Płatki gryczane to zdrowa alternatywa dla słodkich przekąsek tradycyjnie spożywanych na śniadanie. Jako pełnowartościowy produkt zbożowy otrzymywany z gniecionych ziaren gryki dostarczają wielu cennych witamin i minerałów. Nadają się do serwowania samodzielnie, ale mogą także stanowić dodatek do zup, ciast i deserów.
Właściwości
Płatki gryczane nie tylko urozmaicą codzienne menu, ale przede wszystkim będą pełnowartościowym składnikiem dobrze zbilansowanej diety; to jeden z najbardziej wartościowych produktów zbożowych. Ponieważ powstają z pełnych ziaren gryki, zachowują jej pierwotne właściwości – skutecznie zaspokajają głód i dostarczają energii na cały dzień, są źródłem witamin i minerałów, regulują procesy trawienne. Ich zaletą jest również niski indeks glikemiczny.
Wartości odżywcze
Płatki z gryki są otrzymywane z gniecionych, całych ziaren gryki. Nieratyfikowane, zachowują właściwości ziarna, czyli kaszy gryczanej. Ich głównym składnikiem odżywczym są węglowodany w postaci skrobi (ok. 70-80/100 g). Gryka zawiera również białko (10-12 g) oraz tłuszcze (2-3 g). Te właściwości czynią płatki gryczane pokarmem bardzo odżywczym – zaspokajają głód na wiele godzin, powoli uwalniając energię i dostarczając mózgowi cennego paliwa, a ze względu na sporą zawartość błonnika pomagają w uregulowaniu masy ciała. To produkt, który pomoże zadbać o linię, jednocześnie dostarczając cennych minerałów i witamin. Płatki z gryki są źródłem magnezu, żelaza, siarki, a także witamin z grupy B. Zawierają również fosfor, miedź, cynk i wapń. Jako produkt bezglutenowy idealnie nadają się dla osób chorujących na celiakię.
Indeks glikemiczny
Jednym z atutów płatków gryczanych jest niski indeks glikemiczny. Nie powodują więc nagłego wzrostu poziomu glukozy w krwi, a więc są bezpieczne dla cukrzyków. Można stosować je zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce cukrzycy, insulinoodporności i chorób serca. Niski indeks glikemiczny zapobiega również otyłości oraz pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Przyswojona energia uwalnia się bowiem przed długi czas, ograniczając łaknienie i zapewniając energię na cały dzień.
Kalorie
Wartość energetyczna płatków gryczanych to około 350-380 kcal na 100 g. To kolejny, po niskim indeksie glikemicznym i dużej zawartości błonnika czynnik, który czyni z płatków gryczanych doskonały składnik diety dla osób pragnących zadbać o linię. Dania na bazie płatków gryczanych skutecznie zaspokajają głód, ale ze względu na niewielką ilość kalorii nie powodują odkładania się tkanki tłuszczowej. Są pełnowartościowe i lekkostrawne.
Z czym jeść?
Jak jeść płatki z gryki? Możliwości jest wiele. Jedna z opcji to ugotowanie płatków z wodą lub mlekiem i przygotowanie dania podobnego do owsianki – z dodatkiem ulubionych owoców czy bakalii. Płatki gryczane można też zmieszać z innymi ziarnami, produkując w ten sposób domowe musli do podawania z mlekiem (krowim, roślinnym) lub jogurtem. Gryka może posłużyć również do zagęszczenia zupy lub sosu; można ją potraktować jako bazę do placków lub roślinnych kotlecików. Gryczane płatki można wykorzystać również w produkcji domowego chleba – ich dodatek sprawi, że pieczywo zyska na wartości odżywczej, a jednocześnie będzie miało ciekawy, oryginalny smak.
Sposób przygotowania – jak gotować?
Jak prawidłowo przygotować płatki z gryki? Ponieważ jest to produkt zawierający dużą ilość skrobi, przed spożyciem należy poddać go obróbce termicznej. Serwując płatki na śniadanie, najlepiej ugotować je w wodzie lub w mleku, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed podaniem najlepiej upewnić się, że ziarno jest miękkie i delikatne. Jeśli gryczane płatki mają być dodatkiem do sosu czy placków, mogą być duszone lub smażone. Dodając je do zupy, nie trzeba ich gotować oddzielnie – ziarno może zostać poddane obróbce termicznej razem z pozostałymi składnikami potrawy- warzywami czy mięsem.
Przepisy
Jak włączyć lekkostrawne i bogate w witaminy i minerały płatki z gryki do swojego codziennego menu? Oto kilka przepisów na dania bazujące na gryce w postaci płatków śniadaniowych:
Płatki gryczane z jabłkiem i cynamonem
- szklanka mleka (krowiego lub roślinnego)
- 2 łyżki płatków gryczanych
- jabłko
- łyżeczka cynamonu
Płatki gryczane to świetna alternatywa dla popularnej owsianki. Jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo smacznych dań z ich wykorzystaniem jest „gryczanka” z jabłkami i cynamonem. W szklance mleka należy ugotować dwie czubate łyżki płatków gryczanych – czas gotowania to około 5 minut. W osobnym rondelku podsmażamy utarte drobno jabłko z dodatkiem 2 łyżek wody oraz łyżeczki cynamonu. Płatki z gryki podajemy w wybrany sposób: mieszając płatki z jabłkiem lub układając owoce na powierzchni „gryczanki”.
Ciasteczka z płatków gryczanych
- 100g płatków gryczanych
- 100g mąki pszennej
- 100g masła
- 100g cukru
- 2 jajka
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta cynamonu
Masło ucieramy z jajkami i cukrem, aż do osiągnięcia gładkiej masy. Dodajemy mąkę i gryczane płatki. Równomiernie wymieszane ciasto odkładamy na około 30 minut, a następnie formujemy z masy niewielkie, okrągłe ciasteczka i układamy na blasze. Blachę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy przez 15-20 minut.
Kotlety z płatków gryczanych
- 1 szklanka płatków gryczanych
- 500g pieczarek
- 2 cebule
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka bułki tartej
- olej słonecznikowy
- przyprawy: sól, pieprz, tymianek, bazylia
Płatki z gryki można wykorzystać również w przepisach „na słono” – jednym z nich są pożywne, smaczne kotlety. Cebulkę i pieczarki kroimy i podsmażamy, płatki gryczane gotujemy w wodzie, aż osiągną miękkość (około 5 min). Wszystkie składniki mieszamy z mąką i blendujemy na gładką masę. Dodajemy sól, pieprz i przyprawy (tymianek, bazylię). Masę odstawiamy na około 30 minut, a następnie formujemy kotlety i obtaczamy je w bułce tartej i układamy na talerzu. Gotowe kotlety smażymy na oleju słonecznikowym, przewracając z boku na bok. Serwujemy z wybranymi dodatkami, np. ziemniakami i surówką.
Jadam głównie płatki owsiane, czasami żytnie lub jaglane. Płatków gryczanych jeszcze nie próbowałam, ale teraz myślę, że warto!