W samym rogu Afryki, w malowniczej Etiopii rośnie skarb, który od wieków jest doceniany przez ludność lokalną, a obecnie odkrywany przez mieszkańców Starego Kontynentu. Tajemniczo brzmiący teff – miłka abisyńska to w istocie swoista grupa traw – podobnie jak gryka, czy proso – które znajdują swoje uznanie ze względu na szerokie właściwości i dobroczynne działanie na nasz organizm.
Trawa abisyńska zyskała swoją sławę poniekąd za sprawą coraz bardziej zuchwałych alergii pokarmowych, które skłoniły nas do poszukiwania dobrych i bogatych w składniki odżywcze produktów zamiennych.
Czym jest miłka abisyńska i skąd pochodzi?
Teff, zwany inaczej miłką abisyńską jest rodzajem spożywczej trawy. Jego właściwości są wprost nie do przecenienia, bowiem w produkcie tym znajdziemy szereg cennych substancji odżywczych. Co bardzo istotne dla osób chorujących na celiakię, jest w pełni bezglutenowym produktem, dzięki czemu może znaleźć się w diecie osób, które nie tolerują glutenu.
Jeśli wymieniać zaczniemy cenne składniki odżywcze pseudo-zboża, koniecznie należy podkreślić, iż teff obfituje w wapń, błonnik i białko. Dzięki temu odgrywa znaczącą rolę w regulowaniu poziomu cukru we krwi, wpływa na kontrolę wagi, pozwala utrzymać w zdrowiu okrężnicę. Ponadto jest cennym źródłem witaminy C, manganu, żelaza, fosforu, miedzi, baru oraz tiaminy. Sporo w nim także kwasu foliowego, metioniny, lizyny, czy cysteiny.
Ze względu na fakt, iż teff posiada niski indeks glikemiczny, zaleca się, by wprowadzili go do diety cukrzycy. Można zrobić to np. stosując mąkę teff, otrzymywaną po zmieleniu miłki abisyńskiej. Mąka teff jest produktem, który spełnia wymogi osób o szczególnych potrzebach żywieniowych.
Rejonem pochodzenia teffu jest Północno – Wschodnia Afryka, szczególnie zaś obszar Etiopii. Obecnie zapewnia on pożywienie aż 1/3 ludności tego obszaru, można też przyjąć, że aż 2/3 zawartości białka w diecie większości Etiopczyków pochodzi z teffu. Dieta Etiopczyka obfituje w teff. Ziarno należy do głównych produktów wielu tradycyjnych dań. Wytwarza się z niego mąkę, płatki i tradycyjne pieczywo przypominające nasze rodzime podpłomyki. Być może sekret znakomitych etiopskich biegaczy, zwłaszcza długodystansowych, swój sukces sportowy zawdzięcza tym właśnie ziarnom.
Co ciekawe, ziarno teff ma ważny wpływ na zachowanie dobrego zdrowia. Badania naukowe wskazują, że etiopska ludność jest wyjątkowo odporna na wszelkiego rodzaju zachwianie w obszarze immunologicznym, a także o wiele rzadziej od innych choruje na anemię. Trawa abisyńska jest bowiem bogatym źródłem łatwo przyswajalnego przez nasz organizm żelaza.
Uprawa teff nie wymaga specjalnych warunków. Jak już wspomnieliśmy to szalenie odporne na choroby i trudne warunki atmosferyczne ziarno. Niestety, skomplikowana sytuacja gospodarcza Etiopii powoduje, że eksport miłki abisyńskiej jest znacznie utrudniony, dlatego też plantacje zakłada się w innych krajach.
Mąka z teffu
Z uwagi na to, że trawa abisyńska jest produktem, który jest przyjazny alergikom, wartość produktów z niej wytwarzanych nieustannie wzrasta.
Ziarna teffu nie zawierają glutenu, a więc są idealnym materiałem na mąkę dedykowaną przede wszystkim osobom cierpiącym na nietolerancje pokarmowe. Uprawiane w sposób jak najbardziej ekologiczny daje nie tylko szereg możliwości kulinarnych, ale przede wszystkim gwarantuje najlepszą i nieskażoną jakość powstałych z nich produktów.
Wygląd ziarenek teffu przypomina nieco pod względem wielkości ziarna naszego maku, zaś jeśli chodzi o kolory, zastać można tu całą paletę barw – od białego, przez żółty, czarny i czerwony. Jako, że miłka abisyńska ma postać ziaren mniejszych o prawie 150 razy od naszej pszenicy, nie ma możliwości, by usunąć z niej okrywę, co z kolei sprawia, że wytwarzana z niej mąka zawsze ma postać pełnoziarnistej.
