Olej z pestek moreli pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno jąder moreli zwyczajnej, czyli wieloletniej rośliny, należącej do rodziny różowatych. Roślina ta pochodzi z Korei, Kirgistanu oraz Chin, jednak dzisiaj uprawiana jest na całym świecie. Obecnie jej owoce znajdują wiele zastosowań, ponieważ są to pestkowce posiadające szereg właściwości leczniczych.
Spożywać można je na surowo, wykorzystywać jako przetwory, a także spożywać w formie suszu. Niemniej jednak coraz większą popularnością cieszą się w ostatnich latach pestki, z których produkowany jest, między innymi, olej. Olejek z moreli jest produktem, który swoje zastosowanie znajduje w przemyśle perfumeryjnym oraz farmaceutycznym, jednak coraz więcej osób dostrzega również jego właściwości prozdrowotne oraz z chęcią wykorzystuje w kuchni.
Pochodzenie oleju
Dbanie o własne zdrowie, a także wygląd zewnętrzny nie jest, na przestrzeni wieków, niczym nowym ani odkrywczym. O odpowiednią kondycję zdrowia i ciała dbali już starożytni Egipcjanie, którzy jako pierwsi wykorzystali ten wyśmienity produkt. Nasi przodkowie cenili go przede wszystkim za obecność witaminy B17, która wówczas stanowiła cenny i niezastąpiony środek leczniczy. Oliwa z pestek moreli przywędrowała do Europy z Azji, która jest rodzimym krajem występowania drzewa morelowego. Przez wieki drzewo to rozprzestrzeniało się na wszystkich kontynentach; dzisiaj jego uprawa odbywa się w wielu krajach, również w Polsce.
Właściwości
Olej z pestek moreli składa się z szeregu substancji, które posiadają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Najważniejsze są oczywiście jego składniki aktywne, a mianowicie kwas oleinowy oraz kwas linolowy, które są zdrowymi tłuszczami nienasyconymi. Kwas oleinowy, to nic innego jak kwas omega – 3, który naturalnie występuje w naszej diecie. Co prawda organizm człowieka ma możliwość wyprodukować niewielkie ilości tego kwasu, jednak jego spożywanie wraz z produktami roślinnymi czy zwierzęcymi nadal jest niezbędne. Kwas oleinowy odpowiada za prawidłową pracę układu trawiennego oraz dba o regenerację i prawidłowy proces powstawania komórek.
Kolejnym ważnym kwasem jest kwas linolowy (CLA), który również wykazuje szerokie działanie prozdrowotne, ponieważ zapobiega, między innymi, wystąpieniu nowotworów. Co więcej, wiele osób ceni go ze względu na to, że sprzyja utracie zbędnych kilogramów, gdyż spowalnia odkładanie się tłuszczu oraz podwyższa jego wykorzystanie na energię.
Oczywiście olej morelowy zawiera także jeszcze inne, równie cenne składniki. Zaliczamy do nich zarówno witaminy, jak i składniki mineralne.
Witaminy i fitosterole
Olej z pestek moreli zawiera w swoim składzie witaminy E oraz A. Pierwsza z nich pozwala zachować młody wygląd, a druga jest niezbędna w procesie prawidłowego widzenia. Obie te witaminy należą do grona niezwykle silnych przeciwutleniaczy – neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób oraz starzenia się organizmu.
Witamina E pełni także wiele innych funkcji, między innymi ochrania przed zakrzepicą, dba o płodność mężczyzn, a także jest konieczna dla prawidłowego rozwoju ciąży. Z kolei niedobór witaminy A może objawiać się osłabionymi paznokciami, włosami, zmianami skórnymi oraz ciągłym uczuciem zmęczenia.
W oleju morelowym nie brakuje także fitosteroli. Dzięki tym związkom roślinnym, możliwe jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, przez co przeciwdziałają one rozmaitym chorobom układu krążenia.
