Cellulit jest zmorą wielu kobiet i z całą pewnością nie dotyka wyłącznie osób otyłych czy też starszych. Z pomarańczową skórką borykają się nawet wysportowane i młode dziewczyny. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Pojawienie się cellulitu jest oznaką tego, że w naszym organizmie dzieje się coś nieprawidłowego, co manifestuje się zmianami w strukturze tkanki podskórnej. Jest to zaburzenie w budowie skóry, które przyczynia się do zmienienia jej wyglądu, zmniejszając przy tym naszą atrakcyjność. Nie tylko kobiety, ale również mężczyźni mogą mieć cellulit i to w różnych częściach ciała. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości u kobiet w różnym wieku, która występuje przede wszystkim na udach, pośladkach i brzuchu.
Przyczyny i objawy
Niezależnie od tego czy chodzi o cellulit na udach, ramionach, pośladkach czy też o cellulit na brzuchu, jest on uciążliwy. Nie jest on wyłącznie problemem estetycznym ani też kompleksem osób otyłych czy niedbających o siebie. Nic bardziej mylnego! Pojawia się wobec tego pytanie, skąd się bierze cellulit? Pomarańczowa skórka jest wynikiem nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, przez co tworzą się grudki, następnie obrzęk i dochodzi do zaburzenia krążenia w tym obszarze. Owe grudki są niczym innym jak powiększonymi adypocytami, czyli komórkami tłuszczowymi. Ma je każdy z nas – łącznie z osobami aktywnymi fizycznie, uprawiającymi sport zawodowo czy też młodymi. Na skutek powiększenia się komórek tłuszczowych, sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne są coraz bardziej przez nie uciskane, co pogarsza mikrokrążenie. To z kolei sprawia, że do komórek nie dociera wystarczająca ilość tlenu i składników odżywczych oraz zostaje spowolniony proces usuwania z nich toksycznych produktów przemiany materii. Wszystkie złogi wraz z wodą zaczynają w coraz większych ilościach gromadzić się w tkankach.
Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. Najczęstszym problemem jest brak ruchu i siedzący tryb życia, co w dzisiejszych czasach jest powszechnym zjawiskiem. Przyczynić się do pomarańczowej skórki może również nadmiar cukru i soli w diecie. Jeśli nasz jadłospis opiera się przede wszystkim na żywności wysoko przetworzonej, to należy spodziewać się oprócz szeregu innych dolegliwości zdrowotnych także cellulitu. Problemy z krążeniem i nadmiar estrogenów przy niedoborze progesteronu również może zamanifestować się pomarańczową skórką. Nawet coś tak prozaicznego jak noszenie obcisłych ubrań może przyczynić się do rozwoju cellulitu. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także osoby nałogowo palące papierosy. Jeśli mamy wady postawy typu skrzywienie kręgosłupa, to również możemy zaobserwować u siebie cellulit. Będzie on wówczas wynikiem zaburzonego krążenia krwi w nogach.
Stopnie cellulitu
Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cellulitu w celu określenia stopnia zaawansowania zmian. W przypadku pierwszego stopnia zwykle nie jest on zbyt widoczny. Można jednak szybko sprawdzić, czy problem pomarańczowej skórki nas dotyczy. Wystarczy ścisnąć płat skóry dwoma palcami na brzuchu/górnej części ud, po czym obserwować wygląd skóry. Jeśli po ściśnięciu będzie miała strukturę lekko grudkowatą, to będzie to świadczyło o pierwszym stopniu cellulitu. Im wcześniej zorientujemy się, że mamy z tym problem, tym szybciej będziemy mogli się go pozbyć i to domowymi sposobami. Możliwe będzie uniknięcie jego rozwoju, a jak wiadomo, pomarańczowa skórka w bardziej zaawansowanym stadium nie jest tylko bardziej nieestetyczna, ale i trudniejsza do usunięcia.
Dalej mamy drugi stopień cellulitu, co objawia się podobnie jak przy pierwszym stopniu, ale dodatkowo może pojawić się także lekki ból. W przypadku trzeciego stopnia cellulitu nie trzeba już niczego ściskać, gdyż jest on dobrze widoczny. Co więcej, grudki są większej objętości, a skóra objęta cellulitem ma nierównomierne pofałdowania w głębszych warstwach. Na koniec mamy czwarty stopień cellulitu, co objawia się licznymi pofałdowaniami. Co więcej, dotykanie grudek sprawia duży ból. Są one łatwo wyczuwalne nawet przy muśnięciu skóry ręką.
