Skrzyp to roślina, która występuje głównie na glebach kwaśnych. Najczęściej spotkamy ją na polach, wilgotnych łąkach, kartofliskach, ogródkach i miedzach. Mimo, iż znanych jest ponad dwadzieścia gatunków roślin z rodziny skrzypowatych, w ziołolecznictwie wykorzystywany jest wyłącznie skrzyp polny, a szczegółowiej rzecz ujmując, jego pędy płonne, wyglądem zbliżone do małych choinek, nazywane sosenkami lub jodełkami. Łodygi skrzypu są puste. W ziołolecznictwie wykorzystuje się wyłącznie jasnozielone rośliny, których zbiór odbywa się w pogodne dni i przypada na okres od końca maja do września. Surowiec suszony jest w zacienionych miejscach i przechowywany w przewiewnych i suchych pomieszczeniach.Badania przeprowadzane nad cechami leczniczymi skrzypu polnego potwierdziły jego prozdrowotne właściwości i wysoką skuteczność we wspieraniu zdrowia. Poza tym, francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy leczniczej, umiejscowiła skrzyp polny na pierwszym miejscu pośród dwudziestu innych roślin o niezwykłych właściwościach.
Skrzyp to roślina o znanych właściwościach prozdrowotnych, dlatego też coraz więcej ludzi sięga po napar, jakim jest herbata ze skrzypu polnego dla budowania zdrowia swojego organizmu. Skrzyp pomimo swoich cennych dla zdrowia właściwości jest bardzo często zwalczany, a to z uwagi na fakt, iż jest on w Polsce uznawany za chwast. Niemniej jednak mnóstwo osób docenia go za właściwości zdrowotne oraz kosmetyczne, warto więc bliżej przyjrzeć się tej roślinie i herbatce, którą przygotowuje się na jej bazie.
Skrzyp polny: właściwości
Z cennych właściwości skrzypu korzysta się już od wieków. W starożytnych dokumentach istnieją zapiski, iż skrzyp polny jest lekarstwem skutecznym przy tamowaniu krwawień. Podobne spostrzeżenia czyniono i w wiekach późniejszych, chętnie wykorzystując różne jego właściwości.
Dziś popularność herbatki skrzypowej jest całkiem spora. Jest to zasługa właściwości przypisywanych roślinie. Skrzyp wzmacnia naczynia krwionośne oraz przeciwdziała pękaniu ich, dzięki temu, iż w jego składzie znajduje się krzemionka odpowiedzialna za szereg procesów metabolicznych, a także wzmacniająca skórę, paznokcie, kości , a nawet tkankę łączną.
Herbata ze skrzypu polnego zawiera też znaczne ilości flawonoidów, witamin – w tym witaminę C, a także saponinę. Dodatkowy atut to zawartość pierwiastków mineralnych takich jak potas, krzem oraz magnez. Wszystko to sprawia, że herbatę skrzypową warto pić, aby usprawnić pracę serca i wątroby. To jednak nie jedyne pozytywne działanie skrzypu, ale szerzej o tym w dalszej części.
Działanie
Jak już zostało zaznaczone, herbata skrzypowa to bardzo dobry napój dla osób pragnących wzmocnić swoje serce i wątrobę. Ponadto działa ona znakomicie na włosy i paznokcie, a dzięki regularnemu stosowaniu można zauważyć poprawę przemiany materii oraz w konsekwencji stanu zdrowia. Dzieje się tak za sprawą wydalania z organizmu szkodliwych substancji, co skutecznie wspomaga obecność flawonoidów.
Regularne picie herbaty ze skrzypu to również sposób na wzmocnienie odporności oraz przeciwdziałanie różnym infekcjom. Skrzyp polny posiada bowiem właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, co warto wykorzystać w okresie grypowym. Także dzięki tej herbacie poprawia się praca serca oraz naczyń krwionośnych, co jest efektem zahamowania odkładania się tłuszczu w naczyniach krwionośnych.
Zastosowanie skrzypu polnego
Herbata ze skrzypu znakomicie działa zarówno jako środek prozdrowotny, jak i kosmetyczny. Szczególnie cenne są jego właściwości pielęgnacyjne, które między innymi sprawiają, iż włosy oraz paznokcie stają się piękne i mocne. Warto wiedzieć ponadto, iż w przypadku włosów skrzyp polny nie tylko wzmacnia je, ale i hamuje proces siwienia. Także dzięki kosmetykom zawierającym w swoim składzie polny skrzyp, zmniejsza się wypadanie włosów przez ich wyraźne wzmocnienie.
Poza zastosowaniem kosmetycznym skrzyp i herbata ze skrzypu posiadają szereg zastosowań prozdrowotnych. Warto odnotować przede wszystkim fakt, iż napar ze skrzypu łagodzi bóle reumatyczne, czy bóle korzonków. Także regularne picie herbaty ze skrzypu poprawia pracę oraz aktywność wątroby, zapobiega chorobom takim jak miażdżyca, a nawet przeciwdziała osteoporozie.
