W przypadku wyprysków na skórze warto postawić na kompleksowe działanie, sięgając nie tylko po dermatologiczne leczenie, ale również po domowe sposoby na trądzik. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie pożądanych efektów i pozbycie się problemu nieestetycznie wyglądających krost na twarzy czy innych partiach skóry. Chociaż w okresie dojrzewania naturalnym zjawiskiem jest powstawanie wykwitów, które wynikają z burzliwych zmian w gospodarce hormonalnej, to jednak trądzik może towarzyszyć nam przez długie lata i pojawić się także u osób dorosłych. Obecnie problem trądziku dotyka zarówno osób młodych, jak i starszych. Przyczyną tego schorzenia może być wiele czynników, dlatego też najważniejsze jest znalezienie pierwotnego źródła problemu.
Dieta przeciwtrądzikowa – co jeść, a czego unikać?
Do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku zalicza się zaburzenia hormonalne, PMS, niedobory witamin i kwasów tłuszczowych, dietę opartą na wysoko przetworzonej żywności, zbyt dużą podaż mięsa i tłuszczów trans, nadmierne spożywanie soli, częste sięganie po nabiał, zaburzenia gruczołów łojowych, stosowanie używek w postaci alkoholu i papierosów oraz czynniki genetyczne. Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą w walce z trądzikiem. Powinny znaleźć się w niej duże ilości świeżych warzyw i owoców. W diecie osoby borykającej się z trądzikiem powinny przeważać produkty roślinne, z ograniczeniem do minimum produktów odzwierzęcych. Co najmniej osiem porcji dziennie warzyw i owoców to minimum. Szczególnie polecane są rośliny ciemnozielone i te o pomarańczowym zabarwieniu. Obfitują one bowiem w chlorofil i beta-karoten. W diecie nie może zabraknąć również produktów pełnoziarnistych, nasion i orzechów, które zawierają cenne witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Jak najbardziej warto sięgać po nasiona sezamu, pestki dyni i słonecznika, razowy ryż, migdały, orzechy włoskie i laskowe; zaleca się także pić świeżo wyciśnięte soki warzywne. Z owoców najlepiej sprawdzają się te o mniejszej zawartości cukru, gdyż jego zwiększone ilości mają działanie prozapalne, podobnie jak w przypadku kwasów omega-6. Bardzo ważne, aby w diecie przeważały tłuszcze omega-3.
Zamiast sięgania po margaryny i tłuszcze utwardzone, zaleca się wybierać oleje zimnotłoczone i prawdziwe masło. Szczególnie polecanymi źródłami tłuszczu są produkty bogate w witaminę E w postaci oliwek i oliwy z oliwek, awokado, migdałów, oleju słonecznikowego, konopnego i lnianego. Można sięgać po skorupiaki, tłuste ryby, chude mięso, jajka, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, otręby pszenne, gruboziarniste kasze, ciemne makarony, pieczywo razowe, rośliny strączkowe. Bardzo ważne jest także spożywanie probiotyków i prebiotyków. Unikać należy tłustych rodzajów mięs i wędlin, produktów zawierających rafinowany cukier, słodyczy, białego pieczywa, serów żółtych i topionych, dań instant, fast foodów, majonezu, tłustych sosów, zasmażek i produktów smażonych. Z diety przeciwtrądzikowej powinny zniknąć produkty o wysokim indeksie glikemicznym; ograniczyć należy spożywanie mleka i produktów mlecznych.
Witaminy i minerały w walce z trądzikiem
Niedobory witamin i minerałów także mogą przyczynić się do rozwoju trądziku. Najlepiej jest dostarczać je do organizmu z pożywieniem, wówczas przyswajają się najlepiej. Niestety w przypadku wystąpienia niedoborów i diety ubogiej w mikro- i makroelementy konieczna może okazać się suplementacja. Powinna być ona jednak przemyślana i celowana. W takim przypadku należy postawić wyłącznie na dobrej jakości suplementy, a więc dokładnie zapoznać się ze składem preparatu. Sztuczne barwniki, konserwanty i wypełniacze nie są mile widziane.
Witamina A
W leczeniu trądziku bardzo ważna jest witamina A, która wygładza skórę i zwiększa jej elastyczność. Jej zadaniem jest również pobudzenie i zwiększenie liczby fibroblastów oraz włókien kolagenowych. Witamina ta stoi na straży młodzieńczego wyglądu. Redukuje nie tylko blizny potrądzikowe i przebarwienia, ale także spłyca zmarszczki. Retinol i kwas retinowy przeciwdziałają powstawaniu zaskórników i redukują stan zapalny.
