Miody są znane i wykorzystywane przez ludzi od zarania dziejów, w tym miód Manuka, który obecnie jest najbardziej ceniony przez medycynę. Jest to nowozelandzki miód o niezwykle cennych właściwościach, który wspiera walkę nawet z lekoopornymi bakteriami i wirusami. Wykorzystuje się go w leczeniu trądziku, trudno gojących się ran, boreliozy, Hashimoto, alergii, grzybicy, różnego typu zakażeń i stanów zapalnych. Bez wątpienia miód ten jest wart swojej wysokiej ceny, o czym przekonały się tysiące, jak nie miliony osób na całym świecie. Kluczowym składnikiem w miodzie Manuka jest metyloglioksal, czyli związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Miód manuka: właściwości
Miód Manuka zyskał sławę już na całym świecie i został uznany za naturalny antybiotyk o wszechstronnym działaniu. Jego właściwości zdrowotne zostały potwierdzone wieloma badaniami i dobrze udokumentowane. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne, ochronne, nawilżające, regenerujące, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Przeciwdziała rozprzestrzenianiu się infekcji, przyśpiesza gojenie ran, wspiera odbudowę skóry, przyśpiesza podział komórek i chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Miód Manuka jest skuteczny w walce z MRSA i anginą. Okazuje się niezwykle pomocny przy zapaleniu dziąseł i usuwania płytki nazębnej. Łagodzi oparzenia, rany i owrzodzenia skóry. Zabija też najróżniejsze bakterie, grzyby i wirusy oraz wspiera odbudowę naturalnej flory jelitowej. Wspomaga nie tylko system immunologiczny, ale również układ pokarmowy, moczowy, nerwowy, krążenia i oddechowy.
Zastosowanie
Miód Manuka ze względu na szereg dobroczynnych właściwości, które wykazuje, znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jego prozdrowotne działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami medycznymi. Okazuje się on być niezwykle pomocny przy trudno gojących się ranach, infekcjach wywołanych obecnością bakterii, bliznach potrądzikowych i innych bliznowcach, trądziku, poszarzałej i zmęczonej cerze, wrzodach, schorzeniach układu pokarmowego, żylakach, hemoroidach, pasożytach, alergiach, chorobach o podłożu autoimmunologicznym, zatokach, przeziębieniu, chorobach wirusowych, grzybicy i nawet w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.
Wrzody
Groźna bakteria Helicobacter Pylori potrafi w większym lub mniejszym stopniu spustoszyć nasz organizm i wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo ją unicestwić. Jej obecność stwierdza się w większości przypadków osób, u których zdiagnozowano wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponadto bakteria ta została uznana za czynnik rakotwórczy. Schorzenia takie jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zakażenie Helicobacter Pylori leczone są głównie inhibitorami pompy protonowej w połączeniu z antybiotykami, ale w wielu przypadkach jest to nieskuteczne.
Pałeczki tej bakterii stają się coraz to bardziej odporne na działanie farmaceutycznych środków. Okazuje się jednak, że niezwykle pomocne przy wrzodach są produkty pszczele, a szczególnie miód Manuka. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań laboratoryjnych miód ten jest w stanie zahamować rozwój Helicobacter Pylori. Nie trzeba nawet codziennie zjadać kilkunastu łyżek tego miodu, aby uzyskać pożądane efekty. Wystarczy zaledwie łyżeczka miodu Manuka w stężeniu 20%, aby bakterie te zostały całkowicie unicestwione. Jest to bardzo przełomowe odkrycie, tym bardziej, że miód ten działa wielotorowo na nasze zdrowie i wspiera cały organizm.
Refluks
Stosowanie miodu Manuka jest pomocne przy dolegliwościach, takich jak refluks; wspomaga on także leczenie zespołu jelita drażliwego. Przy refluksie zaleca się stosować połowę łyżeczki miodu Manuka po każdym posiłku. Można rozpuścić go w ciepłej, ale nie gorącej wodzie/naparze rumiankowym/soku z aloesu.
Stany zapalne jelit
Choroby układu pokarmowego są zmorą tysięcy ludzi. Towarzyszą im mniej lub bardziej uporczywe dolegliwości w postaci biegunek oraz stanów zapalnych jelit, okrężnicy i żołądka. Za tego typu objawy odpowiedzialne są głównie bakterie. Bardzo często ich szczepy są odporne na działanie antybiotyków, co utrudnia leczenie. Z pomocą przychodzi miód Manuka, który okazuje się być bardzo skuteczny w leczeniu zakażeń pałeczkami duru brzusznego. Jest on wykorzystywany także w leczeniu błon śluzowych żołądka i jelit. Miód Manuka odznacza się wysokim stężeniem substancji o działaniu antybakteryjnym, które niszczą patogenne bakterie bytujące w jelitach i dodatkowo sprzyjają rozwojowi tych dobrych, odpowiedzialnych za prawidłową pracę jelit.