Warto wykorzystać również jeszcze jedno działanie skrzypu – herbata z tej rośliny może stać się łagodnym środkiem moczopędnym, który dodatkowo reguluje przemianę materii.
Można powiedzieć, że skrzyp polny stosuje się wewnętrznie w postaci wywaru, świeżego soku, płynnego wyciągu, proszku oraz tinktury w schorzeniach, takich jak:
- zapalenie pęcherza moczowego
- puchlina wodna, skąpomocz
- infekcje nerkowe,
- wrzody nowotworowe
- białkomocz
- oczy (zapalenie spojówek)
- krwotok
- dna
- krwawe wymioty
- krwioplucie
- krwawienia z nosa
- krwiomocz
- krwotok maciczny
- utrata soli mineralnych (np. odwapnienie)
- biegunka bakteryjna
- dolegliwości płucne
- krzywica
- astenia
- tężyczka
- złamania
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność miesiączkowania
- miażdżyca
- nerwowość
- zwyrodnienie stawów
- stany nowotworowe
- padaczka
- łysienie
Wywar ze skrzypu polnego używany jest również do obmywania i kompresów przy następujących problemach: owrzodzenia nóg, rany, oparzenia, stłuczenia, wysypki, nowotwór owrzodzony, odmrożenia, afty, pomocniczo w przypadku złamań kostnych (wspomaga przyswajanie fosforu).
Przeciwwskazania
Skrzyp polny to roślina, która wywiera bardzo korzystny wpływ na organizm ludzki. Niemniej jednak istnieją przeciwwskazania w jego stosowaniu. Przede wszystkim uważać powinni alergicy, bowiem podobnie jak wiele innych roślin skrzyp wywołać może reakcje alergiczne. Ostrożność zaleca się również osobom starszym i kobietom w ciąży, zaś odradza się podawania herbaty ze skrzypu dzieciom poniżej 12 roku życia.
Składniki skrzypu oraz innych ziół mogą wchodzić w rozmaite interakcje z suplementami diety, innymi lekami, czy ziołami. Ważne jest więc, aby unikać picia naparu z herbaty bez konsultacji z lekarzem, czy farmaceutą. Nie poleca się też stosowania herbaty w przypadku niektórych zaburzeń nerek, czy serca, zaś ostrożne muszą być osoby, które mają mało potasu w organizmie.
Najczęstszymi reakcjami organizmu na herbatę ze skrzypu są reakcje alergiczne oraz drobne problemy żołądkowe i jelitowe.
Jak stosować?
Różne potrzeby organizmu sprawiają, że stosowanie kuracji ze skrzypem w roli głównej powinno być dostosowane do powodu z jakiego sięgamy po napar. Należy zatem dostosować recepturę do swoich indywidualnych potrzeb i przygotować napar, czy napój zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Jeśli napar ze skrzypu ma mieć działanie moczopędne oraz przeciwmiażdżycowe, wówczas wystarczy przygotować herbatę z jednej łyżki skrzypu. Ziele zalewa się szklanką gorącej wody i pod przykryciem zaparza przez około 20 minut. Następnie przecedza się wywar, który pijemy 3 razy dziennie.
W przypadku, gdy wywar ze skrzypu służyć ma przeciwdziałaniu kamicy moczowej, czy chorobom skóry, wówczas zalewa się dwie łyżki skrzypu dwiema szklankami gorącej wody. Wystarczy zaparzać taki wywar przez 10 minut, ciągle gotując na niewielkim ogniu. Po odcedzeniu, przygotowaną miksturę dzieli się na 2 porcje, które należy wypić w ciągu dnia.
Kolejny napar, tym razem na przyhamowanie krwawienia przygotowuje się z około 50 g suszonego ziela, z dodatkiem aż ¼ litra spirytusu. Jest to specjalna nalewka, którą odstawia się na okres tygodnia czasu. Po tygodniu nalewka gotowa jest już do spożycia, przy czym stosuje się ją 2 razy dziennie dodając do kieliszka wody około 20 kropli.
Kąpiel ze skrzypu poleca się przy reumatyzmie. Tu najczęściej wykorzystuje się 100 gram suszu na 3 litry wody – taki odwar gotuje się przez około 20 minut.
Innym naparem jest herbata ze skrzypu. Wystarczą dwie łyżeczki skrzypu, które trzeba zalać wodą (około filiżanki). Tak jak w przypadku pozostałych przepisów, napar pozostawia się pod przykryciem – tym razem przez około kwadrans, a następnie płyn przecedza się i pije. Taka herbata jest najskuteczniejsza, jeśli przyrządza się ją i pije 3 razy w ciągu dnia.
Ja korzystam z dobroczynnych właściwości skrzypu polnego na włosy, skórę i paznokcie, ale zamiast pić stosuję jego wysoką dawkę w Bio – Silica Max. Działa świetnie dzięki bogatemu składowi, dba o mnie lepiej niż gabinet kosmetyczny, niweluje wszystkie niedobory związane z procesami starzenia. To moja najlepsza przyjaciółka.