Witaminy z grupy B
W walce z trądzikiem nie może zabraknąć witamin z grupy B, szczególnie kwasu pantotenowego. Witamina ta przyspiesza gojenie się ran, regeneruje tkanki i przeciwdziała pękaniu skóry. Odpowiednia podaż witaminy B5 sprawia, że skóra jest miękka i nie rogowacieje nadmiernie. Z kolei jej niedobór przyczynia się do powstania stanu zapalnego, pojawienia się wyprysków i przebarwień oraz do nadmiernego złuszczania się skóry. Z kolei witamina PP poprawia mikrokrążenie, reguluje pracę gruczołów łojowych i redukuje nadmierną produkcję sebum. Witamina B7 działa również przeciwzapalnie.
Witamina C
W diecie osoby borykającej się z trądzikiem nie może zabraknąć sporych ilości naturalnej witaminy C, która działa odtruwająco i odczulająco. Uszczelnia ona naczynia krwionośne, stymuluje skórę do produkcji kolagenu, zwalcza wolne rodniki, przyspiesza gojenie ran, redukuje łojotok, wygładza skórę i ujędrnia ją.
Witamina E
Witamina E jest silnym antyoksydantem, który hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Oprócz tego wpływa na skład sebum, przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu skóry i pełni funkcję ochronną na naskórek. Odpowiednia podaż witaminy E sprawia, że skóra jest dobrze nawilżona i gładka. Witamina ta pomaga pozbyć się nieestetycznych blizn potrądzikowych i wyrównuje powierzchnię skóry.
Pomocne przy trądziku są także cynk, witamina F, siarka, cyna i selen.
Zioła pomocne przy trądziku
Zioła okazują się być niezwykle cenne przy najróżniejszych dolegliwościach i schorzeniach, w tym przy problemach skórnych. Natura dała nam do dyspozycji szereg roślin, które idealnie sprawdzają się, jeśli chodzi o domowe sposoby na trądzik. Wybierać należy te o działaniu oczyszczającym, ściągającym, antybakteryjnym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Zioła zawierają liczne związki aktywne, które oczyszczają organizm z toksyn, usprawniają przemianę materii, poprawiają metabolizm, uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają organizm, działają antyoksydacyjnie, pielęgnują skórę i uelastyczniają ją, zmniejszają łojotok, zmiękczają skórę i hamują nadmierne złuszczanie się naskórka oraz regulują równowagę wodną. Na szczególną uwagę zasługują:
- korzeń mniszka lekarskiego,
- korzeń łopianu,
- natka pietruszki,
- nawłoć,
- zielona herbata,
- bazylia,
- kwiat bzu czarnego,
- bratek polny,
- nagietek,
- liść babki lancetowatej,
- liść żywokostu,
- lipa,
- aloes,
- tymianek,
- rozmaryn,
- szałwia,
- lawenda, oczar wirginijski
- arnika.
Domowe sposoby na trądzik – pomocne maseczki na twarz
- Maseczka z kurkumy z olejem kokosowym – działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo, oczyszczająco i rozjaśniająco.
- Maseczka z miodem i cynamonem – redukuje zmiany trądzikowe i zaczerwienienie skóry oraz nawilża.
- Maseczka z sody oczyszczonej i wody – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, nawilża, oczyszcza i normalizuje pH skóry.
- Cebulowa maseczka – świetnie radzi sobie z ropnymi zmianami i przyspiesza gojenie wyprysków. Wystarczy przykładać na chorobowo zmienioną skórę gazę nasączona w wywarze z rozgotowanej cebuli i pozostawić taki okład na godzinę lub dwie.
- Maseczka z płatków owsianych – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, redukuje zmiany trądzikowe, odświeża skórę i nawilża ją oraz rozjaśnia. Wystarczy wymieszać pięć łyżek płatków owsianych z łyżką miodu, pięcioma łyżkami ciepłej wody i łyżką mleka.
- Maseczka z kwasu acetylosalicylowego – łagodzi zmiany skórne i redukuje ilość wyprysków. Wystarczy wymieszać tabletki kwasu z kilkoma kroplami wody i niewielką ilością miodu.
- Truskawkowa maseczka – rozgniecione truskawki z kwaśną śmietaną nałożone na skórę działają podobnie jak leki przeciwtrądzikowe, gdyż truskawka zawiera naturalny kwas salicylowy.
- Jogurtowo-miodowa maseczka z sokiem cytrynowym – działa antyseptycznie, oczyszczająco, nawilżająco i antybakteryjnie oraz redukuje stan zapalny.
