Jako, że zwiększa się świadomość konsumentów, coraz więcej z nich wybiera kosmetyki naturalne zamiast tych nafaszerowanych chemicznymi dodatkami, które tworzone są w laboratorium, w oparciu o wątpliwej skuteczności/jakości składniki. Do pięknego wyglądu i zdrowia nie potrzebujemy chemii, ale darów natury. Jeśli chcemy zachować młody wygląd przez wiele lat, to warto postawić na kosmetyki naturalne, które można dostać w coraz to większej liczbie sklepów lub zrobić samodzielnie w domu. Jest wiele korzyści przemawiającym za tym, aby stosować tego typu produkty. Oprócz zmniejszonej ilości chemii można liczyć na brak agresywnych składników, lepszą tolerancję, zwiększoną skuteczność działania, dbanie o środowisko i nieszkodzenie zwierzętom.
Dlaczego warto postawić na kosmetyki naturalne bez chemii?
Naturalne składniki jak sama nazwa wskazuje, tworzone są wyłącznie w oparciu o składniki z natury. Do ich produkcji wykorzystuje się ekologiczne surowce, co wpływa na ich skuteczność. Naturalne kosmetyki nie zatruwają ani też w żaden sposób nie blokują skóry, która może oddychać i czerpać korzyści z nałożonego na nią preparatu. Nie trzeba martwić się negatywnym impaktem na skórę ani włosy. Tego typu produkty skierowane są dla wszystkich rodzajów skóry bez wyjątków. Wybór jest coraz większy, a ceny coraz bardziej przystępne. Kosmetyki naturalne dostępne są w przeróżnych wersjach, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, niezależnie od tego, do jakiej części ciała szuka produktu.
Do produkcji kosmetyków naturalnych sięga się wyłącznie po starannie wyselekcjonowane składniki, a cały proces związany ich pozyskiwaniem i tworzeniem jest zgodny z naturą. Nie znajdziemy w nich parabenów ani innych szkodliwych substancji pozyskiwanych z ropy naftowej. Wykorzystywane są wyłącznie naturalne receptury i techniki, co przekłada się na mniejszą trwałość takich kosmetyków, ale wystarczy kupować je na bieżąco, a nie na zapas. Kosmetyki pozbawione chemii mają uniwersalne zastosowanie. Można je nakładać praktycznie na każdą część ciała, nawet jeśli jest to krem przeznaczony do twarzy. Po naturalne kosmetyki mogą śmiało sięgać zarówno dorośli, jak i dzieci czy osoby starsze. Składy i formuły są proste, a ich skuteczność działania potrafi mocno zadziwić.
Kosmetyki naturalne DIY, czyli jak zrobić domową alternatywę dla chemicznych preparatów?
Nie jesteśmy skazani na używanie drogeryjnych kosmetyków, których skład pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że trzeba za nie płacić niemało pieniędzy, to jeszcze wcale nie poprawiają kondycji naszej skóry/włosów. Dodatkowo trzeba liczyć się z wystąpieniem wielu niepożądanych efektów, przez co uzyskujemy efekt odwrotny od zamierzonego. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po naturalne kosmetyki, które można również wykonać w swoim domowym zaciszu. Wbrew pozorom nie jest to ani trudne ani też bardzo kosztowne czy czasochłonne. Gra toczy się przecież o nasz wygląd i zdrowie, dlatego też warto zafundować sobie to co najlepsze.
Domowe kosmetyki kolorowe, czyli kosmetyki naturalne do makijażu
Wiele osób masowo używa różnego typu kosmetyków do makijażu, opierając się głównie na tym co dostępne w drogeriach. Kolorówkę można przygotować samemu, co wyjdzie nam na dobre. Do przygotowania podkładu można przykładowo użyć dwóch łyżeczek olejku arganowego, łyżeczki masła shea, łyżki żelu aloesowego, łyżeczki ulubionego hydrolatu, połowy łyżeczki wosku pszczelego, połowy łyżeczki różowej glinki, paru łyżeczek tlenku cynku, od połowy do łyżeczki kurkumy sproszkowanej, od ćwierć do połowy łyżeczki kakao. Proporcje są zmienne w zależności od tego, jaki odcień podkładu chcemy uzyskać. Należy wobec tego trochę poeksperymentować, aby znaleźć dla siebie idealny wariant na dany moment. Wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej masło shea i wosk, dodać olejek arganowy, potem aloes i hydrolat. Całość mieszamy, aż do powstania gładkiej masy. Zdejmujemy ją z ognia, po czym przechodzimy do dodawania powoli kolorów, zaczynając od tlenku cynku i glinki, potem kakao i kurkumy.
