Przez wiele osób migdały uznawane są za najsmaczniejsze spośród wszystkich orzechów.Te niewielkie nasiona migdałowca zwyczajnego są specjałem w kuchni, a ich walory doceniane są nie tylko ze względów smakowych, ale i zdrowotnych oraz kosmetycznych. Jak bardzo cenne są właściwości migdałów opowiemy Wam w tym artykule.
Rejony Bliskiego Wschodu to kolebka migdałów. Właśnie stąd migdały rozeszły się na cały świat, a liderami w ich uprawie są dziś Central Valley Sacramento i San Joaquin w Kalifornii.To właśnie stąd pochodzą bodaj najbardziej znane migdały kalifornijskie. Mają tu one znakomite warunki do uprawy, dzięki czemu zasłynęły na całym świecie.
Od wielu lat Kalifornia jest jednym z największych i wiodących do dziś prym producentów migdałów, obok Hiszpanii, Włoch, Iranu, Maroko, czy Syrii. Jednak w Europie znamy przede wszystkim ten rodzaj migdałów.
Rodzaje migdałów
Ogólnie migdały podzielić możemy na słodkie oraz gorzkie. Słodkie, to nasiona częściej uprawiane z uwagi na szerokie wykorzystanie. Można spożywać je już w stanie surowym, a także wykorzystać do zrobienia przetworów. To jednak nie jedyny sposób użycia tych drogocennych orzechów. Świetnie sprawdzają się one w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym, a także w szeroko rozumianym lecznictwie.
Gorzkie migdały znane są w znacznie mniejszym zakresie. Są także o wiele rzadziej uprawiane. To właśnie w nich znajdziemy amigdalinę, czyli substancję, która może być szkodliwa dla zdrowia. O tym zagadnieniu opowiemy jednak nieco szerzej później. Z migdałów gorzkich pozyskujemy znakomity olej migdałowy, który jest składnikiem wielu likierów, esencji zapachowych do produktów spożywczych oraz mydła.
Wartość odżywcza
Wartości odżywcze migdałów są dość powszechnie znane. Z tego względu produkt ten oferuje właściwie każdy sklep internetowy z żywnością, zwłaszcza tą ekologiczną. Migdały w swoim składzie posiadają mnóstwo białka, węglowodanów, zdrowych i pożądanych dla organizmu kwasów tłuszczowych NNKT, także soli mineralnych i witamin.
Znajdziemy tu zarówno tiaminę, ryboflawinę, niacynę, jak i kwas foliowy, witaminę E oraz B6. Ponadto wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk i sód. Ze względu na największą ilość witaminy B2, E oraz błonnika, migdały uważa się za najcenniejsze i najszlachetniejsze pośród orzechów. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy migdały są zdrowe, dodać można, iż ich spożywanie wspomaga wiele układów oraz organów, a także przeciwdziała wielu chorobom.
Cenne właściwości
Obecność cennych składników odżywczych to jednocześnie gwarancja znakomitych właściwości prozdrowotnych, jakie zapewniają migdały. Są one dlatego polecane kobietom w ciąży, osobom chorującym na serce, a także pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. To jednocześnie produkt pozytywnie działający na układ nerwowy, krwionośny oraz rekomendowany chorym na cukrzycę. Szczegółowe informacje na temat dobroczynnego działania migdałów poznacie już za chwilę.
Wpływ a serce
Regularne spożywanie migdałów to zdecydowanie krok w trosce o zdrowe serce. Udowodnione jest, dzięki licznym przeprowadzonym w tej kwestii badaniom, iż migdały działają wyśmienicie na nasze serce, zmniejszając ryzyko rozwoju różnych chorób tego narządu. Świadczą o tym, między innymi badania przeprowadzone na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii na grupie mężczyzn z grupy podwyższonego ryzyka zachorowań na choroby serca. Już samo spożycie przez zaledwie miesiąc czasu niewielkiej, bo 50-gramowej dawki sprawiło, że u osób tych podwyższył się poziom witaminy E oraz obniżyła wartość ciśnienia tętniczego. Ponadto poprawiło się znacznie krążenie.
