Odpowiednia pielęgnacja włosów jest niezbędna do tego, aby były one piękne. Nie wystarczą jednak same kosmetyki, aby kosmyki były zdrowe, mocne i gęste. Konieczne jest zadbanie o włosy zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Bez dobrze zbilansowanej diety, bogatej w witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały i antyoksydanty na próżno jest liczyć na bujną i atrakcyjną fryzurę. Na szczęście mamy do dyspozycji szereg najróżniejszych sposobów na to, jak zadbać o włosy, aby świetnie się prezentowały. Nie brakuje zarówno naturalnych metod, całego szeregu wielorakich kosmetyków drogeryjnych, jak również skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Do dbania o włosy z całą pewnością nie można zaliczyć nakładania na nie obciążających silikonów, spryskiwanie lakierem, narażanie na działanie wysokiej temperatury czy też farbowanie chemicznymi farbami.
Czy na pewno dbasz o nie właściwie?
Mogłoby się wydawać, że każdy wie, jak pielęgnować swoje włosy, ale w praktyce bywa z tym różnie. Coś tak banalnego jak ich mycie czy czesanie w przypadku złej techniki może przyczynić się do problemów włosowych. Nieumiejętne mycie włosów i sięganie po nieodpowiedni szampon może sprawić, że nasza fryzura nie będzie się ładnie prezentowała. Nie każdy szampon nadaje się do każdego rodzaju włosów. Najlepiej jest wybierać kosmetyki zawierające łagodne środki myjące w składzie. Nie powinny znaleźć się na liście silikony ani też SLS obciążające kosmyki. Źle dobrany szampon może nawet przyczynić się do problemów z łupieżem i nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Kolejną kwestią jest odżywianie włosów. Decydując się na gotowe produkty, należy wystrzegać się tych zawierających alkohol i silikony, czyli substancje osłabiające i przesuszające włosy. Odżywka powinna być bogata w ceramidy, panthenol, glicerynę i inne substancje nawilżające. Warto używać na zmianę odżywek emolientowych i proteinowych.
Włosom nie służy stylizacja z użyciem ciepła, które je przegrzewa i przesusza oraz narusza ich wewnętrzną strukturę. Efektem jest większa podatność włosów na kruszenie i łamanie. Najlepiej byłoby zrezygnować lub ograniczyć do minimum zabiegi z użyciem lokówki, prostownicy czy suszarki. Można kupić urządzenie z funkcją zimnego nadmuchu, a przed użyciem dodatkowo spryskać włosy sprayem ochronnym, zmniejszając tym ryzyko uszkodzenia włosów. Należy także pamiętać o ich ochronie przed czynnikami atmosferycznymi. Noszenie czapki zimą i kapelusza latem oraz stosowanie odżywek bez spłukiwania i mgiełek to skuteczne sposoby na zwiększenie ochrony włosów.
Nawet jeśli zapuszczamy włosy, to nie można zapomnieć o regularnym podcinaniu końcówek. Jest to sposób na pozbycie się rozdwojonych końców i ochronienie zdrowych ich partii przed dalszymi uszkodzeniami. Ponadto przycięte końce wyglądają bardziej estetycznie. Kolejną kwestią jest rozczesywanie włosów, z którym nie ma co przesadzać. Częste szczotkowanie wcale nie sprawi, że nasze włosy będą piękniejsze. Wystarczy porządnie rozczesać je po umyciu. Z kolei podczas mycia nie należy mocno szorować włosów, gdyż nadmierna stymulacja skóry głowy przyczyni się do zwiększonej produkcji sebum. W celu poprawienia ukrwienia i kondycji włosów wystarczy masować skórę głowy palcami lub przy użyciu masażera.