Rodzaje cellulitu
Cellulit może przybrać różne formy. Bardzo ważne jest to, aby określić jego rodzaj i oczywiście stopień zaawansowania, aby móc podjąć właściwe kroki. Podobnie jest z chorobami – kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy, dzięki czemu możliwe jest dobranie skutecznej metody leczenia. W przypadku skórki pomarańczowej jest to samo. Cellulit może być obrzękowy, wodny czy też tłuszczowy.
- Cellulit obrzękowy – dotyczy zaburzonego krążenia i zastoju limfy. Największym problemem są kończyny, które zaczynają puchnąć, wydają się ciastowate i wręcz lejące. Problem nasila się przede wszystkim w godzinach wieczornych.
- Cellulit wodny – związany jest z zaburzoną gospodarką wodną i chociaż wygląda podobnie jak cellulit obrzękowy, to jednak często towarzyszy temu suchość skóry. W wyniku gromadzącej się wody w tkance podskórnej dochodzi do zaburzonego przepływu krwi i spowolnienia metabolizmu komórkowego. Z tym rodzajem cellulitu relatywnie często borykają się osoby o szczupłej sylwetce.
- Cellulit tłuszczowy – wynika z nadmiernego kumulowania się tkanki tłuszczowej, co skutkuje rozciąganiem się skóry i osłabieniem jej wewnętrznych warstw. Między warstwami skóry zaczynają coraz bardziej osadzać się komórki tłuszczowe, które są coraz mocniej widoczne na powierzchni skóry w postaci nieestetycznych grudek.
Dieta antycellulitowa
Zmiana dotychczasowego trybu życia jest kluczowa w przypadku cellulitu. Zacząć należy od diety i nawodnienia. Pomarańczowej skórki można pozbyć się nie tylko w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej, ale także w domu. Wystarczy zastosować się do pewnych zasad i wprowadzić je w życie, aby zmniejszyć lub całkowicie zredukować znienawidzony cellulit.
Picie wody
Jeśli jesteśmy osobami, które nie myślą za wiele nad tym, ile wypijają płynów danego dnia, to czas najwyższy to zmienić. Prawidłowe nawodnienie ciała jest niezwykle ważne. Nie chodzi tutaj jednak o wypijanie kawy, czarnej herbaty czy też kolorowych napojów z marketu. Należy zwiększyć spożycie wody. Można dodawać do niej cytrynę, imbir czy też pierz kajeński. Świetnie sprawdzą się także napary ziołowe, zielona herbata, soki warzywno-owocowe i koktajle.
Produkty wskazane i zakazane
W diecie antycellulitowej nie może zabraknąć wielu porcji świeżych warzyw i owoców. To samo dotyczy ziół, kiełków, produktów pełnoziarnistych, jaj, zimnotłoczonych olejów roślinnych, pestek i nasion, orzechów, dobrej jakości ryb.
Zredukować należy ilość spożywanej soli, która powoduje zastój wody w orgazmie i obrzęki. Znacznie lepiej jest zastąpić ją innymi przyprawami. Z diety powinny zniknąć smażone potrawy, sosy z tłustą śmietaną czy zaprawiane mąką. Najlepiej jest ograniczyć do minimum żywność wysoko przetworzoną, zastępując ją naturalnymi produktami. Białe pieczywo, mąka, makarony czy wyroby cukiernicze powinny odejść w zapomnienie. Znacznie lepiej jest zjeść sobie dla osłody wyśmienite owoce czy te zrobić zdrowe słodycze z pełnowartościowych produktów. Są one już nawet dostępne w wielu sklepach. Dania typu instant i fast food także powinny zniknąć z naszego jadłospisu. Alkohol nie jest wskazany z wyjątkiem lampki czerwonego wina czy też nalewki ziołowej. Mięso najlepiej jest ograniczyć i sięgać wyłącznie po to ze sprawdzonej hodowli, wolne od chemikaliów. Zaleca się ograniczyć tłuszcze odzwierzęce. Można sięgać po białe sery, kefir, zsiadłe mleko, prawdziwe masło i mleko roślinne.
