Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby słodkiego smaku, a jednym z najzdrowszych zamienników rafinowanego cukru jest melasa karobowa. Chodzi tutaj o gęsty i aromatyczny syrop, który powstaje ze strąków drzewa rosnącego w krajach śródziemnomorskich. Karob jest proszkiem przypominającym do złudzenia dobrze znane każdemu kakao, z tą różnicą, że jest on znacznie słodszy. Zarówno karob, jak i melasa z chleba świętojańskiego są produktami w pełni naturalnymi, a więc bogatymi w cenne dla naszego organizmu substancje. W melasie karobowej nie znajdziemy żadnych konserwantów, sztucznych barwników, dodatku cukru czy też wzmacniaczy smaku, a pomimo tego jest ona przepyszna i ma szerokie zastosowanie kulinarne. Jest na tyle słodka, że nie sposób jest się nią objeść, a można szybko zaspokoić ochotę na coś mniej zdrowego. Co takiego znajdziemy w melasie z chleba świętojańskiego i jakie posiada ona właściwości prozdrowotne?
Jak powstaje melasa z karobu?
Melasa karobowa powstaje ze strąków drzewa św. Jana, które są mielone na pastę, a następnie przekładane na dobę czy dwie do baryłek z wodą. Po upływie tego czasu uzyskuje się ciecz, którą następnie podgrzewa się przez kilka godzin – od sześciu do nawet ośmiu godzin. W procesie obróbki termicznej owoce chlebka świętojańskiego zmienia się w słodki syrop nazywany właśnie melasą karobową czy też przez niektórych czarnym złotem. Barwa melasy z karobu jest bowiem ciemnobrązowa i lśniąca. Stojąca w chłodnym miejscu ma gęstą konsystencję, ale po podgrzaniu staje się rzadka i lejąca niczym woda.
Melasa karobowa: właściwości
Sproszkowany chleb świętojański ma słodkawy smak, jednakże melasa karobowa jest znacznie bardziej słodka. Praktycznie nie przypomina w smaku proszku karobowego, a jeśli chodzi o zapach, to jest on bardzo charakterystyczny wręcz ostro- gorzkawy. O dobroczynnym wpływie melasy karobowej na nasz organizm wiadomo już od wielu lat. Osoby spożywające czarne złoto mogą liczyć na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawienie trawienia, złagodzenie zaburzeń żołądkowo- jelitowych, uchronienie się przed anemią, wzmocnienie systemu immunologicznego, oczyszczenie organizmu z toksyn i zredukowanie bólu.
Związki zawarte w melasie z chleba świętojańskiego posiadają właściwości antyoksydacyjne, a więc chroniące organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników, które to przyczyniają się do starzenia komórek. Sięgając po to naturalne słodzidło zmniejsza się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Melasa z karobu działa również antyseptycznie i antyalergicznie. Karob może być wykorzystywany także w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, szczególnie w przypadku kaszlu.
Skład
Melasa karobowa nie zawiera glutenu, ale za to obfituje w witaminy i sole mineralne. Składa się ona praktycznie z samych węglowodanów w postaci cukrów prostych i niewielkiej ilości białka roślinnego. W melasie z karobu nie brakuje magnezu, manganu, żelaza, wapnia, potasu, selenu, chromu, fosforu i sodu; znajdziemy w niej także witaminy z grupy B. Czarne złoto zawiera również pektyny i kwas galusowy.
Indeks glikemiczny
Chociaż indeks glikemiczny melasy karobowej jest wysoki, to jednak oprócz cukru mamy tutaj również wiele cennych dla naszego organizmu składników mineralnych. Należy też pamiętać o tym, że zawarte w melasie cukry są naturalne, a więc łatwo przyswajalne przez nasz organizm. W przeciwieństwie do rafinowanego cukru melasa przyczynia się do zwiększenia zasadowości organizmu, a nie do jego zakwaszenia. Indeks glikemiczny melasy z chleba świętojańskiego wynosi 70.
Kalorie
W stu gramach melasy z chleba świętojańskiego znajduje się 259,6 g kcal. Taka porcja produktu dostarcza 2,9 g białka, 62 g węglowodanów i uwaga… 0 g tłuszczu.
Wartości odżywcze
Zjedzenie na raz stugramowej porcji melasy karobowej nie jest najlepszym pomysłem, ale taka ilość produktu pokrywa w 148% dzienne zapotrzebowania na magnez (555 mg), 100% dziennego spożycia żelaza i 111% fosforu. Aż 65% zawartości melasy stanowią cukry proste, a zaledwie 6% to białko. Jeśli chodzi o tłuszcz, to są to tylko śladowe ilości poniżej 1%. Melasa karobowa jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a mianowicie B1, B2, B3 i B6. Zawiera także witaminy A, E i D.