Toniki domowej roboty dla skóry trądzikowej
Apteczne i drogeryjne półki uginają się wręcz pod naporem różnego typu toników przeciwtrądzikowych, jednakże często ich skład pozostawia wiele do życzenia. Być może warto postawić na naturalne płyny do twarzy, które można przygotować samodzielnie w domu. Jeśli jednak chcemy stosować naturalny tonik, ale nie chcemy sami go przygotowywać, warto jest poszukać trochę w sieci, w celu znalezienia gotowych toników sporządzonych na bazie naturalnych i roślinnych składników. Nasza cera z całą pewnością nam za to podziękuje mniejszym zaczerwienieniem, zredukowanym świądem i mniejszą ilością wyprysków. Nie potrzeba żadnych niezwykłych umiejętności, dużej ilości czasu ani też drogich surowców do przygotowania domowych toników, których zbawienne działanie jest wręcz nieocenione.
Laurowy tonik
Tonik z liści laurowych doskonale oczyszcza skórę, co jest niezwykle ważne przy skórze trądzikowej i tłustej. Posiada on właściwości delikatnie wysuszające i złuszczające skórę oraz przyspieszające gojenie się zmian po wypryskach. Wystarczy przemywać nim twarz dwa razy dziennie, aby szybko zauważyć poprawę stanu cery. Jeśli borykamy się z problemem suchej skóry, to wówczas zaleca się używać tego toniku tylko punktowo, czyli na chorobowo zmienione miejsca.
Składniki i wykonanie: trzy liście laurowe zalewamy szklanką wrzątku, a po ostygnięciu mamy już gotowy do użycia tonik, który przechowujemy w lodówce w szklanej butelce do trzech dni.
Tonik aloesowy
Aloes jest cenionym surowcem w przypadku pielęgnacji skóry, w tym trądzikowej. Działa on oczyszczająco, lekko ściągająco i antybakteryjnie. Do jego przygotowania potrzebować będziemy połowy szklanki soku z aloesu, połowy szklanki wody destylowanej i soku z połowy cytryny.
Wykonanie: zlewamy wszystkie składniki do szklanej butelki i kilkakrotnie wstrząsamy jej zawartością. Stosujemy dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.
Ogórek i pomidor
Produkty takie jak pomidor i ogórek warto nie tylko spożywać, ale także stosować zewnętrznie. W przypadku skóry trądzikowej tonik wykonany z tych smacznych surowców będzie działał delikatnie oczyszczająco i odżywiająco. Dzięki niemu można nawet poprawić koloryt cery.
Potrzebować będziemy jednego ogórka, dojrzałego pomidora i 50 ml wody. Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze, po czym miksujemy na gładką masę. Tak powstałą miksturę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, po czym zmywamy letnią wodą po kwadransie.
Tonik z zielonej herbaty i octu jabłkowego
Do przygotowania antybakteryjnego toniku, który zregeneruje naskórek, rozjaśni przebarwienia, zredukuje zaczerwienienia i przywróci skórze prawidłowe pH potrzebować będziemy 150 ml naparu z zielonej herbaty liściastej i 50 ml octu jabłkowego (najlepiej naturalnego, czyli niepasteryzowanego).
Herbaciano-octowym tonikiem przemywamy oczyszczoną twarz dwa razy dziennie i przechowujemy w lodówce do dwóch tygodni.
Lipa na pomoc przy trądziku
Kwiat lipy znany jest ze swoich właściwości napotnych i często wykorzystywany jest przy przeziębieniu, ale to nie jedyne zastosowanie tej rośliny. Można użyć jej do przygotowania domowego toniku o działaniu odkażającym, antybakteryjnym, kojącym i poprawiającym koloryt skóry.
Do jego przygotowania potrzebować będziemy kilka świeżych kwiatostanów lipy lub łyżki suszonego ziela, połowy szklanki wrzątku i pół łyżeczki miodu. Wystarczy zalać wrzątkiem kwiaty lipy, a po przestudzeniu dodać miód i mamy już gotowy tonik.
Ziołowy tonik na wypryski
Mieszanka ziół w postaci krwawnika, szałwii, fiołka trójbarwnego, pokrzywy i mniszka lekarskiego będzie miała działanie oczyszczające, redukujące sebum, wygładzające i odświeżające. Wystarczy wziąć po łyżce z każdego zioła i zalać je 150 ml bardzo gorącej wody, ale nie wrzątkiem. Zioła należy pozostawić w wodzie na całą noc, a przecedzić dopiero rano i przelać gotowy tonik do ciemnej butelki. Przechowywać należy go oczywiście w lodowce.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W walce z trądzikiem bardzo ważne jest, aby myć skórę delikatnie, tonizować ją i nawilżać. Regularnie trzeba też złuszczać ją, ale bez stosowania peelingów mechanicznych; najlepsze będą peelingi enzymatyczne. W przypadku pojawienia się nowego pryszcza należy działać punktowo. Niezwykle ważne jest chronienie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego.