Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są zarówno makroelementy, jak i mikroelementy, czyli pierwiastki główne i pierwiastki śladowe. Chociaż niektóre z nich nie są potrzebne w dużych ilościach, to jednak w wyniku niedoboru któregokolwiek elementu zostaje zaburzona homeostaza i rozpoczyna się kaskada najróżniejszych problemów zdrowotnych. Nie bez powodu mówi się bezustannie o tym, jak istotna jest dobrze zbilansowana dieta. To właśnie wraz z pokarmem dostarczamy sobie lub nie, składników odżywczych. Bez nich na próżno jest liczyć na dobre samopoczucie, sprawność umysłową i fizyczną. Wszystkie makro- i mikroelementy odgrywają określone role i uczestniczą w przeróżnych procesach zachodzących w całym naszym ciele.
Składniki mineralne: makro i mikroelementy
Każda komórka w naszym ciele potrzebuje do życia i prawidłowego funkcjonowania określonych składników pokarmowych. Nie są jednak one wszystkie potrzebne w jednakowych ilościach; zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki mineralne jest różne. Makroelementy są pierwiastkami głównymi, których to organizm potrzebuje każdego dnia najwięcej. Dzienne zapotrzebowanie na nie przekracza 100 mg i stanowią one co najmniej 0,1% masy organizmu człowieka. Z kolei w przypadku mikroelementów potrzebne są ich śladowe ilości, nieprzekraczające 100 mg na dobę. Naukowcy opracowali wszystkie normy, które są pomocne do oszacowania minimalnej ilości poszczególnych składników mineralnych. Należy jednak pamiętać o tym, że organizm każdego człowieka jest inny i może mieć on zwiększone zapotrzebowanie na dany mikro- czy makroelement. Wpływa na to cała masa najróżniejszych czynników np. stres, nieprawidłowo zbilansowana dieta, toksyny, niedożywienie, aktywność fizyczna czy też choroby.
Bez mikroelementów niemożliwy jest prawidłowy rozwój i utrzymywanie funkcji życiowych. Nie tylko są niezbędne do przebiegu procesów tkankowych, ale też stanowią one element budulcowy, wchodząc w skład komórek. Pierwiastki śladowe znajdują się nawet w hormonach i enzymach. Niewystarczająca podaż mikroelementów przyczynia się do powolnego rozwoju objawów niedoborowych poszczególnych pierwiastków. Organizm zaczyna coraz bardziej wykorzystywać rezerwy, aż w końcu zaczynamy coraz bardziej podupadać na zdrowiu. W przypadku niedoborów bardzo trudno jest uzupełnić je wraz z pokarmem. Tym bardziej, jeśli dieta opiera się na żywności wysokoprzetworzonej, a wchłanialność jelit również pozostawia wiele do życzenia. W przypadku problemów takich jak nieszczelne jelito, można całymi dniami objadać się wręcz najwyższej jakości pokarmem prosto z natury, ale i tak nasz organizm niewiele z tego przyswoi.
W przypadku pierwiastków śladowych, na które nie ma zbyt dużego zapotrzebowania, należy liczyć się z tym, że ich nadmierne ilości będą szkodliwe dla organizmu; nadmiar mikroelementów może być wręcz toksyczny. Tym bardziej, jeśli nasze mechanizmy sprawnego wykorzystywania poszczególnych składników mineralnych i ich wydalania zawodzą. Dostarczane wraz z pokarmem, jest stosunkowo trudno przedawkować, jednakże ostrożność należy zachować przy suplementacji. Nieprzemyślane i bezcelowe suplementowanie się preparatami multiwitaminowymi/multimineralnymi może przynieść więcej złego niż pożytku. Należy pamiętać o tym, że zarówno niedobór, jak i nadmiar są szkodliwe. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników, to jak najbardziej powinno wdrożyć się suplementację, jednak powinna ona być skonsultowana z lekarzem. W przypadku takich gotowych preparatów znaczenie ma nie tylko ilość poszczególnych makro- i mikroelementów, ale też ich forma i jakość.
Do makroskładników zaliczają się pierwiastki takie jak:
- Wapń (Ca)
- Chlor (Cl)
- Magnez (Mg)
- Fosfor (P)
- Potas (K)
- Sód (Na)
Mikroelementami są:
- Żelazo (Fe)
- Cynk (Zn)
- Miedź (Cu)
- Mangan (Mn)
- Molibden (Mo)
- Jod (I)
- Fluor (F)
- Chrom (Cr)
- Selen (Se)
Makroelementy w diecie człowieka
Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę poszczególnych makroskładników- funkcję, jaką pełnią w naszym organizmie oraz ich źródła.
