Leczenie przy pomocy farmaceutyków to jedno, ale domowe sposoby na grzybicę paznokci również są w stanie przynieść świetne efekty i uwolnić nas od nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli zadziałamy już w początkowym stadium, to mamy bardzo dużą szansę na uchronienie się przed znacznie bardziej dokuczliwymi objawami grzybicy i rozprzestrzenieniem się jej na dalsze obszary skóry. Gdy tylko poczujemy, że coś się dzieje i podejrzenia padną na infekcję grzybiczą, warto sięgnąć po domowe i naturalne sposoby, aby zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Nie trzeba wcale od razu pędzić do pobliskiej apteki, ani też sięgać po ciężki arsenał w postaci medykamentów, aby przynieść sobie ulgę i pozbyć się wroga.
Czym objawia się grzybica paznokci i co przyczynia się do jej rozwoju?
Za rozwój infekcji grzybiczej w przypadku paznokci u rąk i stóp odpowiadają patogeny z rodzaju dermatofitów, drożdżaków i pleśniowców. Pojawia się ona na skutek nadmiernego rozrostu grzyba, umiejscawiającego się pod lub na paznokciu. Bagatelizowanie objawów grzybicy paznokci sprawia, że płytka staje się coraz cieńsza i odbarwia się. Problem nie dotyczy jednak wyłącznie samej płytki paznokcia, gdyż nieleczona grzybica zaczyna rozprzestrzeniać się na dalsze obszary. Paznokieć dotknięty grzybicą zaczyna być coraz słabszy, przez co z biegiem czasu oddziela się coraz mocniej od skóry, do której jest przytwierdzony. Jak poznać, że płytka paznokciowa została zaatakowana grzybami? Z całą pewnością nie można tego przeoczyć, gdyż przybiera ona zabarwienie brązowe lub żółte. Mogą pojawić się także białe plamki na jej powierzchni, a następnie coś w rodzaju kruchego i kredowego proszku. Objęty infekcją grzybiczą paznokieć jest pofałdowany, odkształca się, może mieć nawet czarne zabarwienie. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, który wynika z zakażenia paznokcia. Często pojawia się również zapalenie wałów paznokciowych, co manifestuje się zaczerwienieniem, ciepłem i bólem w zmienionym chorobowo miejscu.
Do infekcji dochodzi najczęściej poprzez zakażenie się zarodnikami grzybów. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby korzystające z publicznych basenów, łaźni i saun. Rozwojowi infekcji sprzyjają mokre, wilgotne i ciepłe miejsca. Jeśli chodzimy w mokrych skarpetkach czy też ubieramy buty na mokre bądź wilgotne stopy, to również stwarzamy doskonałe warunki do rozwoju grzybicy. Wystarczy też użyć cudzego ręcznika/butów/skarpet/przyborów do paznokci, aby zarazić się grzybicą. Zarazić można się od członka rodziny czy też podczas wizyty w salonie pedicure/manicure, w którym to nie zostały odpowiednio wysterylizowane narzędzia.
Rozwojowi infekcji grzybiczej sprzyjają czynniki, takie jak wilgotne i ciepłe środowisko, długotrwałe kuracje antybiotyczne, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, osłabiony system immunologiczny, choroby układu krążenia, problemy ze strony układu pokarmowego, nieprawidłowa higiena stóp i dłoni, otyłość, chemioterapia, stosowanie sterydów, niedokrwistość, źle zbilansowana dieta i nadmierna podaż cukru, podeszły wiek. Nawet ucisk na płytkę paznokcia czy nieumiejętne przycinanie paznokci może doprowadzić do rozwoju grzybicy. Grzybica paznokci bardzo często występuje w przebiegu innych stanów chorobowych, takich jak łuszczyca, niedobory pokarmowe, zapalenia skóry, liszaj płaski, zakażenia bakteryjne i choroby nowotworowe. Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do poważnych powikłań w postaci trwałej utraty paznokcia, rozwoju bakteryjnej infekcji skóry i jej rozprzestrzeniania się na inne obszary ciała. W efekcie zarodniki grzybów mogą dostać się do krwiobiegu, przez co może dojść do zatrucia organizmu. W przypadku osób borykających się z cukrzycą, nieleczona grzybica paznokci może skutkować nawet koniecznością amputacji.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci
Zanim sięgniemy po „leki z apteki”, wypróbujmy domowe sposoby na pozbycie się grzybicy.
Czosnek
Jako, że czosnek jest niezwykle silnym antybiotykiem o przeciwgrzybiczych właściwościach, idealnie sprawdzi się w przypadku infekcji spowodowanej drożdżakami. Wystarczy sięgnąć po kilka ząbków świeżego czosnku, po czym przecisnąć je przez praskę i dodać do powstałej miazgi oliwę z oliwek. Taką miksturę nakładamy na zmienione chorobowo paznokcie i pozostawiamy na nich na pół godziny, po czym zmywamy wodą i dokładnie osuszamy.
