Sok z kiszonej kapusty jest znany jako remedium na różne dolegliwości odkąd poznano sposoby na kiszenie kapusty i zaczęto je rozpowszechniać. Ten kwaśny napój powstały w wyniku fermentacji białej kapusty ma ciekawy, charakterystyczny smak i wspaniałe właściwości zdrowotne. Warto poznać jego walory dla dobrej kondycji zdrowotnej i lepszego samopoczucia. Można go pozyskiwać samodzielnie lub zakupić w postaci butelkowanej w sklepach z żywnością ekologiczną.
Sok z kiszonej kapusty – właściwości
Swoje specyficzne właściwości sok z kiszonej kapusty uzyskuje poprzez fermentację białej kapusty z udziałem bakterii – między innymi szczepów Leuconostoci i Pediococcus, a także dodatek soli. Bakterie zawarte w soku z kiszonej kapusty mają właściwości dobroczynne – działają podobnie do naturalnych antybiotyków, wyniszczając pozostałe chorobotwórcze organizmy. W skład soku z kapusty kiszonej wchodzą również fitoncydy o działaniu grzybo- i bakteriobójczym.
Wśród dobroczynnych składników soku z kiszonej kapusty należy wskazać przede wszystkim witaminy: B, C, E, P oraz beta-karoten i sole mineralne. Jeśli chodzi o kalorie, to taki sok nie zawiera ich prawie w ogóle – śmiało mogą go więc włączyć do diety osoby odchudzające się lub po prostu dbające o utrzymanie prawidłowej wagi. Jak wszystkie produkty fermentowane, sok z kapusty kiszonej zawiera mnóstwo probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii zasiedlających układ pokarmowych i dbających o jego prawidłową pracę.
Działanie soku z kapusty kiszonej
Sok z kiszonej kapusty wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości dla niemal każdego organizmu. Szczególnie cenny jest dla osób borykających się z dolegliwościami jelitowymi, odchudzających się lub pragnących poprawić swoją niską odporność. Dodatkowo właściwości grzybobójcze soku sprawiają, że jest on dobrym remedium na grzybice różnych narządów.
Na wrzody
Wrzody układu pokarmowego są bardzo przykrą i bolesną dolegliwością, powodowaną przez wiele czynników, której można jednak w prosty sposób zaradzić – spożywając regularnie sok z kapusty kiszonej. Choć istnieją leki przeciwwrzodowe, picie soku z kiszonej kapusty wydaje się sposobem prostszym, tańszym, a przede wszystkim – niezwykle skutecznym. Sok z kiszonki ma niskie pH, zawiera jednak substancje powlekające, niczym śluz żołądkowy. To właśnie powlekanie żołądka i jelit od wewnątrz czyni wrzody mniej podatnymi na dalsze uszkodzenia i powstawanie nadżerek, a w konsekwencji – przyspiesza ich samoistne gojenie się.
Odchudzanie
Zamiast poszukiwać cudownych suplementów w postaci kapsułek na odchudzanie, lepiej jest sięgnąć po naturalny sok z kiszonej kapusty. Pity każdego dnia, w ilości kilku łyżek bądź pół szklanki, pozwala pobudzić układ pokarmowy do bardziej intensywnej pracy, a tym samym przyspieszyć metabolizm. Ponieważ to właśnie spowolniony metabolizm jest często przyczyną nadwagi, picie soku z kiszonej kapusty może pomóc w ciągu kilku dni w wyraźny sposób, przy racjonalnym żywieniu, zacząć powoli, ale skutecznie zmuszać organizm do utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. Sok ten poprawia perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom – częstym u osób borykających się z nadmierną masą ciała.
Na pasożyty
Pasożyty przewodu pokarmowego tolerują jedynie kwaśne warunki wnętrza przewodu pokarmowego. Choć sok z kiszonej kapusty w smaku jest kwaśny, to jego działanie jest wręcz odwrotne – pomaga on odkwasić organizm i powoduje, że wnętrze przewodu pokarmowego staje się bardziej zasadowe. Takie warunki nie sprzyjają rozwojowi i rozmnażaniu pasożytów, dlatego już po kilku dniach kuracji sokiem z kiszonej kapusty osoba nimi zarażona może pozbyć się niechcianych organizmów ze swoich jelit.