Zawarte w migdałach składniki przeciwdziałają bowiem odkładaniu się w organizmie złego cholesterolu. Jednocześnie przeciwdziałają one powstawaniu zakrzepów i regulują ciśnienie tętnicze. Chociażby z tego powodu warto znaleźć dobry internetowy sklep ze zdrową żywnością i kupić blanszowane migdały, czy migdały w słupkach. Poza znakomitym wpływem na nasze serce, migdały zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę, udar mózgu, czy zawał mięśnia sercowego.
W walce z cukrzycą
Spożycie migdałów w ich dowolnej formie (migdały słupki, migdały blanszowane, etc.) skutecznie poprawia stan zdrowia cukrzyków. Tak jak i inne orzechy, migdały są produktem o dużym znaczeniu dla zatrzymania rozwoju cukrzycy typu 2. Regularne ich zjadanie doprowadza do zmniejszenia się poziomu odporności na insulinę oraz obniżenia poziomu LDL. Co niezwykle istotne – indeks glikemiczny migdałów jest bardzo niski, a wynosi zaledwie 15. Właśnie z tych powodów migdały są produktem wprost pożądanym w diecie diabetyków.
Ulga dla kobiet w ciąży oraz walka z wadami wrodzonymi
Wielu ciężarnym Paniom, którym ciąża kojarzyła się z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, jakimi są wymioty, mdłości, czy zgaga, ulgę przyniosły migdały… Ich spożywanie w błogosławionym stanie jest znakomitym sposobem na walkę z opisanymi objawami, a to z powodu zobojętniania przez migdały kwasów żołądkowych, co skutecznie łagodzi, między innymi pieczenie w przełyku. Dodatkowo wspomnieć warto, iż migdały bogate są w kwas foliowy, który niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu, co jest dodatkowym ich atutem. To właśnie obecność kwasu foliowego wspomaga rozwój komórek oraz tkanek płodu, a także zapobiega wielu poważnym schorzeniom i wadom wrodzonym, takim jak chociażby rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, czy zaburzenia rozwoju cewy moczowej.
Układ moczowy
Choć może wydać się to zaskakujące, migdały są znakomitym środkiem wspomagającym układ moczowy. Szczególnie duże sukcesy święcą one przy chorobach, takich jak kamienie nerkowe, czy zwężenie cewki moczowej. To również produkt zalecany przy chorobach dróg żółciowych. Warto wprowadzić go do diety chorego.
Mózg
Witamina E, o której już wielokrotnie wspominano jest składnikiem migdałów, który sprawia, że poprawia się praca naszego mózgu. Jeśli chcemy zatem poprawić kojarzenie faktów, czy cieszyć się z lepszego zapamiętywania, warto wprowadzić migdały do diety. Witamina E nie jest jedynym składnikiem migdałów wpływających na mózg. To również sprawa cynku chroniącego komórki mózgu przed różnymi uszkodzeniami, które wywołać mogą wolne rodniki. Z kolei witamina D wpływa na regenerację komórek nerwowych. Obok wymienionych składników, wielkie znaczenie mają też fenyloalanina zmniejszająca niebezpieczeństwo zapadnięcia na chorobę Parkinsona, czy adrenalina i dopamina, które poprawiają zdolność do rozwiązywania różnych problemów.
Układ nerwowy
Magnez, witaminy z grupy B oraz NNKT to składniki, dzięki którym układ nerwowy zostaje wzmocniony w znaczący sposób. Wraz z wyraźnym, pozytywnym wpływem na układ nerwowy, poprawia się jednocześnie koncentracja oraz pamięć, a także ogólny stan psychofizyczny. Migdały to również produkt o działaniu antydepresyjnym, dlatego warto zjadać je, jeśli jesteśmy wyczerpani psychicznie, czy narażeni na stres.