Kwasy tłuszczowe
Każda pestka moreli zawiera w sobie nawet 50% oleju. Ten z kolei składa się w niemal 90% z Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Głównymi składnikami olejku z pestek moreli są kwas oleinowy – 58%, a także kwas linolowy – 29%. Ponadto oliwa z pestek moreli zawiera niewielkie ilości kwasu palmitynowego, należącego do kwasów nasyconych.
Zapach i barwa
Jak prezentuje się olej z pestek moreli nierafinowany? Posiada on śliczną jasnożółtą, słomkową barwę oraz dość lekką, rzadką konsystencję. Zapach oleju jest przyjemny, słodki, owocowo – migdałowo – orzechowy, podobny do aromatu marcepanu.
Komedogenność
Komedogenność czyli prawdopodobieństwo zatkania porów w skórze, w przypadku olejku z moreli wynosi 2, w sześciostopniowej skali. Im niższy stopień, tym lepszy, bezpieczniejszy i mniej tłusty jest dany olej. Uważa się że oliwa z pestek moreli jest wykazuje zatem umiarkowanie niską komedogenność, zatem mogą ją stosować osoby ze skórą tłustą, z tendencją do powstawania wyprysków.
Należy jednak pamiętać, aby osoby z dużą skłonnością do zapychania porów stosowały olej z pestek moreli z umiarem, gdyż u takich osób nawet stosunkowo niska komedogenność może skutkować nasileniem procesu powstawania zaskórników i częstszymi zmianami trądzikowymi.
Przechowywanie
Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej z moreli powinniśmy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, w temperaturze od 4 do 10 stopni Celsjusza, zarówno przed jak i po otwarciu. Przeznaczony jest on do spożywania wyłącznie „na surowo” – bez pieczenia, gotowania czy smażenia.
Działanie i zastosowanie
Niewiele osób wie, że olej pestek moreli oprócz preparatu kosmetycznego jest świetnym środkiem leczniczym. Stosowany doustnie łagodzi zaparcia oraz wykorzystywany jest pomocniczo w leczeniu kaszlu i astmy. Pomoże także obniżyć nieco podwyższone ciśnienie krwi, które w dzisiejszych czasach dotyka coraz więcej osób w podeszłym wieku.
Na artretyzm
Olej z moreli posiada naturalne właściwości przeciwzapalne. Zapewniają one niezwykle skuteczne działanie w łagodzeniu objawów zapalenia stawów. Olej morelowy może zatem wspomagać proces leczenia artretyzmu oraz wpływać na łagodzenie towarzyszących mu dolegliwości bólowych.
Zdrowe serce
Spożywanie oleju z pestek moreli, jako alternatywny dla innych olejów spożywczych, może przynieść wiele korzyści nie tylko dla zdrowia serca, lecz całego układu krążenia. Dzięki zawartości witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej może obniżać poziom „złego” cholesterolu, a tym samym chronić przed chorobami układu sercowo – naczyniowego.
Według ostatnich badań, jest on bardzo skuteczny także w przypadku zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego u szczurów, a wiele przesłanek wskazuje, że może mieć taki sam pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Grypa i przeziębienie
Naturalne właściwości, które posiada olej z pestek moreli pomagają wzmocnić nasz układ odpornościowy. To z kolei pomaga organizmowi w walce z infekcjami, takimi jak przeziębienie i grypa, które są częste zwłaszcza w okresie przesilenia wiosennego i jesiennego.
Czy olej z moreli działa pozytywnie na raka?
Olej z pestek moreli może okazać się skuteczny na raka. Wynika to z dużej zawartości witaminy B17, a właściwie amigdaliny. Jest to organiczny związek chemiczny występujący najczęściej w nasionach i pestkach roślin z rodziny różowatych, takich jak morela zwyczajna, pigwa pospolita, migdałowiec zwyczajny i wielu innych.
W ostatnich latach witamina B17 stała się niezwykle popularna z powodu pojawiających się informacji o jej działaniu przeciwnowotworowym. Według nich, witamina ta zapobiega rozwojowi nowotworów kości, szyjki macicy oraz skóry. Amigdalina jest również pomocna w obniżeniu i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Do tej pory nie zostały opublikowane jednak badania naukowe potwierdzające antynowotworowe działanie witaminy B17.