Na zaparcia
Sok z kapusty rozpulchnia masy kałowe powodując, że stają się one łatwiejsze do wydalenia. Jelita stają się bardziej „ruchliwe”, co sprzyja mechanicznemu popychaniu mas kałowych ku odbytnicy. Dzięki temu wypróżnianie się jest znacznie łatwiejsze i skuteczniejsze. Już po pierwszej dawce soku z kiszonej kapusty można spodziewać się pożądanego, przeczyszczającego efektu!
Oczyszczanie
Nasz organizm świetnie radzi sobie sam z wydalaniem zbędnych i zatruwających ciało toksyn. Warto mu jednak od czasu do czasu pomóc, stosując swoistą terapię oczyszczającą w postaci pół szklanki soku z kiszonej kapusty trzy razy dziennie, przez dwa tygodnie. Taka kuracja jest niedroga, przyjemna, a przede wszystkim – niezwykle skuteczna. Dzięki przyspieszeniu metabolizmu i sprawniejszemu usuwaniu toksyn z ciała możemy poczuć się lżej, a nasze dotychczasowe dolegliwości, takie jak bóle głowy czy żołądka, staną się mniejsze lub nawet całkowicie ustąpią.
Na refluks
Refluks żołądkowo-przełykowy to bardzo powszechna dolegliwości, występująca głównie u osób, które na co dzień odżywiają się pokarmami zakwaszającymi organizm. Nadmierna ilość soków żołądkowych w organizmie powoduje wydostawanie się treści żołądkowej do przełyku i powoduje nieprzyjemnie uczucie pieczenia. Zaletą soku z kiszonej kapusty jest jego zdolność do neutralizowania kwasów zawartych w żołądku i obniżania pH wewnątrz przewodu pokarmowego. Powoduje to, że pH w żołądku powraca do równowagi, refluks ustępuje, a zgaga przestaje się pojawiać. U osób ze zdiagnozowanym refluksem zaleca się specjalną odkwaszająca dietę, w skład której może, a nawet powinien, wchodzić sok z kapusty kiszonej.
Przy biegunce
Podczas biegunki organizm traci cenną wodę oraz elektrolity. Sok z kiszonej kapusty nie powoduje co prawda zatrzymania biegunki, lecz jest niezwykle pomocny przy uzupełnianiu niedoborów elektrolitów i bakterii zasiedlających przewód pokarmowy. Pomaga on przywrócić naturalną mikroflorę jelit i tym samym szybciej powrócić do zdrowia. Zalecane jest picie soku z kapusty kiszonej nie tylko w trakcie biegunki, lecz również do kilku dni po ustaniu objawów zatrucia pokarmowego.
Przy cukrzycy
Zaleca się spożywanie soku z kiszonej kapusty cukrzykom, nie tylko ze względu na jego znikomą wartość energetyczną i niski indeks glikemiczny. Sok ten ma właściwości grzybobójcze, utrudnia zatem zasiedlanie się drobnoustrojów i grzybów w organizmie cukrzyka. U cukrzyków następują wskutek choroby zmiany metaboliczne, które powodują, że ich organizm jest bardzo podatnym „podłożem” do rozwoju grzybów i powstawania trudno wyleczalnych grzybic. Sok z kapusty kiszonej pity każdego dnia przyczyni się do zapobiegania rozwojowi grzybic, a tym samym do podniesienia komfortu życia cukrzyka. Choć cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, to można z nią żyć niemal bezproblemowo przez długi czas, pod warunkiem stosowania leków, uczęszczania na regularne kontrole lekarskie i stosowania odpowiedniej dla diabetyków diety.
Grzybica (candida)
Osoby chorujące na candida albicans oraz inne choroby grzybicze, powinny zdecydowanie sięgnąć po sok z kiszonej kapusty pity regularnie w niewielkich ilościach. Obniżanie pH organizmu, jakie powoduje sok, sprawia, że grzyby niechętnie osiedlają się w takich warunkach. W niesprzyjających warunkach po prostu giną. Zatem zamiast wstydzić się swojej grzybicy i ukrywać chorobę przed innymi, najlepiej wspomóc się starymi, sprawdzonymi metodami naszych babć, które na wiele chorób znały właściwe remedium, choć nie znały się na farmakologii. Silne właściwości grzybobójcze soku z kiszonej kapusty mogą wspomagać organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, w postaci okładów na zakażoną grzybicą skórę.