Rany i odleżyny
Wszelkiego typu rany i odleżyny wymagają odpowiedniego traktowania – w przeciwnym razie może dojść do ich nadkażenia, co niestety wiąże się z licznymi komplikacjami i groźnymi konsekwencjami. Otwarta rana jest narażona na różnego typu chorobotwórcze bakterie. Mogą rozwijać się w niej pałeczki ropy błękitnej, paciorkowiec czy też nawet gronkowiec złocisty. Bakterie te są bardzo często odporne na działanie antybiotykoterapii, przez co leczenie zakażenia ran przewlekłych jest bardzo utrudnione. Bakterie te nie są jednak odporne na działanie substancji aktywnych zawartych w miodzie Manuka, dlatego też znalazł on szerokie zastosowanie w leczeniu ran i to już tysiące lat temu. Obecnie sięga się po niego do produkcji rożnego typu leków na rany. Ten naturalny medykament przeciwdziała przyłączaniu się patogennych bakterii do tkanek i hamuje tworzenie biofilmów chroniących bakterie przed działaniem farmaceutyków.
Jako, że miód Manuka posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, wykorzystywany jest także w postaci okładów na odleżyny. Można przygotować je samodzielnie w domu i stosować trzy razy dziennie, a stan ran ulegnie poprawie już po paru dniach. Na początku stosowania opatrunków z cienką warstwą miodu ból może się nasilić, co jest jednak całkowicie naturalnym zjawiskiem. Objawy te miną samoistnie i świadczą one o tym, że składniki aktywne zawarte w miodzie działają na skórę i przyśpieszają gojenie się ran. Takie okłady okazują się być zbawieniem przy stopie cukrzycowej, odleżynach i niegojących się ranach na skutek zakażenia bakteryjnego.
Trądzik
Trądzik jest zmorą wielu osób i nie dotyka wyłącznie nastolatków. Problemy skórne mogą wystąpić w każdym wieku i być powodem kompleksów. Najbardziej problematyczne są wykwity na twarzy ze stanami zapalnymi. W zależności od rodzaju trądziku cera może być pokryta nawet bolesnymi guzkami z ropną wydzieliną. Kluczową kwestią w przypadku trądziku jest znalezienie pierwotnej przyczyny jego rozwoju. Pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się swojemu sposobowi odżywiania i trybowi życia. W przypadku dobrze zbilansowanej diety trądzik nie powinien wystąpić, ale za jego powstanie odpowiadać mogą także inne czynniki. Jednymi z nich są bakterie. Z całą pewnością nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa, który postawi diagnozę i dobierze odpowiedni plan leczenia. Czasami bywa tak, że maści i antybiotyki doustne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i trądzik regularnie powraca. Ciągłe powtarzanie antybiotykoterapii mocno obciąża organizm, a szczepy bakterii mogą w końcu stać się lekooporne.
W leczeniu trądziku coraz częściej sięga się po naturalne medykamenty, a jednym ze skuteczniejszych i nie powodującym przy tym żadnych skutków ubocznych, jest miód Manuka. Okazuje się on być nieoceniony w przypadku rożnego typu schorzeń skórnych. Jako, że miód ten działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, jest bardzo skuteczny w walce z trądzikiem. Nie tylko łagodzi stany zapalne, ale także redukuje ilość wyprysków. Miód ten działa na zaskórniki i krostki ropne oraz zapobiega powstawaniu nowych wykwitów na skórze. Stosuje się go nie tylko w przypadku problemów dermatologicznych, ale także do pielęgnacji skóry wrażliwej. Pożądane efekty przynosi nakładanie na skórę cienkiej warstwy miodu kilka razy w ciągu dnia.
Łuszczyca
Jako, że miód Manuka jest zbawienny przy najróżniejszych problemach skórnych, świetnie sprawdzi się także przy łuszczycy. Jest to produkt naturalny, dlatego też nie trzeba martwić się żadnymi skutkami ubocznymi. Przenika on do głębokich warstw skóry, niszcząc drobnoustroje, wspomagając jej regenerację, redukując stan zapalny i nawilżając ją.
