To, że len mielony ma działanie niezwykle korzystne dla naszego organizmu potwierdzono już wiele lat temu.W lecznictwie znalazły zastosowanie nie tylko całe nasiona, ale także wytłaczany z nich olej oraz mączka lniana. Stosowane są one wewnętrznie oraz zewnętrznie do okładów, czy w formie najróżniejszych mazideł. Jest nieoceniony w przypadku zaparć, a dodatkowo mielone siemię lniane odtłuszczone wspomaga odchudzanie. Mielone nasiona lnu na żołądek również się sprawdzają, gdyż osłania go, a także reguluje pracę przewodu pokarmowego, w tym jelit. Właściwości te zawdzięczamy związkom śluzowym zawartym w nasionach lnu, które powlekają błony śluzowe żołądka. Dodatkowo mielony len odtłuszczony ma działanie korzystne dla funkcjonowania układu krążenia, obniża poziom cholesterolu w osoczu, a także poprawia nastrój.
Len mielony – właściwości
Len należy do roślin oleistych, co oznacza, że w jego składzie znajdują się duże ilości cennego dla zdrowia tłuszczu zawierającego wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób serca. Zawarte w lnie estrogeny regulują procesy przemiany materii, co jest niezwykle pomoce w przypadku zachwianej gospodarki hormonalnej. Poza nim nasiona lnu kryją w sobie białko, błonnik, witaminę E, fitosterole, wiele magnezu, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, lecytynę, flawonoidy, kwasy organiczne, enzymy oraz, co bardzo istotne, związki śluzowe.
Mielone nasiona lnu polecane są osobom zmagającym się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, gdyż posiada właściwości ochronne na błony śluzowe przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pokrywa on warstwą śluzu ścianki przewodu pokarmowego, łagodząc w ten sposób wszelkie podrażnienia i dając ochronę przed działaniem silnych kwasów trawiennych. Przynosi również poprawę w przypadku nadkwasoty, a nawet wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dodatkowo usprawnia perystaltykę jelit, pomaga przy wzdęciach i reguluje wypróżnienia.
Dzięki obecności w nim kwasu pruskiego zmniejsza także ilość szkodliwych dla organizmu bakterii jelitowych. Ponadto łagodzi kaszel wywołany zapaleniem oskrzeli, wspiera terapię astmy, wpływa kojąco na podrażnione gardło i pobudza układ odpornościowy. Obecne w lnie mielonym kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 likwidują stany zapalne w organizmie wywołane działaniem wolnych rodników. Mielone siemię wspomoże również odchudzanie, a to za sprawą lignanów i wysokiej zawartości błonnika.
O prozdrowotnym działaniu lnu mielonego nie powinny zapominać również osoby z zapaleniem dróg moczowych i z chorobą reumatyczną.
Zastosowanie mielonych nasion lnu
Nasiona lnu zastosowanie znajdują przede wszystkim w kuchni. Śmiało możemy dodawać go do różnych potraw i to bez obaw, że zmieni on ich smak. Doskonale sprawdza się jako dodatek do domowych wypieków, zwłaszcza ciasteczek i ciasta kruchego. Można posypywać nim kanapki, zanim położymy na nich wędlinę, czy sery. Możemy też dodać go do sosów, gulaszu, czy gęstych zup, a także do jogurtów.
Len ma jednak zastosowanie nie tylko w kuchni. Siemię lniane jest nieocenione przy oparzeniach i zmianach skórnych, gdyż działa kojąco.
Pozyskiwany w procesie tłoczenia z nasion lnu olej lniany jest niezwykle wrażliwy na utlenienie, tak więc należy stosować go wyłącznie na surowo, a ponadto powinno się go przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu trzech miesięcy od otwarcia butelki. Oznacza to, że zimnotłoczony olej lniany nie nadaje się do smażenia, ani też żadnej innej formy obróbki termicznej.
Jeśli więc chcemy czerpać jak najwięcej prozdrowotnych korzyści z tego cennego oleju, to warto dodawać go do sałatek. Jest to źródło kwasów tłuszczowych omega-3 oraz w mniejszym stopniu omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Jednak istotny jest stosunek tych kwasów, a w oleju lnianym jest on wręcz idealny, a ponadto pomaga w wyrównaniu różnić owych kwasów w organizmie. Jest to bardzo ważne, gdyż obecnie w diecie większości osób jest znaczna przewaga prozapalnych kwasów tłuszczowych omega-6, gdyż zwykle występują w formie uszkodzonej.
Olej lniany wykorzystuje się także do produkcji wielu kosmetyków naturalnych. Sprawdza się do pielęgnacji włosów, dzięki czemu kosmyki zyskują elastyczność oraz zdrowy wygląd.
Zastosowanie zewnętrzne
Len to roślina, którą z powodzeniem możemy stosować również zewnętrznie. Okłady ze zmacerowanych nasion lnu będą pomocne w leczeniu czyraków, owrzodzeń skóry, lżejszych oparzeń i odmrożeń. W leczeniu odmrożeń i oparzeń stosowany jest także w formie okładów olej lniany. W Europie zachodniej olej lniany uznano lekiem i zamieszczono go w wykazie leków.
Cenne właściwości w nasionach lnu znane były już naszym prababciom, które doskonale wiedziały do jakich celów wykorzystać ten „naturalny lek”. Dopiero później zalety lnu poznał przemysł kosmetyczny i, doceniając jego walory, rozpoczął produkcję kosmetyków na bazie nasion lnu.
Badania nad działaniem lnu doprowadziły do wniosku, iż bardzo korzystnie oddziałuje on na suche i zniszczone różnymi zabiegami włosy. Produkty kosmetyczne na bazie lnu poleca się również osobom z włosami matowymi, niezdrowymi i farbowanymi. Len znakomicie je regeneruje i nadaje im miękkości. Roślinę tę używa się także do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery alergicznej i suchej.
Len posiada zastosowanie w kosmetyce także w obszarze ochrony skóry przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Zaleca się wówczas stosowanie lnu w postaci maści. Warto wiedzieć, że wyciągi z siemienia lnianego łagodzą dokuczliwe skutki oparzeń i uszkodzeń skóry powstałych w wyniku działania toksycznych substancji chemicznych.
Na rynku nie brakuje gotowych preparatów na bazie lnu, ale równie dobrze można przygotować sobie domową maseczkę. Regularne spożywanie mielonych nasion lnu wpływa korzystnie na wygląd i kondycję cery. Osoby borykające się z niedoskonałościami skórnymi śmiało mogą wspomóc się lnem, gdyż redukuje on nadmierne wydzielanie sebum, które odpowiada w dużym stopniu za zatykanie się porów skóry.
Jak widać trudno przecenić korzyści, jakie płyną z regularnego stosowania tej niepozornej rośliny. Można wykorzystywać ją do różnych celów i używać w różnych formach. Należy bowiem pamiętać, że olej lniany, mielone nasiona lnu, czy też siemię lniane to samo zdrowie.
Zastosowanie w kuchni
Len mielony złoty odtłuszczony zastosowanie znalazł także w kuchni. Surowiec ten świetnie nadaje się jako dodatek do ciasta drożdżowego, do wypieku chleba, do kisielu, dżemów owocowych, musli z jogurtem, herbaty ziołowej, a nawet do placków i naleśników. Tak naprawdę można dodawać go do każdego rodzaju potrawy, dzięki czemu dostarczymy organizmowi cennych składników odżywczych.
Zaletą nasion lnu jest to, że nie wydzielają one żadnego zapachu, a ich smak nie jest intensywny. Dzięki temu nie wpływają znacząco na zmianę smaku czy zapachu przyrządzanego dania. Można je nawet dodawać do jajecznicy, zupy czy też sosu. Trzeba jednak koniecznie wystrzegać się niedojrzałych nasion lnu, gdyż znajduje się w nich trująca substancja nazywana linatyną. Najlepiej więc zaopatrywać się w produkty ze sprawdzonego źródła, gdzie mamy pewność, co do ich jakości.
Len mielony a odchudzanie
Siła lnu leży w jego cennym składzie, który jest jednym z najlepiej przyswajanym przez nasz organizm. Kwasy omega -3 i towarzysząca im witamina E sprawiają, że zostaje wzmocniony system immunologiczny i spowolniony proces starzenia. Co więcej, należy zauważyć, że regularne przyjmowanie lnu mielonego eliminuje stres oksydacyjny, który w swoich skutkach jest dla naszego organizmu wyniszczający.
Może wydawać się paradoksalnym, że mielone siemię lniane, który w 90% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, ma wpływ na proces utraty wagi. Tymczasem zawarte w lnie mielonym lignany, które swoją budową i działaniem są tożsame z estrogenami, mają istotny wpływ na regulowanie masy ciała, zwłaszcza u kobiet. Nadmieńmy także, że duża zawartość błonnika ma działanie oczyszczające jelita ze złogów oraz wypełniające żołądek, dzięki czemu spożywa się zdecydowanie mniej pokarmów wysokokalorycznych.
Efekty odchudzania
Po zalaniu lnu mielonego wodą lub dodaniu go do jogurtu istotnie zwiększa on swoją objętość, dzięki czemu szybciej odczuwa się sytość. Dzięki zawartości cynku i tzw. fitohormonów jest rekomendowany dla osób odchudzających się i pragnących utrzymać swoją wagę. Stosowanie diety lnianej w wyraźny sposób odchudza i pomaga zapobiec efektowi jo-jo.
Działanie przeciwzapalne eliminuje wszelkiego rodzaju niedogodności związane z początkowym procesem odchudzania i oczyszczania organizmu. Zdecydowanie poprawia się cera, włosy oraz paznokcie, a także zmniejsza się cellulit, skóra staje się wygładzona, doskonale napięta i jędrna.
Dietetycy rekomendują mielone nasiona lnu jako super produkt pozwalający powrócić do zdrowych nawyków i należytej dbałości nie tylko o kondycję i piękną sylwetkę, ale przede wszystkim o zdrowie w szerokim rozumieniu. Dwutygodniowe stosowanie diety z udziałem siemienia mielonego do każdego posiłku lub przynajmniej do trzech głównych, ma bardzo duży wpływ na tempo odchudzania. Bardzo ważne jest to, że po len mielony na odchudzanie mogą sięgać osoby w różnym wieku.
Ile spożywać dziennie mielonego lnu?
Jako, że ziarna lnu bogate są w błonnik pokarmowy, to trzeba wprowadzać je do jadłospisu stopniowo, aby organizm przyzwyczaił się do ich spożywania. Warto zacząć od łyżeczki lnu mielonego dziennie i stopniowo zwiększać dawkę, jednak najlepiej nie przekraczać trzech łyżek. Jeśli chodzi o len do picia, to można sporządzać odwary z nasion oraz napary, jak również stosować łyżkę oleju dziennie.