Cholesterol
Sok z kwaszonej kapusty nie zawiera wcale cholesterolu, zatem z powodzeniem mogą go pić również osoby chorujące na choroby serca, cierpiące na miażdżycę i inne dolegliwości układu krwionośnego. Sok ten obniża wchłanianie tłuszczów z pokarmów, czym reguluje stężenie cholesterolu we krwi oraz zapobiega jego nadmiernemu odkładaniu się w tętnicach. Oprócz tego jest też doskonałym suplementem diety dla osób chorujących na nadciśnienie – obniża ciśnienie, regulując je i poprawiając samopoczucie.
Na tarczycę
Tarczyca jest gruczołem wydzielającym hormony, które decydują o prawidłowym działaniu całego ustroju. Coraz więcej osób choruje na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, czego powodem jest między innymi niewystarczające spożycie jodu – pierwiastka, który reguluje pracę tarczycy. Można sobie pomóc pijąc regularnie sok z kapusty kiszonej, będący bogatym źródłem jodu. Terapia tym sokiem, czyli picie go w sposób regularny w niewielkich ilościach, wspomoże dietę dla osoby chorej na problemy z tarczycą i pomoże jej odzyskać równowagę organizmu.
Dna moczanowa
Przy dnie moczanowej będącej chorobą metaboliczną dotyczącą stawów, zaleca się redukcję masy ciała. Ma to sprzyjać przede wszystkim zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Sok z kiszonej kapusty przyspiesza i wspomaga odchudzanie, a także zapobiega wchłanianiu tłuszczów. Jest to bardzo istotne dla osób cierpiących na dnę, ponieważ tłuste pokarmy nasilają wchłanianie zwrotne moczanów, a w konsekwencji odkładanie się ich kryształków w torebkach stawowych.
Na trądzik
Sok z kapusty kiszonej pomaga świetnie również osobom borykającym się z uporczywym młodzieńczym trądzikiem. Można go stosować zarówno zewnętrznie, przemywając nim twarz jak tonikiem, lub wewnętrznie, pijąc go. Zasługa dobroczynnego działania soku z kiszonej kapusty na skórę leży po stronie zawartości przeciwutleniaczy oraz tendencji do odkwaszania środowiska.
Włosy
Również włosy mogą skorzystać na dobroczynnym składzie soku z kiszonej kapusty. Zawiera witaminy niezbędne do pobudzenia cebulek włosa i utrzymujące włosy w dobrej kondycji. Oprócz tego zawiera związki siarki i wapń, które są bardzo istotnymi komponentami budowy wewnętrznej włosa. Rzecz jasna, samo picie soku z kiszonej kapusty nie jest remedium na piękne, zdrowe włosy – potrzebne są także inne składniki zrównoważonej diety, a sok to tylko dodatek do niej.
Wątroba
Sok z kiszonej kapusty wspomaga proces oczyszczania organizmu. Pomagając usuwać toksyny, odciąża wątrobę, co powoduje, że organ ten może pracować wydajniej. Zaleca się picie soku osobom z utrudnionym trawieniem tłuszczy, ponieważ pobudza on do pracy pęcherzyk żółciowy oraz wzmaga wydzielanie soków trawiennych.
Na przeziębienie
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, sok z kwaszonej kapusty jest świetnym składnikiem diety, szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności, czyli zimą, gdy brak jest dostępu do świeżych warzyw i owoców. Oprócz witamin, sok zawiera też bakterie probiotyczne, których spożywanie jest wskazane w okresie przeziębień, gdy często dochodzi do zatruć pokarmowych i infekcji układu pokarmowego, które prowadzą do biegunek i w konsekwencji do wyjałowienia mikroflory jelitowej.
Soku z kiszonej kapusty: jak i ile pić?