Gronkowiec
Gronkowiec złocisty jest niezwykle groźną bakterią, która odpowiedzialna jest za rozwój wielu schorzeń. Bardzo trudno jest walczyć z nim wyłącznie za pomocą antybiotyków ze względu na to, że jest on często lekooporny. Gronkowiec przyłącza się do żywych tkanek i może przyczynić się do rozwoju ostrych infekcji. Ponadto tworzy on biofilm chroniący go przed działaniem antybiotyków. Bardzo łatwo wówczas o wystąpienie trwałego zakażenia. Do walki z gronkowcem warto sięgnąć po miód Manuka, który zwiększa jego wrażliwość na antybiotyki, szczególnie oksacyliny. Antybiotykoterapia uzupełniona miodem Manuka jest znacznie bardziej skuteczna, co zostało już potwierdzone badaniami naukowymi.
Alergia
Spożywanie miodu Manuka może być śmiało wykorzystywane do łagodzenia objawów alergii. Zaleca się spożywanie łyżeczki miodu codziennie wieczorem w przypadku osób brykających się z uporczywymi symptomami alergii w postaci kaszlu i kataru. Ponadto miód Manuka podnosi odporność organizmu.
Grzybica
Charakter przeciwgrzybiczy miodu Manuka sprawia, że może on być z powodzeniem stosowany jako alternatywne leczenie infekcji grzybiczych i to bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych, jak ma to często miejsce w przypadku leczenia farmakologicznego.
Pasożyty
Miód Manuka pomoże nie tylko w przypadku bakterii i grzybów, ale także przy pasożytach. Działa on przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo oraz probiotyczne. Jest to bardzo skuteczny i naturalny antybiotyk, który sprzyja odbudowie naturalnej mikroflorze jelit. Przy odpowiednio dużej ilości dobroczynnych bakterii w naszym organizmie, pasożyty nie mają prawa bytu i giną zagłodzone.
Przeziębienie
O wspomaganiu się miodem w przypadku przeziębienia i grypy, słyszał chyba każdy. Miód Manuka wykazuje jednak znacznie silniejsze działanie niż powszechnie znane nam miody. Świetnie sprawdza się on w roli leku przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych, skutecznie wzmagając nasz układ odpornościowy. Dodatkowo łagodzi on nieprzyjemne objawy przeziębienia i skraca czas choroby.
Cholesterol
Jednym ze skutecznych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi jest stosowanie miodu Manuka. Zawiera on flawonoidy mające korzystny wpływ na układ krążenia; nie tylko usprawniają jego pracę, ale również obniżają ciśnienie krwi i redukują poziom cholesterolu. Miód Manuka w połączeniu z cynamonem jest mieszanką będącą w stanie szybko obniżyć poziom cholesterolu i dodatkowo zmniejszyć stężenie cukru we krwi.
Borelioza
W przypadku infekcji bakteryjnych, które utrzymują się nawet po zastosowaniu antybiotyku i wysokiego poziomu prozapalnych cytokin w organizmie, bardzo pomocne okazuje się być stosowanie miodu Manuka. Zawarte w nim substancje aktywne zakłócają wytwarzanie biofilmu przez bakterie, przez co nie mogą one się ze sobą komunikować, a więc borelioza nie może dalej się rozwijać. Methylglyoxal wręcz uśmierca patogenne bakterie już we wczesnym stadium, przez co nie mogą one się dostosować i zbudować odporności na podawane leki.
Hashimoto
Po produkty pszczele warto sięgać także w przypadku problemów z tarczycą. Są one wykorzystywane w leczeniu schorzeń tego gruczołu z dużym powodzeniem. Pomocne są zarówno miód, jak również mleczko pszczele, propolis, pyłek kwiatowy, pierzga i chitozan.
Hemoroidy
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, są problemem wielu osób. Potrafią one dać się mocno we znaki i uprzykrzyć codzienne życie ze względu na bardzo nieprzyjemne objawy. Nie jest to choroba, ale wynik nieprawidłowego trybu życia. Z hemoroidami borykają się przede wszystkim osoby prowadzące siedzący tryb życia i stroniące od aktywności fizycznej oraz spożywające wysoko przetworzoną żywność, w której to brakuje błonnika.
Oprócz zmiany sposobu odżywiania i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej, warto wspomóc się również ziołami na hemoroidy i miodem Manuka. Można sięgnąć także po rożnego typu maści i kremy z naturalnymi ekstraktami roślinnymi. Smarowanie hemoroidów miodem jest sprawdzonym sposobem, który stosowany jest od lat. W przypadku miodu Manuka działanie jest kilkukrotnie skuteczniejsze ze względu na obecny w nim związek o nazwie metyloglioksal, który wykazuje wiele cennych właściwości – w tym antybakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych.
