Szaro omszony czystek jest od dawna uważany w Grecji i innych krajach basenu morza śródziemnego za naturalny środek leczący rany i naturalny antybiotyk. Dodatkowo, pomaga w problemach skórnych, dlatego znajduje zastosowanie w różnych kosmetykach. Działa na skórę odmładzająco i regenerująco.
Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza niezwykle wysokiej zawartości polifenoli oraz innym substancjom roślinnym. Substancje te nadają mu charakterystyczny aromat, chronią przed patogenami i oddziaływują na ludzki organizm jak antyoksydant, który działa jako „wymiatacz” wolnych rodników. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ponadto wykazuje działanie antyproliferacyjne i cytotoksyczne, w więc przynosi ulgę mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty. Dzięki tej pachnącej roślinie można przeprowadzić naturalny detoks, ponieważ zawarte w niej związki aktywne odtruwają organizm poprzez usuwanie metali ciężkich.
Trochę historii i botaniki
Czystek utrzymuje przez cały rok zielone liście i kwitnie na purpurowo od kwietnia do czerwca. W środowisku naturalnym osiąga wysokość 30-100 cm i nie ma szczególnych wymagań. Rośnie na glebach wapiennych, piaszczystych, dość ubogich w minerały i preferuje stanowiska słoneczne.
Czystek był już znany około 4 tysiące lat p.n.e. Już wówczas liście czystka były stosowane do komponowania zapachów i jako środek tamujący krwawienia. Później wykorzystywano go do poprawiania urody oraz do zwalczania wirusów i bakterii.
Rozwój medycyny spowodował, że ten naturalny lek popadł nieco w zapomnienie, jednak w ostatnim czasie znowu powraca się do znanych od tysięcy lat ziół. W erze powszechnie stosowanych antybiotyków, co prowadzi z czasem do wzrostu odporności na nie patogenów, rośnie znaczenie naturalnych metod leczenia, które nie powodują skutków ubocznych.
Czystek – właściwości i działanie
Ze względu na wieloaspektowe właściwości lecznicze czystka, warto poznać bliżej to ziele, aby raczyć się jego naparem, gdy pojawi się taka potrzeba.
Ochrona przed wirusami i przeziębieniami
Poprzez wysoką zawartość polifenoli i innych substancji towarzyszących, czystek hamuje rozprzestrzenianie się wirusa, wzmacnia zatem ochronę przed grypą i przeziębieniem. Polifenole aglutynują białka, które są w otoczce wirusa i zapobiegają ich dołączaniu się do komórek, do których chcą wniknąć. W leczeniu konwencjonalnym, po terapii przeciwwirusowej i antybiotykowej istnieje ryzyko mutacji patogena. Polifenole aglutynują z każdym rodzajem protein, nawet w przypadku, jeżeli patogen zmienia strukturę biochemiczną swojej powierzchni.
W badaniach laboratoryjnych wykazano również tłumiące działanie czystka względem tak groźnych infekcji, jak wirus świńskiej grypy i ptasiej grypy, co być może zostanie w przyszłości wykorzystane w leczeniu tych groźnych chorób.
Zapobieganie przeziębieniom
Czystek działa nie tylko przeciwwirusowo, ale także przeciwbakteryjnie i odgrywa ważną rolę w zapobieganiu stanom zapalnym. Dotyczy to w szczególności stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i krtani. Sporządzonym wywarem z czystka można płukać dziąsła lub gardło. Efekt jest tym lepszy, im szybciej podejmie się działania po zaobserwowaniu pierwszych objawów stanu zapalnego.
Cholesterol
Dzięki diecie bogatej w obecne w czystku polifenole można liczyć na ochronę naczyń krwionośnych oraz zahamowanie utleniania złego cholesterolu LDL.
