Ból zęba jest w stanie przysłowiowo rozłożyć na łopatki nawet największego twardziela. Dla wielu osób jest on wręcz nie do zniesienia i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jesteśmy w stanie wydać niemalże każde pieniądze, aby tylko przynieść sobie ulgę w cierpieniu. Niestety nie zawsze można liczyć na natychmiastową wizytę u stomatologa, a działanie leków przeciwbólowych jest krótkotrwałe i czasami nawet niewystarczające. Na szczęście są domowe sposoby na ból zęba, dzięki którym można zredukować nieprzyjemne dolegliwości i zwiększyć komfort życia. Co przyczynia się do bólu zęba i jak się przed nim uchronić?
Przyczyny bólu zęba
Przyczyn bólu zębów jest wiele, ale bardzo często winowajcą są bakterie przyczyniające się do rozwoju próchnicy. Jeśli ktoś lubuje się w spożywaniu rafinowanego cukru i jeszcze na dodatek nieprawidłowo dba o higienę jamy ustnej, może być pewny tego, że oprócz bólu zębów będzie borykać się ze znacznie większą liczbą najróżniejszych dolegliwości ze strony jamy ustnej. Nieleczona próchnica prowadzi do przewlekłej infekcji zapalnej. Inną przyczyną bólu zęba mogą być wyrastające zęby mądrości. Wyżynające się zęby trzonowe u wielu osób wiążą się z bólem na skutek niewystarczającej ilości wolnego miejsca w jamie ustnej. Ból zęba nierzadko towarzyszy osobom po leczeniu kanałowym. Jest to najczęściej ból o charakterze pulsującym i jest objawem zapalenia przyzębia. Nawet pękniecie szkliwa może przyczynić się do bólu zęba, a ma to miejsce chociażby na skutek działania na zęby zbyt dużego nacisku. Osoby borykające się z bruksizmem bardzo często zmagają się dodatkowo z pęknięciami w szkliwie i bólem zębów. Problem ten może pojawić się także na skutek zastosowania nieodpowiedniego wypełnienia protetycznego.
Osoby z plombami mogą narzekać na ból zęba podczas nadgryzania. To samo dotyczy zapalenia miazgi czy paradontozy. Ropień towarzyszący zapaleniu miazgi manifestuje się bardzo dotkliwym bólem zęba. Nieleczony stan zapalny z czasem obejmuje dalsze rejony i może zaatakować okostną. Zapalenie okostnej z kolei prowadzi do rozkładu i obumarcia miazgi zęba. Jeśli lekarz nie zainterweniuje w porę, to może dojść do znacznego zniszczenia zęba i konieczności jego usunięcia. Chorobami, w których odczuwa się pozorny ból zęba, są zapalenie zatok, zaburzenia stawu skroniowo, półpasiec, neuralgia nerwu trójdzielnego i dusznica bolesna. Przyczyną bólu zęba może być zanikanie dziąseł, złamanie zęba, podrażnienie miazgi zimnym/gorącym napojem, nadwrażliwość zębów.
Domowe sposoby na ból zęba
Sięgnięcie po leki o działaniu przeciwbólowym to z całą pewnością nie jedyna możliwość, gdy boli nas ząb. Wiele osób oczywiście w pierwszej kolejności sięga po tego typu medykamenty z apteki, ale jest to tylko doraźna pomoc. Kluczowe jest tak naprawdę znalezienie przyczyny problemu i pozbycie się jej. Najlepiej jest jak najszybciej odwiedzić swojego stomatologa w celu oceny stanu uzębienia i podjęcie odpowiednich kroków, jeśli wymagane jest leczenie. Godne polecenia są oczywiście domowe sposoby na ból zęba. Wbrew pozorom jest ich sporo i są one bardzo skuteczne. W wielu przypadkach są nawet w stanie przynieść trwałą ulgę i zredukować lub całkowicie usunąć ból. Nawet jeśli uda nam się pozbyć problemu, to domowe sposoby na ból zęba należy traktować jako środek doraźny do stosowania, zanim trafimy do dentysty.