Migdały a odchudzanie
Czy odchudzanie i migdały to dobre zestawienie? Jeśli myślicie, że ze względu na dużą ilość tłuszczów ich jedzenie nie jest korzystne dla naszej figury, mocno się mylicie. Produkt ten sprzyja bowiem odchudzaniu. Migdały znakomicie wpływają na regulację metabolizmu, a także przeciwdziałają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Migdały ze względu na duże ilości błonnika są znakomitym wypełniaczem żołądka, tym samym dają na długi czas uczucie sytości, chroniąc przed podjadaniem. Ważne jednak, by nie jeść ich w przesadnych ilościach, a także by nie stanowiły one dodatkowego posiłku, a zastępstwo innych przekąsek. Maksymalna zalecana dawka, to 23 sztuki na dzień.
Zaparcia
Błonnik to składnik migdałów odpowiedzialny za prawidłową pracę jelit. Skutecznie przeciwdziała on powstawaniu zaparć i ułatwia wydalanie. Spożywaniu migdałów powinno jednak towarzyszyć picie wody w dość dużych ilościach, jak i dbanie o ilość, którą spożywamy. Przesadzenie z ilością migdałów może doprowadzić bowiem do skutku odwrotnego od zamierzonego i dużych zaparć.
Kości
Fosfor i wapń, czyli składniki, w które obfitują migdały są niezbędnym elementem do utrzymania kości w zdrowiu. To nie jedyne komponenty mające wpływ na zdrowe i mocne kości, a także na przeciwdziałanie osteoporozie. Można więc zjadać chociażby migdały prażone, czy też jako już przetworzony produkt – mleko migdałowe. Co niezwykle ważne, olejek migdałowy wmasowywany w ciało noworodka, wzmocni jego kości.
Zastosowanie w kosmetyce
Kosmetyki z dodatkiem olejku migdałowego to cenne i rozchwytywane produkty. Przede wszystkim pielęgnują one skórę, odżywiają włosy, a także przeciwdziałają występowaniu przedwczesnych oznak starzenia się.
Skóra
Wyciskany na zimno olejek (Oleum Amygdalae dulcium) jest bardzo bogaty w substancje odżywcze. To jemu zawdzięczamy wzmocnienie lipidowej bariery ochronnej skóry. Stosować można go do różnych rodzajów skóry, w tym do wrażliwej. Działanie takiego olejku jest bardzo szerokie. Uniwersalne właściwości sprawiają, że chętnie sięgamy po niego w celu uelastycznienia skóry zwłaszcza po ciąży. W trakcie ciąży (a także po rozwiązaniu) można stosować go do walki z rozstępami. Z tego samego powodu można używać go także podczas diety, która doprowadzić może do dużego i gwałtownego spadku wagi.
Momentem optymalnym do stosowania olejku z migdałów jest moment bezpośrednio po kąpieli na mokrą jeszcze skórę.
Włosy i usta
Olejek z migdałów wykorzystać można jako odżywkę do włosów zniszczonych oraz przesuszonych. Wystarczy nałożyć olejek na włosy na pół godziny. Włosy potraktowane w ten sposób już po kilku takich zabiegach staną się miękkie, nawilżone, a także błyszczące. Podobne właściwości nawilżające można zauważyć w przypadku dłoni oraz ust. Warto więc nakładać go na przesuszone dłonie oraz spierzchnięte usta. Olejek poradzi sobie też z suchymi piętami oraz łokciami.
Paznokcie
Mocne paznokcie to duża zasługa stosowania olejku migdałowego. Jest to efekt występowania w nim w dużych ilościach witaminy B, której brak może doprowadzić do łamania się paznokci oraz rozmaitych zniekształceń. Warto więc stosować olejek dla wzmocnienia paznokci oraz w celu szybszego ich wzrostu.
Kosmetyk dla dzieci
Olejek migdałowy jest środkiem, który śmiało wykorzystać można do pielęgnacji niemowląt oraz małych dzieci. To kosmetyk nie wywołujący podrażnień, delikatny i łagodny dla wymagającej specjalnej troski skóry. Olejek nawilża, zwalcza ciemieniuchę, a także pomaga załagodzić stany zapalne skóry, zlikwidować zaczerwienienia, czy podrażnienia skóry. Stosowanie olejku migdałowego jest bardzo proste. Wystarczy dodać kilka kropli do kąpieli i cieszyć się znakomitym nawilżeniem skóry dziecka.
