Olej z ogórecznika jest stosunkowo mało popularny w Polsce, co jednak stopniowo się zmienia ze względu na niezwykłe właściwości prozdrowotne ogórecznika i jego potencjał kulinarny. Roślina ta obfituje w wiele aktywnych substancji, które wzmacniają organizm i pomagają go oczyścić z nagromadzonych złogów. Olej ogórecznikowy znany jest ze swojego działania przeciwzapalnego i kojącego wpływu na skórę. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jego zapach jest bardzo odświeżający i przypomina aromat dobrze znanego każdemu ogórka. Olej uzyskiwany jest z nasion, ale młode liście także warto wykorzystać jako dodatek do sosów, omletów, naleśników, czy zup. One również mają pozytywny wpływ na nasz organizm.
Właściwości
Olej z ogórecznika znany jest przede wszystkim z wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to świetne źródło cennego kwasu gamma-linolenowego. W 100 g mamy aż 18 g GLA, czyli nienasyconego kwasu tłuszczowego z grupy omega 6. Znajdują się w nim liczne flawonoidy i garbniki. W składzie tego olejku znajdziemy też alantoinę, sole krzemu i antocyjanozydy. Nie można też zapomnieć o wielu witaminach i minerałach, takich jak witamina C, cynk, potas, żelazo czy wapń. Olej z ogórecznika dzięki swojemu bogatemu składowi posiada właściwości łagodzące, przeciwzapalne i leczące najróżniejsze schorzenia skórne. Podczas tłoczenia nasion przenikają do oleju alfa-hydroksykwasy, czyli naturalne śluzy o właściwościach higroskopijnych. Działają one ochronnie na skórę, chronią ją przed nadmierną utratą wody. Regularne stosowanie tego olejku jest sposobem na zachowanie młodzieńczego wyglądu przez długie lata. Olej ten posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a zawarte w nim saponiny wykazują nie tylko działanie przeciwzapalne, ale i wzmagają wydzielanie śluzu. Z kolei sól krzemowa zwiększa wchłanianie pierwiastków, a witamina A poprawia widzenie.
Olej ogórecznikowy jest wsparciem podczas ataku grypy i w trakcie przeziębienia, wzmacnia on serce i układ krążenia, posiada właściwości osłaniające oraz regenerujące układ pokarmowy i jelita. Łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i astmy, przynosi ulgę przy AZS, działa odprężająco i przeciwdziała depresji, posiada właściwości nawilżające, znosi dolegliwości towarzyszące menstruacji i menopauzie, ma właściwości antynowotworowe.
Działanie i zastosowanie
Olejek ogórecznikowy wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga trawienie i chroni błony śluzowe przewodu pokarmowego. Jego przeciwzapalne działanie sprawia, że można używać go z powodzeniem do redukowania zapalenia dziąseł i pomocniczo w leczeniu różnych chorób przyzębia. Regularne spożywanie oleju z ogórecznika jest skutecznym sposobem na pozbycie się toksyn z organizmu. Działa on także przeciwbólowo i poprawia samopoczucie. Zaleca się stosować go kobietom w okresie menstruacyjnym i borykającym się z dokuczliwymi objawami menopauzy. Olejowi ogórecznikowemu przypisuje się także działanie łagodzące w przypadku stanów zapalnych dróg oddechowych. Zapobiega on rozwojowi stanów zapalnych w stawach i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Duża zawartość kwasu GLA stoi na straży dobrze nawilżonej i sprężystej skóry. Zapobiega on tworzeniu się zmarszczek i nieestetycznych przebarwień oraz szybkiemu rogowaceniu skóry. Po olej z ogórecznika z całą pewnością powinny sięgać osoby borykające się z egzemą, świądem, trądzikiem, wybroczynami, atopowym zapaleniem skóry i zmianami łojotokowymi. Kwasy AHA zawarte w oleju z ogórecznika mają nie tylko działanie higroskopijne, ale też złuszczające. Są one delikatne, ale głęboko penetrują skórę, wykazując działanie przeciwstarzeniowe. W efekcie mamy gładszą skórę o zdrowym kolorycie. Jest to świetne remedium dla posiadaczy poszarzałej i zmęczonej skóry. Na skutek eksfoliacji wzmaga się produkcja włókien kolagenowych, elastyny i ceramidów.
