Każdy z nas miał z pewnością okazję skosztowania sezamu w różnej postaci, jednakże nie wszyscy wiedzą, jak smakuje olej sezamowy. Jest to skarbnica substancji o prozdrowotnym działaniu, o czym doskonale wiedzą szczególnie Azjaci. Olej ten znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak również w medycynie i kosmetyce. Bardzo ważną funkcję pełnił w starożytnych Indiach, gdzie był wykorzystywany do leczenia przeróżnych dolegliwości zdrowotnych. Jako, że jest to całkowicie naturalny i wartościowy produkt, można śmiało stosować go wewnętrznie i zewnętrznie. Olej z ziaren sezamu wspaniale wpływa na naszą skórę i włosy oraz na organy. Jakie posiada on właściwości i w jakim celu go stosować?
Olej sezamowy – właściwości
Olej sezamowy pozyskiwany jest z nasion sezamu. Otrzymuje się go poprzez tłoczenie owych nasion na zimno. W zależności od użytego surowca olej ten może mieć inne zabarwienie – jasno- czy ciemnożółte lub brązowe. Smak oleju sezamowego jest lekko orzechowy i łagodny, podobnie zresztą jak jego zapach. W przemyśle stosuje się oleje sezamowe o ciemnobrązowym zabarwieniu, które charakteryzują się mocnym aromatem. Jako, że w oleju sezamowym znajduje się mnóstwo fitosteroli, wykazuje on działanie przeciwmiażdżycowe. Jest to prawdziwy koktajl witaminowo-mineralny, który z pewnością powinien zagościć na stałe w naszym menu. Jest to olej oczyszczający nasz organizm z toksyn, pomagający pozbyć się problemów z zaparciami, rozgrzewający, obniżający poziom cholesterolu i redukujący świąd skóry.
Obecny w oleju z sezamu wapń wpływa pozytywnie na poprawę gęstości kości. Jako, że jest skarbnicą antyoksydantów, chroni nas przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Obecne w nim składniki aktywne wspomagają porost włosów, przeciwdziałają przedwczesnemu siwieniu kosmyków i nawilżają włosy. Ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny po olej sezamowy śmiało mogą sięgać diabetycy. Olej ten pomaga również obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i można go stosować jaki naturalny filtr przeciwsłoneczny. Warto po niego sięgnąć w celu oczyszczenia dróg oddechowych, szczególnie w przypadku uporczywego mokrego kaszlu. Olej sezamowy sprawdzi się także przy pieczeniu skóry.
Wartości odżywcze, temperatura dymienia i kwasy tłuszczowe
Olej sezamowy nie zawiera cukru, białka ani też soli. Znajdziemy w nim natomiast witaminy i minerały. Sezam jest przecież źródłem tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego, witamin A i E oraz wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu i cynku. W 100 ml oleju sezamowego znajduje się aż 100g tłuszczu, z czego 14g stanowią kwasy tłuszczowe nasycone, 42g kwasy tłuszczowe wielonienasycone i 40g kwasy tłuszczowe jednonienasycone.
Kwasy tłuszczowe są niestety niestabilne i pod wpływem temperatury ulegają zniszczeniu, przekształcają się w szkodliwe dla naszego organizmu kwasy trans. Im punkt dymienia danego oleju jest mniejsza, tym szybciej zaczyna się od palić pod wpływem wysokiej temperatury i wydzielać rakotwórcze substancje. Z kolei dym i nieprzyjemna woń z tym związane wpływają negatywnie na smak przyrządzanej potrawy. Nie mówiąc już o utracie przez nią walorów zdrowotnych. W związku z tym do smażenia należy używać wyłącznie tłuszczów o wysokiej temperaturze dymienia. Oleju sezamowego tłoczonego na zimno nie powinno się obrabiać termicznie, ale stosować do sałatek, sosów czy surówek.