Jeśli zależy nam na uchronieniu włosów przed uszkodzeniem, to zamiast zwykłej gumki warto sięgnąć po delikatne spinki do upięcia włosów. Nie najlepiej służą im fryzury takie jak kucyk. Nie powinno się także kłaść spać z mokrymi włosami, a do snu powinny one być związane. Unikać należy także wody zawierającej chlor i zrezygnować z farbowania włosów chemicznymi farbami. Na rynku dostępnych jest cała masa preparatów o naturalnym składzie, dzięki którym także można uzyskać wymarzony kolor; farba nie może zawierać amoniaku. Warto też wykonywać naturalne płukanki do włosów raz w tygodniu, a dwa razy na tydzień olejować włosy.
Zioła także na włosy? Jak najbardziej!
Zioła są stosowane do pielęgnacji włosów od setek lat. W celu poprawienia ich kondycji i wyglądu warto stosować je nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Napary można nie tylko pić, ale też robić z nich naturalne płukanki do włosów. Jeśli zależy nam na szybszym poroście włosów, to świetne okazują się być zioła, takie jak skrzyp polny, rozmaryn, sok z brzozy i pokrzywa. Skrzyp idealnie sprawdza się przy łupieżu oraz osłabionych i wypadających włosach. Pokrzywa z kolei pobudza krążenie, wzmacnia cebulki włosowe, pomaga przy łupieżu i pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy. Przy nadmiernym wypadaniu włosów i łysieniu będzie świetną pomocą. Płukanka z soku z brzozy nadaje włosom blask, puszystość i nie obciąża ich przy tym.
Zioła można wykorzystać w formie naparów, odwarów i maceratów. Rozmaryn zwiększa przepływ krwi i ukrwienie skóry głowy, pobudzając włosy do wzrostu. Jest to świetne remedium przy łupieżu. Godny polecenia jest także aloes, który nada włosom połysk, zmniejszy ich wypadanie i przyspieszy porost. W przypadku słabych i cienkich włosów sprawdzi się bambus bogaty w krzem. Dzięki temu zostaną one wzmocnione i odbudowane oraz szybciej będą rosły. Korzeń łopianu także wzmacnia cebulki włosów, odnawia uszkodzone kosmyki, przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost. Na porost włosów idealnie sprawdza się czarna rzepa, podobnie zresztą jak agrest indyjski. Warto sięgnąć również po kozieradkę pobudzającą porost włosów. Tatarak z kolei hamuje łupież i łysienie oraz poprawia ukrwienie skóry głowy i przyspiesza wzrost włosów. Na uwagę zasługują również rumianek, szałwia, nagietek lekarski, korzeń szeń-szenia i bhringraj.
Dieta na zdrowe i piękne włosy
Dobrze zbilansowana dieta to nie tylko sposób na zdrowie i dobre samopoczucie, ale także piękny wygląd. To co jemy ma wpływ także na kondycję naszych włosów. W diecie nie może zabraknąć produktów obfitujących w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i przeciwutleniacze. Świeże warzywa i owoce to podstawa jadłospisu- powinny one na stałe zagościć w niemałych ilościach w naszym codziennym menu. Ciemnozielone warzywa obfitują w żelazo, witaminy A i E, które stoją na straży ładnego wyglądu włosów. Niedobór żelaza i tych antyoksydantów to prosta droga do wypadających i suchych włosów. Orzechy zawierają sporo kwasów omega-3, cynk i selen oraz witaminy A, E i D- dzięki nim włosy są gęste i błyszczące. Z całą pewnością należy spożywać chociaż garść dziennie orzechów, szczególnie tych laskowych i włoskich oraz migdały. Podobnie jest zresztą z pestkami i nasionami – pestki dyni zawierają witaminy z grupy B i szereg mikroelementów. Są skarbnicą cynku, który przeciwdziała wypadaniu włosów. W fasoli znajdziemy sporo żelaza i protein niezbędnych do porostu włosów. Jedzenie jajek także przyczynia się do wzmocnienia włosów, zwiększenia ich grubości i wytrzymałości.