Soda oczyszczona
Każdego dnia warto zafundować swoim stopom kąpiel w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie sodę (cztery łyżki na dwa litry wody). Stopy moczymy w takim roztworze przez pół godziny, po czym dokładnie osuszamy je papierowym ręcznikiem, pamiętając także o przestrzeni między palcami.
Ocet
Kąpiele można robić także z octem, najlepiej rano i wieczorem. Innym sposobem jest smarowanie zmienionych chorobowo miejsc wacikiem nasączonym w occie jabłkowym. Ważne jest to, aby był on niepasteryzowany. Po przetarciu zaleca się przytrzymać taki okład przez parę minut.
Sok cytrynowy
Okłady z soku cytrynowego równie idealnie sprawdzają się w przypadku infekcji grzybiczej. Wykazują one działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Wacikiem nasączonym w kwasie cytrynowym nacieramy zmienione chorobowo miejsca. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zmywać potem soku, ale pozostawić go do wyschnięcia.
Olejek herbaciany
W walce z grzybicą paznokci idealnie sprawdza się olejek z drzewa herbacianego. Jest on powszechnie dostępny i niezwykle skuteczny. Posiada m.in. działanie bakteriobójcze. Wystarczy nakładać niedużą ilość olejku nierozcieńczonego na zaatakowane grzybicą paznokcie i skórę wokół nich. Takie zabiegi powtarzamy trzy razy dziennie przez dwa tygodnie.
Maść o nietypowym zastosowaniu
Jeśli chodzi o domowe sposoby na grzybicę paznokci, to dosyć nietypowym jest stosowanie popularnej maści służącej do łagodzenia objawów grypopodobnych. Chodzi tutaj o Vicks VapoRub. Okazuje się być ona pomocna także w przypadku infekcji grzybiczej. Nakładamy jej niewielką ilość na umyte i osuszone zmienione chorobowo miejsce dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.
Ziołowa kąpiel
Zioła są nieocenione do walki z grzybicą, w tym z grzybicą paznokci. Można je stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie, wykorzystując np. do kąpieli. Najlepiej sprawdzają się szyszki chmielu, czarci pazur, orzech czarny, pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, komosa piżmowa i aloes. Takie ziołowe kąpiele stóp działają napotnie i oczyszczają skórę z toksyn. Można także stosować napary z nich w formie okładów. Moc drzemiąca w ziołach jest naprawdę ogromna. Posiadają one właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, łagodzące i wzmacniające. Nie tylko pomagają skórze się zregenerować, ale też zmniejszają ryzyko ponownego zainfekowania.
Bardzo pomocny przy grzybicy paznokci jest rozmaryn, który hamuje rozwój patogenów i redukuje świąd. Wystarczą nam trzy łyżki surowca na szklankę wrzątku. Podobnie można postąpić z chmielem zawierającym goryczkę o działaniu hamującym rozwój grzybów i zakażenie bakteryjne. Powstałym naparem przemywamy chorobowo zmienione obszary. Innym naparem do moczenia stóp będą rozdrobnione liście aloesu zaparzane przez 20 minut w litrze wrzątku.
Uryna
Jeśli nie mamy niczego pod ręką w przypadku grzybicy paznokci, to można wspomóc się własnym moczem. Urynoterapia w postaci kompresu na stopę także jest w stanie pomóc.
Wyciąg z pestek grejpfruta
Do walki z grzybicą paznokci można wykorzystać wyciąg z pestek grejpfruta o działaniu antyseptycznym. Hamuje on namnażanie się bakterii, wirusów i grzybów. Obfituje również w bioflawonoidy, które nie sprzyjają rozwojowi patogenów. Wyciągiem z pestek grejpfruta można skropić skarpetki i wkładkę do butów oraz wykorzystać do kąpieli stóp. Wystarczy kilkanaście kropli wyciągu na litr ciepłej wody. Moczymy w tym stopy przez co najmniej kwadrans dwa razy dziennie. Skarpetki także warto prać z dodatkiem wyciągu z pestek grejpfruta, dzięki czemu uchronimy się przed powtórnym atakiem grzybów.
Proszek do pieczenia na grzybicę?
Niektórym wyda się to dziwne, aby przy grzybicy paznokci sięgać po proszek do pieczenia, ale ma to jak najbardziej sens. W proszku znajduje się wodorowęglan sodu, czyli dobrze znana nam soda oczyszczona. W połączeniu z wodą uzyskujemy pastę, którą nakładamy na zainfekowane miejsce, a po paru minutach spłukujemy i wcieramy dowolny puder o działaniu przeciwgrzybiczym.