Wykorzystanie w kosmetyce
Olej morelowy posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem wielu mydeł, balsamów, kremów czy odżywek. Olej z pestek moreli w czystej postaci może być także z powodzeniem wykorzystywany samodzielnie – jako naturalny produkt do włosów lub skóry bądź jako baza do przyrządzania domowych kosmetyków.
Na włosy i skórę głowy
Olejek z moreli stosowany na skórę głowy, może zapobiegać powstawaniu łupieżu, łagodzić stany zapalne, a także przynieść ulgę w przypadku przesuszonej i łuszczącej się skóry. Ponadto, olej z pestek moreli odżywia cebulki włosowe, stymulując tym samym wzrost nowych włosów.
Jeśli weźmiemy pod uwagę pielęgnację włosów, oliwa z pestek moreli, z uwagi na wysoką zawartość kwasów omega – 6, polecana jest do olejowania włosów wysokoporowatych, czyli bardzo zniszczonych. Regularnie stosowana, uzupełnia otwarte łuski włosów, przywraca im elastyczność, sprężystość, a także wygładza ich strukturę. Dzięki aplikowaniu oleju z moreli na włosy, staną się one zdrowe i bardziej błyszczące. Będą łatwiej się układać i rozczesywać, co zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym, wywołanym mocnym szarpaniem szczotką. Olej morelowy możemy także dodawać do odżywek czy masek do włosów, zapewniając w ten sposób głębokie odżywienie i silniejszą ochronę.
Na twarz
Ze względu na bogactwo witamin, kwasu linolowego i antyoksydantów olej z pestek moreli doskonale działa na naszą skórę. Wzmacnia on barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu zapobiega nadmiernej utracie wody. Olejek z moreli posiada doskonałe właściwości nawadniające, które czynią go wspaniałym składnikiem dogłębnie nawilżającym, odpowiednim dla każdego rodzaju cery, zarówno suchej, mieszanej, jak i przetłuszczającej się.
Oliwa z pestek moreli polecana jest także osobom posiadającym problemy z delikatną skórą pod oczami. Stosując go jak zwykły krem na noc, wklepując opuszkami palców, możemy zapomnieć o obrzękach i nieestetycznych cieniach.
Co ważne, olej z pestek moreli może być stosowany na twarz, ponieważ nie posiada odrzucającego zapachu, jak wiele innych, powszechnie dostępnych na rynku kosmetycznym olejów. Jego delikatna woń nie jest dusząca, a tym samym wiele osób uczulonych na intensywne, mocne zapachy, także będzie mogło wykorzystać olejek z moreli w swoich codziennych zabiegach.
Trądzik
Oliwa z pestek moreli wykazuje także skuteczne działanie przeciwzapalne i delikatnie antyseptyczne, które sprawia, że jest efektywna w leczeniu chorób skóry oraz podczas łagodzenia rozmaitych dolegliwości, takich jak wypryski czy zmiany trądzikowe.
Jeśli mamy cerę skłonną do przetłuszczania i chcemy zapobiegać trądzikowi, pomocny może okazać się prosty, wykonany domowym sposobem zabieg oczyszczania porów przy użyciu olejku z moreli. Pierwszym krokiem jest wymieszanie oleju z moreli z olejem ze słodkich migdałów w równych proporcjach i wmasowanie go w problematyczną skórę. Następnie nakładamy na nią ręcznik namoczony w gorącej wodzie, którego ciepło otworzy pory. Na koniec usuwamy zanieczyszczenia wraz z resztkami oleju oraz możemy cieszyć się oczyszczoną i odświeżoną skórą. Naturalny olej z pestek moreli może zatem z powodzeniem zastąpić pełne chemii środki do demakijażu.