Najlepsza żywność przeciw cellulitowi
W diecie antycellulitowej nie może zabraknąć brokuł, które obfitują w kwas liponowy. Brokuły mają działanie przeciwzapalne, stymulują tworzenie włókien kolagenowych i przeciwdziałają powstawaniu cellulitu. Burak także działa dobroczynnie na stan kondycję naszej skóry. Zawiera likopen pobudzający krążenie i przeciwdziałający zatrzymywaniu się wody w organizmie. Buraki oczyszczają organizm z toksyn, obniżają cholesterol i zawierają szereg witamin stymulujących produkcję kolagenu. Obecna w jajkach lecytyna pomaga odbudować ściany komórek skóry. Kiełki są skarbnicą witamin i minerałów. Odżywiają one komórki skóry, pobudzają krążenie krwi i wspierają pracę wątroby. Potas zawarty w bananach zwiększa przepływ krwi, redukując cellulit. Kurkuma zmniejsza obrzęki i wspiera procesy detoksykacyjne organizmu. Działa również przeciwzapalnie. Szparagi także mają właściwości przeciwzapalne, usprawniają przepływ krwi i przyspieszają pozbywanie się toksyn z organizmu.
Najlepiej sprawdzają się warzywa i owoce obfitujące w wodę typu arbuzy, melony, pomidory, ogórki, buraki czy cytrusy. Potas w nich zawarty działa przeciwobrzękowo, dlatego też idealnie sprowadzi się banan, pomidor i ziemniaki. Wspomagająco działają kwasy tłuszczowe z grupy omega3. W celu zrównoważenia hormonalnego warto sięgać po produkty zawierające fitoestrogeny, a znajdziemy je przykładowo w śliwkach, sezamie, wiśniach, kiełkach lucerny czy wyciągach z soi. Warto spożywać cytrynę, grejpfruta, ananasa, melona, ziarna słonecznika, mleko sojowe, imbir, curry i kolendrę w celu odkwaszenia organizmu.
Jak jeszcze zwalczyć cellulit?
Olej, masaż i roller
W przypadku cellulitu bardzo pomocne jest przeprowadzenie kuracji oczyszczającej, która pomoże nam pozbyć się z organizmu nagromadzonych złogów. Jest wiele ziół i różnych preparatów, które nam w tym pomogą. Nawet picie glinki zielonej z wodą i cytryną będzie świetną opcją. Tak samo jak picie kombuczy czy też soków warzywno-owocowych. Kolejnym krokiem jest masowanie skóry, dzięki czemu pobudzimy krążenie krwi i ruszymy limfę. Podczas masowania dochodzi do zerwania tkanek tłuszczowych. Warto posłużyć się do tego olejkami eterycznymi. Wystarczy dodać parę kropli olejku rozmarynowego i kopru do oleju migdałowego, po czym przystąpić do wmasowywania takiej mikstury w miejsca objęte pomarańczową skórką. Świetnie sprawdza się masażer na cellulit. Przy tego typu zabiegach konieczna jest cierpliwość i systematyczność, aby zobaczyć pożądane efekty.
Peeling, kawa i preparaty
Peelingi także świetnie się sprawdzą, szczególnie te z fusów kawy, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Nawet peeling cukrowy czy z soli morskiej będzie wspaniałym wyborem. Nie mówiąc już o tym, że sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego typu peelingów i innych preparatów antycellulitowych. Mamy do dyspozycji różne kremy, balsamy i ampułki na cellulit. W ich składzie powinny znajdować się produkty takie jak ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z bylicy, boże drzewko, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wyciąg z alg, kofeina, rutyna, kwas askorbinowy. Z całą pewnością warto po nie sięgnąć. Oczywiście nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów, ale systematycznie używane pomogą zredukować pomarańczową skórkę.
