Kasza manna dla wielu osób jest dobrze znanym smakiem z dzieciństwa. W przypadku kaszy gryczanej czy jęczmiennej zwykle mowa jest o daniach wytrawnych, ale kasza manna idealnie zaspokaja ochotę na coś słodkiego – szczególnie w połączeniu z owocami czy też syropem owocowym. Kasza ta jest nie tylko niezwykle smaczna, ale i zdrowa, więc warto na stałe włączyć ją do swojego jadłospisu. Kochają ją przede wszystkim dzieci, a jako że można wyczarować z niej masę najróżniejszych dań, na talerzach brzdąców nigdy nie będzie nudno. Kasza manna jest polecana osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu we krwi i zaparciami oraz kobietom ciężarnym i osobom pragnącym uzyskać smukłą sylwetkę.
Właściwości
Kasza manna jest nie tyko smaczna, ale i zdrowa. Ze względu na sporą zawartość witamin z grupy B w kaszy mannie, spożywanie jej wpływa dobroczynnie na pracę naszego układu nerwowego. Jeśli znajdujemy się w stanie chronicznego stresu i mamy skołatane nerwy, to kasza manna jest jak najbardziej mile widziana w naszym jadłospisie. Jako, że jest lekkostrawna, idealnie sprawdza się w przypadku osób borykających się z problemami żołądkowymi i różnego typu dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Warto po nią sięgać także przy schorzeniach wątroby. Kasza manna stymuluje układ trawienny i działa na niego osłaniająco. Można podawać ją już niemowlętom w 5/6 miesiącu życia. Zawarte w niej witaminy i minerały uczestniczą w licznych procesach metabolicznych oraz produkcji hemoglobiny i przeciwciał. Spożywanie kaszy manny sprzyja utrzymaniu prawidłowego stanu kośćca i skóry oraz wspiera układ sercowo-naczyniowy.
Skład
Kasza manna powstaje na skutek przetworzenia ziaren pszenicy. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ziaren w celu pozbycia się ich okrywy, a potem przechodzi się do ich polerowania i mielenia. Charakterystyczne dla kaszy manny jest to, że jest bardzo drobno zmielona i ma białawy kolor.
Kasze słyną ze swojej sporej zawartości witamin z grupy B i dotyczy to także kaszy manny. Zawiera ona witaminę PP, kwas foliowy, witaminę E, magnez, wapń, żelazo, cynk i potas oraz sporą ilość jodu.
Kaloryczność i indeks glikemiczny kaszy manny
Stugramowa porcja ugotowanej kaszy manny dostarcza 350 kalorii, z czego większość stanowią węglowodany – ponad 73g węglowodanów, 2,4g błonnika i prawie 11g białka. Indeks glikemiczny kaszy manny jest wysoki i wynosi 60.
Gluten
Kasza manna zawiera gluten podobnie jak kasza jęczmienna, kuskus czy też kasza orkiszowa. Jeśli zatem mamy nietolerancję czy też nadwrażliwość na to problematyczne białko, tego typu kasza nie powinna znaleźć się w naszym jadłospisie.
Odchudzanie
Chociaż kasza manna jest produktem dosyć kalorycznym, to jednak warto po nią sięgać w przypadku chęci pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Otóż kasza ta jest niezwykle sycąca ze względu na sporą zawartość błonnika. Składnik ten nie tylko szybko zaspokaja apetyt, ale i utrzymuje uczucie błogiej sytości przez długi czas. Ponadto błonnik przyśpiesza przemianę materii, reguluje pracę jelit i zmniejsza przyswajalność tłuszczu. Z kolei zawartość skrobi w kaszy mannie sprawia, że węglowodany są wolniej rozkładane w organizmie, a więc nie dochodzi do skoków insuliny, co pozwala uchronić się przed wilczymi atakami głodu. Osoby odchudzające się, z całą pewnością powinny zainteresować się pyszną kaszą manną.
Jak przygotować/gotować kaszę mannę?
Przygotowanie kaszy manny jest banalnie proste i szybkie w wykonaniu. Można ugotować ją na mleku czy też na wodzie, jak kto woli. Wystarczy wyposażyć się w mały garnek i łyżkę do mieszania.
Wystarczy wlać wodę/mleko do garnka i zagotować, po czym wsypać kaszę, energicznie mieszając łyżką, aby nie powstały grudki. Można też rozmieszać kaszę w niewielkiej ilości zimnego mleka/wody i wtedy wlać na gotujące się mleko/ wodę. Całość pogotować na wolnym ogniu przez dwie minuty, stale mieszając. Nasza kasza jest już gotowa i wystarczy poczekać aż przestygnie, aby się nie poparzyć.
Kasza manna: przepisy
Kasza manna idealnie sprawdza się zarówno do przygotowania dań wytrawnych, jak i tych na słodko. Może ona być podstawą potrawy, jak również dodatkiem do niej. Świetnie pasować będzie do dań mięsnych w postaci duszonego indyka/cielęciny/wołowiny. Mile widziana jest również w gołąbkach i kotletach mielonych. Jak najbardziej można przygotować z niej zupę.