Wirusy
Miód Manuka okazuje się niezwykle pomocnym środkiem w przypadku wirusa grypy i ospy wietrznej oraz w leczeniu półpaśca. Niezaprzeczalną zaletą tego naturalnego medykamentu jest to, że działa on synergistycznie z innymi lekami farmaceutycznymi o działaniu przeciwwirusowym. Jak najbardziej warto zatem stosować go jako uzupełnienie terapii.
Zatoki
Miody od lat stosowane są przy różnego typu infekcjach ze względu na swoje przeciwbakteryjne działanie. Na szczególną uwagę zasługuje miód Manuka, który jest w stanie zniszczyć ponad 250 szczepów bakterii, w tym bakterii odpornych na działanie leków; działa on także antyseptycznie. Wszystko to sprawia, że okazuje się być bardzo pomocny w walce z chorymi zatokami, w tym z nawracającymi infekcjami zatok.
Odchudzanie
Miód Manuka ma nie tylko działanie lecznicze i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ale pomaga także zachować smukłą sylwetkę. Z całą pewnością warto zastąpić nim rafinowany cukier, gdyż doskonale sprawdza się w roli naturalnego słodzika. Wspiera on układ pokarmowy i układ krążenia oraz wzmacnia organizm. Dostarcza także szeregu składników odżywczych, a dzięki dobrze odżywionemu organizmowi nie mamy wilczych napadów głodu, ani też nie sięgamy po wysokokaloryczne przekąski naładowane cukrem między posiłkami.
Żylaki
Z całą pewnością nie należy lekceważyć pajączków oraz symptomów w postaci ociężałych i zmęczonych kończyn. Żylaki powstają na skutek wzrostu ciśnienia żylnego, co przyczynia się do osłabienia ścian naczyń żylnych. Produkty pszczele od wieków stosowane są w leczeniu chorób żył. Związki aktywne zawarte w miodzie Manuka poprawiają krążenie krwi, zmniejszając ryzyko wystąpienia żylaków i zakrzepowego zapalenia żył.
Jak stosować miód z manuki?
Miód Manuka wykorzystywany jest na szeroką skalę i nie służy wyłącznie do jedzenia. Sięga się po niego przy produkcji maści, kremów, opatrunków, syropów, rożnego typu toników, mydeł, kosmetyków, past do zębów, cukierków i lizaków o leczniczym działaniu, maseczek czy nawet pomadek.
Stosowanie u dzieci
Miodu Manuka nie zaleca się podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia ze względu na to, że wszystkie miody mają właściwości uczulające. Istnieje także ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym. W przypadku starszych dzieci także należy zachować ostrożność i podawać im niewielką ilość tej naturalnej słodyczy. Wystarczy łyżeczka miodu na czczo czy też wieczorem.
Dawkowanie
Miód Manuka nie jest tak naprawdę ani lekarstwem ani też suplementem diety. Stosuje się go zatem tak samo jak pozostałe miody dostępne na rynku – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Miód ten może być stosowany jako naturalny słodzik i dodawany do chłodnych napojów, aby nie stracił on swoich dobroczynnych właściwości. Zaleca się spożywać do dwóch łyżeczek miodu przed głównymi posiłkami oraz rano na czczo do trzech łyżeczek. Można go także zajadać prosto z łyżeczki czy rozsmarować na pieczywie. Jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne miodu Manuka, to można użyć go w formie maseczki, peelingu, dodatku do kąpieli (łyżka miodu dodana do ciepłej kąpieli), czy też nakładać bezpośrednio na skórę (trzy razy dziennie). Zawsze nakładamy cienką warstwę miodu na skórę i niczym jej nie przykrywamy.
Skutki uboczne
Miodu Manuka nie należy stosować w przypadku nietolerancji na miód. Dotyczy to także osób uczulonych na produkty pszczele. Nie zaleca się sięgać po niego w przypadku cukrzycy bez wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym, ze względu na sporą zawartość węglowodanów prostych w miodzie (do 80% glukozy, fruktozy i maltozy). Chociaż miód Manuka jest całkowicie naturalnym produktem i wykazuje szereg korzystnych właściwości, to jednak nawet w przypadku najzdrowszego pokarmu trzeba zachować umiar i być ostrożnym.