Korektor można wykonać z dwóch łyżeczek olejku arganowego, łyżeczki masła shea, połowy łyżeczki wosku pszczelego, łyżki żelu aloesowego, dwóch łyżek tlenku cynku, łyżeczki hydrolatu, połowy łyżeczki glinki i kakao w ilości do połowy łyżeczki.
Puder sypki zrobimy przykładowo z pudru bambusowego i tlenku cynku w proporcji 4:1. Eyeliner można wykonać z dwóch łyżeczek oleju kokosowego, czterech łyżeczek masła shea i dwóch kapsułek sproszkowanego węgla aktywowanego. Do przygotowania tuszu do rzęs potrzebne będą nam dwie łyżeczki wosku pszczelego, dwie łyżeczki oleju kokosowego, pięć łyżeczek aloesu w żelu/wazeliny, połowa łyżeczki kakao/węgla aktywowanego, kilka kropli witaminy E.
Nawet szminkę można zrobić własnoręcznie z 4 g oleju migdałowego, 3 g wosku, po 2 g masła kakaowego i shea oraz oleju rycynowego, łyżeczki naturalnego barwnika. Błyszczyk i róż do policzków: łyżka oleju kokosowego, dwie łyżeczki masła shea, łyżka sproszkowanej żurawiny, połowa łyżeczki sproszkowanego czerwonego buraka.
Zrób sobie własny krem/balsam/peeling bez chemii
Jest wiele sposobów na zrobienie swojego własnego kremu bez sztucznych i niepożądanych składników. Niektórzy sięgają jedynie po jakiś olejek do twarzy i do tego dodają humektan o właściwościach nawilżających. Warto zajrzeć do sklepów, które sprzedają półprodukty, z których można wyczarować najróżniejsze naturalne kosmetyki, zgodnie z potrzebami swojej skóry.
Krem do twarzy można wykonać z oleju kokosowego, masła shea, ekstraktu z bazylii, kropli witaminy E, wosku pszczelego.
Inną opcją będzie wymieszanie oleju migdałowego z olejem argonowym, olejkiem z drzewa różanego/bergamotki, olejkiem cytrynowym, woskiem pszczelim.
Balsam można przygotować z masła shea, olejku migdałowego, oleju arganowego, olejku grejpfrutowego i cytrynowego.
Domowy peeling zawierać może przykładowo cukier brązowy, oliwę z oliwek, olejek cynamonowy i pomarańczowy.
Ciekawą opcją jest olejkowe mleczko z awokado do demakijażu, do przygotowania którego potrzebować będziemy polowy szklanki wody różanej, 20 g mleka w proszku, łyżki miodu, 20 ml oleju z awokado, 10 ml oleju migdałowego. Przy trądziku świetnie sprawdzi się emulsja myjąca z łyżki zmielonych płatków owsianych, łyżki otrąb pszennych, łyżki miodu, połowy szklanki octu jabłkowego i połowy szklanki oleju z pestek winogron. Można też zrobić emulsję z soku z połowy cytryny, 30 g glinki białej/zielonej, 10 kropli olejku rumiankowego, 60 g mydła Aleppo/marsylskiego w płynie.
Płyn micelarny można wykonać z połowy szklanki hydrolatu z zielonej herbaty, 5 ml olejku różanego, 3 ml olejku rycynowego i 20 kropli witaminy E.