Sposób na zmarszczki
Olejek z migdałów to środek przeciwdziałający powstawaniu zmarszczek. To głównie zasługa witaminy E, która spowalnia działanie wolnych rodników. Walka ze zmarszczkami nie jest jedynym sposobem na pielęgnację ciała za pomocą olejku migdałowego. Można używać go do masażu, ze względu na pielęgnację skóry, a także wykorzystać do nawilżenia po intensywnym opalaniu.
Obok olejku migdałowego w kosmetyce wykorzystywany jest również kwas migdałowy. Jest on stosowany w gabinetach kosmetycznych do różnych zabiegów, które mają za zadanie poprawienie stanu skóry. Działa on złuszczająco, odbarwiająco i antybakteryjnie, co pomaga przede wszystkim usunąć zaskórniki i trądzik, a także zniwelować blizny potrądzikowe.
Jakie kosmetyki zawierają migdały?
Najczęściej migdały znaleźć można w balsamach, kremach, mleczkach do ciała oraz twarzy. Ma to związek z właściwościami przeciwzmarszczkowymi, które chętnie wykorzystuje się w kosmetyce. Migdał, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym wspomaga utrzymanie elastyczności oraz napięcia skóry, a także skutecznie zapobiega powstawaniu zmarszczek. To jednak nie jedyne kosmetyki dostępne w sprzedaży. Obok nich możemy cieszyć się właściwościami olejku migdałowego zmiękczającego naskórek, czy pielęgnującego włosy.
Zastosowanie w kuchni
Delikatny smak, przyjemna chrupkość i niezapomniane wrażenia kulinarne czynią z migdałów smakowity kąsek. Jak wykorzystać można je w kuchni? Przede wszystkim jako zdrową przekąskę między posiłkami, także jako dodatek do wielu deserów. Możliwości jest całe mnóstwo, o czym już za chwilę napiszemy szerzej.
Kalorie
Migdały są produktem o dość dużej kaloryczności. Wartość energetyczna w 100 gramach produktu (migdały słupki lub migdały płatki) to około 579-590 kalorii. Jedna porcja, czyli 28 g migdałów to mniej więcej 164 kcal. To wystarczająca ilość na zastąpienie jednego posiłku, jakim może być podwieczorek, czy drugie śniadanie. Choć w przeliczeniu jeden migdał to aż 9 kalorii, warto je jeść z uwagi na mnóstwo wartości odżywczych i zdrowotnych, jakie posiadają. Co równie ważne, zaleca się je nawet osobom na diecie odchudzającej.
Migdały do ciasta, migdały w płatkach – mnogość wyboru
Migdały dostępne są w wielu różnych postaciach. Sklepy stacjonarne, jak i sklepy online zapewniają ich szeroki wybór, który dotyczy zarówno rozmaitej formy, jak i rodzajów. Tym samym żywność ekologiczna, jakiej dostarcza eko sklep internetowy jest nie tylko znakomitej jakości, ale i daje olbrzymi wybór. Dzięki temu zakupić można m.in. migdały prażone, surowe, migdały w płatkach, migdały do ciasta, w całości, bądź pokruszone i wiele jeszcze innych.
Migdały w całości najczęściej wykorzystujemy jako smaczną przekąskę. Pokruszone służą przede wszystkim do dekoracji deserów, w tym lodów, czy prażonych owoców. W obu formach – w całości, bądź w kawałkach używać można ich do pieczenia i dekorowania ciast, tortów, a także do zrobienia smacznego marcepanu. Można też wykorzystać je w innych zupełnie daniach, choćby w sałatkach, czy z mięsami. Szczególnie smacznie wypada połączenie migdałów z kurczakiem, co nadaje potrawie osobliwą nutę. Często wykorzystuje się także migdały płatki do panierowania mięs i ryb.
Do zwolenników kulinarnych eksperymentów z pewnością przemówi możliwość zrobienia z migdałów smacznego, dość oryginalnego napoju, jakim jest orszada, która jest świetnym napitkiem zwłaszcza latem. W składzie orszady, która orzeźwia i chłodzi, prócz migdałów znajdziemy też pomarańczową wodę kwiatową (ewentualnie różaną) oraz cukier.
