Mąkę ryżową można zarówno przygotować samodzielnie, jak i kupić gotowy produkt w sklepie. Poleca się ją szczególnie osobom borykającym się z alergiami pokarmowymi, gdyż nie uczula. Ponadto zawiera liczne składniki odżywcze– witaminy, minerały oraz węglowodany złożone. Ma ona stosunkowo mało kalorii, jest lekkostrawna i posiada niski indeks glikemiczny. Sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji twarzy.
Mąka ryżowa: właściwości
Mąka ryżowa zaopatruje organizm w wiele cennych składników odżywczych. Pozwala także zachować szczupłą sylwetkę i reguluje poziom cukru we krwi. Właściwości mąki ryżowej tworzą jednak znacznie dłuższą listę: I tak mąka z ryżu:
- obniża poziom cholesterolu
- wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn
- usprawnia pracę układu krążenia
- pozytywnie działa na wzrok i pamięć
- chroni przed przewlekłymi chorobami typu choroby serca, niektóre odmiany nowotworów, osteoporoza, nadciśnienie, otyłość
- wzmacnia układ nerwowy
- utrzymuje skórę w dobrej kondycji
- reguluje syntezę hormonów, białek ustrojowych i kwasów nukleinowych
Gluten
Mąka ryżowa jest produktem bezglutenowym i zawierającym znacznie mniej kalorii, niż mąka pszenna. Jest to świetna alternatywa dla osób borykających się z nietolerancją glutenu oraz dla alergików.
Dieta
Mąka ryżowa powstaje z nieoczyszczonych ziaren, obfituje w błonnik, witaminy z grupy B, fosfor, wapń, żelazo, magnez, witaminę PP, mangan, cynk oraz sód. W stu gramach znajduje się około 350 kcal. Jako, że w naszej diecie dominuje mąka pszenna, to warto urozmaicić ją, wprowadzając mąkę ryżową, która dostarczy pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ponadto w mące ryżowej znajdują się lignany i fitoestrogeny, które przeciwdziałają wolnym rodnikom, a więc możliwe jest opóźnienie procesów starzenia się komórek i zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. Z całą pewnością warto urozmaicić dietę, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Na rynku dostępna jest zarówno mąka z białego ryżu, jak i pełnoziarnistego. Znacznie korzystniejsze jest spożywanie tego ciemniejszego, ze względu na to, że zachowuje wszystkie składniki odżywcze.
Cukrzyca
Jedzenie oczyszczonego białego ryżu może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, jednakże spożywanie brązowego przyczynia się do ograniczenia cukrzycy. Niełuskane zboża nie powodują bowiem gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. Indeks glikemiczny mąki ryżowej jest średnio niski i wynosi 40.
Odchudzanie
Jako, że mąka ryżowa zawiera stosunkowo mało kalorii i jest lekkostrawna, śmiało mogą sięgać po nią także osoby będące na diecie odchudzającej. Jest to produkt dietetyczny, który pomaga uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na najważniejsze składniki odżywcze. W stu gramach znajduje się zaledwie 0,7 g tłuszczu.
Dobrze odżywiony organizm nie musi gromadzić energii w postaci nadprogramowych kilogramów i tkanki tłuszczowej. Zastąpienie wyrobów z oczyszczonej pszenicy mąką ryżową pozwoli osiągnąć i utrzymać wymarzoną sylwetkę. Z kolei obecność błonnika sprawia, że jesteśmy dłużej syci, a więc nie mamy ochoty na sięganie po wysokokaloryczne przekąski między posiłkami.
Pielęgnacja twarzy
Okazuje się, że mąka ryżowa sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także w codziennej pielęgnacji skóry. Można z niej przygotować maseczkę do twarzy, która przeciwdziała zmarszczkom, chroni przed słońcem, rozświetla cerę i oczyszcza ją oraz ujędrnia i nawilża. Z mąki ryżowej można przygotować także scrub, czy też puder matujący. Z całą pewnością jest to znacznie zdrowsza i naturalna wersja kosmetyku.
Zastosowanie mąki ryżowej
Mąka z ryżu nie jest już tylko egzotycznym produktem spotykanym na azjatyckich stołach. Pojawia się w szafkach coraz większej liczby osób na całym świecie. Jest to świetna alternatywa dla przetworzonej mąki pszennej, która zawiera drażniący jelita gluten. Idealnie nadaje się do ciast i naleśników oraz wypieku pieczywa. Sprawdzi się także do pierogów, puddingów, placków, bułek oraz jako zagęstnik do sosów i zup.
Dzięki zastosowaniu mąki ryżowej w kuchni można wzbogacić ją o oryginalne i bogate smaki orientalne. W Azji mąkę ryżową wykorzystuje się głównie do wykonania papieru ryżowego, który cieszy się tam ogromną popularnością. Co ciekawe, mąka ta jest wydajniejsza od mąki pszennej, dlatego też zużywa się jej w przepisach znacznie mniej.
Zamiast szklanki wystarczy ¾ tej ilości. Jako, że wyroby z mąki ryżowej są mniej zwarte i kleiste, to warto zastosować większą ilość substancji sklejających całość w postaci jajek, lnu mielonego, nasion chia, awokado, dyni, mąki ziemniaczanej, czy kukurydzianej, tapioki czy chociażby bananów. Zaleca się także dodawać niewielką ilość oleju do ciast. Można z niej przygotować także słodycze w postaci gotowanych kulek ryżowych, czy też słynnego dango.
Mąkę ryżową można przygotować w domu za pomocą blendera, czy młynka do kawy. Wystarczy kupić ziarna ryżu białego, czy brązowego, a następnie zmielić go w drobny, czy grubszy pył. Taki produkt z pewnością nie zawiera glutenu nawet w minimalnych ilościach.