Czasami zdarza się, że między głównymi posiłkami- śniadaniem, obiadem i kolacją potrzebujemy małej, smacznej przekąski, która będzie pod ręką i na jakiś czas zapewni nam uczucie sytości.Do takich niewątpliwie przekąsek należą chipsy bananowe, czyli krojone w plasterki banany smażone najczęściej na oleju kokosowym. Nie należą one do przekąsek niskokalorycznych, ale posiadają wartościowe składniki odżywcze i stanowią korzystniejszą dla zdrowia alternatywę dla chipsów ziemniaczanych, czy słodkich batoników.
Banany były podobno uprawiane już 7 tys. lat temu w Malezji, a stamtąd dotarły do Indii. Dalej, wędrując przez Bliski Wschód dotarły do Afryki, gdzie do dziś są uprawiane. Poza Afryką plantacje bananów znajdziemy obecnie w Australii i Azji.Jeszcze zielone banany hodowcy zrywają i załadowują na statki, które w warunkach chłodniczych transportują owoce do Europy.
Co kryją w sobie chipsy z bananów?
Banany posiadają w swoim składzie cenne dla zdrowia witaminy A, E, C, K oraz z grupy B, a także wartościowe składniki mineralne, takie jak fosfor, wapń i magnez, jednak najwięcej zawierają potasu, aż ok. 360 mg w 100 g świeżego banana. Jak wiadomo pierwiastek ten wykazuje właściwości obniżające ciśnienie krwi, dlatego dietetycy polecają włączenie bananów do diety osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Warto więc, by bogate w potas także i chipsy bananowe stanowiły przekąskę w diecie tej grupy osób. Potas to również wsparcie dla pracy mięśni szkieletowych.
Banany to także źródło błonnika pokarmowego, który nie tylko wspiera pracę układu pokarmowego, regulując trawienie i przyspieszając przemianę materii. Obecność pektyn (rodzaj błonnika pokarmowego) może być czynnikiem obniżającym poziom cholesterolu we krwi- twierdzą indyjscy naukowcy. Ponieważ banany wyróżnia wysoki indeks glikemiczny- IG=60, nie powinny znajdywać się w diecie diabetyków.
Ile to kalorii?
Banany nie należą do owoców, które poleca się osobom odchudzającym się, ponieważ zawierają sporo kalorii – ok. 95 kcal. Chipsów bananowych, jak wspomniano powyżej, także nie da zakwalifikować się do przekąsek o niskiej zawartości kalorii, tym bardziej, że plastry bananów najczęściej smażone są na oleju (słonecznikowym albo kokosowym), co dodatkowo podnosi kaloryczność chipsów. Do tego, aby lepiej smakowały producenci dodają cukier lub miód, co jeszcze bardziej podnosi ich kaloryczność, która sięga do 520 kcal w 100 g.
Zdecydowanie lepiej wypadają chipsy bananowe suszone, których kaloryczność spada do ok. 360 kcal na 100 g produktu.
W czym pomogą banany?
Wstępne badania naukowe wykazały, że spożywanie bananów może redukować ryzyko rozwoju nowotworów nerki, a zielone banany mogą okazać się pomocne w zmniejszaniu zagrożenia zachorowaniem na różne typy chorób nowotworowych, szczególnie raka okrężnicy. Naukowcy są zdania, że banany mogą być pomocne w zapobieganiu zakażeniem wirusem HIV.
Badania przeprowadzone na zwierzętach dowodzą, że banany powodują rozrost komórek śluzówki żołądka i przyspieszają wydzielanie śluzu tworzącego warstwę ochronną, przeciwdziałając powstawaniu podrażnień i uszkodzeń pod wpływem działania soków żołądkowych. Są korzystne także w diecie osób walczących z wrzodami żołądka. Poza tym w ich składzie obecne są inhibitory proteazy wspomagające niszczenie bakterii H. pylori, odpowiadającej za przynajmniej część przypadków choroby wrzodowej.
Gdy nie dopisuje nam humor, warto sięgnąć po suszone banany (chipsy bananowe), które, dzięki zawartości serotoniny uspokoją nas i odprężą, a potas ochroni dodatkowo przed znużeniem. Chrupanie chipsów bananowych poprawia myślenie i wzmaga koncentrację, co jest istotne szczególnie dla osób pracujących umysłowo i uczących się.
Pomoże skórka z banana
Oprócz samego miąższu bananów, niektóre kultury wykorzystują też ich skórkę w celu pozbycia się uporczywych kurzajek oraz do złagodzenia dolegliwości po ukąszeniu komarów. W tym celu ugryzione miejsca należy potrzeć umytą skórką banana, aby zmniejszyć swędzenie i podrażnienie. Nie wykluczone, że tajemnica tkwi w zawartych w skórce banana enzymach, mających właściwości łagodzenia stanów zapalnych. Skórka z banana znajduje swoje zastosowanie także w przywracaniu zębom bieli. W tym celu wewnętrzną stroną skórki pocieramy zęby kilka razy w tygodniu. Działanie to jest nieszkodliwe dla szkliwa, gdyż skórka nie posiada jakichkolwiek substancji chemicznych, które mogłyby je uszkodzić.
Czy tylko jako przekąska?
Jeśli zastanowimy się nad sposobami wykorzystania chipsów bananowych, trzeba wspomnieć, że oprócz samodzielnej przekąski, jaką stanowią, produkt ten może być też smacznym dodatkiem do własnej kompozycji musli albo do własnej produkcji batoników wielozbożowych. Jeśli drobno je pokruszymy będzie doskonałym dodatkiem lub dekoracją rozmaitych deserów i ciast, a także, w zastępstwie bułki tartej może stanowić panierkę do smażonego mięsa.
Biorąc pod uwagę walory zdrowotne bananów warto wprowadzić je do swojego jadłospisu. Banany spożywane na surowo, czy też zapiekane, np. z dodatkiem ryżu, czy w postaci dżemu, napoju, soku, czy też w formie chipsów bananowych będą doskonałym uzupełnieniem diety w potas, błonnik i wiele innych pożytecznych składników.
Co za bzdura. Oczywiście, że na diecie poleca się banany, są zdrowe. Nie oszczędza się kalorii na owocach i warzywach. Ja banany jadłam codziennie na diecie i chudłam. Podajecie szkodliwe informacje.
Dietetycy raczej zalecają umiarkowane spożywanie bananów podczas diety odchudzającej. Oczywiście są bardzo zdrowe, ale jednocześnie mają dość wyskoki indeks glikemiczny (IG 50-60). Generalnie dużo zależy od tego jaką dietę stosujemy na co dzień i od aktywności fizycznej. Przy bardzo aktywnym trybie życia, np. bieganiu po 20 km tygodniowo, nawet niezbyt zdrowa dieta nie powinna powodować wzrostu wagi. Jeżeli w diecie będzie dużo węglowodanów, przy małej aktywności fizycznej, wówczas banany i inne owoce mogą być niezbyt korzystne w odchudzaniu.