Wapń
Wapń jest niezbędnym składnikiem budulcowym, który bierze udział w tworzeniu kości i szkliwa. Utrzymuje on nie tylko siłę kości, ale też optymalne ciśnienie krwi. Jest on także konieczny do przewodzenia impulsów nerwowych, odpowiada za mechanizmy dotyczące kurczenia się mięśni i reguluje procesy krzepnięcia krwi. Wapń jest pierwiastkiem mającym wpływ na prawidłowy rytm mięśnia sercowego i wchłanialność witaminy B12. Jest on niezbędnym elementem do produkcji wielu enzymów, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru, raka jelita grubego i kamicy nerkowej.
Wapń znajdziemy w produktach takich jak: żółte i białe sery, sardynki, sezam, kapusta, buraki, mięso, jaja, mleko, rośliny strączkowe, orzechy i ziemniaki.
Chlor
Chlor wraz z sodem odpowiada za gospodarkę wodną w organizmie i jest niezbędny do zachowania równowagi kwasowo- zasadowej. Znajduje się w płynach ustrojowych i potrzebny jest do wytworzenia kwasu solnego w żołądku; ma również wpływ na pracę serca.
Chlor znajdziemy w produktach takich jak: sól, wędliny, żółty ser.
Magnez
Magnez jest jednym z kluczowych pierwiastków biorących udział w ogromnej ilości najróżniejszych procesów zachodzących w naszym organizmie. Jest niezbędny do budowy zdrowych i mocnych zębów oraz kości, odpowiada także za procesy widzenia, termoregulacji, przekazywania informacji między mięśniami i nerwami oraz za przemianę materii. Przeciwdziała zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału serca, aktywuje enzymy i bierze udział w metabolizmie lipidów. Działa przeciwstresowo i przeciwstarzeniowo, wpływa korzystnie na pracę mózgu i przyspiesza wchłanianie wapnia.
Magnez znajdziemy w produktach takich jak: orzechy, soja, kasza gryczana, kakao, czekolada, pestki dyni, rośliny strączkowe, szpinak, produkty pełnoziarniste, kasza jęczmienna.
Fosfor
Fosfor znajduje się w kościach i zębach; znajdziemy go w błonach komórkowych oraz we krwi, kwasach nukleinowych i związkach wysokoenergetycznych. Bierze udział zarówno w procesach katabolicznych, jak i anabolicznych. Jest on niezbędny do utrzymania w dobrej kondycji zębów i kości oraz równowagi kwasowo- zasadowej. Fosfor bierze nawet udział w procesach związanych ze spalaniem glukozy. Stosunkowo rzadko zdarzają się niedobory fosforu; jego brak w organizmie objawia się wówczas krzywicą i osteomalacją.
Fosfor znajdziemy w produktach takich jak: przetwory mleczne, jaja, mięso, pestki dyni, produkty pełnoziarniste, marchew, ryby, wątroba, groch, fasola, ziemniaki i żółty ser.
Potas
Potas wraz z sodem są niezbędnymi pierwiastkami do prawidłowej gospodarki wodnej organizmu. Jest on składnikiem płynów wewnątrzkomórkowych, enzymów i soków trawiennych. Potas odpowiada za właściwą pracę mięśni i nerwów. Zwiększa on także przepuszczalność błon komórkowych i stymuluje gruczoły wydzielnicze. Potas jest antagonistą sodu.
Potas znajdziemy w produktach takich jak: buraki, kapusta, orzechy, morele, banany, szpinak, brukselka, awokado, marchew, ziemniaki, daktyle.
Sód
Sód stanowi główny składnik płynów ustrojowych i jest niezbędny do utrzymania równowagi kwasowo- zasadowej. Ma wpływ na właściwe funkcjonowanie mięśni i nerwów oraz jest składnikiem enzymów, a wraz z potasem reguluje gospodarkę wodną organizmu. Sód jest antagonistą potasu.
Sód znajdziemy w produktach takich jak: sól i pokarmy, do produkcji których się jej używa.
Niezbędne pierwiastki śladowe
Śladowych pierwiastków nasz organizm nie potrzebuje w dużych ilościach, jednak ich niedobory mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem.
Żelazo
Żelazo jest kluczowym elementem hemoglobiny, który bierze udział w tworzeniu erytrocytów w szpiku kostnym. Jest niezbędne do produkcji wielu enzymów i białek oraz do syntezy DNA i prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego. Uczestniczy w budowie skóry, włosów i paznokci. Niedobór tego pierwiastka przyczynia się do rozwoju niedokrwistości. W połączeniu z witaminą C zwiększa się przyswajalność żelaza.
Żelazo znajdziemy w produktach takich jak: mięso, orzechy, krewetki, jaja, pokrzywa, twaróg, mleko, rośliny strączkowe, brokuł, szpinak, ryby.
Cynk
Cynk to kluczowy pierwiastek uczestniczący w procesach syntezy DNA i RNA. Potrzebny jest także do syntezy białek, insuliny i nasienia. Aktywuje on kilkadziesiąt różnych enzymów i wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Bez niego niemożliwie jest prawidłowe metabolizowanie węglowodanów, białek, tłuszczy i alkoholu. Chroni on przed szkodliwym działaniem utleniaczy. Stoi też na straży pięknych włosów, skóry i paznokci. Jest to pierwiastek związany z hormonem wzrostu.