Opalanie
Jak już wcześniej zostało wspomniane, olejek z moreli posiada właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące, zatem świetnie sprawdza się w przypadku leczenia lekkich oparzeń słonecznych. gdyż posiada łagodzący i silnie nawilżający wpływ na skórę. Zapewnia też skórze skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Przebarwienia
Dzięki substancjom aktywnym, zawartym w oleju z pestek moreli, wyrównuje on koloryt oraz niweluje lekkie przebarwienia skóry, dzięki czemu wygląda ona na świeższą, i co ważne, młodszą.
Rozstępy
Ujędrniające i głęboko nawilżające działanie oleju morelowego sprawia, że może on zapobiegać powstawaniu rozstępów. Z tego właśnie powodu często stosują go kobiety w ciąży na rosnący brzuszek i biust.
Zmarszczki
Obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i E sprawia, że olej z pestek moreli polecany jest do cery dojrzałej, ponieważ naturalnie opóźnia oznaki starzenia, takie jak zmarszczki mimiczne, matowienie cery czy utrata jędrności. Ze względu na to, że olej ten silnie nawilża i uelastycznia skórę, chętnie jest wykorzystywany jako jeden ze składników preparatów przeciwzamrszczkowych. Olejek z moreli posiada także właściwości przeciwutleniające, które pomagają w zwalczaniu szkód, spowodowanych przez wolne rodniki.
Dla dzieci
Olej morelowy jest w pełni bezpieczny dla skóry oraz nie wywołuje podrażnień, dlatego polecany jest do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci, także niemowląt, wymagającej łagodnych kosmetyków. Możemy go z powodzeniem stosować jako naturalną oliwkę do kąpieli, zamiast drogeryjnych produktów, które stwarzają ryzyko uczulenia.
Jak stosować?
Jak zostało przedstawione powyżej, olej z pestek moreli może przynieść wiele korzyści dla wyglądu włosów, skóry oraz zdrowia, niezależnie od tego, czy używamy go zewnętrznie, czy też dodajemy do codziennej diety. Jeśli poszukujesz oleju, który jest delikatny, lekki oraz smaczny, jest to olej idealny dla Ciebie. Oliwę z pestek moreli można stosować na wiele sposobów, dlatego może być bardzo przydatny w każdym domu, szczególnie u osób lubiących naturalne metody ochrony zdrowia i pielęgnacji. Poniżej prezentujemy najczęstsze zastosowania tego wyśmienitego składnika dietetycznego, a także kosmetycznego.
Mydła naturalne
Olej z pestek moreli jest częstym składnikiem różnego rodzaju mydeł i żeli pod prysznic. Może być stosowany wraz z innymi olejami, takimi jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej z migdałów, aby wzbogacić go w dodatkowe właściwości. Używając oleju z moreli jako składnika naturalnych, domowych mydeł, dostarczamy skórze wszelkich korzyści, jakie ma do zaoferowania. Przyjemny, orzechowy zapach oleju nie jest przytłaczający i doskonale komponuje się z innymi aromatami.
Peeling do ciała
Olej morelowy to świetny składnik naturalnych peelingów do twarzy i ciała. Wszystko co musimy zrobić, to wymieszać go z cukrem i regularnie stosować pod prysznicem. Nie pozostawia on na skórze zbyt wiele tłustego filmu, świetnie łagodzi i wygładza wszelkie jej podrażnienia. Wykonanie peelingu pomoże dam pozbyć się martwego naskórka, oczyścić pory oraz usunąć zaskórniki i wszelkie zanieczyszczenia. Skóra po takim zabiegu pozostaje promienna i młodzieńcza, gdyż stymuluje on wzrost nowych komórek.
Balsam do ust
Bardzo wielu entuzjastów kosmetyków typu „home made”, czyli tych robionych w zaciszu domowym, używa oleju z moreli jako składnika przy tworzeniu balsamów do ust. Jego nawilżające i odżywcze właściwości sprawiają, że świetnie nadaje się do ochrony i regeneracji delikatnych ust, zapobiegając jednocześnie ich łuszczeniu i pękaniu. Olejek najlepiej jest stosować na noc, nakładając grubą jego warstwę na wargi.
