Sok żurawinowy zaczyna coraz częściej gościć także w polskich domach. Żurawina zaliczana jest bowiem do jednych z najbardziej prozdrowotnych owoców.Zamiast więc sięgać po egzotyczne superfoods, warto najpierw spróbować czegoś znacznie łatwiej dostępnego i tańszego, a przy tym bardzo skutecznego. Żurawina okazuje się być niezwykle pomocna zarówno w przypadku zapobiegania, jak i leczenia wielu schorzeń. Picie soku z owoców żurawiny może uchronić nas przed chorobą wrzodową żołądka, przed infekcjami dróg moczowych, chorobami układu sercowego, próchnicą czy wysokim ciśnieniem. Ponadto zawiera on bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Sok żurawinowy działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz wspiera układ krążenia i przeciwdziała powstaniu miażdżycy.
Sok z żurawiny: właściwości
Sok żurawinowy z całą pewnością powinien pojawić się w naszych jadłospisach, gdyż jest niezwykle prozdrowotnym produktem pochodzenia naturalnego, który wspiera nasz organizm w utrzymaniu homeostazy, zapobiegając przy tym mniej lub bardziej groźnym schorzeniom. Ten smaczny i zdrowy sok obfituje w prozdrowotne związki, o wielu korzystnych właściwościach.
Regularne spożywanie soku z owoców żurawiny chroni nasz układ moczowy przed infekcjami. Ponadto redukuje poziom stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu naczyniowego. Co ciekawe, sok ten sprzyja dobrej kondycji naszego uzębienia, gdyż znajdujące się w nim związki zapobiegają tworzenia się płytki nazębnej, przeciwdziałając próchnicy.
Sok z żurawiny posiada również właściwości przeciwwrzodowe, a więc chroni żołądek przed chorobą wrzodową. Ponadto żurawina zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i stymuluje pracę trzustki. Dowiedziono także, że sok żurawinowy zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Świetnie sprawdza się także podczas leczenia zakażenia Helikobacter pylori i w przypadku wirusa opryszczki.
Skład
W soku żurawinowym można znaleźć wiele witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Nie brakuje w nim również kwasów – benzoesowego, cytrynowego, chinowego i galusowego. W składzie znajdują się ponadto antocyjany i karotenoidy. Pijąc sok z owoców żurawiny, dostarczamy do organizmu żelaza, potasu, jodu, wapnia, magnezu i nawet fosforu.
Kalorie
Wartość energetyczna soku z owoców żurawiny wynosi na 100 ml zaledwie 40 kcal. Na jedną porcję soku (35 ml) przypada 14 kcal.
Wartości odżywcze
W 100 ml soku z żurawiny znajduje się 5,9 g węglowodanów. Białka jest tutaj zaledwie 0,06 g/100ml, a tłuszczu 1,03/100ml. W słodzonym soku żurawinowym drastycznie zwiększa się zawartość cukrów prostych.
Witaminy
W soku z owoców żurawiny można znaleźć duże dawki witaminy C oraz witamin A, B1 i B2.
Smak
Sok z żurawiny ma swój charakterystyczny kwaśno-cierpki smak, ze względu na zawartość kwasów – cytrynowego i jabłkowego. W związku z tym bardzo wielu producentów dodaje do niego substancje słodzące, czego lepiej jest się jednak wystrzegać.
Zastosowanie i działanie prozdrowotne
Sok z owoców żurawiny stosowany jest przede wszystkim w przypadku infekcji dróg moczowych, zbyt częstego oddawania moczu i uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Stosuje się go także przy chorobach dziąseł, gdyż związki zawarte w soku żurawinowym przeciwdziałają osadzaniu się na nich bakterii odpowiedzialnych za powstawanie kamienia nazębnego i próchnicy. Sok z żurawiny świetnie sprawdza się również w przypadku chorób serca.
