Miód rzepakowy cieszy się w Polsce ogromną popularnością, podobnie zresztą jak olej pozyskiwany z rzepaku. Korzyści płynących ze spożywania miodu rzepakowego jest wiele i bez wątpienia warto je poznać. Jest nieoceniony przy problemach związanych z oddychaniem, schorzeniach wątroby, ranach i zmianach skórnych. Jak najbardziej powinny sięgać po niego osoby wyczerpane fizycznie, borykające się z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Jest to miód doskonale sprawdzający się w profilaktyce zdrowotnej. Jeśli ktoś ma problemy z układem krwionośnym, nerkami czy żołądkiem lub boryka się z nawracającymi infekcjami i przemęczeniem, to jak najbardziej powinien sięgnąć właśnie po miód rzepakowy.
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Dobrej jakości miód jest w cenie i sięga po niego wiele osób, ale niestety nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą się wzbogacić na nieświadomości swoich klientów. Na rynku nie brakuje podrobionych miodów. Nie ma sensu kupować sztucznego miodu, który nie posiada cennych właściwości zdrowotnych, na których to przecież zależy nam najbardziej. Jeśli miód został wcześniej wywirowany i zawiera dużo wody, to wówczas jego waga przy zważeniu będzie niższa, gdyż woda jest lżejsza od miodu. Prawdziwy miód rzepakowy bardzo szybko krystalizuje, naturalny miód po ponownym wlaniu do słoika pozostawia wzniesienie, a w przypadku podrobionego robi się dołek. Z kolei wlany do naczynia z wodą powinien osiąść na dnie. Ten sztuczny szybko się rozpuści.
Miód rzepakowy – właściwości
Miód rzepakowy uznawany jest za jeden z najsłodszych miodów. Na korzyść jego przemawiają nie tylko właściwości prozdrowotne i łagodny smak (dla niektórych wręcz mdły), ale także relatywnie niska cena. Rzepak jest miododajną rośliną, która zakwita już na początku maja, wabiąc swoimi żółtymi kwiatami o intensywnym i charakterystycznym zapachu. Wysiew rzepaku ma także miejsce w czerwcu, a więc nektar zbierany jest dwukrotnie przez pracowite pszczoły robotnice. Miód rzepakowy ma postać płynną i jest koloru jasnosłomkowego. Można także spotkać się z miodem o zielonkawym zabarwieniu. Wraz z upływem czasu na skutek procesu krystalizacji kolor miodu rzepakowego staje się kremowy lub nawet całkowicie biały. Można wręcz pomylić ten miód po skrystalizowaniu ze smalcem. Proces krystalizacji przebiega bardzo szybko – ma to miejsce już nawet w pszczelich plastrach, co wynika z przewagi glukozy nad fruktozą i niskiej zawartości wody.
Konsystencja tego miodu na początku jest jednolita i drobnoziarnista, ale na skutek krystalizacji może przypominać maź lub nawet być twardy. Na rynku dostępny jest miód rzepakowy kremowany, przez co utrzymuje on przez wiele miesięcy kremową konsystencję i białą barwę. Taki miód łatwo się rozsmarowuje i nie rozwarstwia się. Ponadto jest znacznie mniej podatny na fermentację. Należy przechowywać go w ciemnym i suchym pomieszczeniu w niezbyt wysokiej temperaturze – do 22 st. C. Bardzo ważne w przypadku tego miodu jest to, aby nie trzymać go w szczelnym opakowaniu, gdyż może skutkować to sfermentowaniem jego wierzchniej części.
Kaloryczność miodu rzepakowego nie należy do niskich. Stugramowa porcja dostarczy nam aż 340 kcal, z czego 80 g stanowią węglowodany (z przewagą glukozy nad fruktozą). Białka jest niewiele, gdyż nawet nie pół grama, a tłuszczu nie ma wcale. W jednej łyżeczce jest 17 kcal. Wysoka kaloryczność i zawartość cukru to jednak nie wszystko; indeks glikemiczny miodu rzepakowego także jest wysoki- aż 64 IG.
Co znajdziemy w miodzie rzepakowym?
Miód rzepakowy zawiera garbniki, olejki eteryczne, flawonoidy, witaminy i minerały. Znajdziemy w nim bor niezbędny do budowy tkanki kostnej oraz do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i śledziony. Nie brakuje w nim witamin z grupy B oraz witamin K i C. W składzie miodu rzepakowego są potas, magnez, kwasy fenolowe i żelazo przyswajalne przez organizm na poziomie ponad 60%. Jest on źródłem łatwoprzyswajalnej energii – głównie z glukozy. Idealnie sprawdza się przy zmęczeniu, osłabieniu i przy dużym wysiłku fizycznym. Jest on świetnym i co najważniejsze naturalnym wspomagaczem odporności. Wspiera układ krwionośny, pomaga zwalczyć przeziębienie i grypę. Usprawnia funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz wspiera leczenie schorzeń wątroby.
Miód z rzepaku: działanie i zastosowanie
Miód rzepakowy idealnie sprawdza się jako zdrowszy zamiennik cukru. Można go dodawać do wody czy też słodzić nim herbatę (nie gorącą!). Do osłodzenia ciepłego mleka też będzie świetny. Jak najbardziej sprawdzi się jako dodatek do jogurtu czy owsianki lub na kanapkę/naleśnika z twarogiem. Miód ten ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce; świetnie sprawdzi się na skórę czy włosy. Nie każdy wie, ale mód rzepakowy jest bardzo dobry na kaca. Pomaga także przy złym krążeniu i nadciśnieniu.