Olejek z ogórecznika pomocny jest przy oparzeniach, odmrożeniach, owrzodzeniach, czyrakach i trudno gojących się ranach. Redukuje on zmarszczki i usprawnia metabolizm kwasów tłuszczowych. Za jego pomocą można nawet obniżyć gorączkę i ciśnienie krwi. Olejek ogórecznikowy przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów i rozwojowi miażdżycy. Działa również uspokajająco, dlatego też warto stosować go przy stanach depresyjnych i zaburzeniach psychicznych. Przypisuje się mu także działanie usprawniające funkcjonowanie umysłu. Polecany jest przy cukrzycy, alkoholizmie, obrzękach, chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym, braku równowagi hormonalnej, niewydolności nadnerczy, osteoporozie i schorzeniach układu nerwowego.
Nie tylko ludzie mogą czerpać korzyści ze spożywania olejku ogórecznikowego. Śmiało można podawać go także domowym pupilom. Sierść i skóra kotów stają się jeszcze ładniejsze, a dodatkowo redukowane są stany zapalne. Jeszcze innym zastosowaniem oleju ogórecznikowego jest czyszczenie i konserwacja mebli. Jest on jednak na tyle cenny, że lepiej jest go skonsumować czy zastosować na skórę/włosy. Jeśli jednak będziemy podejrzewać utlenienie się oleju, nie trzeba go wówczas wyrzucać, ale wykorzystać w wyżej wymieniony sposób.
Na skórę
Olej z ogórecznika idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry i to niezależnie od jej rodzaju. Polecany jest przede wszystkim osobom ze skórą wrażliwą, suchą, wysuszoną, opaloną, dojrzałą, ze zmarszczkami, z przebarwieniami, nadmiernie produkującą sebum, atopową, trądzikową, naczynkową i podrażnioną. Olejek może być używany do oczyszczania skóry metodą OCM, stanowić bazę pod podkład – wystarczy parę kropelek i wmasować opuszkami palców czy też rozprowadzić za pomocą wacika kosmetycznego. Możliwości jest naprawdę sporo i każdy znajdzie dla siebie odpowiednią metodę. Nie zaleca się jednak używać samych olejów, gdyż mogą wówczas mieć działanie lekko wysuszające skórę. Olejek z ogórecznika może być też stosowany jako emolient podczas kąpieli. Wówczas można liczyć na to, że skóra stanie się niezwykle miękka i dobrze nawilżona. Podczas kąpieli, pod wypływem ciepła otwierają się pory, dzięki czemu olejek przenika w głąb skóry, a więc zawarte w nim substancje lepiej zostają wchłonięte. Można także dodać kilka kropli olejku do kremu czy ulubionego balsamu.
Na włosy
Olejek ogórecznikowy idealnie sprawdza się także do pielęgnacji włosów- jest to sposób na walkę z łuszczycą skóry głowy. Warto też wiedzieć, że stosowanie olejku z ogórecznika jest skutecznym sposobem na ochronę koloru włosów, gdyż obfituje on w garbniki.
W kuchni
Najlepszych efektów można spodziewać się stosując ogórecznik wewnętrznie. Można śmiało spożywać go codziennie, najlepiej dodając do sałatek, czyli stosując w formie na zimno. Ma on delikatny smak i słabo wyczuwalny aromat. Jeśli trafimy na naprawdę dobrej jakości i świeży olej z ogórecznika, to można liczyć na orzeźwiający zapach ogórka. Zaletą olejku jest to, że nie zmienia od smaku potraw, a więc można uznać go za uniwersalny dodatek do niemalże każdej potrawy.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Przeciwwskazaniem do stosowania oleju z ogórecznika jest ciąża, ze względu na możliwość wywołania skurczów macicy. Olej ten działa także rozrzedzająco na krew, a więc nie powinny stosować go osoby przyjmujące warfarynę/aspirynę. Ostrożność należy zachować również w przypadku drgawek. Nadmierna konsumpcja oleju może powodować biegunki lub wzdęcia.