Cynk znajdziemy w produktach takich jak: żółtko jaja, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i pestki, chude mięso i mleko, produkty morskie.
Miedź
Miedź jest kluczowym mikroskładnikiem potrzebnym do produkcji erytrocytów. Bierze udział w tworzeniu kości i włókien kolagenowych; jest to pierwiastek niezbędny do prawidłowego wchłaniania i transportowania żelaza, metabolizowania kwasów tłuszczowych i tworzenia RNA. Odpowiada za właściwe procesy gojenia się ran i jest składnikiem enzymów (np. dysmutazy ponadtlenkowej unieszkodliwiającej wolne rodniki). Miedź jest związana w organizmie z białkiem o nazwie ceruloplazmina.
Miedź znajdziemy w produktach takich jak: orzechy, rośliny strączkowe, drób, wątroba, żółtka jaj, cielęcina, małże, ryby, kasza gryczana.
Mangan
Mangan jest pierwiastkiem potrzebnym do budowy kości i skóry oraz enzymów metabolizujących glukozę i kwasy tłuszczowe. Bez tego pierwiastka niemożliwe jest właściwe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Jest istotny także w przypadku procesów reprodukcyjnych. Jego niedobór może nie tylko opóźnić rozwój fizyczny, ale przyczynić się do powstania wad kośćca, a nawet do zmniejszenia płodności.
Mangan znajdziemy w produktach takich jak: orzechy, zielone warzywa liściaste, fasola, groszek, herbata, produkty pełnoziarniste, buraki.
Molibden
Molibden to składnik metaloenzymów, bierze bezpośredni udział w przemianie tłuszczów, białek i związków purynowych. Największe jego stężenie znajduje się w wątrobie i nerkach. Jest on obecny w sporych ilościach także w zębach i tkance kostnej.
Molibden znajdziemy w produktach takich jak: fasola, zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, ryż brązowy, mleko, fasola, sery, podroby, mięso, kapusta czerwona, rośliny strączkowe.
Jod
Jod to pierwiastek kontrolujący przemiany energetyczne w organizmie, którego największe ilości potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Hormony tarczycy mają wpływ nie tylko na ciepłotę ciała, ale i na podział komórek, tempo metabolizmu oraz pracę układu nerwowego i mięśniowego. Niedobór tego pierwiastka sprzyja powstawaniu wola. Jod jest konieczny do prawidłowego wzrostu i osiągnięcia dojrzałości płciowej, a znajdziemy go w produktach takich jak: sól, ryby morskie, owoce morza, morszczyn, algi, drożdże, cebula.
Fluor
Fluor stoi na straży mocnych zębów i kości, wzmacnia nie tylko szkliwo, ale też zębinę i dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Odpowiednia ilość fluoru sprawia, że szkliwo jest mniej podatne na rozpuszczanie. Pierwiastek ten ma także wpływ na gospodarkę wapnia i fosforu. Zwiększa wchłanialność żelaza i chroni przed rozwojem anemii.
Fluor znajdziemy w produktach takich jak: czarna herbata, orzechy włoskie, soja, woda mineralna, ryby morskie i produkty pochodzenia morskiego, wątroba, mleko, rośliny strączkowe.
Chrom
Chrom bierze udział w metabolizowaniu glukozy, zwiększając wrażliwość komórek na insulinę. Jest on także niezbędny do trawienia białek. Reguluje poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych, wpływa na zmniejszenie uczucia łaknienia, dlatego też wspomaga utrzymanie smukłej sylwetki i pozbycie się nadprogramowych kilogramów.
Chrom znajdziemy w produktach takich jak: orzechy, szparagi, rośliny strączkowe, wątroba, produkty pełnoziarniste, grzyby, brokuły.
Selen
Selen jest silnym przeciwutleniaczem, który w połączeniu z witaminą E rozprawia się z wolnymi rodnikami, chroniąc komórki przed ich szkodliwym wpływem oraz zwiększa witalność u osób starszych. Odpowiada również za usuwanie metali ciężkich w postaci rtęci, kadmu i arsenu. Jest to także niezbędny pierwiastek do prawidłowej przemiany hormonów tarczycy. Niedobór selenu często objawia się osłabieniem mięśni.
Selen znajdziemy w produktach takich jak: orzechy brazylijskie, rośliny strączkowe, mięso, produkty pełnoziarniste, mięso, produkty pochodzenia morskiego, kukurydza.
Bardzo dobrze przygotowany wpis, wszystko konkretnie opisane. Prawidłowe odżywianie jest niezbędne do tego aby byc zdrowym, należy jednak pamiętać aby wszystkie produkty były jak najwyższej jakości. Zawsze świeże, które były przechowywane w prawidłowych warunkach i od dobrych producentów.