W celach leczniczych można spożywać sok w ilości około 1-2 szklanek na dobę. Profilaktycznie wystarcza dawka wynosząca 1-2 łyżek dziennie. Można go pić w postaci surowej, jako napój. Ma dość specyficzny smak, ale łatwo można go polubić. Nie ma większego znaczenia, czy spożywany jest przed, w trakcie, czy po posiłku.
Przeciwwskazania
Soku z kiszonej kapusty nie powinny spożywać jedynie osoby z niektórymi schorzeniami układu pokarmowego. Choć jest to produkt naturalny zawierający cenne probiotyki, witaminy i minerały, nie powinno się przekraczać zalecanych porcji. Nie ma większych przeciwwskazań do jego spożywania, oprócz wymienionych wyżej schorzeń, w których przypadku należy się skonsultować z lekarzem.
Jak zrobić sok domowej roboty?
Aby samodzielnie ukisić kapustę, wystarczy drobno poszatkowane warzywo układać warstwami w kamionkowym naczyniu. Następnie przesypywać niejodowaną solą, ewentualnie liściem laurowym czy zielem angielskim, czosnkiem. Tak przygotowaną kapustę należy docisnąć talerzykiem i odstawić na kilka dni. Po kilku dniach wystarczy przesączyć kapustę i przeznaczyć ją na przykład na surówki, a sok przecedzić i zabutelkować. Można również kupić gotowy, wysokiej jakości sok z kiszonej kapusty w sklepach z ekologiczną żywnością – jest naprawdę łatwo dostępny i niedrogi.
Czy rzeczywiście sok z kapusty zawiera dużą ilość błonnika ? Sama Kapusta – owszem, ale sok ??
Oczywiście sama kapusta ma zdecydowanie więcej błonnika, natomiast zgodnie z informacjami podanymi np. przez producenta soku z kapusty firmy biofood, zawiera na 100g około 0,2g błonnika/pektyny.
0,2 gramy to jest wysoka zawartość błonnika ?? Zawsze mi się wydawało, że wysoka zawartość błonnika oscyluje w granicach 10 gram .. np.: ziarna, strączkowe itd. To tak jakby wodzie przypisywać działanie odchudzające przez dużą zawartość błonnika.
Ma Pani rację, to nie jest wysoka zawartość błonnika. Zweryfikujemy tekst, prawdopodobnie autor, który to napisał w domyśle wliczał kapustę kiszoną, a to już trochę co innego.
Czy można uważać za sok z kapusty sok uzyskany z kapusty kiszonej przepuszczonej przez wyciskarkę wolnoobrotową?
Szanowna Pani. Każda metoda pozyskania soku jest właściwa. Chodzi o to, aby odcisnąć sok z ukiszonej kapusty, pozyskując go jak najwięcej i oczywiście nie poddając w żaden sposób działaniu wysokiej temperatury. Można to zrobić również ręcznie. Jeśli chce Pani to wykonać używając wyciskarki wolnoobrotowej, to oczywiście można.
Ja już o soku z kiszonej kapusty słyszałem dosyć dawno. Mój tata mi o nim mówił. Jednak nie wiedziałem że masz tyle dobrych właściwości. Może w końcu pozbędę sie problemów skórnych, które mnie po prostu dotykają. Ja nie kupuję gotowego soku tylko sam wyciskam sok z kupionej kapusty kiszonej. Pozdrawiam
Na problemy skórne i nie tylko polecam pić soki z selera, marchwi, pietruszki, cytryny i rzeżuchy korzystnie wpływa na problemy skórne. Mój syn miał egzemy i dzięki sokom zupełnie się wyleczył. Sok z kapusty dobry jest też na zaparcia.
Jak przechowywać sok wyciśnięty z kapusty kiszonej, czytałem wyżej że można butelkować, ale jak długo może stać w butelkach, domyślam się że w lodówce lub w chłodnym miejscu, czy to miejsce musi być ciemne? Pytam dokładnie bo nigdy tego nie robiłem. Pozdrawiam i zdrowia życzę.
Według zaleceń z aptek, sok pasteryzowany po otwarciu można przechowywać do 4 dni, a w lodówce do 8 dni. Kilka wskazówek znajdzie Pan także na stronie internetowej Gospodarstwa Szostak, gdzie jest kilka praktycznych informacji, jak przechowywać kiszonki.