Dawkowanie
Olej z ogórecznika może być stosowany codziennie w dawce około 3 ml (łyżka) w trakcie posiłków. Dzieciom wystarczy podać dziennie pół łyżki oleju. W przypadku młodszych dzieci, warto zasięgnąć porady pediatry. Dostępny jest on zarówno w formie żelatynowych kapsułek, jak również w postaci płynnej- w butelkach. Bardzo ważne jest to, aby kupować wysokiej jakości olej ogórecznikowy w ciemnych butelkach. Koniecznie musi on być również tłoczony na zimno, a nie rafinowany. Wówczas mamy pewność, że rzeczywiście zawiera swoje cenne substancje i wykazuje prozdrowotne działanie. Najlepiej jest przechowywać go w chłodnym miejscu, a po otwarciu butelki trzymać w lodówce. Kwasy tłuszczowe są bardzo niestabilne i mają tendencję do szybkiego jełczenia. Zaleca się wobec tego kupować olej w mniejszych butelkach i zużywać na bieżąco.
Jak zrobić olej?
Olej z ogórecznika jest powszechnie dostępny. Możemy kupić go w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, a także w Internecie czy nawet w wielu popularnych dyskontach. Najcenniejszym olejem jest ten świeżo wytłoczony, którego nie jest wcale tak łatwo dostać. Te znajdujące się na sklepowych półkach zwykle nie są w stanie równać się z mocą drzemiącą w dopiero co pozyskanym oleju. Jeśli dysponujemy nasionami ogórecznika i prasą do wytłaczania oleju, możemy raczyć się każdego dnia najwyższej świeżości olejem o wybornym smaku i aromacie. Takie urządzenie nie należy jednak do tanich, ale nic straconego. Można przygotować własny olej ogórecznikowy przy pomocy wyciskarki do soków. Wystarczy wyposażyć się w taką z funkcją tłoczenia oleju na zimno przy pomocy specjalnej przystawki. W ten sposób możemy na bieżąco wyciskać świeży i możliwie najczystszy olej. Pozostałości po wyciśniętych nasionach również można wykorzystać do przygotowania domowych specjałów – zarówno w wersji na słodko, jak i wytrawnej.
Decydując się na domową produkcję oleju z ogórecznika, należy zadbać o to, aby kupować nasiona ze sprawdzonego źródła. Najlepszym rozwiązaniem będzie nabywanie nasion pochodzących z upraw ekologicznych. Wówczas mamy pewność co do jakości surowca i tego, że nie zostały one niczym zanieczyszczone ani też nie są zjełczałe.
Cena
Za butelkę zimnotłoczonego oleju z ogórecznika o pojemności 100 ml zapłacimy ponad 25 złotych. Natomiast koszt tego oleju w kapsułkach wynosi ponad 40 złotych za opakowanie (60 kapsułek po 1000 mg).
Opinie
Olej z ogórecznika ceniony jest za swoją skuteczność, szybkość działania i wydajność. Jego suplementacja jest świetnym sposobem na dostarczenie organizmowi w naturalny sposób kwasów omega 6 i 9, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Produkt ten jak najbardziej pozwala osiągnąć pożądane efekty, obiecywane przez producenta. Kobiety borykające się z dolegliwościami towarzyszącymi menstruacji i menopauzie widzą znaczącą poprawę samopoczucia. Wyraźnie poprawia się także stan skóry i włosów oraz zmniejszają problemy ze strony przewodu pokarmowego.