Zmniejsza on ryzyko wystąpienia schorzeń układu sercowego, hamuje utlenianie się cholesterolu, chroni naczynia krwionośne przed zatykaniem się i niweluje powstawanie zakrzepów. Sok z owoców żurawiny jest polecany osobom znajdującym się w grupie zagrożonej ryzykiem miażdżycy. Warto sięgać po niego także w celu oczyszczenia organizmu, przyśpieszenia procesu odchudzania, podczas walki z bakteriami i grzybami, przy wysokim ciśnieniu i kamieniach nerkowych.
Okazuje się, że liczne antyoksydanty znajdujące się w soku żurawinowym stanowią świetną broń w walce z nowotworami. Dzięki niemu można nawet chronić się przed opryszczką, gdyż sok z owoców żurawiny przeciwdziała przyleganiu wirusa opryszczki do tkanek. Sok z żurawiny jest także polecany paniom, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami i zakażeniami dróg moczowych podczas okresu, gdyż związki zawarte w nim niwelują bóle miesiączkowe i wypłukują patogeny z organizmu.
Cukrzyca
Po czysty sok żurawinowy mogą śmiało sięgać także osoby borykające się z cukrzycą. Ważne jednak, aby sok nie był dosładzany, gdyż przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Owoce żurawiny nie tylko wzmacniają organizm i ułatwiają trawienie, ale także usprawniają pracę jelit i pobudzają trzustkę do działania, co jest szczególnie istotne w przypadku problemów z prawidłowym poziomem cukru we krwi. Można także zdecydować się na ekstrakt z żurawiny, który da podobne korzyści zdrowotne i jest bezpieczniejszy w przypadku osób zmagających się z cukrzycą.
Dieta oczyszczająca
Po sok żurawinowy często sięga się w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, które przez lata kumulują się w naszym wnętrzu i mogą prowadzić do wystąpienia wielu mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Napój żurawinowy wykazuje bardzo silne właściwości oczyszczające. Wystarczy siedmiodniowa kuracja, aby pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu. Zawarte w nim substancje wykazują działanie detoksykujące i przeciwutleniające.
Ważne jest to, aby kurację sokiem żurawinowym przeprowadzać regularnie, co pozwoli ustrzec się przed stanem zapalnym, chorobami nowotworowymi, zmianami skórnymi, spadkiem energii, wahaniami nastroju, wypadaniem włosów czy obniżoną odpornością. Do przygotowania żurawinowej bomby oczyszczającej potrzebne będą- sok z owoców żurawiny, sok z pomarańczy, sok z cytryny, cynamon, gałka muszkatołowa i imbir.
Odchudzanie
Jako, że żurawina sprzyja oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych toksyn, dzięki pozbyciu się ich z naszego wnętrza, można odnotować spadek masy ciała. Regularne picie soku z owoców żurawiny zapewnia jasność umysłu, poczucie lekkości i dodaje witalności.
Jako, że przy otyłości często pojawiają się problemy z wysokim poziomem cholesterolu, warto sięgać po sok z żurawiny, który reguluje ten poziom. Ponadto zawiera on mnóstwo witamin, minerałów i kwasów, a dostarczenie organizmowi niezbędnych wartości odżywczych sprawia, że znacznie łatwiej jest pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Regularna detoksykacja ciała wspomaga wręcz odchudzanie.
W celu przyśpieszenia procesu odchudzania, można zaserwować sobie żurawinowy koktajl. Do jego przygotowania potrzebne będą- sok żurawinowy, jogurt naturalny, siemię lniane, miód, cynamon i mięta.
Helicobacter
Żurawina działa antybakteryjnie; stosuje się ją nie tylko w przypadku zwalczania infekcji dróg moczowych, ale także przy chorobie wrzodowej, gdzie za winowajcę uważa się bakterie Helicobacter pylori. Związki w żurawinie (szczególnie taniny i polimery epikatechinowe ) hamują przyleganie bakterii do ścian komórkowych, ograniczają ich namnażanie i ułatwiają pozbywanie się ich z organizmu. Badania potwierdzają, że żurawina zabija patogeny wewnątrz żołądka, a więc jak najbardziej warto po nią sięgać w profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Grzybica
Naukowcy przeprowadzający badania na grzybach z udziałem soku z owoców żurawiny wykazali, że związki w nim zawarte powstrzymują wzrost ośmiu na dziewięć badanych grzybów, które odpowiedzialne są za powstawanie zakażenia skóry. W badaniu brano pod uwagę różne typu grzybów z grupy dermatofitów. Sok żurawinowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W celu zapobiegania nawracającym grzybicom, zaleca się codzienne popijanie połowy szklanki soku z owoców żurawiny.