W celu odżywienia włosów warto sięgać po pełnoziarniste produkty, które świetnie wzmacniają włosy oraz sprawiają, że ładnie błyszczą i są gęste. Zawierają one bowiem dużo witamin z grupy B, żelazo, fosfor, potas i wapń. Białko będące budulcem włosów znajdziemy także w chudych przetworach mlecznych i wołowinie. W mięsie znajduje się m.in. metionina i cysteina, które są niezbędne do tworzenia keratyny – białka budującego włosy. Aminokwasy siarkowe przeciwdziałają wypadaniu włosów, ich łamliwości i rozdwajaniu się. Przyspieszają także ich wzrost i chronią przed przedwczesnym siwieniem. Jak najbardziej należy sięgać po zimnotłoczone oleje roślinne. Najważniejszymi elementami w diecie sprzyjającej pięknym i zdrowym włosom są: białko i aminokwasy siarkowe, krzem, cynk, żelazo, magnez, wapń, witaminy z grupy B, witamina C i witamina E. Należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, wysoko przetworzonej żywności, dań typu instant i fast food, rafinowanego cukru, białego pieczywa i słodyczy.
Domowa pielęgnacja włosów
Obecnie coraz popularniejsze jest olejowanie włosów, co jest domowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Tak naprawdę, nie jest to nic nowego, gdyż od setek lat kobiety stosowały przeróżne olejki zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Bardzo ważne jest, aby wybierać oleje zimnotłoczone, które zawierają wszystkie swoje cenne substancje wykazujące dobroczynne działanie. Olejowanie włosów można wykonać na suchych lub na wilgotnych włosach. Posłużyć można się jednym olejkiem lub zrobić sobie mieszankę kilku. Po naolejowaniu włosów, należy osłonić je foliowym czepkiem i ręcznikiem. Pod wpływem ciepła zawarte w olejkach związki aktywne łatwiej przenikną w głąb skóry głowy i włosów. Taki zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem czy nawet na noc. Ważne jest to, aby olej pozostał na włosach przez co najmniej godzinę. Potem myjemy włosy szamponem zawierającym łagodne środki, bez silikonów i SLS. Czasami konieczne jest parokrotne umycie włosów w celu pozbycia się z nich oleju.
Do dyspozycji mamy sporo olejków, ale do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się: olej kokosowy, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów i oliwa z oliwek. Można nawet kupić już gotowe mieszanki olejków, które czasami są wzbogacone także o ekstrakty roślinne. Olej kokosowy regeneruje suche włosy i rozdwojone końcówki, świetnie nawilża włosy i wygładza je. Z kolei olej rycynowy stymuluje włosy do wzrostu, przeciwdziała ich nadmiernemu wypadaniu, wzmacnia je i odżywia. Olejek ze słodkich migdałów także nawilża, odżywia i regeneruje włosy, dodatkowo zwiększa ich ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Przy suchych i zniszczonych włosach świetnie sprawdza się dobrej jakości oliwa z oliwek, która nawilża i odżywia kosmyki.
Profesjonalne zabiegi na włosy
Oprócz domowych sposobów na piękne włosy, do dyspozycji mamy też szereg najróżniejszych zabiegów, które okazują się być niezwykle skuteczne. Warto z nich skorzystać, gdy stosowanie kosmetyków i domowych kuracji nie przynosi pożądanych efektów. Godne polecenia są chociażby sauna parowa, keratynowe prostowanie włosów, rekonstrukcja włosów Joico K-Pak, zabiegi na włosy z podczerwienią, botoks na włosy, mezoterapia skóry głowy, darsonwalizacja, światło LED na włosy, infuzja tlenowa, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe na włosy, peeling skóry głowy czy jonoforeza na włosy.
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Warto spróbować naturalnej regeneracji włosów niż sięgać wciąż po komercyjne kosmetyki. Przyroda najlepiej wie jak o nas zadbać i powinniśmy korzystać z jej bogactwa 🙂