Smaczna zupka z kaszą manną
Potrzebne składniki: ½ szklanki kaszy manny, bulion drobiowy, marchew, pietruszka, por, kalafior, brokuł i oliwa z oliwek.
Wykonanie: marchewkę, por i pietruszkę kroimy w kostkę, po czym podsmażany na oliwie z oliwek, a następnie zalewamy je bulionem. Po kilku minutach wrzucamy do gotującego się bulionu kaszę i gotujemy całość przez następne dziesięć minut, po czym na parę minut przed końcem dodajemy różyczki brokułu i kalafiora do zupy. Warto ją także wzbogacić posiekaną natką pietruszki.
Szybki zastrzyk energii z samego rana – kasza manna z owocami na śniadanie
Jeśli chcemy zacząć poranek od czegoś niezwykle smacznego i jednocześnie bardzo sycącego, to warto sięgnąć po kaszę mannę i po ulubione dodatki w postaci suszonych/świeżych owoców, soku malinowego czy też konfitury.
Do ugotowanej na mleku kaszki manny (na gęsto) dodać rodzynki, plasterki banana, domowy dżemik czy też mieszankę bakaliową.
Kotleciki z kaszy manny
Dzieci uwielbiają kotlety, ale nie muszą one być koniecznie w wersji mięsnej. Niezwykle smaczne kotlety mogą powstać z kaszy manny. Do ich wykonania potrzebować będziemy: szklanki kaszy manny, dwóch szklanej bulionu, trzech łyżek startego żółtego sera, jajka, bułki tartej, oleju, natki pietruszki i ząbku czosnku.
Wykonanie: bulion można szybko przygotować, zagotowując wodę z kostkami rosołowymi. Następnie dodajemy do niego kaszę mannę, po czym mieszamy całość przez pięć minut i zestawiamy z ognia do przestygnięcia. Kolejnym krokiem jest wbicie jajka do naszej kaszy, sera, czosnku, natki pietruszki i dodanie przypraw do smaku. Teraz można przejść już do formowania kotlecików z powstałej masy, co robimy wilgotnymi dłońmi. Kotlety panierujemy w bułce tartej i smażymy na rumiano na dobrze rozgrzanym oleju.
Wyborny pudding malinowy z kaszą manną
Jeśli najdzie nas ochota na coś słodkiego, a nie uśmiecha nam się stać długo przy garnkach i czekać na wyrośnięcie ciasta w piekarniku, to idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie przepysznego puddingu. Wystarczą nam do tego podstawowe składniki w postaci litra mleka, opakowania śmietanki tłustej, połowy szklanki cukru, 100g kaszy manny, odrobiny soli, łyżeczki cynamonu i 200g świeżych malin.
Wykonanie: do garnka wlewamy mleko, śmietanę, cukier i szczyptę soli, po czym zagotowujemy całość i dodajemy stopniowo kaszę, ciągle mieszając. Gdy pudding zgęstnieje, można zdjąć go z ognia i wypełnić nim pucharki. Teraz przechodzimy do wykonania malinowego sosu. Owoce mieszamy z cukrem, po czym trochę podsmażany na niewielkim ogniu. Tak powstałym sosem polewamy nasz pudding, po czym posypujemy cynamonem i wzbogacamy jeszcze kilkoma całymi malinami.
Pomysł na tort z kaszy manny
Jeśli chcemy zrobić swojemu dziecku znakomity tort, który zachwyci go swoim smakiem, można nieco poeksperymentować z kaszą manną. Połączenie ciasteczek/biszkoptów, kaszy manny, dżemu, kakao i owoców będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku małych smakoszy.
Do przygotowania tortu z kaszy manny potrzebować będziemy ciastek lub biszkoptów do wyłożenia blachy, półtorej szklanki mleka, czterech płaskich łyżek kaszy manny, dwóch żółtek, dobrej jakości kostki masła o temperaturze pokojowej, dwóch łyżek cukru waniliowego, niecałej szklanki cukru pudru, dwóch łyżek kakao, ulubionego dżemu i owoców.
Wykonanie: kaszę mieszamy z mlekiem, po czym dodajemy cukier i gotujemy całość na małym ogniu przez dziesięć minut, ciągle mieszając. Następnie zdejmujemy kaszę z gazu i pozostawiamy do przestygnięcia. W międzyczasie ubijamy masło z cukrem pudrem i żółtkami, po czym dodajemy do tego ostudzoną kaszę i miksujemy całość na małych obrotach. Jeśli chcemy uzyskać tort o dwóch smakach, to można podzielić masę na dwie części i tylko do jednej dodać kakao.
Naszymi ciasteczkami czy też biszkoptami wykładamy niedużą blaszkę, po czym wlewamy na spód kakaową część masy, a po jej wyrównaniu białą. Po wygładzeniu masy, układamy na wierzchu tortu owoce, które potem smarujemy dżemem. Można także zalać owoce wcześniej przygotowaną galaretkę. Na koniec nasz tort wkładamy do lodówki na około trzy godziny.