Ochrona przed wolnymi rodnikami
Ze względu na wysoką zawartość polifenoli, czystek działa nie tylko przeciwdrobnoustrojowo, ale także skutecznie zwalcza wolne rodniki. W wielu badaniach zaobserwowano, że czystek ma znacznie silniejsze działanie antyoksydacyjne, niż czerwone wino, czy zielona herbata. Wolne rodniki są wiązane i neutralizowane, dzięki czemu zapobiega się uszkodzeniu komórek.
Dla pięknej i zdrowej skóry
Ze względu na wysoką zawartość garbników, czystek działa ściągająco. Regularne stosowanie wywarów z rośliny na skórę, pomaga w jej regeneracji, wygładzaniu i ujędrnianiu. Dotyczy to zwłaszcza pielęgnacji twarzy, szyi, dekoltu.
Jednak czystek posiada nie tylko walory kosmetyczne. Można go z powodzeniem używać przy takich schorzeniach jak: egzema, wypryski. Poleca się wówczas wcieranie w chore miejsca schłodzonego wywaru z czystka. Co więcej, to niezwykłe zioło jest świetną ochroną przed kleszczami, gdyż odstrasza je i chroni przed zakażeniem oraz niszczy niebezpieczne krętki będące przyczyną boreliozy.
Detoksykacja
Czystek jest niezwykle pomocny w przypadku pozbywania się toksyn z organizmu, gdyż wspomaga on procesy detoksykacyjne. Stwierdzono, że polifenole wspomagają usuwanie z organizmu różnych substancji szkodliwych, takich jak metale ciężkie, zanieczyszczenia środowiskowe, toksyny powstałe w wyniku palenia papierosów.
Czystek a trądzik różowaty
Obecnie trądzik nie jest już wyłącznie problemem nastolatków, gdyż borykają się z nim także dorośli, dzieci i niemowlęta, a szczególnie kobiety podczas miesiączki. Nadmierne zatykanie się gruczołów łojowych prowadzi do zbierania się zrogowaciałej skóry, sebum i bakterii, co z kolei przyczynia się do powstawania stanu zapalnego i wągrów. Zmiany trądzikowe obejmują nie tylko twarz, ale także plecy i klatkę piersiową.
Jako, że leczenie trądziku różowatego jest długotrwałe, a medycyna konwencjonalna wykorzystuje głównie antybiotyki i kortyzon, warto wspomóc się naturalnymi metodami. Okazuje się, że zostały przeprowadzone liczne badania potwierdzające lecznicze właściwości ekstraktu z czystka, które skutecznie blokują wzrost bakterii, przeciwdziałając trądzikowi i stanom zapalnym.
Okazuje się, że czystek zastosowany zewnętrznie świetnie odświeża skórę i lekko ściąga pory, a więc sprawdzi się do codziennej pielęgnacji. Dodatkowo wspomaga gojenie wykwitów skórnych i likwiduje powstałe po niedoskonałościach ślady. Regularne stosowanie hydrolatu z czystka sprawia, że czerwone plamki po trądziku znacznie szybciej blakną.
Jest to godny polecenia preparat do oczyszczenia skóry, co jest szczególnie pomocne dla osób mającym skórę tłustą i zanieczyszczoną. Skóra staje się bardziej jędrna, cienie pod oczami zostają rozjaśnione a do tego zostaje usprawnione mikrokrążenie. Hydrolat z czystka hamuje też krwawienie, a więc zaleca się po niego sięgać w przypadku małych ranek. Jeśli więc borykamy się z trądzikiem, warto się w niego wyposażyć.
Inne obszary zastosowania czystka
Wywar z czystka jest również stosowany w przypadku chorób zębów: paradontozy i próchnicy. Płukanie jamy ustnej hamuje rozwój agresywnych bakterii i zapobiega powstawaniu schorzeń zębów. Przepłukiwanie naparem jamy ustnej po umyciu zębów, działa jak drogeryjny płyn do płukania ust.
Warto też wiedzieć, że roślina ta działa alkalizująco, a więc odkwasza organizm.
