Dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, idealnym sposobem na zaspokojenie pragnienia jest zdrowa i bardzo smaczny zamiennik kawy kofeinowej, czyli bezkofeinowa kawa z cykorii. To stworzony na bazie naturalnych i wyłącznie zdrowych składników napój, który warto pić nie tylko z uwagi na jego smak, ale i wartości zdrowotne.
Kawa z cykorii: właściwości
Cykoria to roślina o bardzo silnych właściwościach zielarskich. Stąd też jej działanie doceniane jest w medycynie ludowej. Kawa powstała na jej bazie przejęła więc mnóstwo właściwości, działając pozytywnie na organizm. Poza wymienionymi już wcześniej aspektami zdrowotnymi warto podkreślić, iż kawa cykoria działa korzystnie także w dziedzinie kosmetycznej.
Inne ważne właściwości kawy, o których warto pamiętać sięgając po filiżankę aromatycznego napoju, to wzmocnienie odporności organizmu oraz pomoc w walce z infekcjami. Regularnie pita kawa z cykorią usprawnia też metabolizm, przeciwdziała przeziębieniom, a także zmniejsza wchłanianie tłuszczów w organizmie. To nie wszystkie atuty jej atuty, która dodatkowo pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Warto wiedzieć, iż to właśnie dzięki kawie możemy pozbyć się uczucia wzdęcia i cieszyć się z usunięcia z organizmu toksyn.
Skład
Kawa z suszonego korzenia cykorii to napój bogaty w składniki sprzyjające zdrowiu. Jednym z najważniejszych jej komponentów jest inulina, która jest naturalnym probiotykiem. Składnik ten działa w bardzo pozytywny sposób na organizm, ograniczając wchłanianie kalorii, co z pewnością docenią osoby z nadwagą.
Indeks glikemiczny
Niski indeks glikemiczny to czynnik przemawiający za poleceniem kawy z cykorii diabetykom. Innym, równie ważnym i pożytecznym składnikiem kawy jest błonnik, dzięki któremu z organizmu usuwany jest nadmiar cholesterolu. To także znakomity regulator przemiany materii, wspomagający pracę przewodu pokarmowego. W sposób naturalny i bardzo skuteczny likwiduje problemy z zaparciami.
Kalorie
Warto dodać, iż jest to produkt niskokaloryczny. Jest więc napojem dietetycznym, który wspomaga proces odchudzania. Warto pić ją zwłaszcza w przypadku osób otyłych, a także zmagających się z rozmaitymi dolegliwościami żołądkowymi.
Działanie kawy cykorii
Ze względu na swoje składniki, ta kawa posiada znakomite właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim są to wymienione już wcześniej przyspieszenie przemiany materii, właściwości ułatwiające trawienie, a także zwiększające aktywność flory jelitowej. Regularne picie np. kawy Inki z cykorii powoduje lepsze przyswajanie wapna w organizmie, zmniejszenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, a nadto pomaga przy neutralizowaniu wolnych rodników. To z kolei spowalnia proces starzenia się organizmu. Zawarty w kawie błonnik powoduje uczucie sytości, dlatego warto jest ją pić będąc na diecie odchudzającej.
Ze względu na zwalczanie wolnych rodników cykoria odbudowuje błony komórkowe skóry, przeciwdziałając procesom szybkiego starzenia się organizmu. W efekcie skutecznie zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Regularne jej picie wzmacnia włosy oraz paznokcie, pomaga łagodzić rozmaite podrażnienia skóry, a nawet zwalcza trądzik i łuszczycę.
Cykoria a odchudzanie
Oferowana kawa cykoria jest również świetna na odchudzanie, co kilkakrotnie już podkreślaliśmy. Dzięki inulinie, błonnikowi oraz zawartej w cykorii goryczce, a co za tym idzie – szybszemu spalaniu tłuszczu z organizmu oraz uczuciu sytości, jakie wywołuje – warto wpisać ją na stałe do swojego menu, nie tylko będąc na diecie odchudzającej, ale pragnąc utrzymać smukłą sylwetkę. Kawa z suszonego korzenia cykorii jest bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dodatkowo wzmacnia i pobudza laktację.