Zapalenie pęcherza
Wiele osób zapewne słyszało o tym, że zaleca się picie soku z owoców żurawiny w przypadku problemów z układem moczowym. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapobieganie infekcjom układu moczowego. Sok żurawinowy pomocny jest przy bakteriach w moczu. U kobiet stosunkowo często za zakażenie pęcherza moczowego odpowiada bakteria Escherichia Coli.
Okazuje się, że zawarte w soku żurawinowym proantocyjanidy hamują adhezję patogenów do komórek, ale nie niszczą tych dobrych bakterii. W celach profilaktycznych zaleca się wypijanie każdego dnia szklanki soku z owoców żurawiny, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie nawrotom infekcji bakteryjnych układu moczowego.
Kamienie nerkowe
W związku z tym, że żurawina ma stosunkowo kwaśny smak, zmienia kwasowość moczu. To z kolei jest niezwykle korzystne w przypadku kamieni nerkowych. Sok z żurawiny przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych i rozpuszczę te już powstałe. Co więcej, stosowanie soku żurawinowego pozwala złagodzić atak kolki nerkowej.
Zstosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
W związku z tym, że żurawina jest niezwykle polecanym produktem, jeśli chodzi o ochronę pęcherza przed infekcjami, jest także wskazana podczas ciąży. Sięganie po nią zaleca się kobietom borykającym się z zapalaniami pęcherza i dróg moczowych. W czasie ciąży dochodzi do zatrzymywania moczu, zaburzenia pH moczu, cukromoczu, białkomoczu i zmian hormonalnym. W żurawinie znajduje się również błonnik, który sprzyja regularnym wypróżnieniom, a jak wiadomo, kobiety ciężarne często mają problemy z zaparciami.
Należy też pamiętać, że w czasie ciąży kobieta potrzebuje znacznie większej ilości składników odżywczych dla siebie i rozwijającego się w jej łonie płodu. Żurawina obfituje w witaminy A, C i witaminy z grupy B. Znajdziemy w niej kwas foliowy, potas, wapń, żelazo i fosfor. Jednym słowem wszystko to, co kobieta w ciąży i matka karmiącą piersią powinna dostarczyć sobie wraz z dietą. Kwas foliowy i żelazo zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań w czasie ciąży, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka o niskiej masie ciała.
Nie ma też żadnych przeciwwskazań, co do stosowania soku z żurawiny podczas karmienia piersią, gdyż jest to produkt całkowicie bezpieczny. Żadne badania nie potwierdziły negatywnego wpływu żurawiny i soku z jej owoców na dziecko. Okazuje się nawet, że zawarte w nich witaminy oddziałują korzystnie na rozwój maluszka.
Czy sok obniża ciśnienie?
Okazuje się, że sok z żurawiny wpływa korzystnie na układ krążenia, co potwierdzają wyniki przeprowadzonych badań naukowych. Wynika z nich jasno, że osoby spożywające codziennie sok żurawinowy mają niższe ciśnienie skurczowe. Dzieje się tak dlatego, że zawarty w soku tlenek azotu działa na naczynia krwionośne rozkurczowo, redukując tym samym stany zapalne i hamując powstawanie komórek tworzących blaszki miażdżycowe. Tak więc jak najbardziej osoby z wysokim ciśnieniem mogą wspomóc się naturalnymi metodami, czyli sokiem z owoców żurawiny.
Stosowanie na włosy
Panie szukają najróżniejszych sposobów na poprawienie kondycji i wyglądu swoich włosów, jednakże nie ma konieczności sięgania po chemiczne preparaty, aby dodać im atrakcyjności. Okazuje się, że domowe metody również mogą dać satysfakcjonujące efekty. Od lat stosuje się sok żurawinowy w celu nadania kosmykom blasku i podbicia ich koloru.
Sok z żurawiny zawiera naturalny czerwony pigment, dzięki któremu włosy nie wyglądają na wypłowiałe. Bardzo ważne jest jednak to, aby sok nie zawierał żadnych sztucznych dodatków w postaci cukru czy też barwników. Dzięki temu można liczyć na bardzo ciekawe efekty. Sok żurawinowy polecany jest przede wszystkim do włosów rudych.
Za pomocą soku żurawinowego można w łatwy sposób sprawić sobie złociste pasemka także na ciemnych włosach. W celu przygotowania płukanki należy wymieszać szklankę soku z trzema szklankami przegotowanej lub mineralnej wody. Włosy spłukujemy płukanką po myciu i pozwalamy włosom swobodnie wyschnąć. Jako, że bardzo modny jest teraz ombre, można go uzyskać za pomocą soku żurawinowego. Przygotowaną wcześniej płukankę należy przelać do buteleczki z atomizerem i spryskiwać mieszanką włosy znajdujące się poniżej wysokości uszu.
Warto wiedzieć, że płukanie głowy sokiem z żurawiny pobudza cebulki włosowe do wzrostu, dzięki czemu szybciej można zapuścić włosy i sprawić, że będą dodatkowo gęstsze. Sok z owoców żurawiny redukuje też wypadanie włosów. Jako, że działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo, jest bardzo pomocny w przypadku problemów z łupieżem. Sok redukuje również podrażnienia i zaczerwienienia skóry głowy.
Jak wpływa przy miesiączce?
Okazuje się, że sok z żurawiny może być pomocny podczas comiesięcznych krwawień u kobiet, gdyż łagodzi on bóle miesiączkowe. Sok polecany jest także osobom borykającym się z anemią, a jak wiadomo, podczas okresu kobieta traci sporą ilość krwi. Należy tez pamiętać o tym, że podczas okresu drogi moczowe kobiety są znacznie bardziej narażone na wystąpienie infekcji.
Sok ze świeżych owoców żurawiny posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze, a więc zapobiega nieprzyjemnym w skutkach grzybicom pochwy i zakażeniu pęcherza moczowego. Popijanie soku pozwala pozbyć się z organizmu szkodliwych mikroorganizmów.
Wpływ na antykoncepcję
Rozsądne dawki soku z owoców żurawiny nie wpływają negatywnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Oczywiście nie zaleca się popijania żadnych tabletek sokiem z jakichkolwiek cytrusów, gdyż może to mieć niekorzystny wpływ na wchłanialne leków z przewodu pokarmowego. W związku z tym również po przyjęciu tabletek, warto odczekać z wypiciem soku żurawinowego. Zachowanie odstępu między przyjmowaniem tabletek a soków owocowych jest jak najbardziej wskazane w każdym przypadku.
Jaki sok dla dzieci sprawdzi się najlepiej?
Sok żurawinowy jest produktem, który może być przyjmowany także przez dzieci. Podaje się go w przypadku nawracających zakażeń układu moczowego, w celu ochronienia nerek przed szkodliwym działaniem antybiotyków. Niestety skład soków żurawinowych z supermarketów różni się znacząco od tego, który wykorzystywany był w badaniach przez naukowców.
Czysty sok żurawinowy jest bowiem kwaśny i cierpki, co niestety małym pacjentom niekoniecznie smakuje. W związku z tym producenci dodają do niego substancje słodzące czy też rozcieńczają go z innymi sokami. Niestety ma to swoje minusy. Sok traci swoje silne właściwości prozdrowotne, a ponadto podawanie dziecku dużej ilości słodkich napojów może wywołać u niego biegunkę.
