Miód spadziowy iglasty nie powstaje z nektaru kwiatów, co wyróżnia go na tle dobrze znanych nam miodów nektarowych. Do jego produkcji przyczynia się wydzielina mszyc i czerwców żerujących na liściach, którą zbierają pszczoły. Mamy spadź liściastą i iglastą; pierwsza z nich pochodzi zwykle z lipy, a druga ze świerku lub jodły. Miód ze spadzi jest jednym z najdroższych w naszym kraju. Dlaczego jest tak cenny i jakie posiada właściwości lecznicze?
Jak powstaje miód ze spadzi iglastej?
Miód spadziowy iglasty jest skarbnicą wielu składników odżywczych, przez co nazywa się go także miodem królewskim. Znajdziemy w nim znacznie więcej substancji odżywczych, niż ma to miejsce w przypadku miodów nektarowych. Nie brakuje w nim łatwo przyswajalnego potasu, wapnia, fosforu, magnezu, manganu i sodu. Co ciekawe, w jego składzie znajdują się cyna, srebro, molibden i nawet wanad. Miód uzyskany ze spadzi jodłowej posiada działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Jest w nim też znacznie więcej glukozy niż fruktozy oraz aminokwasów i enzymów. Spożywając miód ze spadzi dostarczamy do organizmu również witaminy A, C, K, PP, B2 i B6.
Miód ze spadzi drzew iglastych kolor ma ciemny – wręcz czarny z odcieniami zieleni i szarości. Jest gęsty i charakteryzuje się wyczuwalną nutką żywicy. Powstaje on z lepkiej i słodkiej wydzieliny, którą zbierają pszczoły w postaci kropelek z drzew. Następnie, dodatkowo ją zgęszczają i składają w komórkach jako znany nam miód ze spadzi. Oryginalny, wysokiej jakości miód spadziowy ma zapach żywicy i igliwia i powstaje on z wydzielin mszyc żerujących na drzewach rosnących w najczystszych lasach.
Miód spadziowy iglasty: właściwości
Miód ze spadzi iglastej działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, a więc jest często wykorzystywany przy przeziębieniach i zapaleniu płuc. Jako, że obfituje we flawonoidy, wspiera układ krwionośny i serce oraz przeciwdziała miażdżycy. Warto po niego sięgać także w przypadku zaburzeń ze strony układu nerwowego i problemów ze stawami. Miód spadziowy wesprze zdrowie osób pracujących w warunkach szkodliwych i stosujących terapię sterydami, gdyż działa on odtruwająco na organizm.
Miód iglasty jest nieoceniony także przy anemii, astmie czy kamicy nerkowej. Okazuje się, że skutecznie usprawnia przemianę materii i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, znalazł zastosowanie także w przeciwdziałaniu tworzeniu się kamienia nazębnego, w związku z czym nawet stomatolodzy zachęcają pacjentów do wprowadzenia go do swojego menu. Miód spadziowy iglasty pozwala pozbyć się problemu z zaparciami, biegunkami, nerwicą, chorobami serca czy też dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Ta słodka substancja zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, które wymiatają wolne rodniki przyspieszające procesy starzenia się komórek.
-
alergia
Miód, jak każdy inny produkt żywnościowy może uczulać, jednakże są to stosunkowo rzadkie przypadki i głównie obserwuje się je u dzieci wrażliwych na pyłki drzew, traw czy zarodniki grzybów. Niemniej jednak, do najbardziej uczulających miodów zaliczamy spadziowe i wielokwiatowe, co objawia się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego i układu oddechowego, czy też zmianami skórnymi.
-
odchudzanie
Miód zawiera naturalny cukier, a do tego cały szereg cennych składników odżywczych, dzięki czemu nasz organizm znacznie lepiej go przyswaja, niż ma to miejsce w przypadku rafinowanego białego cukru, czyli źródła pustych i trudnych do rozłożenia kalorii. Okazuje się, że regularne picie wody z miodem przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu, a co za tym idzie, do zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Codzienna dawka miodu przyśpiesza proces odchudzania bez efektu jo-jo. Co więcej, pomaga usprawnić trawienie i niweluje uczucie ciężkości w żołądku.
Jak stosować miód spadziowy?
Po wodę z miodem spadziowym iglastym warto sięgać zarówno przed śniadaniem, jak również przed snem. Produkty pszczele zaleca się jeść regularnie, dzięki czemu uzyskane efekty utrzymują się przez długi czas. Jest to jeden z najlepszych i najtańszych środków leczniczych. Wystarczy zjadać codziennie jedną łyżeczkę miodu w celu podkręcenia systemu immunologicznego.