Sok z młodego jęczmienia to ostatnimi czasy coraz bardziej popularny produkt spożywczy o działaniu dietetycznym. Młody jęczmień i jego cudowne właściwości były znane jednak już setki lat temu i bardzo chętnie wykorzystywane jako profilaktyka zdrowotna oraz sposób na zachowanie młodości i urody.
Skład
Jęczmień jest zbożem, bardzo powszechnie stosowanym w rolnictwie. Należy do roślin wiechlinowatych. Jego kłos jest dwurzędowy, wydaje ziarna po przeciwległej stronie łodygi. Są one ułożone naprzemiennie pod silnym kątem, a dodatkowo zakończone długimi „wąsami”. Jęczmień bardzo powszechnie wykorzystuje się w browarnictwie do tworzenia słodu, na bazie którego powstają piwa. Młody jęczmień jest to kilkudniowy pęd tej rośliny, która nie wytworzyła jeszcze charakterystycznego „kolanka” na łodydze.
Młody jęczmień w naturalnej postaci przypomina trawę. Sok z młodego jęczmienia jest to sok wyciskany właśnie z traw jęczmiennych, a następnie butelkowany. Występuje on również w postaci sproszkowanej – suszy się go w temperaturze około 31-32 stopnie, aby przedłużyć jego trwałość. Obie formy, zarówno soku butelkowanego, jak i proszku, są obecnie dostępne w dobrych sklepach zielarskich, aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością.
Pod względem odżywczym młody jęczmień ma bardzo bogaty i cenny skład. Po pierwsze – zawiera duże ilości barwnika chlorofilu, niektóre źródła podają nawet, że pędy jęczmienia zawierają go najwięcej ze wszystkich roślin na świecie! Zawiera również enzymy trawienne i to w dużych ilościach. Obecna dieta ze względu na postęp cywilizacyjny jest bardzo uboga w warzywa i owoce, w tym także w enzymy trawienne.
Sok z młodego zielonego jęczmienia jako jedyny jest też bogaty w ciekawy przeciwutleniacz – tak zwany GIV. Jakby tego było mało, młody jęczmień pełen jest cennych witamin, i to w bardzo dużych dawkach- A, C, E, K, witaminy z grupy B, kwas foliowy, beta-karoten. Oprócz tego w składzie soku z młodego jęczmienia znajduje się dużo minerałów, zarówno makro- jak i mikroelementów, których regularne spożywanie przynosi korzyści dla organizmu. Sok w postaci pitnej oraz sproszkowanej nie są dosładzane – zawierają wyłącznie naturalne cukry.
Sok z młodych liści jęczmienia nie zawiera błonnika ani glutenu, których nie zdążył jeszcze wyprodukować w swoim krótkim życiu. Jest to dobra wiadomość dla osób, które cierpią na najróżniejsze schorzenia i nie mogą przyjmować tych substancji w żadnej postaci.
Właściwości soku z młodego jęczmienia
Właściwości młodego jęczmienia wciąż są jeszcze odkrywane, jednak już poznano ich bardzo wiele. Zachęca się do spożywania młodego jęczmienia osoby ze wszystkich grup wiekowych, również te chorujące na różne jednostki chorobowe, ponieważ ma on neutralny skład, nie wchodzący w interakcję z innymi lekami. Sok z młodego zielonego jęczmienia ma charakter suplementu, a nie produktu leczniczego. Przede wszystkim uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Odpowiedni skład preparatu sprawia, że oddziałuje kompleksowo na różne obszary naszego organizmu i ma na niego zbawienny wpływ.
Antyutleniacz – sok pozyskiwany z młodych pędów jęczmienia zawiera duże ilości antyoksydantów. Są to składniki żywności, które biorą udział w neutralizowaniu wolnych rodników – reaktywnych form tlenu, które niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze. Wolne rodniki są główną przyczyną powstawania nowotworów, więc młody jęczmień pomaga im przeciwdziałać. Oprócz tego, wolne rodniki wpływają na pogorszenie kondycji włosów czy skóry, starzenie się organizmu, pogarszanie wzroku czy procesów pamięciowych. Spożywając żywność bogatą w antyoksydanty można zapewnić sobie przedłużenie młodości, gdyż organizm będzie się starzał dużo wolniej.