Jeśli więc chcemy pomóc swojej pociesze, a nie pogorszyć jej stanu zdrowia, należy dokładnie czytać etykiety na opakowaniach. Najlepsze są soki produkowane z żurawiny pochodzącej z upraw ekologicznych.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Czysty sok z owoców żurawiny jest produktem zdrowym i bezpiecznym, jednakże są pewne przeciwwskazania, co do jego stosowania w przypadku niektórych osób. Chodzi tutaj o osoby stosujące warfarynę, czyli rodzaj leku przeciwzakrzepowego. Żurawina oraz produkty ją zawierające nasilają działanie owego leku, co może okazać się nawet zabójcze dla pacjenta z powodu wystąpienia silnego obniżenia krzepliwości krwi. Należy również pamiętać o tym, że owoce żurawiny zawierają szczawiany, które podejrzewane są o utrudnianie wchłaniania wapnia z pożywienia.
Sok żurawinowy – dawkowanie
Obecnie nie są znane konkretne dawki soku z owoców żurawiny, które byłyby jednakowo korzystne dla wszystkich. Ponadto gotowe produkty na rynku mogą być w różnym stopniu rozcieńczone. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na dodatki, a szczególnie na zawartość cukru. W związku z tym należy uważnie czytać etykiety. Najlepiej wybierać stuprocentowe soki z owoców żurawiny, bez dodatków. Sok można pić bez rozcieńczenia lub stosować go jako dodatek do herbaty, co świetnie sprawdzi się w okresie jesienno- zimowym.
Na opakowaniu można zwykle znaleźć informacje o zastosowaniu doustnym, z których wynika, że sok z żurawiny stosuje się w ilości dwóch łyżek na pół godziny przed posiłkiem, maksymalnie trzy razy dziennie. Mogą po niego sięgać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Po otwarciu butelki, należy przechowywać sok w lodówce, do trzech tygodni.
Przepis na sok z żurawiny
Powszechnie wiadomo, że najpyszniejsze są przetwory przygotowane w oparciu o recepturę Babuni. Jeśli jednak trudne jest jej pozyskanie, polecamy skorzystanie z poniższego przepisu.
Sok z owoców żurawiny na zimowe dni
Jako, że owoce żurawiny obfitują w składniki odżywcze, zaliczane są do tak zwanych superfoods. W okresie zimowym należy szczególnie zadbać o wzmocnienie układu odpornościowego, gdyż zewsząd atakują nas patogeny i zanieczyszczenia środowiskowe, panują niskie temperatury oraz trudno jest o zakup świeżych warzyw i owoców. Dlatego też najlepiej jest przygotować się do zimy już zawczasu. Świetnym pomysłem będzie między innymi przygotowanie domowej roboty soku żurawinowego.
Składniki:
kilogram owoców żurawiny, litr wody, 150 g cukru trzcinowego.
Wyciskamy sok z owoców żurawiny za pomocą wyciskarki lub sokowirówki. Następnie wlewamy sok do garnka, po czym dodajemy resztę składników i podgrzewamy całość do 80 st. C. W trakcie podgrzewania należy pamiętać o regularnym mieszaniu soku. Gotowy sok przelewamy do butelek, schładzamy i szczelnie zakręcamy.
Wersja soku z żurawiny bez cukru
Dla osób, które stronią od cukru, czy to z wyboru, czy z konieczności, polecamy przepis na sok z owoców żurawiny z wykluczeniem tego składnika.
Składniki:
300 g owoców żurawiny i litr wody
Przed przystąpieniem do przygotowywania soku żurawinowego bez cukru należy umyć i osuszyć owoce, po czym włożyć je do zamrażalnika na kilka dni. Następnym krokiem jest wrzucenie żurawiny do wody i podgrzanie owoców aż do napęcznienia i popękania. Na koniec zdejmujemy miksturę z ognia i blendujemy całość, po czym przelewamy do butelek czy słoików.
Kawał dobrej roboty ten artykuł.
Ale obszerny artykuł. Ciekawe kwestie zostały w nim poruszone.
Dziękuję za sporo ciekawych informacji. Konkretnie i z podziałem na poszczególne tematy.
Zainteresowana jestem informacjami na temat aronii przekazanymi w podobny sposób.
Pozdrawiam
Renata