Mąka z teffu abisyńskiego to dobrodziejstwo właściwości i wartości odżywczych. Znajdziemy w niej bogactwo węglowodanów, minerałów, witamin oraz błonnika. Jest produktem, na który szczególnie powinni zwrócić uwagę sportowcy, a także osoby na diecie bezglutenowej, weganie i wegetarianie.
Wytwarzana z trawy abisyńskiej mąka to cenne źródło wcześniej wspomnianego żelaza, a także białka, magnezu, cynku, manganu oraz wapnia. Etiopscy maratończycy włączają ją do swojej diety, jako produkt odżywczy i regeneracyjny. Warto wspomnieć również, że mąka teff odznacza się dużą zawartością metioniny i cysteiny oraz porównując z innymi zbożami – dużą porcją lizyny. Wymienione aminokwasy pełnią jedne z najważniejszych funkcji w organizmie człowieka, chroniąc wątrobę, wspierając budowę kości czy zapobiegając miażdżycy.
Jeśli uwielbiacie domowy chleb na zakwasie, mąka z miłki będzie idealnym składnikiem, który za sprawą fermentacji potęguje przyswajalność folianów.
Tradycyjna indżera – czyli etiopski chleb
Przygotowanie cieniutkich i smacznych placków jest proste i nie wymaga skomplikowanej, tudzież fachowej wiedzy kulinarnej. Etiopczycy używają mąki z miłki, którą należy rozcieńczyć wodą i gęstą papkę pozostawić na 1-3 dni w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Po tym czasie, ciasto doprawiamy solą i wylewamy na rozgrzaną i suchą patelnię. Po uprażeniu na Injerę nakłada się dowolne dodatki.
Płatki teff
Szybkie śniadanie nie musi być niezdrowe, ani tym bardziej czasochłonne i skomplikowane. Fantastycznym rozwiązaniem są płatki Teff wraz ze swoim unikatowym składem, który doda odpowiedniej porcji energii i łagodnie obudzi nasz układ pokarmowy do działania.
Neutralny smak i doskonałe właściwości sprawiają, że raz wprowadzone do kuchni goszczą w niej na dobre. Płatki mają postać rozgniecionych ziaren miłki abisyńskiej i idealnie komponują się nie tylko z mlekiem, ale mogą towarzyszyć jogurtom, a nawet sałatkom. Płatki mogą być także dodatkiem do zup czy sosów. Z całą pewnością nie tylko rozwiną bukiet smakowy potraw, ale też zmienią ich gęstość.
Zastosowanie kulinarne produktów z teff
Jednym ze sposobów wzbogacenia własnego jadłospisu jest wprowadzenie doń produktów powstałych z miłki abisyńskiej. To między innymi możliwość spróbowania potraw przygotowanych z mąki teff.
W Etiopii mąka teff poddawana była fermentacji, zaś z tak powstałego produktu wypiekano specjalne chleby o nazwie injera. To typowy, tradycyjny dla Etiopii wypiek, jaki można skosztować w tamtejszych restauracjach – lekko klejący, jedzony poprzez odrywanie kawałków z całego bochenka.
Trawa abisyńska zresztą, uprawiana była właśnie tradycyjnie na mąkę teff, typowo pod wypiek wspomnianego już chleba – injera.
Jak występuje w polskiej kuchni?
W Polsce, jak i w innych krajach mąka teff używana jest do wypieku pieczywa, naleśników, placków, ciasteczek i ciast. Jest ona bardzo uniwersalnym produktem, dzięki czemu sprawdza się znakomicie również do zagęszczania sosów i zup, czy do produkcji makaronów.
Dzięki charakterystycznemu, lekko orzechowemu smakowi potrawy z jej udziałem zyskują. Mąka teff wzbogaca jednocześnie właściwości odżywcze przyrządzanych przy jej pomocy produktów. Co charakterystyczne, świetnie wpływa ona na teksturę wyrobów piekarniczych.
Wiele osób ceni sobie ponadto smak naleśników usmażonych z dodatkiem tej wspaniałej pod względem składu mąki. Jest ona nie tylko smaczna, ale i bogata w cenne aminokwasy i błonnik.
Dlaczego warto jeść produkty przygotowane z mąki teff?
Podobnie jak sama trawa abisyńska, także mąka teff jest produktem szalenie zdrowym. Na tle innych mąk wyróżnia ją duża zawartość antyoksydantów i aminokwasów. Można pokusić się o stwierdzenie, iż jest to mąka doskonała, bowiem zawiera wszystkie możliwe aminokwasy.
W warunkach domowych warto przygotować z niej smakowite posiłki, i to nie tylko dla osób chorych na celiakię, czy diabetyków, ale dla całej rodziny. Zyskamy tym samym mnóstwo smaku i zdrowia, które jest wartością nadrzędną.