- Jeśli ból zęba nie jest silny, to można wspomóc się jakimś lekiem aptecznym należącym do grupy leków NLPZ. Wielu osobom pomaga zażycie ogólnie dostępnego paracetamolu. Przy ostrzejszym bólu zęba konieczne może być sieknięcie po ibuprofen. Oprócz tabletek na ból zęba do dyspozycji mamy też żele i płyny. Są również najróżniejsze tabletki musujące i zawiesiny doustne. Pomocne okazują się być kwas acetylosalicylowy i kodeina.
- Przy bólu zęba i stanie zapalnym dziąseł można robić sobie częste płukanki ziołowe. Idealnie sprawdzają się ciepłe napary z szałwii czy rumianku. Szałwia działa odkażająco i grzybobójczo, zapobiegając rozwojowi infekcji.
- Bardzo pomocny okazuje się przy bólu zęba olej goździkowy i żucie goździków. Do ubytku można włożyć wacik czy gazę nasączone olejkiem goździkowym, kamforowym lub jodłowym. Można także wesprzeć się w razie czego kroplami walerianowymi. Takie okłady nie tylko zredukują ból, ale też stan zapalny. Samo żucie goździków także jest skuteczne ze względu na ich działanie przeciwbólowe.
- Do płukania jamy ustnej można posłużyć się mieszanką sporządzoną z kilku kropli jodyny czy płynu Lugola i łyżeczki soli, które rozpuszczamy w szklance wody. Jodyna niszczy bakterie, wirusy i grzyby oraz wykazuje działanie przeciwbólowe.
- Na obolały ząb można nałożyć papkę z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej, rozpuszczonej w dwóch łyżeczkach octu jabłkowego. Taką miksturą obkładamy cały ząb. Soda oczyszczona podnosi pH w amie ustnej, hamuje rozwój szkodliwych bakterii, redukuje stany zapalne i przyspiesza naprawę tkanek miękkich znajdujących się w jamie ustnej.
- Pomocny przy bólu zęba jest olejek eukaliptusowy, który także świetnie sprawdzi się do płukania jamy ustnej czy stosowania w formie okładów (wacik nasączony w olejku). Olejek ten zwalcza bakterie, działa przeciwzapalnie, chłodząco i rozkurczowo.
- Wiele osób poleca przy bólu zęba czosnek. Jest to jak najbardziej właściwe, gdyż czosnek jest naturalnym i silnym antybiotykiem. Nie tylko redukuje stany zapalne, ale też eliminuje bakterie. Gdy złapie nas ból zęba, zaleca się żuć jego ząbek albo posolić i włożyć pod obolały ząb. Inną opcją jest zrobienie czosnkowego naparu i płukanie nim jamy ustnej.
- Czosnek najlepiej działa z cebulą. Wówczas mamy połączenie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne. Warto połączyć te dwa warzywa, szatkując je i mieszając ze sobą, po czym żuć powstałą miazgę czy tez przyłożyć do chorobowo zmienionego miejsca.
- Ulgę w cierpieniu przynieść mogą okłady z lodu, które przykładamy do skóry. Należy oczywiście pamiętać o tym, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ale odizolować go od niej za pomocą szmatki czy jakiegoś woreczka. W przeciwnym razie narażamy się na odmrożenie skóry i jeszcze większe problemy.
- Jeśli ból zęba towarzyszy nam po zabiegu jego ekstrakcji, to można zaaplikować do zębodołu kawałek aspiryny.
- Jeśli problem bolących zębów dotyczy dzieci, to zalecane jest leczenie zimnem. Można robić zimne okłady, dać do gryzienia zamrożone owoce czy też gryzaki. Pomocny okazuje się być także masaż dziąseł w miejscu, gdzie wyżyna się ząb.
- Przy bólu zęba na pomoc przychodzi imbir o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i odkażającym. Chodzi oczywiście o świeży korzeń, ale można też wspomóc się olejkiem eterycznym. Jeśli nie mamy do nich dostępu, to warto sięgnąć chociaż po mielony imbir i wymieszać go z niewielką ilością wody. Taką papkę nakładamy na wacik, po czym przykładamy do bolącego miejsca.
- Jeśli ktoś dotąd stronił od pieprzu kajeńskiego, to w przypadku bólu zęba warto się jednak przełamać i po niego sięgnąć. Warto połączyć go z imbirem, dodając wody, aż do powstania papkowatej pasty. W takiej mieszance nasączamy wacik i przykładamy do bolącego miejsca. Jako, że obie te przyprawy są ostre, może dojść do podrażnienia i pieczenia, dlatego też należy uważać na to, aby papka nie dotykała dziąseł ani też języka. Wacik trzymamy aż do ustąpienia bólu.