Masło migdałowe zaś idealnie nadaje się na energetyczne i sycące śniadanie, kiedy rozpoczynamy dzień pełen obowiązków. Szczególnie smaczne zestawienie tworzy ono z waflami ryżowymi, kukurydzianymi albo dowolnym pieczywem chrupkim. Nie brakuje też zwolenników wyjadania masła prosto ze słoiczka.
W kuchni często używanym produktem pochodnym od migdałów jest mleko migdałowe. To nic innego, jak zblendowane migdały wraz z wodą. Nie można jednak traktować go jako substytutu mleka krowiego. Innym popularnym produktem migdało- pochodnym jest mąka migdałowa, która ma słodki i delikatny smak, a często używa się jej jako alternatywy do różnego rodzaju wypieków oraz jako zagęszczacza do sosów i zup.
Ciekawostki
I. W wielu krajach migdały uważa się za afrodyzjak. Właśnie dlatego warto przygotować smakowite dania z migdałami na randkę. Z ich pomocą zadbamy zarówno o zdrowie naszego partnera, jak i o przyjemną i smakowitą atmosferę.
II. Z uwagi na liczne właściwości zdrowotne, zaleca się jedzenie migdałów będąc na różnych dietach. Szczególnie polecane są one przede wszystkim w diecie DASH, czyli zalecanej osobom chorym na nadciśnienie tętnicze. To również produkty, które powinny zostać na stałe wprowadzone do jadłospisu osób chorujących na układ moczowy oraz mających problemy z przewodem żółciowym.
III. Migdały gorzkie posiadają w swoim składzie amigdalinę (witamina B17), czyli substancję, która może być szkodliwa dla zdrowia. Rozkład tej substancji powoduje wydzielanie się bardzo silnej trucizny w postaci kwasu pruskiego. Nie oznacza to wcale, iż migdały są trujące. Wystarczy gorzkie migdały jeść w rozsądnych ilościach, nie przekraczających dziennej zalecanej dawki.
IV. Najlepsze migdały to te kupowane w opakowaniach. W przypadku migdałów na wagę często trudno jest określić ich termin ważności. Dlatego warto znaleźć sklep ekologiczny online, gdzie mieć będziemy pewność, iż zakupione migdały cieszą się nie tylko najwyższą jakością, ale i doskonałą świeżością. Drugim powodem przemawiającym za migdałami w opakowaniach jest fakt, iż te na wagę tracą NNKT (utleniają się).
V. Na naszych półkach sklepowych najpopularniejsze są migdały kalifornijskie. To migdały, które dominują w handlu zajmując aż 94 % wszystkich importowanych do krajów Unii Europejskiej. Migdały te sprowadzane są z USA ze stanu Kalifornia, jak wskazuje już sama ich nazwa.
VI. Poza powszechnie znanym zastosowaniem zdrowotnym, spożywczym i kosmetycznym, migdały znajdują też użycie w przemyśle. Przede wszystkim olej z migdałów stosowany jest w roli smaru dla mechanizmów precyzyjnych.
VII. Choć migdały najczęściej zalicza się do orzechów, w rzeczywistości są one owocami należącymi do rodziny pestkowców. Jest to ta sama rodzina, do której należą brzoskwinie, śliwki, nektarynki oraz morele.
Migdały i alergia
Migdały to produkt spożywczy, który jest smaczny i zdrowy, jednak zdrowy nie dla każdego. W przybliżeniu około 0,5 procent populacji to osoby uczulone na migdały. Bardzo często objawy są dość łagodne, a przez to chory nie kojarzy swojego spadku samopoczucia i dyskomfortu z chorobą. Objawami mogą być chociażby swędzenie skóry, czy ust. Jednak mogą pojawić się też bardzo ostre objawy, typu szok anafilaktyczny, duszenie się, czy opuchlizna. Ważne więc, aby mając alergię, zwłaszcza w tej drugiej postaci, unikać produktów, które zawierają choćby śladowe ilości migdałów, a jest ich całkiem sporo, np. niektóre słodycze, przekąski, gumy do żucia, lody, a nawet mleko.