcją są gotowe herbatki fix – 40 saszetek to koszt ponad 13 złotych. Z kolei za butelkę nalewki bezalkoholowej z wyciągiem z liści złocienia o pojemności 30 ml przyjdzie nam zapłacić ponad 46 złotych.
Opinie
Preparaty ze złocieniem maruna okazują się być niezwykle pomocne przy chronicznych bólach głowy o charakterze migrenowym. Sięgają po nie przede wszystkim kobiety, gdyż jest pomocny również przy bólach menstruacyjnych; roślina ta przynosi ukojenie także przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Wiele osób uzupełnia swoją dietę wrotyczem w celu uchronienia się przed uporczywymi dolegliwościami bólowymi w sposób naturalny i bezpieczny. Często okazuje się to być świetną alternatywą dla chemicznych leków przeciwbólowych o wysokiej skuteczności. Bardzo ważne jest to, aby regularnie sięgać po suplementy diety zawierające wrotycz maruna. Wówczas można liczyć na całkowite ustanie migren. Osoby stosujące tego typu preparaty potwierdzają ich skuteczność nawet w przypadku uporczywych i nietypowych bólów migrenowych, nie obserwując u siebie żadnych skutków ubocznych nawet przy dłuższym stosowaniu.