Z kolei olej z sezamu w wersji rafinowanej nadaje się do smażenia czy pieczenia. Niestety nawet najlepszy olej, który został uzyskany z wysokiej jakości surowca, traci swoje cenny właściwości na skutek procesu rafinacji. Takie tłuszcze są ekstrahowane w wysokiej temperaturze i dodatkowo przy pomocy rozpuszczalników chemicznych. Robi się to w celu nadania olejowi neutralnego zapachu i smaku. W przypadku nierafinowanego oleju z nasion sezamu punkt dymienia wynosi 177 st. C.
Przechowywanie
Wszystkie oleje zimnotłoczone powinny być przechowywane w ciemnych butelkach i w lodówce, aby spowolnić proces utlenienia się znajdujących się w nich kwasów tłuszczowych. Na olej działają niekorzystnie zarówno światło, jak i wysoka temperatura. Z całą pewnością nie zaleca się zatem kupowania oleju sezamowego w sklepie, w którym stał przez wiele miesięcy na półce. Najlepiej jest kupować oleje świeżo tłoczone. Wówczas przydatność oleju wynosi sześć miesięcy od wytłoczenia.
Zastosowanie oleju z sezamu
Olej sezamowy ze względu na swój bogaty i różnorodny skład znalazł szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można używać go wewnętrznie i zewnętrznie. Idealnie sprawdza się do olejowania włosów – zarówno na sucho jak i mokro. Jak najbardziej nadaje się do stosowania na skórę – na twarz i całe ciało. Doskonale sprawdzi się do oczyszczającego i rozgrzewającego masażu. Olejek z sezamu można dodawać także do potraw na zimno. Olej ten zapobiega anemii, bólom głowy i migrenom. Okazuje się być niezwykle pomocny w walce ze stresem i przy problemach z laktacją. Spożywanie tego olejku zapobiega rozwojowi cukrzycy, ułatwia detoksykację organizmu, normalizuje poziom cholesterolu we krwi, a nawet łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Na włosy
Olej sezamowy doskonale sprawdza się do pielęgnacji włosów, gdyż wspomaga ich regenerację i odżywia je. Można go wykorzystać nie tylko jako dodatek do maseczek, ale olejować nim włosy. Olejek ten jest bardzo pomocny w poprawie ogólnej kondycji włosów i skóry głowy. Zawarte w nim substancje przenikają do mieszków i cebulek włosowych, wzmacniając je i odżywiając. W rezultacie nasze włosy stają się mocniejsze i gęstsze oraz szybciej rosną. Jeśli chcemy uchronić się przed przedwczesnym siwieniem i rozdwojonymi końcówkami, to również warto sięgnąć po olej sezamowy.
Do twarzy i oczu
Oleju sezamowego z całą pewnością warto używać do pielęgnacji skóry. Jako, że jest to produkt w pełni naturalny, bez obaw można nakładać go na twarz. Tym bardziej, że posiada on właściwości upiększające. Może być stosowany jako samodzielny kosmetyk lub służyć jako dodatek do przygotowania domowych mikstur. Świetnie sprawdza się on w połączeniu z innym olejkiem, balsamem czy mleczkiem do ciała; można go także dodawać do kąpieli. Olej z sezamu działa przeciwświądowo i łagodzi pieczenie skóry oraz chroni ją przed działaniem wolnych rodników, działa także jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Stosowanie tego olejku na twarz pozwala na uzyskanie gładkiej i zdrowo wyglądającej cery. Posiada właściwości natłuszczające, ujędrniające, regenerujące, odżywiające i ochronne, wyrównuje koloryt i poprawia elastyczność skóry. Olej z sezamu mogą stosować także osoby borykające się z cerą trądzikową, gdyż działa oczyszczająco i regulująco na pracę gruczołów łojowych. Zawarte w nim związki aktywne zapobiegają powstawaniu zmian skórnych w postaci pryszczy i zaskórników.