Olejki eteryczne i oleje
Oprócz olejku z drzewa herbacianego pomocne okazują się być także inne olejki eteryczne, a dokładniej olejek z oregano, tymiankowy i olejek goździkowy. Warto także sięgnąć po zimnotłoczony olej kokosowy.
Ekstrakt z liści oliwnych
W liściach oliwnych znajdują się substancje o silnych właściwościach grzybobójczych. Działają one także przeciwdrobnoustrojowo i wzmacniają odporność. Ekstraktem z liści oliwnych warto się zarówno suplementować, jak i stosować zewnętrznie – mieszając sproszkowane z oliwą z oliwek czy olejem kokosowym.
Płyn do płukania jamy ustnej na grzybicę stóp?
Jeśli posiadamy płyn do płukania jamy ustnej, który ma w swoim składzie substancje, takie jak mentol, tymol i eukaliptus, to można śmiało zastosować go przy grzybicy paznokci. Są to substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Wystarczy pocierać zmienione chorobowo miejsca wacikiem nasączonym płynem i codziennie moczyć w nim stopy.
O czym należy pamiętać?
Bardzo ważne w przypadku grzybicy paznokci jest to, aby buty noszone w trakcie infekcji zostały wyrzucone. W ich wnętrzu cały czas mogą znajdować się patogeny, przez co może dojść do powtórnego zakażenia. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy sobie pozwolić na ich pozbycie się, to mamy parę możliwości. Jedną z nich jest włożenie obuwia do foliowego worka, w którym umieszczamy dziesięcioprocentowy roztwór formaliny. Następnym krokiem jest szczelne zamknięcie woreczka i pozostawienie w nim butów na okres dwóch dni w ciepłym i suchym miejscu. Po tym czasie można wywietrzyć buty. Innym rozwiązaniem jest włożenie do butów gazy/szmatki nasączonej roztworem przygotowanym z jednej tabletki chinoksyzolu rozpuszczonego w szklance wody. Każdy but z wkładem umieszczamy w osobnej torebce foliowej, po czym szczelnie zamykamy i pozostawiamy tak na dobę. Po tym czasie wyjmujemy buty i pozostawiamy do wywietrzenia.
Do leczenia grzybicy paznokci sięga się po najróżniejsze preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym w postaci lakierów, zasypek, żeli, maści i sztyftów. Godne polecenia jest wcieranie w zmienioną chorobowo płytkę paznokcia i skórę, aloesu – najlepiej świeżo wyciśniętego. Do stosowania miejscowego można także sięgnąć po produkty zawierające mocznik i olejek herbaciany. Pomocne okazują się być także okłady na paznokcie. Konieczna jest odpowiednia higiena stóp, rozważne stosowanie antybiotykoterapii, noszenie klapków ochronnych podczas korzystania z publicznych miejsc typu baseny czy hotelowe prysznice. Należy wystrzegać się korzystania z cudzego obuwia, noszenia butów gumowych, ciasnych i niezapewniających cyrkulacji powietrza. Niezwykle ważne jest także to, aby poddać się leczeniu zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, jeśli takowe występują.
Paznokcie powinny być regularnie przycinane, ale niezbyt krótko, z lekko zaokrąglonymi brzegami. Ważne jest także częste zmienianie skarpetek, które najlepiej, gdyby były wykonane z naturalnych materiałów – przewiewnych i bawełnianych. Stopy myjemy mydłem szarym lub przeciwbakteryjnym raz do dwóch razy dziennie. Zawsze dokładnie wycieramy stopy i przestrzenie między palcami. Najlepiej jest także mieć zawsze w zanadrzu jakiś przeciwgrzybiczy aerozol do stóp, w razie pojawienia się objawów infekcji. Najlepsze są preparaty składające się z kilku składników o działaniu przeciwgrzybiczym, antybakteryjnym i ochronnym oraz łagodzącym podrażnienia, typu wyciągi z tymianku, eukaliptusa, z olejkami eterycznymi, zawierające triclosan czy climbazole.
Mialem luszczyce prze kilkanascie lat . Mozecie mi nie wierzyc ale ktoś powiedzial mi ze wystarcza systematyczne prysznice i sarować się maścią konopną 24% Retter oryginalną. Na poczatku stosowalem 3 razy dziennie po jakims czasie wystarczalo mi dwa razy rano i wieczorem. Moja pani doktor drmatolog ktora mnie leczyla sama byla zaskoczona .Luszczcy nie mam juz 4 rok
Tylko Myconafine. Z tygodnia na tydzień widać efekty. Pirolam, szole i inne mazidła na paznokcie to ściema i wyciąganie kasy. To samo zabiegi laserem. Bezskuteczne