Naprzemienne prysznice, szczotkowanie ciała, maski i bańki chińskie
Naprzemienne prysznice zimną i ciepłą wodą okazują się być niezwykle skuteczne w walce z cellulitem. Należy pamiętać o tym, aby kończyć taki prysznic zawsze zimną wodą. Znaczenie ma także to, aby nie nosić obcisłych ubrań zaburzających krążenie krwi. Szczotkowanie ciała na sucho jest bardzo dobrą metodą na likwidację cellulitu. Dzięki temu skóra będzie bardziej wygładzona i jędrniejsza. Wystarczy nam ostra szczotka z włosiem, którą będziemy masować ciało kolistymi ruchami, skupiając się na obszarach objętych pomarańczową skórką. Taki zabieg powinien trwać od kilku do kilkunastu minut. Wykonujemy go w miarę możliwości codziennie lub co drugi dzień. Idealnie sprawdzi się masaż szorstką rękawicą, który poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm i ujędrnia skórę. Godna polecenia jest maska do ciała z cynamonu. Wystarczy wymieszać go z wodą, nałożyć na skórę, owinąć ciało folią spożywczą i pozostawić na pół godziny. Stawianie baniek chińskich także jest bardzo skutecznym sposobem walki z cellulitem. Wystarczy wykonywać nimi masaż w domu trzy razy w tygodniu, aby zaobserwować widoczne efekty już po kilku zabiegach.
Profesjonalne zabiegi na cellulit
Czasami domowe sposoby na cellulit, zmiana diety i ruch nie przynoszą pożądanych efektów. Na szczęście jest wiele skutecznych zabiegów stworzonych z myślą o osobach borykających się z uporczywym cellulitem. Przykładem jest drenaż limfatyczny, który poprawia krążenie, przyspiesza pozbywanie się toksyn z organizmu, redukuje opuchliznę i wygładza skórę. Dalej mamy endermologię będącą masażem wykonywanym urządzeniem z wykorzystaniem podciśnienia. Dzięki niemu można usprawnić przepływ krwi i pobudzić limfę, wspomóc procesy detoksykacyjne i ujędrnić ciało. Dalej mamy mezoterapię polegającą na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi preparatami. Stanowią one witaminowe koktajle wzbogacone o różnego typu wyciągi np. z kawy i karczocha. Po wniknięciu do skóry, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Jest też mezoterapia bezigłowa wykorzystująca impulsy elektryczne. Za ich pomocą stymuluje się procesy odpowiedzialne za redukcję pomarańczowej skórki.
Do walki z cellulitem wykorzystuje się laseroterapię. Jest to połączenie lasera diodowego, masażu i krioterapii w jednym zabiegu. Dzięki niemu zostanie pobudzone krążenie i spalanie tkanki tłuszczowej oraz oczyszczanie tkanek z toksyn. Fale radiowe i akustyczne są bardzo pomocne przy cellulicie. Na rynku medycznym dostępne są urządzenia będące w stanie rozprawić się niemalże z każdym rodzajem cellulitu i to niezależnie od stopnia jego zaawansowania. Przykładem jest chociażby urządzenie Maximus Trilipo działające na skórę, komórki tłuszczowe i mięśnie. Na skutek przyspieszenia metabolizmu tkanek stymulowany jest kolagen odpowiedzialny za przebudowę i jędrność skóry. Za pomocą fal radiowych można zastymulować proces drenażu w konkretnych warstwach skóry. Jest to sposób na rozerwanie i likwidację komórek tłuszczowych. Drgania wprowadzone pod tkankę łączną rozluźniają tkanki i zwiększają ich elastyczność. Manifestuje się to zmniejszeniem pomarańczowej skórki i tkanki tłuszczowej oraz zwiększeniem napięcia skóry.
Przepisy na antycellulitowe koktajle, soki i drinki
Organizm potrzebuje szeregu składników odżywczych do tego, aby zapobiec/uporać się z cellulitem. Tym bardziej, że w przypadku problemów z pomarańczową skórką mówimy o zaburzonym krążeniu i osłabionej przemianie materii. Warto wobec tego sięgnąć po smaczne, zdrowe i szybko przyswajalne koktajle/soki, które są prawdziwą bombą witaminowo-minerałową. Rożnego typu drinki z przyprawami także będą świetną opcją. Dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z ćwiczeniami i wsparciem w postaci napojów pomogą pozbyć się niechcianego cellulitu.
- Szklanka zimnej wody, trzy łyżki świeżego soku z cytryny, dwie łyżeczki pieprzu kajeńskiego. Takie drink pijemy dwa razy dziennie.