Stosowanie tego olejku pozwala także na zwężenie porów skóry. Specjaliści medycyny chińskiej zalecają stosowanie go do zakraplania oczu. Tego typu techniki można znaleźć w wielu książkach. Zakraplanie oczu olejem sezamowym pozwala na ich nawilżenie i oczyszczenie, dlatego też metoda ta polecana jest szczególnie osobom borykającym się z rozmaitymi schorzeniami oczu.
Odchudzanie i płaski brzuch
Regularne spożywanie oleju z sezamu pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów i centymetrów w pasie. W połączeniu z kurkumą tworzy miksturę stymulującą spalanie tkanki tłuszczowej. Taką mieszankę w proporcji 1:0,5 można stosować wewnętrznie i zewnętrznie do masażu brzucha. Zawarte w oleju sezamowym związki aktywne wspomagają proces odchudzania – szczególnie sezamina przyśpieszająca mechanizm utleniania kwasów tłuszczowych.
Na zęby
Jeśli pragniemy mieć zdrowe i ładne zęby, to jak najbardziej warto płukać jamę ustną olejem sezamowym. Technika ta pozwala na zredukowanie podrażnień, krwawień i stanów zapalnych dziąseł oraz na zmniejszenie liczby chorobotwórczych bakterii w jamie ustnej i ryzyka rozwoju próchnicy, a zęby stają się zdrowsze i bielsze.
Na kolana
W przypadku wystąpienia bólu w kolanie warto skorzystać z domowego sposobu w postaci okładu z cytryny i oleju sezamowego. Wystarczy pokroić cytrynę w plasterki i zawinąć w bawełnianą szmatkę, po czym zanurzyć je w ciepłym oleju sezamowym. Taki okład przykładamy do bolącego kolana na dziesięć minut i stosujemy przynajmniej dwa razy dziennie.
Opalanie
Olejek sezamowy wykazuje ochronne działanie na skórę i działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Z powodzeniem może zatem zastąpić chemiczne kremy z filtrami.
Cholesterol
Fitosterole zawarte w oleju sezamowym przyczyniają się do obniżenia złego cholesterolu we krwi i do podwyższenia tego dobrego, czyli w efekcie normalizują jego stężenie.
Zaparcia
Okazuje się, że olej z sezamu jest bardzo pomocnym remedium na problemy z chronicznymi zaparciami. W celu uchronienia się przed nimi, zaleca się wypijać każdego poranka na czczo miksturę w postaci kubka wody wymieszanego z łyżką miodu i kilkoma kroplami oleju sezamowego. Olej ten nawilża jelita i reguluje perystaltykę. Warto spożywać go także w ciągu dnia jako dodatek do sałatek. Tym bardziej, że przy zaparciach zwiększenie ilości spożywanych warzyw jest wręcz wskazane w celu dostarczenia odpowiedniej ilości błonnika.
Przepisy z olejem sezamowym
Olej sezamowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można go wykorzystać na przeróżne sposoby, idealnie nadaje się do deserów na słodko. Można go użyć do przyrządzenia kremu owocowego, budyniu, koktajlu owocowego, owsianki czy sosu do deseru lodowego. Olej z sezamu może być także dodawany do zup, szczególnie tych w wersji kremowej. Jeśli planujemy przygotować smaczną i pożywną zupę-krem z ziemniaka, marchwi czy też z dyni, to jak najbardziej warto wzbogacić ją o olej sezamowy. Dzięki temu nabierze charakteru i będzie jeszcze bardziej odżywcza. Bardzo ważne jest jednak to, aby olej ten został podany bezpośrednio do miski z zupą i to tuż przed podaniem. Olejek ten wspaniale sprawdza się do przygotowania sosu do sałatek – zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Idealnie nadaje się do dań z kaszą, ryżem i makaronem. Można go także wykorzystać do przygotowania pasty. Jak najbardziej sprawdza się w połączeniu z twarogiem, hummusem czy pastą z soczewicy.