Dzięki coraz większej świadomości w kwestii zdrowego odżywiania, powoli odchodzimy od tradycyjnego białego cukru, zastępując go zdecydowanie zdrowszą alternatywą, jaką jest cukier trzcinowy. Tym, którzy nie są przekonani co do słuszności tej tezy, przybliżymy zalety jednej z odmian cukru trzcinowego, jakim jest cukier Muscovado oraz opowiemy dlaczego warto postawić właśnie na niego.
Zacznijmy od podstaw, czyli wszystko zaczyna się od trzciny cukrowej
Muscovado to nierafinowany i nieoczyszczony ciemny cukier trzcinowy, którego nazwa pochodzi z hiszpańskiego słowa mascabado. Swoje wspaniałe cechy zawdzięcza więc przede wszystkim trzcinie cukrowej, z której powstaje.
Trzcina cukrowa, a właściwie cukrowiec lekarski jest gatunkiem jadalnej trawy, która najprawdopodobniej pochodzi z Nowej Gwinei. Bylina ta uprawiana jest w równikowym i podrównikowym klimacie, który charakteryzuje się olbrzymią wilgotnością. Najlepsza trzcina cukrowa wyrasta na terenach, które są bardzo nasłonecznione, w temperaturach przekraczających 21 stopni Celsjusza, koniecznie na żyznej glebie.
Charakterystyka
Trzcina cukrowa posiada grube łodygi. To wysoko wyrastająca bylina, osiągająca nawet do 5-6 metrów. Wnętrze łodygi wypełniają silne włókna.
Cukier zawdzięczamy właśnie łodydze, a konkretnie słodkiemu sokowi, jaki jest w niej magazynowany. W dojrzałej łodydze znaleźć można go w przybliżeniu 10 do 20 procent.
Trzcina cukrowa poza faktem, iż można wyprodukować z niej znakomity cukier, jest niezwykle zdrowym produktem. Właśnie dlatego używana była ona w medycynie ludowej oraz w ziołolecznictwie do leczenia rozmaitych dolegliwości i schorzeń, a obecnie korzysta z niej medycyna naturalna. Starożytni za jej pomocą walczyli z infekcjami bakteryjnymi, stosowano ją również jako środek przeciwbólowy, a nawet wykrztuśny. To tej ostatniej właściwości zawdzięcza też uznanie, jakim cieszy się wśród astmatyków – udowodnione jest, iż trzcina cukrowa wyraźnie łagodzi dolegliwości astmatyczne. Także jej przypisać można umiejętność leczenia trudno gojących się ran.
Wytwarzany z trzciny cukrowej nierafinowany cukier Muscavado posiada piękną, paloną brązowo – złotą barwę. Powstaje on dzięki krystalizacji soku, dokładniej z syropu z trzciny cukrowej, który gotowany jest w wielkich bębnach. Tak otrzymany surowy cukier trzcinowy ma wyrazistą barwę, a wierzch pokrywa cienka warstwa melasy.
Znakomity, bo nieoczyszczony…
Szukając informacji na temat cukru Muscovado, najczęściej pojawiają się dwa przymiotniki, które opisują go najlepiej. Są nimi mianowicie:
- nierafinowany
- nieoczyszczony
Co oznacza to w praktyce? To znak, iż ten rodzaj cukru trzcinowego posiada w swoim składzie dużą ilość melasy, czyli najcenniejszego składnika trzciny cukrowej. Dlaczego najcenniejszego? Bo właśnie w melasie znajduje się najwięcej składników odżywczych, dzięki którym ten typ cukru jest uznawany za bardzo cenny dla zdrowia.
Wartość odżywcza
Zaletą cukru Muscovado jest przewaga nad innymi cukrami pod względem wartości odżywczych. Przewyższa on nawet inne cukry brązowe, jak i cukry rafinowane, co czyni go jednym z najbardziej pożądanych dla zdrowia. Muscovado ponadto zachowuje większość minerałów, jakie obecne są w trzcinie cukrowej, a mianowicie fosfor, wapń, magnez, potas oraz żelazo. Jest też cennym dostawcą witamin A, C oraz z grupy B (tj. B1, B2, B3, B5 i B6), co sprawia, iż warto włączyć go do swojej diety.