Domowe toniki do twarzy
Chociaż można już dostać wiele dobrej jakości toników do twarzy, które nie są nafaszerowane chemią, to jednak nadal nie są one ogólnodostępne i ich cena zwykle pozostawia wiele do życzenia. Można jednak wykonać taki tonik samodzielnie w swoim domowym zaciszu.
Świetnie sprawdzi się tonik rumiankowy czy taki z octem jabłkowym do cery tłustej/mieszanej. Do cery trądzikowej z kolei idealny będzie tonik z zielonej herbaty. Natomiast do cery suchej dobry będzie tonik ryżowy. Jeśli mamy cerę wrażliwą czy skłonną do alergii, to poleca się tonik różany. Z kolei do cery dojrzałej sprawdzi się tonik pietruszkowy. Ciekawą opcją jest także tonik arbuzowy.
Naturalny szampon? Jak najbardziej!
Każdy z nas zdaje sobie dobrze sprawę z tego, że w większość szamponów zawiera całą masę chemicznych dodatków, które niestety nie wpływają korzystnie na stan naszych włosów i skóry głowy. Może i dobrze doczyszczają skalp i usuwają zabrudzenia z kosmyków, ale niestety kosztem ich wyglądu i kondycji. Ogólnodostępne szampony do włosów zawierają parabeny i sztuczne konserwanty przedłużające trwałość produktu, jednak przyczyniają się one do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w postaci alergii, rumienia czy stanów zapalnych skóry. Bardzo szkodliwe są powszechnie stosowane silikony, SLES i SLS. Są to syntetyczne detergenty służące do odłuszczania i mycia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że szampon ma się dobrze pienić, dzięki czemu łatwiej się go rozprowadza po włosach i jesteśmy przekonani, że doczyścił każdy skrawek owłosionej skóry głowy. Regularne stosowanie takich szamponów, a niektórzy robią to codziennie, doprowadza do przesuszania się skóry, zaburzenia produkcji łoju, uczucia świądu itd. Warto wobec tego pomyśleć nad zrobieniem swojego własnego szamponu. Możliwości jest naprawdę sporo.
Najprostszym przepisem będzie zrobienie szamponu do włosów z mydła i wody destylowanej. Potrzebne będzie 70 g twardego mydła i 800 ml wody destylowanej. Można też użyć świeżego wywaru z ulubionych ziół (świetnie sprawdzi się rozmaryn, rumiane, łopian, szyszki chmielu czy pokrzywa). Mydło należy zetrzeć na tarce, po czym zalać gorącą wodą/ziołowym odwarem i mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia się. Szampon nadaje się do użycia już po przestygnięciu.
Jeśli chcemy uzyskać efekt błyszczących kosmyków, to do szamponu można dodać olejek rycynowy, ocet i glicerynę. W przypadku włosów suchych dobrą opcją będzie zrobienie szamponu z żółtka jaja utartego z olejkiem rycynowym i oliwą z oliwek. Wystarczy nam jedno żółtko, łyżeczka oleju i łyżeczka oliwki. Należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu takiego szamponu z włosów.
Świetną opcją będzie zrobienie szamponu z mydlnicy lekarskiej, szczególnie w przypadku problemu z przetłuszczającymi się i oklapniętymi włosami. Potrzebować będziemy do tego dwóch łyżek mydlnicy lekarskiej, trzech łyżek soku cytrynowego, dwóch żółtek i ½ litra wody. Wszystkie składniki oprócz żółtek zagotowujemy, po czym dodajemy je na koniec i dokładnie mieszamy, pozostawiamy do przestygnięcia. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszym oczyszczeniu, to można zrobić szampon z dwóch łyżek suszonego korzenia mydlnicy i szklanki wrzątku. Zioło zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na kwadrans, odcedzamy i dodajemy łyżeczkę zielonej glinki. Do włosów potrzebujących wzmocnienia i regeneracji dobrze sprawdzi się szampon z czterech łyżeczek mydlnicy, zalanej dwoma szklankami wody i gotowanej przez pół godziny na małym palniku. Następnym krokiem jest wsypaniem dwóch łyżek suszonej pokrzywy i odstawienie całości na kilkanaście minut. Potem całość przecedzamy i mamy gotowy szampon.