Z pewnością każda Pani domu posiada w swojej szafce kuchennej, oprócz wielu rozmaitych bakalii, także wiórki i płatki kokosowe.I choć używamy ich często, dodając do wypieku ciast, blatów do tortu, kokosanek, czy dekoracji deserów, mało kto ma świadomość, jakie właściwości mają płatki kokosowe, jak i otrzymywane także z miąższu tego orzecha wiórki.
Kokos jest orzechem o bardzo twardej łupinie, którego miąższ zawiera magnez, potas, fosfor, kwas foliowy oraz błonnik. Za największą wartość zdrowotną orzecha kokosowego uznaje się zawarte w jego składzie średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, które przyspieszają przemianę materii i stanowią szybko dostępne źródło energii.W związku z tą właściwością miąższ kokosa polecany jest osobom na diecie odchudzającej. Ponadto należy wiedzieć, że 100 g miąższu kokosa to zaledwie ok. 15 g węglowodanów, z czego prawie 60% stanowi błonnik pokarmowy, który, wypełniając żołądek, na długo daje uczucie sytości.
Jeszcze większą ilość włókna pokarmowego (błonnika), bo ponad 23 g w 100 g produktu, zawiera suszony miąższ kokosa, dostępny najczęściej w postaci wiórków lub płatków kokosowych, którego właściwości dotyczą głównie usprawniania i regulowania pracy przewodu pokarmowego. Taka ilość to w zasadzie całe dzienne zapotrzebowanie organizmu na błonnik.
Kokos a cholesterol
Obecne w kokosie nasycone kwasy tłuszczowe nie powodują podwyższenia poziomu cholesterolu, ani też nie prowadzą do rozwoju miażdżycy. Dzieje się zupełnie odwrotnie, a mianowicie tłuszcze te podnoszą poziom cholesterolu HDL (dobrego), a redukują frakcję LDL cholesterolu, co, jak wiadomo, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i wystąpienia chorób serca.
Profilaktyka próchnicy
Naukowcy przekonują, że zawarty w miąższu kokosa olej może przeciwdziałać próchnicy. Olej kokosowy w kontakcie z obecnymi w ślinie enzymami zapobiega osadzaniu się i rozwojowi w jamie ustnej bakterii wywołujących próchnicę.
Badania dowodzą, że skuteczność w tym zakresie oleju kokosowego może być tak samo wysoka, jak płynów do płukania jamy ustnej. Olej ten ponadto likwiduje drożdżaki Candida albicans będące przyczyną pleśniawek w jamie ustnej.
Antybiotyczne właściwości
Miąższ kokosa, a zatem i pozyskiwane z niego znakomite do chrupania płatki kokosowe mają właściwości zbliżone do antybiotyku. Obecne w miąższu orzecha kokosowego substancje potrafią zwalczyć gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, grypy, a nawet odry. Przytoczone w tym miejscu właściwości kokosa nie zostały jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale mimo to wiele osób uważa kokos za naturalny antybiotyk.
Kokos a choroby Parkinsona i Alzheimera
Wstępne badania naukowe wykazują, że zawarte w miąższu kokosowym średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą przyczynić się do zapobiegania rozwojowi, jak również leczenia chorób Parkinsona i Alzheimera. Są to jednak badania wstępne wymagające jeszcze potwierdzenia tychże właściwości.
Płatki kokosowe najlepsze solo
Biorąc pod uwagę walory zdrowotne orzecha kokosowego, warto na stałe wprowadzić pozyskiwane z jego miąższu produkty do swojego jadłospisu. W wielu książkach kucharskich ze słodkościami znajdziemy mnóstwo przepisów na pyszne desery, ciasta, czy torty, wykorzystujących wiórki i płatki kokosowe, aby móc czerpać z ich właściwości zdrowotnych, a także cieszyć się niepowtarzalnym smakiem.
Warto także skosztować samych płatków kokosowych jako przekąski. Jest bowiem wielu zwolenników takiej właśnie formy konsumpcji tego produktu. Twierdzą oni, że brak jakichkolwiek dodatków pozwala poczuć prawdziwy, głęboki i niezwykły smak i aromat kokosu.
Przepis na kokosanki
Składniki:
4 białka
3/4 szklanki cukru brązowego lub białego kryształu
200 g kokosu
szczypta soli
Sposób wykonania:
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać cukier i dalej ubijać, aż piana stanie się bardzo gęsta. Wsypać wiórki kokosowe i delikatnie połączyć je z pianą. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia kłaść łyżką masę formując okrągłe stożkowe ciasteczka. Wkładać do nagrzanego do temperatury 175 st.C piekarnika i piec w tej temperaturze przez 20 minut. Kokosanki wyjąć z piekarnika. Po wystudzeniu można je bez trudu zdjąć z papieru. Otrzymujemy ok. 20 sztuk pysznych kokosowych ciasteczek. Przepis przydaje się, gdy zostają nam białka, na przykład po pieczeniu ciasta kruchego. Pyszne!