Miłośnikom chrupiących i zdrowych przekąsek z pewnością dobrze znana jest mieszanka studencka, będąca kompozycją kilku rodzajów orzechów i rodzynek, które dodają lekko kwaskowej słodyczy.I choć mieszanki różnią się nieco składem w zależności od pomysłu producenta, każda z nich kryje w sobie znakomity smak i bogate walory odżywcze.
Wielbicieli różnego rodzaju orzechów wciąż przybywa i podyktowane jest to nie tylko preferencjami smakowymi i zamiłowaniem do chrupania, ale coraz częściej także i rosnącą świadomością tego, co jemy i jakie wartości zdrowotne ma dany produkt. Orzechy właśnie należą do grupy produktów wyjątkowo korzystnych dla organizmu.
Dobroczynny wpływ na zdrowie
W składzie orzechów znajduje się wysokowartościowe białko (dlatego orzechy stanowią ważny element diety wegetarian) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które znacznie redukują ryzyko wystąpienia chorób serca.
Orzechy to również wysoka zawartość witamin z grupy B, które regulują pracę całego systemu nerwowego oraz witamina E, będąca silnym antyoksydantem i liczne minerały, takie jak: magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas, sód i cynk, a także cenny dla jelit błonnik. Spożywanie orzechów korzystnie wpływa na system nerwowy, układ krążenia, pracę mózgu, redukuje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, udar mózgu, zawał serca i niektóre nowotwory.
Jak wspomniano powyżej, mieszanki bakaliowe, choć posiadają identyczną nazwę, mogą się nieco różnić kompozycją składników. I tak, dla przykładu, jedna mieszanka studencka może zawierać orzechy nerkowca, orzechy laskowe, migdały i rodzynki, a inna zamiast orzechów nerkowca wzbogacona jest orzechami włoskimi.
Tak, czy inaczej każdy tego typu produkt to pełnowartościowa i pyszna przekąska, po którą warto sięgać, gdy poczujemy głód. Na długi czas dostarczy nam uczucia sytości i doda energii. Będziemy mieć przy tym pewność, że przekąsiliśmy coś zdrowego; coś, co przyniesie naszemu organizmowi same korzyści.
Spożywać solo, czy jako dodatek?
Mieszanka studencka najczęściej pakowana jest w foliowe torebki o wadze 100 g, które bez problemu można wrzucić do torby, plecaka, czy nawet małej damskiej torebki i zabrać ze sobą do pracy, szkoły, na wycieczkę, czy spacer.
Warto proponować tego typu przekąski naszym pociechom, aby kształtować w nich nawyk zdrowego odżywiania i zmniejszać ryzyko sięgania w czasie przerwy w szkole po chipsy, czy słodkie batoniki. Mieszanka bakaliowa w domowej szafce może okazać się przydatna, gdy poczujemy ochotę, aby coś przekąsić lub gdy niespodziewanie wpadną do nas znajomi i zechcemy poczęstować ich jakimś smakołykiem.
Mieszanka doskonale sprawdza się także jako dodatek do rozmaitych sałatek, czy deserów, na przykład galaretki z bitą śmietaną. Garść orzeszków sypnięta na wierzch deseru stanowi nietuzinkową dekorację. Jeśli jesteśmy zwolennikami śniadań na bazie mleka i płatków, możemy wykorzystać mieszankę studencką do stworzenie własnej kompozycji musli, które będziemy mogli dodać do mleka, jogurtu, maślanki, czy serka.
Orzechy – tylko nie w nadmiarze i uwaga przy odchudzaniu
Orzechy, choć bardzo zdrowe zawierają sporo kalorii; od 550 kcal – orzechy nerkowca, nawet do ponad 700 kcal – orzechy makadamia w 100 g, o czym powinny pamiętać osoby będące na diecie odchudzającej.
Stąd dietetycy zalecają spożywanie garści różnego rodzaju orzechów kilka razy w tygodniu, w zastępstwie oczywiście innych produktów, nie zaś oprócz nich. Chociaż orzechy mają sporo błonnika, to ze względu na wysoką zawartość tłuszczu spożywanie ich w nadmiarze może powodować zaparcia. Istotną zaletą różnego rodzaju orzechów jest ich niski indeks glikemiczny (IG), co szczególnie istotne jest dla diabetyków.
Biorąc pod uwagę całe dobrodziejstwo płynące ze spożywania orzechów, chyba każdy uzna, że warto wprowadzić je w umiarkowanych ilościach do swojego jadłospisu i czerpać korzyści płynące z tej pozytywnej zmiany.