- Pomocny może okazać się olejek waniliowy w przypadku zakażenia i stanu zapalnego w jamie ustnej. Wystarczy nasączyć nim wacik i przyłożyć do bolącego zęba czy też posmarować nim zmienione chorobowo miejsce.
- Domowe sposoby na ból zęba obejmują także akupresurę. Zgodnie z medycyną chińską uciskanie konkretnego punktu na dłoni czy stopie może przynieść ulgę w postaci redukcji bólu. Jak najbardziej warto spróbować, aby pozbyć się dokuczliwych dolegliwości. Zaleca się uciskać przez dwie minuty miejsce na dłoni łączące kciuk z palcem wskazującym.
Jak prawidłowo dbać o zęby?
Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, ale wiele osób o tym zapomina czy też bagatelizuje. Odpowiednia profilaktyka pomoże uchronić się z nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci bólu zęba. Jak najbardziej warto znać domowe sposoby na ból zęba, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby prawidłowo dbać o stan swojej jamy ustnej. Utrzymywanie jej w czystości każdego dnia jest obowiązkiem w każdym wieku. Regularnie powinniśmy także udawać się do stomatologa w celu skontrolowania stanu uzębienia. Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek ubytki czy też zmiany chorobowe, to kluczowe jest to, aby jak najszybciej, a wręcz natychmiast je zlikwidować. Mogłoby się wydawać, że nie ma niczego trudnego w myciu zębów, ale wiele osób robi to zbyt rzadko, zbyt krótko czy też wręcz nieprawidłowo. Tak naprawdę to powinno się myć żeby po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie rano i wieczorem. Czyścić zęby należy przez około trzy minuty. Najlepiej byłoby wyposażyć się w szczoteczkę soniczną albo chociaż elektryczną, które docierają do zakamarków i dokładniej doczyszczają. Jeśli jednak szczotkujemy żeby dostatecznie długo i robimy to dokładnie, to szczoteczka manualna też będzie dobra. Bardzo ważne jest to, aby regularnie ją wymieniać – co najmniej co trzy miesiące.
Sama technika mycia zębów ma duże znaczenie. Chociaż nie jesteśmy już dziećmi, to warto na wszelki wypadek zapoznać się z instrukcją higieny jamy ustnej. Zła technika szczotkowania, nieodpowiednio dobrana szczoteczka i pasta mogą przyczynić się do powstania problemów w przyszłości. Oprócz czyszczenia zębów szczoteczką, zaleca się także czyścic język. Można kupić szczoteczkę, która po jednej stronie będzie miała włosie, a po drugiej specjalną powierzchnię do czyszczenia języka. W sprzedaży są także specjalne czyściki do języka. Są to proste i tanie akcesoria do jamy ustnej, które można bezproblemowo dostać w każdej aptece. Zaleca się używać również nici dentystycznych, aby dokładnie oczyścić wszystkie przestrzenie międzyzębowe. Świetnie sprawdzają się również na koniec płyny do płukania jamy ustnej, które usuną pozostałe resztki pokarmu, zniszczą bakterie i przywrócą jamie ustnej prawidłowe pH. Na rynku dostępnych jest cała masa tego typu produktów, które mogą mieć dodatkowe działanie np. odświeżające zapach z ust czy przeciwdziałające odkładaniu się kamienia nazębnego.
Duży wpływ na kondycję i wygląd zębów oraz tego co dzieje się w naszej jamie ustnej, ma to co jemy. Należy ograniczyć spożycie słodyczy i węglowodanów, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Skrobia zawarta w produktach węglowodanowych jest rozkładana już w jamie ustnej. Ślina rozkłada ją bowiem na cukry proste, które jak wiadomo, mają negatywny wpływ na uzębienie. Zawsze po zjedzeniu czegokolwiek, należy przynajmniej wypłukać czystą wodą jamę ustną. Pamiętajmy też o tym, aby po umyciu zębów, już nic nie podjadać. Nawet napoje niszczą zęby, szczególnie kawa, herbata, soki i napoje gazowane.