W przypadku hemoroidów lub stanów zapalnych w okolicach intymnych, zaleca się 5- minutowe nasiadówki, co powinno przyśpieszyć leczenie dolegliwości. Osoby dotknięte kandydozą (Candida albicans), mogą pić herbatę z czystka, która będzie działać hamująco na wzrost grzyba. Przy leczeniu grzybicy należy pamiętać o zmianie diety i wyeliminowaniu z jadłospisu pewnych grup produktów.
Czy picie ziół czystka odchudza?
Czystek ma właściwości odchudzające, dlatego polecany jest osobom na diecie. Dzięki temu, że oczyszcza organizm z metali ciężkich, możliwe jest uzyskanie szybszych i widocznych efektów ze stosowania diety oraz ćwiczeń fizycznych.
Trzeba pamiętać o tym, że toksyny otaczają nas z praktycznie ze wszystkich stron, ponieważ są obecne w powietrzu, wodzie, a nawet w jedzeniu. Dlatego też jest niezwykle ważne, aby wspomóc organizm od wewnątrz, czyli regularnie go oczyszczać. Okazuje się zatem, że czystek daje efekty odchudzające, ale należy wspomagać jego działanie odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.
Czystek posiada właściwości przyśpieszające przemianę materii, a dodatkowo poprawia funkcjonowanie całego organizmu, dzięki czemu ciału łatwiej jest pozbyć się tego, co zbędne. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów poleca się stosowanie co najmniej półrocznej kuracji.
Jak parzyć zioła?
Aby przygotować napar z czystka, wystarczy zalać wrzątkiem szklankę z czubatą łyżeczką tego zioła i odstawić ją pod przykryciem na około dziesięć minut. W celu wzmocnienia działania można dodać przed wypiciem miód, sok z cytryny, czy też liście mięty. Regularne picie herbatki z czystka to świetny sposób na odpowiednie nawodnienie organizmu, co przeciwdziała zmęczeniu.
W przypadku czystka w formie ekspresowej, należy zalać saszetkę filiżanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem 7-10 minut.
Dawkowanie ziela z czystka
W kwestii dawkowania czystka istotne jest to, aby regularnie i przez dłuższy czas pić prawidłowo przygotowane napary z czystka. Dzięki temu można liczyć na stosunkowo szybkie i widoczne korzyści z jego stosowania. Najbardziej polecany jest susz cięty, ponieważ to właśnie w liściach kryje się największa moc działania, a najlepiej postawić na produkty bio/ekologiczne – wówczas mamy pewność, że herbatka nie będzie zanieczyszczona toksycznymi związkami. Najczęściej zaleca się picie herbatki z jednej łyżeczki ziela do 3 razy dziennie.
Regularne picie naparu z czystka to skuteczny sposób na zmianę zapachu wydzielin ciała. Tak więc osoby borykające się z problemem nieprzyjemnego zapachu potu mogą sobie pomóc, pijąc przez kilka tygodni herbatkę z czystka, dzięki czemu przykry zapach zostanie znacząco zredukowany.
Okazuje się, że można także stosować czystek u zwierząt domowych w celu ochrony pupili przed pchłami oraz kleszczami. Wystarczy sporządzić mocny wywar z tego ziela, połączyć z wodą i spryskać sierść zwierzęcia, co skutecznie odstraszy potencjalnych intruzów.
Czystek: przeciwwskazania i skutki uboczne
Czystek to prawdziwa skarbnica antyoksydantów. Jego suszone liście zawierają ich więcej niż zielona herbata, czerwone wino czy też alkalizujący sok z cytryny. Niezwykle ważne jest jednak to, że praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, ani skutków ubocznych, a więc regularne picie naparów z czystka przez dłuższy okres czasu nie wpłynie negatywnie na stan naszego zdrowia, a wręcz przeciwnie. Czystek działa bowiem znacznie silniej na system immunologiczny niż inne prozdrowotne napoje.