Opinie
Miód Manuka stosowany jest na rożnego typu schorzenia i dolegliwości zdrowotne z dużym powodzeniem. Jeśli jest to oryginalny miód, to jego skuteczność jest ogromna. Osoby stosujące go obserwują poprawę zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Wzmacnia on cały organizm, chroniąc go przed patogennymi drobnoustrojami, co manifestuje się zmniejszoną podatnością na przeziębienia i grypę nawet w okresie wzmożonych zachorowań. Stosowany na skórę poprawia jej kondycję i wygląd oraz redukuje stany zapalne i zapobiega powstawaniu zmian skórnych. Nawet osoby latami borykające się z refluksem i stosujące leki przepisane przez lekarza widzą znaczącą poprawę. Podobnie jest zresztą przy leczeniu helicobacter pylori i trudno gojących się ran. Korzyści ze stosowania miodu Manuka widoczne są nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt.
Ceny miodów manuka
Bez wątpienia miód Manuka jest niezwykle cennym i do tego smacznym produktem pochodzenia naturalnego o prozdrowotnych właściwościach, który działa zbawiennie na nasz organizm. Niestety jego cena nie jest niska i znacząco różni się od ceny dobrze znanych nam miodów. Co więcej, miód ten nie jest tak łatwo dostępny, jak miody pozyskiwane z polskich pasiek. Na rynku dostępnych jest sporo firm, które pod własną marką sprzedają miód Manuka o różnym stężeniu metyloglioksalu, ale nie wszystkie z nich są rzeczywiście autentyczne. Istnieje wiele podróbek, zważywszy na to, jak ogromną popularnością cieszy się ten produkt i na jaką cenę on opiewa. Bardzo ważne jest wobec tego, aby kupować miody Manuka wyłącznie od renomowanych firm. W przeciwnym razie można wydać swoje pieniądze na jakąś mieszankę miodów, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli miód Manuka nie jest prawdziwy, to nie będzie wykazywał swoich cennych właściwości, a po to właśnie wydaje się przecież na niego pieniądze.
Jest kilka elementów gwarantujących oryginalność miodu Manuka, które stosowane są przez ich producentów. Na słoiku umieszczany jest trzywierszowy nadruk z numerem RMP ID, datą przydatności do spożycia i numerem partii. Dodatkowo słoik musi być podwójnie zaplombowany – zabezpieczenie znajduje się pod nakrętką i na słoiku w postaci papierowej naklejki. Jeśli słoik z miodem był już otwierany, to zabezpieczenia te będą zerwane. Kolejnym elementem zabezpieczającym jest zawieszka z certyfikatem, którą dołącza każdy producent oryginalnego miodu Manuka. Jeśli chodzi o oznaczenia, które określają stężenie metyloglioksalu, to są one różne – MGO, UMF, RAW, AAH, AMF, UMB czy Active+. Za najbardziej wiarygodny certyfikat uznaje się certyfikację MGO i na to należy właśnie zwrócić uwagę, kupując miód Manuka. Zasada jest taka, że im większa jest liczba przy oznaczeniu MGO, tym miód ma większe działanie lecznicze, a więc jest skuteczniejszy, co oczywiście przekłada się na wzrost ceny produktu. Przyjmuje się, że w celach profilaktycznych wystarczy zakup miodów Manuka MGO 30+, 100+ i 250+. Z kolei w celach leczniczych należy sięgnąć po miody Manuka z oznaczeniem MGO 400+ i 550+. Najlepszymi miodami Manuka na rynku zostały okrzyknięte produkty firmy Manuka Health New Zealand, w przypadku których każda partia jest trzykrotnie badana.
Za słoik miodu Manuka o gramaturze 0,25 kg zapłacimy od około 50 do nawet 380 złotych, (za słoik miodu 0,25 kg Manuka MGO 30+ zapłacimy około 52 złotych, za MGO 100+ około 74 złotych, za MGO 250+ około 100 złotych, za MGO 400+ ponad 120 złotych, a za MGO 550+ już ponad 190 złotych). Jest to najdroższy miód na świecie, na cenę którego wpływa kilka czynników. Są nimi mała dostępność surowca i duże zapotrzebowanie na rynku oraz badania i certyfikacje, a do tego dochodzą jeszcze niemałe koszty transportu. Należy być bardzo ostrożnym w przypadku oferty tego produktu o podejrzanie niskiej cenie, co może wskazywać na to, że miód jest sfałszowany. Kluczowa jest zawsze zawartość związku methylglyoxal, a informacja o tym musi znajdować się na słoiku.
Czy macie w planach zamieszczać artykuły odnośnie konkretnych schorzeń wraz z ich przyczynami, objawami, metodami leczenia? Patrząc na dotychczasowe wpisy z pewnością byłyby one niezwykle ciekawe i wartościowe
W planach mamy sporo nowych artykułów. Utworzyliśmy w tym celu nową kategorię „zdrowie”, w której będą zamieszczane publikacje o różnych schorzeniach.