Mąka z ciecierzycy, zwana też mąką z cieciorki, przez wiele osób uznawana jest za produkt co najmniej rewolucyjny. Nie dość bowiem, że wprowadza nową jakość do kuchennych dokonań, to także odznacza się szeregiem cennych i godnych uwagi właściwości, które po prostu warto poznać. Co trzeba wiedzieć o mące z cieciorki?
Mąka z ciecierzycy: właściwości
Na zastosowaniu mąki z ciecierzycy (zwanej również mąką z cieciorki) bazuje kuchnia indyjska. Ciecierzyca doceniania jest głównie przez wegan i alergików, którzy mają dość ograniczone menu i muszą uważać na większość składników i potraw, z którymi mają do czynienia na co dzień.
Potrawy i dania na bazie cieciorki polecane są przede wszystkim tym, którzy są wegetarianami lub cierpią na różnego rodzaju alergie. Mogą być uczuleni choćby na białko glutenu lub szukają zdrowych, a jednocześnie – zupełnie nie alergennych zamienników. I choć mąka z cieciorki nie zawsze sprawdzi się znakomicie, to w wielu przypadkach jednak stanowić będzie pomocny i pożądany substytut w codziennej diecie.
Walory odżywcze
Mąka z ciecierzycy nie jest produktem tradycyjnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej odmienność polega na tym, że nie jest wcale produktem powstałym w procesie przemiału zboża, ale powstaje z rośliny strączkowej- ciecierzycy. Właśnie dzięki swojemu składowi, mąka ta odznacza się wyjątkową zawartością białka, smakiem zaś przypomina smak umami.
Skład i wartości odżywcze
W 100 g mąki z ciecierzycy znaleźć można pełne bogactwo wartości energetycznej. To 1620 kJ na 387 kalorie. W tym węglowodany to 58 g, tłuszcz – 6,7 g, a kolejne wartości kształtują się następująco:
• nasycone kwasy tłuszczowe – 0,7 g
• błonnik – 10 g
• białko – 22 g
• sól – 0,16 g
Kalorie i indeks glikemiczny
Kaloryczność mąki z ciecierzycy jest dość pokaźna i kształtuje się na poziomie aż 387 kcal/100 g. Przy tym jednak indeks glikemiczny produktu jest niemal o połowę niższy od mąki pszennej. W przypadku mąki z ciecierzycy wynosi on zaledwie 35 (mąka pszenna ma indeks 70).
Zastosowanie mąki z cieciorki
Mąka z ciecierzycy znajduje dość szerokie zastosowanie w kuchni, ale nie tylko. Wykorzystuje się ją również w kosmetyce do pielęgnacji włosów oraz ciała.
Kulinarne
W kuchni mąka z ciecierzycy z powodzeniem zastępować może bułkę tartą lub mąkę pszenną w kotletach. Odpowiada za łączenie i idealne zespajanie składników różnorodnych potraw. Z pomocą tego rodzaju mąki z powodzeniem można łączyć zarówno masę powstałą ze startych warzyw, jak i mięs. Z całą pewnością stwierdzić też można, że mąka z cieciorki w ilości kilku łyżek stanowić będzie doskonałą masę łączącą ze sobą rozmaite produkty.
Mąka cieciorkowa z dużym sukcesem może być wykorzystywana jako alternatywa dla śmietany – służyć będzie zagęszczaniu zup lub też sosów. Wystarczy rozrobić 1-2 łyżki mąki w szklance zimnej wody, po czym należy wlać powstałą masę do gotującej się potrawy i na koniec energicznie rozmieszać całość.
Warto pamiętać o tym, by doprowadzić danie do wrzenia, a następnie pozostawić je do chwilowego ostudzenia przez dwie minuty. Wszystko po to, by uchronić przed sytuacją uzyskania posmaku surowego grochu.
Osoby pozostające na diecie bezglutenowej powinny maksymalnie korzystać z dobroczynnego działania unikatowej mąki z ciecierzycy. Nie dość bowiem, że jest ona produktem bezglutenowym, to charakteryzuje się unikatowym i zupełnie niepowtarzalnym smakiem, idealnym do wykorzystania podczas produkcji smacznych i wyjątkowych deserów. Wśród nich z pewnością na uwagę zasługują wegańskie, bezglutenowe gofry czy omlety bez użycia jajek.
W kosmetyce (na włosy)
Można by przypuszczać, że mąka na włosy raczej nie zadziała zbyt dobrze. Raczej je przytłoczy i sprawi, że oklapną. Ciekawe jest to, że mąka z cieciorki bezglutenowa idealnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Praktyka pokazuje, że wykorzystywana jest nie tylko do codziennej pielęgnacji i mycia włosów, ale również do peelingu całego ciała.
Mnóstwo protein, które w sobie zawiera, wyjątkowo korzystnie wpływa na maksymalne odżywienie włosów oraz dodanie im niezbędnej oraz bardzo pożądanej objętości. Mąka z ciecierzycy idealnie pochłania tłuszcz, a przez to zalecana jest także do zmywania olejowych odżywek na włosy. Niewątpliwie warto ją wykorzystywać w codziennej pielęgnacji własnych włosów.
Krótko, na temat i ciekawie 🙂
Dziękuję