Właściwości przeciwzapalne – duże ilości chlorofilu oraz witamin i minerałów sprawiają, że sok z młodego jęczmienia ma świetne właściwości przeciwzapalne. Oznacza to, że skutecznie walczy ze stanami zapalnymi ciała, szybciej regeneruje wszelkie choroby czy uszkodzenia skóry.
Odtruwające – sok z młodych liści jęczmienia z powodzeniem można stosować we wszelkich kuracjach oczyszczających. Wspiera on pracę wątroby ułatwiając usuwanie z niej metabolitów, a więc działa korzystnie jako detoksykant.
Zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń – to bardzo ważna cecha jęczmienia młodego w profilaktyce chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.
Odchudzające – młody jęczmień zawiera w sobie bardzo wiele enzymów. Jeden z nich jest szczególnie cenny dla osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub po prostu utrzymać dotychczasową masę ciała. Enzym o nazwie SOD pozwala nie odkładać się tłuszczowi w postaci zapasów, dzięki czemu kuracje odchudzające są skuteczniejsze, a po ich przejściu nie pojawia się efekt jojo!
Normalizacja poziomu cukru we krwi – sam młody jęczmień jest ubogi w cukry, za to dzięki swojemu składowi ma możliwość regulowania stężenia glukozy we krwi, tym samym zapobiegając nagłym skokom glikemii, które mogą być niebezpieczne dla diabetyka.
Regulujące – sok z młodych liści jęczmienia pomaga regulować pracę układu trawiennego, poprawia metabolizm i ułatwia wydalanie, choć nie zawiera błonnika – wielocukru, który zwykle jest z tym procesem najsilniej kojarzony.
Źródło wapnia i aminokwasów – młody jęczmień zawiera sporo wapnia, który ma działanie budulcowe, więc zaleca się podawanie go nawet dzieciom w okresie wzrastania, a także osobom starszym w celu uniknięcia osteoporozy. Zawiera też całą pulę aminokwasów egzogennych, czyli tych, których nasz organizm sam nie wytwarza, a które są niezbędne do prawidłowego kształtowania się tkanek.
Działanie
Ze względu na swój przebogaty skład, sok z młodego zielonego jęczmienia ma holistyczne działanie na organizm. Oznacza to, że wdrożenie nawyku regularnego picia tego produktu pozwoli nam w krótkim czasie zaobserwować pozytywne rezultaty z takiej suplementacji.
Działanie profilaktyczne soku z młodego jęczmienia to przede wszystkim profilaktyka nowotworów, ochrona wzroku, ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym (dzięki GIV mającemu silne działanie przeciwutleniające). Oprócz tego jęczmień chroni przed odkładaniem się cholesterolu w organizmie oraz przed zawiązywaniem się tkanki tłuszczowej w nadmiarze. Powinny go spożywać osoby w szczególności narażone na możliwość wystąpienia choroby nowotworowej lub miażdżycy, czyli tak zwane osoby z grupy ryzyka, u których w historii rodziny pojawiały się te choroby. Dobrym pomysłem jest również spożywanie soku z młodego jęczmienia przez osoby palące papierosy, które są szczególnie narażone na nowotwory – dzięki takiej profilaktyce możemy zdecydowanie ograniczyć ryzyko powstania raka.
Sok z młodych liści jęczmienia ma także działanie dodające energii i poprawiające humor! Dostarcza nam endorfin, dzięki którym świat jest piękniejszy, a my sami mamy więcej energii i chęci do działania. Pozytywny efekt terapeutyczny młodego jęczmienia w tym przypadku można zaobserwować już po kilku dawkach. Sok wspaniale pobudza, działa dużo dłużej i efektywniej niż kawa. Oczywiście jest też od niej zdrowszy i nie uzależnia.
Uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów to kolejny dowód na dobroczynne działanie soku z młodego jęczmienia. Szczególnie istotna jest ta cecha w przypadku osób cierpiących na różne choroby metaboliczne, które powodują niemożność spożywania niektórych pokarmów witaminowych. Przykładowo, osoby chorujące na celiakię mogą mieć niedobory witamin z grupy B, które zawarte są głównie w zbożach.