Swoje właściwości zagęszczające zawdzięcza dużej ilości pektyn, śluzów i garbników. Posiada również w swoim składzie kwasy organiczne w postaci kwasu masłowego i kwasu izomasłowego. Produkt ten zastępuje jednocześnie kakao i cukier. Nie ma w nim aspartamu, sacharozy ani też kofeiny. Wystarczą dwie łyżeczki, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na mangan w 18%, potas w prawie 10%, selen w prawie 3,5%, magnez w ponad 7%, miedź w 14%, żelazo w ponad 13%, wapń w prawie 12% i witaminę B6 w 5%.
Zastosowanie melasy z chleba świętojańskiego
Melasa karobowa jest coraz powszechniej stosowanym zamiennikiem cukru i to nie tylko przez osoby odchudzające się czy też borykające się z cukrzycą. Jako naturalny słodzik jest znacznie zdrowsza od cukru czy też sztucznych słodzików w pastylkach. Można ją stosować jako samodzielny smakołyk, który nie tylko zaspokoi nagłą ochotę na coś słodkiego, ale i doda energii ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów. Melasę można także dodawać do jogurtów, lodów czy też innych deserów; świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast. Można ją użyć jako jeden ze składników polewy czy też polać nią naleśniki zamiast syropem klonowym.
Co ciekawe, melasę z chleba świętojańskiego można wykorzystać w przypadku przeziębienia, a dokładniej jako środek wykrztuśny przy pojawieniu się kaszlu. Dodatek melasy do herbaty z całą pewnością sprawi, że będzie ona znacznie smaczniejsza i zdrowsza. Niektórzy nawet dodają ją do kawy. Co więcej, po melasę z karobu mogą sięgać nawet osoby uczulone na kakao czy też czekoladę. Z całą pewnością będzie im smakować budyń z melasą, obok aromatu którego, nie da się wręcz przejść obojętnie.
Przepisy z wykorzystaniem melasy karobowej
Połączenie piernika z marchewką w wersji na słodko z całą pewnością brzmi zachęcająco. Oto pomysł na przepyszne ciasto, które pięknie pachnie i do tego jest mało kaloryczne. Bez wątpienia warto je zrobić nie tylko z okazji nadchodzących świąt.
⇒ Marchewkowo-piernikowe ciasto
Do jego przygotowania potrzebne będą dwie szklanki mąki orkiszowej, woda gazowana, dwa jajka, trzy łyżki melasy karobowej, 20 dag startej marchewki, łyżeczka proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej, cztery łyżeczki przyprawy korzennej, dwie łyżki kakao, sok wyciśnięty z jednej pomarańczy, 2-3 łyżki miodu.
Wykonanie: do zmiksowanych jaj dodajemy miód, melasę, wodę, przyprawy, sok pomarańczowy oraz kakao, po czym dokładnie miksujemy całość do uzyskania gładkiej masy. Następnie dodajemy proszek do pieczenia, startą na małych oczkach marchewkę i całość mieszamy. Teraz możemy przelać powstałe ciasto do foremki i włożyć do piekarnika nagrzanego do 160 st. C na niecałe 50 minut. Po tym czasie ciasto powinno być niezwykle pachnące, puszyste i lekko wilgotne. Jeszcze zanim ostygnie warto posmarować je na wierzchu melasą karobową. Można także posypać orzechami, wiórkami kokosowymi czy też płatkami migdałowymi.
⇒ Ultraszybka w przygotowaniu pasta o obłędnym smaku
Jak szybko przygotować coś na ząb i to z niewielkiej ilości składników? Wystarczy sięgnąć po pastę sezamową tahini i melasę karobową. To połączenie jest niezwykle smaczne i idealnie sprawdza się w przypadku placków, naleśników czy nawet grzanek. Słodki, sezamowo-orzechowy smak tej pasty potrafi wręcz uzależnić.
Wykonanie: wymieszaj pastę tahini z melasą z chleba świętojańskiego w proporcji 1:1 i ciesz się jej wspaniałym smakiem.
⇒ Karmelizowane owoce bez dodatku cukru
Karmelizowane owoce kojarzą nam się głównie z ogromną ilością cukru, ale nie musi tak być. Można je wykonać bez sięgania po chociażby jeden kryształek cukru. Wystarczy zaopatrzyć się w gruszki i melasę karobową. Przygotowanie takiego deseru zajmuje dosłownie kilka minut.
Do przygotowania trzech do czterech porcji potrzebować będziemy dwóch dość twardych gruszek, czterech łyżek melasy karobowej, łyżki oleju i soku cytrynowego.
Wykonanie: gruszki myjemy i obieramy ze skórki, a następnie kroimy w ćwiartki i wydrążamy pestki, po czym skrapiamy sokiem cytrynowym. W międzyczasie rozgrzewamy patelnię, na którą nalewamy olej z dodatkiem melasy, po czym układamy na niej gruszki i smażymy przez trzy minuty z każdej strony. Na koniec polewamy owoce porcją melasy i pozostawiamy do przestygnięcia.
Fajne, chyba sama spróbuję, aby się przekonać.
Ile miodu do marchwkowego. ..?
Wpis został zaktualizowany:-)
Ile dodać wody gazowanej do ciasta marchewkowego?