Cukrzyca
W przypadku cukrzycy nie trzeba całkowicie rezygnować ze spożywania miodu rzepakowego, ale należy zachować ostrożność i najlepiej jest skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Należy pamiętać o tym, że miód ten ma wysoki indeks glikemiczny, a więc spożywanie go w większych ilościach spowoduje nagły i wysoki wzrost glikemii, co jest w przypadku diabetyków bardzo niebezpieczne.
Na serce
Miód rzepakowy jest polecany osobom po zawale serca, gdyż pomaga on powrócić pacjentowi do zdrowia. Zawarta w nim acetylocholina poszerza naczynia wieńcowe, zmniejszając ryzyko nadciśnienia. Rozszerzenie naczyń wieńcowych serca sprawia, że jest ono lepiej dotlenione i odżywione. Zmniejsza się również ryzyko rozwoju miażdżycy, a zawartość potasu normalizuje pracę mięśnia sercowego.
Cholesterol
Po miód rzepakowy warto sięgać profilaktycznie, w celu uchronienia się przed problemami z krążeniem i wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Okazuje się, że związki zawarte w tym miodzie skutecznie obniżają stężenie frakcji LDL cholesterolu.
Rany
Miodu rzepakowego można używać na rany, gdyż przyspiesza on ich gojenie. Można go stosować bezpośrednio na uszkodzoną tkankę i to nawet w przypadku zmian ropnych czy martwiczych. Na blizny także się sprawdzi. Miód ten przyspiesza ziarninowanie i bliznowacenie ran, chroniąc je także przed zakażeniem. Jest niezwykle pomocny przy oparzeniach i może nawet zapobiec powstaniu pęcherzy. Miód z powodzeniem może być stosowany w formie opatrunków w leczeniu ran odleżynowych.
Wątroba
Miód z rzepaku jest nieoceniony w przypadku schorzeń wątroby. Nie dość, że obecne w nim glukoza i fruktoza bardzo szybko się wchłaniają, to jeszcze w procesie przemian glukozy powstaje kwas glukuronowy wspierający pracę tego narządu i usprawniający procesy detoksykacyjne. Organizmowi łatwiej jest wówczas pozbyć się toksyn i to bez nadmiernego obciążania wątroby. Miód z rzepaku pomaga nie tylko w odtruwaniu wątroby, ale i wspomaga przemianę tłuszczów oraz usprawnia pracę pęcherzyka żółciowego.
Problemy z żołądkiem
Za pomocą miodu rzepakowego można zredukować stan zapalny w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ponadto miód ten przyspiesza gojenie się ran towarzyszących wrzodom i nadżerkom. Jak najbardziej warto sięgać po niego przy problemach ze zgagą i wzdęciami oraz przy mdłościach.
Gardło i przeziębienie
W przypadku różnego typu infekcji górnych dróg oddechowych warto sięgać po miód rzepakowy. Jest niezwykłe pomocny przy infekcji gardła, nosa i oskrzeli.
Oprócz złagodzenia bólu gardła stymuluje system immunologiczny, dzięki czemu organizm może szybciej uporać się z przeziębieniem, a ponadto miód ten wykazuje działanie antybiotyczne.
Nerki i drogi moczowe
Spożywanie miodu rzepakowego polecane jest osobom zmagającym się z zapaleniami i zakażeniami nerek, pęcherza bądź cewki moczowej.
Karmienie piersią
Miód rzepakowy może być stosowany podczas karmienia piersią pod warunkiem, że dziecko nie jest na niego uczulone. Należy wobec tego obserwować reakcję dziecka. Alergia na miód może objawiać się nudnościami, pokrzywką, wysypką, dusznościami, biegunką i wysiękiem z nosa. Pytajmy o poradę pediatrę!
Czy miód z rzepaku uczula?
Produkty pszczele mogą uczulać; same w sobie raczej nie wywołują alergii, ale zawarte w nich pyłki roślin już tak. Alergia na miód występuje jednak rzadko. Najczęściej reakcje alergiczne wywołują miody spadziowe i wielokwiatowe.
Zastosowanie kosmetyczne
Po miód z rzepaku warto sięgać przy problemach skórnych, gdyż działa on ściągająco i przyspiesza gojenie oraz posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn i przebarwień potrądzikowych; miód działa także nawilżająco i regenerująco. Odżywia skórę, ujędrnia ją i zwiększa ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Miód rzepakowy może posłużyć jako naturalna odżywka do ust, szczególnie tych przesuszonych. Należy jednak liczyć się z tym, że jednorazowe nałożenie na skórę nie przyniesie natychmiastowych efektów, ale regularne stosowanie jak najbardziej poprawi kondycję ust. Włosom z kolei miód przywraca nawilżenie i elastyczność. Poprawia on ogólną kondycję włosów, skóry i paznokci.
Przeciwwskazania
Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania miodu rzepakowego, chyba że ktoś jest na niego uczulony.
Cena
Za kilogramowy słoik miodu rzepakowego zapłacimy około 30 złotych. Niska cena miodu wynika z tego, że nasz kraj jest potentatem w jego produkcji. Osoby mieszkające na wsi czy też często odwiedzające tereny wiejskie dobrze wiedzą, jak wygląda i intensywnie pachnie rzepak podczas kwitnienia. Miód rzepakowy jest bardzo popularny w Polsce, a więc jest powszechnie dostępny, co przekłada się na jego atrakcyjną cenę.