Masaże i aromaterapia
Olej z pestek moreli posiada delikatnie orzechowy zapach oraz często używany jest do masażu, ponieważ świetnie się rozprowadza, szybko wchłania oraz łagodzi stany zapalne i ból. Gdy stosujemy go w aromaterapii, pomaga w równoważeniu układu nerwowego oraz utrzymuje zdrową skórę. Dla ukojenia i uspokojenia można go użyć również z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek z cytryny, olejek lawendowy czy jaśminowy.
W kuchni
Olejek z moreli można także używać do przygotowywania wielu potraw, przede wszystkim jednak jako składnika sosów i dressingów sałatkowych, ponieważ ma on wiele korzyści dla zdrowia, a jego orzechowo – marcepanowy smak doskonale komponuje się także z deserami.
Dawkowanie
Olej z pestek moreli stosuje się zazwyczaj zewnętrznie, wówczas dawka nie jest sztywno określona, gdyż trudno jest go przedawkować balsamując nim skórę czy też dodając do kąpieli. Jeśli chcemy natomiast skorzystać z jego właściwości zdrowotnych, zaleca się spożycie jednej do dwóch łyżeczek oliwy z pestek moreli dziennie.
Jeśli interesuje nas działanie nawilżające, wystarczy kilka kropel oleju morelowego dodać do ulubionego kosmetyku lub wymieszać z tradycyjną oliwą z oliwek i stosować jako balsam do ciała. Osoby, które będą chciały poprawić kondycję włosów i skóry głowy, również nie będą potrzebowały dużych ilości tego preparatu. Należy jednak pamiętać, aby stosować takie naturalne kosmetyki regularnie, gdyż tylko w ten sposób osiągniemy oczekiwane i widoczne rezultaty.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Lekarze ostrzegają, aby dobroczynną amigdalinę, występującą w oleju z moreli, stosować z umiarem, ponieważ rozkłada się ona w organizmie człowieka na cztery związki chemiczne: glukozę, kwas pruski, aldehyd benzoesowy oraz cyjanowodór. To właśnie ostatnie dwa związki mogą powodować niebezpieczne zatrucia, skutkujące nudnościami i zawrotami głowy, a w skrajnych przypadkach uszkodzeniem nerek, wątroby czy nawet układu nerwowego. Dlatego, w celu zachowania bezpieczeństwa, nie zaleca się spożywania oleju z moreli kobietom będącym w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom poniżej 12 roku życia.
Cena
Wybierając produkt dla siebie powinniśmy sprawdzić, czy jest on zimnotłoczony, naturalny i nierafinowany. Ekologiczny olej z pestek moreli w butelce o pojemności 250 ml kosztuje od 20 do 35 złotych w zależności od producenta. Wiadomo, że w porównaniu z tradycyjnymi olejami jest ona stosunkowo wysoka, jednak dzienna dawka oleju morelowego jest naprawdę niewielka, zatem produkt wystarczy nam na dłuższy okres czasu.
Opinie
Olej z pestek moreli jest produktem, który posiada szerokie grono odbiorców, którzy polecają jego wykorzystanie innym, ponieważ ma on szerokie spektrum zastosowań, które sprawia, że jest odpowiedni dla każdego z nas. Jedna z osób twierdzi, że jest to produkt lekki, poprawiający znacznie stan skóry, a także szybko się wchłaniający i nie pozostawiający tłustego filmu. Dla drugiej, stosującej olej z pestek moreli w kuchni, dużym atutem jest jego rewelacyjny zapach, zwiększający apetyczność sałatek czy dań z makaronem. Następna osoba używa olejku morelowego do ochrony włosów przed rozdwajaniem, co daje przy systematycznym stosowaniu znakomite efekty. Oczywiście wiele komentarzy na blogach poświęconych temu olejowi piszą także osoby, które nie korzystały do tej pory z tego rewelacyjnego produktu, jednak większość z nich deklaruje chęć jego wypróbowania.