Spożywając sok z młodego zielonego jęczmienia dostarczają sobie ich jednocześnie nie prowokując dolegliwości jelitowych, ponieważ sok ten nie zawiera glutenu. Jest to również ważna cecha dla wegetarian i wegan, którzy nie spożywają białek odzwierzęcych. Dzięki diecie bogatej w sok z liści młodego zielonego jęczmienia mogą dostarczać swojemu organizmowi pełnowartościowych aminokwasów, zapewniających dobowe zapotrzebowanie. Sok ten będzie świetny również dla dzieci, którym dużo łatwiej jest podać łyżeczkę soku na łyżce, niż serwować duże ilości warzyw i owoców. Ten suplement może świetnie uzupełniać ich dietę ubogą w warzywa i owoce – choć oczywiście nie znaczy to, że można zastąpić je całkowicie suplementacją jęczmieniem.
Zaleca się picie młodego jęczmienia w okresach rekonwalescencji, a także w schorzeniach górnych części układu pokarmowego, kiedy trudno jest przyjmować pełnowartościowy pokarm o stałej konsystencji. Sok z młodych liści jęczmienia w małej dawce zawiera stosunkowo dużo cennych składników odżywczych, jest więc idealnym suplementem, który nie nastręcza trudności, jeśli chodzi o dawkowanie.
Efekty stosowania soku z jęczmienia
Efekty profilaktyczne działania młodego jęczmienia można ocenić dopiero po wielu latach od rozpoczęcia suplementacji. Brak chorób nowotworowych czy chorób układu krążenia, pomimo bycia w grupie ryzyka, jest bardzo dobrym dowodem na to, że dzięki suplementacji można żyć długo i zdrowo. Osoby regularnie pijące sok z młodego jęczmienia przez kilka lat zaobserwowały u siebie widocznie poprawiony stan cery, włosów, paznokci, lepsze trawienie, lepsze funkcjonowanie narządów, dużo rzadsze występowanie chorób niezakaźnych.
Osoby takie cieszą się dużą energią, witalnością, ich rozpoczynające się drobne stany zapalne, dzięki dużym dawkom przyjmowanego chlorofilu są niemal natychmiast usuwane. Dodatkowo sok z młodego zielonego jęczmienia podnosi u nich znacznie odporność. Dzięki temu działaniu osoby spożywające ten suplement chorują dużo rzadziej również na choroby zakaźne, takie jak popularne przeziębienia. Mają więcej energii, wydajniej pracują, łatwiej jest im się skoncentrować, lepiej zapamiętują, są bardziej skłonne do regularnego uprawiania sportu. Sukcesy spowodowane regularną aktywnością fizyczną sprawiają, że ćwiczy się łatwiej, a endorfiny są wytwarzane w ogromnych ilościach – dzięki temu człowiek jest bardziej zadowolony z siebie i szybciej chudnie oraz utrzymuje dobrą kondycję fizyczną.
Osoby cierpiące na cukrzycę lub stany przedcukrzycowe muszą szczególnie dbać o unormowanie poziomu glukozy we krwi. W przypadku insulinooporności odpowiednia dieta i suplementacja sokiem z młodego jęczmienia może spowodować całkowite wyleczenie ze stanu zagrażającego cukrzycą. Z kolei osoby, które już cierpią na cukrzycę, muszą dbać o utrzymywanie dobrej kondycji zdrowotnej organizmu.
Ich choroba jest nieuleczalna, dlatego w tym przypadku mówi się nie o wyleczeniu za pomocą soku z młodego jęczmienia, lecz o unormowaniu stanu – czyli doprowadzeniu do takiego momentu, kiedy wartości hemoglobiny glikowanej badanej co kilka miesięcy są stabilne i poniżej górnego poziomu. Wtedy można mówić o cukrzycy, która odpowiednio prowadzona przez resztę życia nie będzie dawała groźnych powikłań w postaci na przykład stopy cukrzycowej.
Jak pić i stosować?
Sok z młodych liści jęczmienia zarówno w postaci butelkowanej, jak i młodego jęczmienia w proszku po rozpuszczeniu w wodzie będzie przybierał charakterystyczną szmaragdową barwę. Świadczy to o wysokiej zawartości chlorofilu. Jest to produkt, który posiada również bardzo specyficzny smak i aromat. Porównać go można w zasadzie z aromatem świeżo skoszonej trawy, w smaku smakuje też podobnie jak trawa. Jest to smak, który łatwo można zneutralizować innymi składnikami, nieco bardziej aromatycznymi, słodkimi czy kwaśnymi. Można też po prostu się do niego przyzwyczaić, ponieważ nie jest odpychający.