Panie, które kochają smak kawy, mogą zastąpić napój zawierający kofeinę – właśnie taką kawą – i cieszyć się zdrowym i naturalnym produktem, który nie tylko dobrze smakuje, ale i nie szkodzi dziecku, a wręcz wspomaga młode mamy.
Candida
Picie np. kawy BIO z cykorii zaleca się też w przypadku kandydozy. Candida to dziś olbrzymi problem dla wielu osób. Dzięki swoim właściwościom uodparniającym oraz pomocy w namnażaniu probiotycznych bakterii, cykoria przeciwdziała nawrotom i powstawaniu kandydozy.
Przeciwwskazania
Jest to również produkt o znakomitym działaniu leczniczo-kosmetycznym. Jednak tak, jak w przypadku każdego innego produktu, należy dawkować ją w sposób umiarkowany. Zbyt duża ilość filiżanek kawy z cykorii może wywoływać efekty uboczne. Przede wszystkim może ona spowodować alergię, a także osłabić naczynia krwionośne, jednak są to dolegliwości, które są efektem nadużywania jej.
Właśnie z tych powodów alergicy oraz osoby mające problem z żylakami i hemoroidami powinny pić ją z dużą ostrożnością w ilościach nie przekraczających 1 filiżanki dziennie. Kawy tej nie powinno podawać się dzieciom, które nie ukończyły 3 roku życia. Ponadto nie zaleca się jej osobom mającym poważne problemy z układem nerwowym, gdyż napój może wpływać na centralny układ nerwowy wywołując nadpobudliwość.
UWAGA!
W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zawsze poradzić się swojego lekarza.
Przepis na kawę z cykorii
Kawa cykoria smakuje świetnie zarówno na ciepło, jak i w wersji mrożonej. Przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa pomysł na wersję mrożonej kawy z cykorii o nucie kokosowej, która przyda się w upalne, letnie dni. Jej przyrządzenie jest banalnie proste, a smak wyśmienity, dlatego gorąco zachęcamy do wypróbowania przepisu.
Co potrzebujemy:
- 1 łyżeczkę kawy z cykorii BIO INKA
- 1 łyżeczkę cynamonu (uwaga: wystarczy płaska łyżeczka)
- 1 łyżkę miodu
- wodę
- 4 pełne łyżki mleka kokosowego
- 3 łyżki kokosowej śmietanki
- 2 kostki lodu
- można dodać wanilię
Dzień dobry. Chciałem zapytać na jakich zrodlach opierany byl ten text. Są jakieś badania?
Od kiedy w kawie z cykorii jest dużo inuliny? Przy prażeniu cykorii ta inulina właśnie daje gorzki smak i pierwotna inulina zmienia swój skład biochemuczny. Jakie są badania na to, że może powodować nadpobudliwość?
Za odpowiedź serdecznie dziękuję
Joanna Wlodarczyk
Dzień Dobry.
Inulina występuje w cykorii, także w kawie i jest to powszechna wiedza.
Więcej informacji można znaleźć w poniższych publikacjach:
Bartosz Kulczyński, Anna Gramza-Michałowska – „Właściwości prozdrowotne fruktanów typu inuliny”; Medycyna Rodzinny 2016; 19(2): 86-90
Anna Gramza-Michałowska, Danuta Górecka –„ WYKORZYSTANIE INULINY JAKO DODATKU FUNKCJONALNEGO W TECHNOLOGII PRODUKCJI POTRAW”; BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 3, str. 324 – 328
Kiełtyka-Dadasiewicz A., Sawicka B., Bienia B., Krochmal-Marczak B. – „INULINA – ŹRÓDŁA, METABOLIZM I ZNACZENIE UŻYTKOWE”