Jak już wspomniano, cukier Muscovado zachowuje większość właściwości trzciny cukrowej, co sprawia, iż przejmuje też jej właściwości prozdrowotne. Tym samym cukier ten jest źródłem antyoksydantów hamujących działanie wolnych rodników, dzięki czemu chronieni jesteśmy przed zbyt szybkim i gwałtownym starzeniem się. Ochrania ponadto organizm przed licznymi groźnymi chorobami, w tym przed rozmaitymi typami nowotworów, znacznie zmniejszając ryzyko ich wystąpienia. Warto stosować go i w celu zmniejszenia ryzyka infekcji bakteryjnych, podniesienia odporności, czy dla ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Jest wskazany także w przypadku osób mających problem z uzębieniem, a także usprawnia pracę nerek.
Krótka historia cukru Muscovado
Jak już wspomniano na początku, Muscovado najprawdopodobniej jest produktem pochodzącym z Nowej Gwinei. Jednak dał się poznać przede wszystkim dzięki Filipińczykom, którzy uczynili z niego towar eksportowy, zwłaszcza zaś z rejonu Negros. Kluczowy moment rozkwitu handlu cukrem Muscovado przypada na okres od XIX wieku do lat 70-tych zeszłego stulecia.
W kolejnych latach nastąpił spory zastój w handlu tym dobrem na Filipinach i na Barbadosie, co związek miało z przejęciem produkcji przez duże fabryki. Wówczas drobni producenci, jakimi byli przede wszystkim prości farmerzy, zostali wyparci w starciu z mocną konkurencją. Ponowny rozkwit handlu cukier zawdzięcza wzrostem zainteresowania zdrową żywnością, co na nowo dało szansę na rozwój drobnym przedsiębiorcom.
Cukier Muscovado – właściwości
Cukier Muscovado to powszechnie znany i ceniony na świecie zdrowy produkt. Występuje też pod innymi nazwami, chociażby „cukier z Barbadosu”, „wilgotny cukier”, czy „cukier z melasy cukrowej„.
Jego główne cechy wymieniam poniżej:
- posiada ciemnobrązowe zabarwienie
- jest bardziej lepki i grubszy od innych cukrów brązowych
- ma zdecydowanie lepsze właściwości odżywcze, niż inne cukry
- ma charakterystyczny, słodki i bardzo podobny do miodu smak
- jego aromat jest niepowtarzalny, a zawdzięcza go melasie
- jest odporny na wysokie temperatury
- cieszy się długą przydatnością do spożycia
- znakomicie wpływa na zdrowie
Jak produkuje się Muscovado?
Muscovado to cukier o pięknej, długiej tradycji produkcji. Od dziesiątek lat wytwarza się go w niezmieniony, naturalny sposób. Najpierw gotowany jest sok pozyskany z trzciny cukrowej. Jego ilość musi zostać zredukowana o około 70 % w celu odpowiedniego zagęszczenia. Tak uzyskany produkt to melasa, bardzo lepka i wyjątkowo gęsta substancja o przywoływanych już wcześniej znakomitych wartościach zdrowotnych.
Syrop zostaje wystawiony na działanie słońca w celu wyschnięcia w warunkach całkowicie naturalnych. Tak pozyskana masa zostaje na koniec roztarta na kryształki.
Z czym to się je, czyli zastosowanie cukru Muscovado
Z uwagi na fakt, iż Muscovado jest jedną z najzdrowszych substancji słodzących, warto na stałe wprowadzić go do diety, jako zamiennik cukru białego. Nie można przy tym zapomnieć jednak, iż podobnie jak inne cukry, także cukier Muscovado powinien być stosowany w sposób rozważny, bowiem w nadmiarze może zaszkodzić.
Gdzie najczęściej można go wykorzystać?
Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie stosowany był cukier brązowy, a więc do słodzenia i do wypieków. Można używać go również do produkcji rumu.
Szczególnie pasuje do takich produktów jak: polewa butterscotch, tiramisu, toffi, lody, ciasta owocowe, ciemne wypieki, pierniki, etc. Jednak słodkości to nie wszystko. Muscovado to wybitnie smakowity dodatek do dań z grilla, gdzie używa się go do marynat. To także składnik sosu bolognese. Śmiało stosować można go i do słodzenia koktajli, kawy, czy herbaty. Jak widać, to kapitalny i bardzo uniwersalny dodatek.
Bardzo ciekawe rozwiązanie, cukru prawie nigdzie nie dodaję. A jeśli już to szukam jakiś innych rozwiązań niż biały rafinowany. Warto spróbować czegoś takiego nowego. Brązowy to dla mnie to samo co biały i w smaku i działaniu.