Sok z liści młodego zielonego jęczmienia z butelki należy spożywać w ilości dwóch łyżek dziennie. Sproszkowany należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody, co pozwoli sporządzić napój o odpowiednim stężeniu. Taki napój można spożywać samodzielnie – najlepiej z samego rana, około 20-30 minut przed posiłkiem. Jeśli nie przepadasz za smakiem soku z młodego jęczmienia, to możesz wykorzystywać go w inny sposób. Można na przykład dodawać go do piwa, tworząc tym samym tradycyjne irlandzkie piwo o szmaragdowym zabarwieniu.
Trudno jednak mówić o suplementacji w przypadku spożywania każdego dnia piwa, dlatego lepszym rozwiązaniem jest dodawanie go w postaci płynnej lub sproszkowanej do smoothies, koktajli. Dobrze wkomponuje się również we wszelkie zupy warzywne z dodatkiem niewielkich ilości tego proszku. Dostępne są również różne suplementy w postaci tabletek z młodym jęczmieniem lub z jego dodatkiem. Trudno jednak mówić o ich wartości prozdrowotnej, ponieważ przepisy dotyczące suplementów diety wciąż nie określają jasno, jakie ilości substancji właściwej muszą znaleźć się w jednej tabletce preparatu. Dużo korzystniejsze jest więc spożywanie naturalnego czystego soku z młodego jęczmienia każdego dnia.
Dawkowanie soku
Sok z trawy młodego zielonego jęczmienia jest rośliną bardzo bezpieczną. Poleca się jego stosowanie zarówno dzieciom, osobom starszym i chorym, jak również kobietom w ciąży. Zaleca się spożywanie łącznie 4 gramów dziennie sproszkowanego soku z młodego jęczmienia w dwóch dawkach, przy czym jedna dawka to 2 gramy rozpuszczone w 200 ml wody. Jest to dawka optymalna – nie należy jej przekraczać. Jedynie dzieciom można zmniejszyć dawkę.
Cena młodego jęczmienia w postaci soku sproszkowanego to nawet 40-60 złotych za 100 g, co jednak przy stosowaniu 4 gram dziennie pozwoli suplementować się nim przez około miesiąc. Stosując sok z młodego zielonego jęczmienia w postaci płynnej, zażywa się zwykle około 2 łyżki dziennie, przed posiłkiem. Oczywiście dawkowanie nie jest bardzo ściśle określone, ponieważ młody jęczmień jest produktem całkowicie naturalnym, nie wywołuje skutków ubocznych i może być spożywany przez wszystkie grupy wiekowe i fizjologiczne.
Opinie o soku z zielonego jęczmienia
Obecnie panuje moda na spożywanie różnych ciekawych, prostych suplementów, już nie w postaci kapsułek produkowanych syntetycznie i witaminizowanych, lecz w postaci takich właśnie proszków, soków, pozyskiwanych ekologicznie i w stu procentach naturalnych. Ich używanie jest banalnie proste, nie wymaga codziennego łykania kapsułek, a jedynie dodawania produktu do swoich ulubionych potraw, co nie zmienia ich smaku, a znacznie wzbogaca skład.
Ludzie stosujący młody jęczmień są zachwyceni efektami jego działania, głównie efektem pobudzającym, poprawiającym nastrój, który łatwiej jest zaobserwować niż na przykład efekt zapobiegania nowotworom. Również lekarze są pozytywnie nastawieni do tego preparatu, wierząc, że pomoże on zbudować naturalną odporność, zapobiegnie wielu chorobom cywilizacyjnym, a przy tym dzięki dużej zawartości witamin, może wspomagać terapię konwencjonalną, nie wchodząc przy tym w interakcje z lekami. Sok z liści młodego zielonego jęczmienia jest więc polecamy przez lekarzy, dietetyków, diabetyków, a także lekarzy medycyny alternatywnej.
Oczywiście nie jest on lekiem na całe zło, ani remedium na wszelkie choroby tego świata, jednak w nieskomplikowany, przyjemny sposób może wielu zapobiec. Dla wielu młodych ludzi spożywanie soku z młodego jęczmienia staje się pierwszym krokiem do bardziej świadomego, zdrowszego odżywiania. Wynika to przede wszystkim z ciekawych rezultatów jego stosowania.