- Pomidor, seler naciowy, pomarańcza, natka pietruszki, cebula, rzodkiewka, zielona papryka i grejpfrut. Sok przygotowany z tych składników będzie miał działanie m.in. wzmacniające naczynia włosowate, poprawiające metabolizm i oczyszczające z nadmiaru wody.
- Jabłko ze skórką, grejpfrut, liście świeżej mięty, seler naciowy. W postaci zblendowanej uzyskujemy koktajl przyspieszający przemianę materii, który eliminuje toksyny z tkanki tłuszczowej, oczyszcza tkankę podskórną i usprawnia pracę nerek.
- Jabłko, cytryna, seler naciowy, zielony ogórek, natka pietruszki, korzeń imbiru i woda mineralna.
- Grejpfrut, ananas, korzeń imbiru i jogurt naturalny.
- Seler naciowy, kiwi, jabłko, woda mineralna i miód naturalny.
- Do odkwaszenia organizmu świetnie sprawdzają się połączenia takie jak seler naciowy i marchew, jabłko i marchew, seler naciowy i burak, arbuz i marchew.
Ćwiczenia na cellulit
Ruch jest kluczowy w przypadku problemów z pomarańczową skórką. Chociaż dotyka także osób aktywnych fizycznie, to jednak znacznie częściej wynika z braku ruchu i siedzącego trybu życia. Jeśli ktoś źle się odżywia, pomimo uprawiania sportu również może przyczynić się do pojawienia się pomarańczowej skórki. Jest wiele sprawdzonych ćwiczeń, które warto wykonywać w celu pozbycia się niechcianych zmian. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie, jeżdżenie na rowerze, orbitrek, pływanie czy marszobiegi. Najważniejsze jest to, aby nie mieć słomianego zapału, tylko wprowadzić regularny wysiłek fizyczny do swojego życia. Nie trzeba codziennie przebiegać kilkunastu kilometrów ani też wypacać litrów potu na siłowni. Już nawet półgodzinny spacer każdego dnia znacząco poprawi wygląd naszej skóry i nie tylko. Aktywność fizyczna podejmowana systematycznie i kilka razy w tygodniu z całą pewnością przyniesie pożądane efekty. Warto urozmaicić sobie treningi, co pobudzi organizm do działania i dodatkowo poprawi nasze samopoczucie. Ruch szczególnie na świeżym powietrzu jest nieoceniony. Oprócz utraty cellulitu można liczyć na zrzucenie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki.
Za pomocą ćwiczeń na cellulit można zredukować tkankę tłuszczową i obrzęki oraz ujędrnić skórę. Przed przystąpieniem do ich wykonywania należy zrobić rozgrzewkę w postaci podskoków, skłonów czy pajacyków. Można także się przebiec. Taka rozgrzewka powinna trwać kwadrans. Idealne przy cellulicie są ćwiczenia z hula hop. Pracują wówczas zarówno mięśnie ud i brzucha, jak również pośladków. Przysiady także będą świetną opcją. Należy pamiętać o napinaniu mięśni brzucha, wysuwaniu pośladków maksymalnie do tyłu, ściśniętych łopatkach i nie wysuwaniu kolan poza linię stóp. Godne polecenia jest także unoszenie pośladków, leżąc na plecach. Gdy pośladki znajdą się już na górze, należy je napinać przez chwilę, dla wzmocnienia efektu. Głowa, plecy i barki muszą w tym czasie przylegać do podłogi, a pośladki nie powinny jej dotykać. Pamiętajmy także o kilkunastu-/kilkudziesięciominutowych interwałach np. 10 powtórzeń wypadów, dwie minuty podskoków, dwie minuty przysiadów i dwie minuty pajacyków w kilku seriach.
Przy cellulicie w obszarze ramion warto sięgnąć po ciężarki czy chociażby butelki z wodą. Na obszar nóg, ud i pośladków świetnie sprawdzają się wymachy nóg – unoszenie i bardzo powolne opuszczanie jednej nogi do boku. Nawet tradycyjne brzuszki będą dobrym wyborem, szczególnie przy cellulicie na brzuchu. Ważne jest to, aby nie obciążać niepotrzebnie kręgosłupa, unosząc tułów wyłącznie do połowy. Chodzi o to, aby to mięśnie brzucha były maksymalnie napięte, bez angażowania kręgosłupa.
Zioła na cellulit
Zioła są nieocenione w walce z cellulitem i jak najbardziej warto po nie sięgnąć, jeśli borykamy się z problemem pomarańczowej skórki. Można stosować je w formie naparów, maceratów, masek, olejków czy balsamów. Zioła można nawet jeść, dodając je do sałatek.
- Mniszek lekarski pomaga oczyścić organizm z toksyn, przyspiesza odbudowę tkanek skóry i przemianę materii.
- Ostropest pomaga oczyścić skórę, poprawia pracę wątroby, wygładza skórę i pobudza krążenie.
- Natka pietruszki i owoce jałowca oczyszczają, odżywiają i wygładzają skórę. Jałowiec oczyszcza organizm, wspomaga proces usuwania tkanki tłuszczowej, poprawia krążenie i usprawnia przemianę materii. Przeciwdziała też retencji wody w organizmie. Korzeń pietruszki działa moczopędnie, zmniejsza obrzęki i przeciwdziała zastojowi płynów w organizmie.
- Czarna rzepa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jest ona bogata w związki siarki. Roślina ta intensywnie zwiększa ukrwienie skóry, rozprawiając się z nieestetyczną pomarańczową skórką.
- Imbir i cynamon uważane są za spalacze tłuszczu, a więc idealnie sprawdzają się w walce z cellulitem.
- Kurkuma stymuluje krążenie, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, działa przeciwzapalnie.
- Ostra papryka przyspiesza metabolizm, poprawia krążenie i wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej.
- Cyprys i koper wzmocnią oraz uszczelnią naczynia krwionośne. Koper włoski redukuje nadmiar wody z organizmu. Działa on moczopędnie, poprawia trawienie, wspomaga procesy usuwania toksyn z organizmu.
- Gotu cola sprzyja spalaniu niechcianego tłuszczu w organizmie.
- Aloes idealnie sprawdza się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w przypadku cellulitu. Nadaje on skórze jędrnego i młodego wyglądu. Odżywia skórę, nawilża ją i stymuluje do pracy fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Aloes świetnie oczyszcza wątrobę.
- Bluszcz zawiera substancje aktywne redukujące tkankę tłuszczową i obrzęki. Razem z pokrzywą zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych. Zioła te pobudzają krążenie. Pokrzywa znana jest także ze swoich moczopędnych i oczyszczających właściwości. Zwiększa ona przyswajalność pokarmów, przyspiesza wydalanie toksyn z moczem i poprawia przemianę materii.
- W walce z pomarańczową skórką pomocne okazują się być także zioła takie jak kasztanowiec, rumianek, szałwia i lukrecja.
uuuuuuwielbiam!!! wszystko co tutaj podajecie jest na TAK! tylko pytanie: gdzie ja dostanę składniki które podajecie w preparacie antycellulitowym? nawet by była część z nich., co?
masz to podane w poprzednim komentarzu. sama sprawdziłam te składniki na google scholar pod kątem badań i artykułów o tym jak one działają na cellulit i realnie widzę, że dużo jest dobrze przebadanych i są wyniki pozytywne.
Cześć bardziej nadaje się na krem antycellulitowy, a część na coś takiego jak body wrapping (warto sobie poczytać o nim więcej, bo też to jest warte uwagi). Jeżeli chodzi w sumie o taki standard czyli kosmetyk do smarowania się na co dzień na cellulit to bluszcz, kofeina, kasztanowiec jest w nolicell, ale tam jest więcej tego w składzie, więc poczytaj sobie o INCI.
Na jakiej zasadzie te składniki maja działać na cellulit jeżeli mogę wiedzieć bo nie bardzo znam się tez na składnikach i co one dokładnie robią na skore?
W domu ważne jest żeby najbardziej to ćwiczyć jednak i wdrożyć dietę w przypadku gdy jednak zdajemy sobie sprawę ze swojej nadwagi. Mi podczas pandemii się troszeczkę przytyło i też musiałam z kilka kilo zredukować i wtedy już efekt jest dobry. Poza tym zioła, u mnie to również był klucz do sukcesu. W balsami Onshea, który używałam było wiele z tych co tutaj są w artykule. I dużo więcej naprawdę nie trzeba