Herbata pokrzywowa cieszy się dużą popularnością szczególnie ze względu na wywieranie korzystnego wpływu na urodę, gdyż od wieków z powodzeniem stosuje się napary z tego parzącego zioła w celu poprawienia kondycji włosów i cery. Dzięki regularnemu piciu tej prozdrowotnej herbatki możemy liczyć na uwolnienie toksyn z organizmu, a więc na wzmocnienie i oczyszczenie go, a ponadto pozbywamy się zbędnych kilogramów. Liście z pokrzywy obfitują w witaminy i sole mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i umysłu. Napary z pokrzywy poprawiają przemianę materii, obniżają poziom ciśnienia i cukru we krwi, usprawniają pracę wątroby oraz ograniczają potliwość. Na satysfakcjonujące efekty można liczyć popijać trzykrotnie po filiżance naparu między posiłkami.
Właściwości herbaty z pokrzywy
Pokrzywa znana jest ze swoich właściwości moczopędnych, dzięki czemu wykorzystuje się ją do oczyszczania dróg moczowych i całego organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. W związku z tym zaleca się picie herbaty z tego ziela osobom borykającym się z kamienicą nerkową.
Od wieków stosuje się ją także do leczenia awitaminozy, gdyż bogata jest w liczne witaminy i substancje mineralne. Ponadto herbata pokrzywowa świetnie sprawdzi się do zwalczania najróżniejszych infekcji, gdyż wzmacnia system immunologiczny, skraca okres przeziębienia i łagodzi jego nieprzyjemne objawy. Warto wiedzieć, że zawarte w pokrzywie związki przyśpieszają gojenie się drobnych ran, zwężając naczynia krwionośne i hamując krwawienie.
Kuracja pokrzywowa skutecznie wspomaga leczenie trądziku i przeciwdziała problemowi wypadających włosów. Wzmocnienie włosów i paznokci możemy zawdzięczać dużej zawartości witamin K, E, C i B1 oraz fosforu, manganu, krzemu i wapnia.
Działanie naparów z pokrzywy
Jako, że ziele pokrzywy usprawnia przemianę materii, to warto po nie sięgać w przypadku braku apetytu. Dodatkowo oczyszcza układ trawienny, co korzystnie oddziałuje także na trzustkę, wątrobę i żołądek. Herbatka pokrzywowa, podobnie jak sok z pokrzywy, sprawdzi się więc także w leczeniu biegunek, nieżytów żołądka i jelit. Ponadto przeciwdziała osłabieniu i anemii, zwiększając produkcję czerwonych krwinek.
Napary z tego zioła można śmiało stosować także jako płukankę do jamy ustnej, gdyż ma działanie odkażające. Dzięki zwartości antyoksydantów zwalczających wolne rodniki możliwe jest opóźnienie procesów starzenia się komórek.
Okazuje się, że picie podczas miesiączki naparów z pokrzywy skraca krwawienie i sprawia, że jest ono mniej obfite. Wszystko to ze względu na wysoką zawartość w tym zielu krzemu. Z kolei przyjmowana przed miesiączką herbata z pokrzywy opóźnia okres.
Zastosowanie
Popularna i znana od bardzo dawna herbata z ziela pokrzywy posiada niezwykle cenne wartości lecznicze, stąd zalecana jest w przypadku wielu trapiących nas problemów zdrowotnych. Nie zawsze bowiem musimy od razu sięgać po tradycyjne środki farmakologiczne, zwłaszcza w przypadku mniej poważnych dolegliwości.
-
na włosy
Jako, że herbata pokrzywowa ułatwia oczyszczanie organizmu z nagromadzonych złogów, to korzystne tego skutki można zauważyć także w wyglądzie i kondycji włosów. Oprócz popijania w ciągu dnia naparów z pokrzywy, można stosować je także zewnętrznie w formie płukanki do włosów, co wzmacnia ich cebulki, ogranicza wypadanie kosmyków, a także redukuje łupież i łojotok.
-
odchudzanie
Pokrzywa może znacząco przyśpieszyć proces odchudzania, gdyż wspomaga trawienie i usprawnia przemianę materii. To sprawia, że dostarczana z pożywienia energia zostaje szybciej spożytkowana przez organizm. Dzięki oczyszczeniu organizmu z toksyn możliwe jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Ponadto pokrzywa obniża poziom glukozy we krwi i przeciwdziała wahaniom cukru we krwi.
-
na trądzik i anemię
Codzienne picie herbatki z pokrzywy ma dobroczynny wpływ na cerę, która staje się gładsza i mniej skłonna do wyprysków. W przypadku cery tłustej zaleca się wykonanie domowego toniku na bazie pokrzywy, którym należy przemywać trzy razy dziennie twarz. Tonik przyrządza się podobnie jak herbatę, a więc wystarczy zalać łyżeczkę suszu gorącą wodą i zaparzać miksturę przez siedem minut pod przykryciem.
-
anemia
Okazuje się, że w jednym gramie suchych liści pokrzywy znajduje się aż 1,7 mg żelaza, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. W związku z tym pokrzywa może wspomagać leczenie anemii, gdyż działa krwiotwórczo. Ponadto zawarty w pokrzywie chlorofil ułatwia przyswajanie żelaza w naszym organizmie.
-
picie przez dzieci, kobiety w ciąży i niemowlęta
Naparu z pokrzywy nie zaleca się kobietom w ciąży ze względu na możliwe ryzyko poronienia, chociaż wiele źródeł podaje, że umiarkowana ilość wywaru nie powinna wywołać efektów ubocznych, lecz dostarczyć wielu cennych witamin i minerałów. Z kolei po porodzie picie herbatki pokrzywowej wspomaga produkcję mleka i pozwala młodej mamie wrócić do zgrabnej sylwetki. Należy pamiętać jednak o tym, że podając napary z pokrzywy dzieciom trzeba zachować ostrożność, gdyż nie są znane dokładne dawki, które byłyby dla nich bezpieczne. Bądźmy zatem ostrożni! Nie poleca się podawania ich niemowlętom.
Efekty picia herbaty z pokrzyw
Po przeprowadzeniu kuracji pokrzywowej można liczyć na zregenerowane i błyszczące włosy oraz zmniejszone przetłuszczanie się. Z kolei cera wygładza się, a wypryski pojawiają się znacznie rzadziej. Osoby regularnie pijące herbatę z pokrzywy obserwują u siebie wzmocnienie odporności, co przekłada się na znacznie mniejszą podatność na różnego rodzaju infekcje. Napary z tego ziela pomagają szybko pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a więc zakończyć problemy z obrzękami i opuchlizną, dzięki czemu czujemy się lżejsi i szczuplejsi.
Herbaty pokrzywowej nie zaleca się pić w przypadku cyst i nowotworów macicy, chorób leczonych chirurgicznie, podczas przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, przy chorobie nerek, w ciąży bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem.
Jak i ile jej pić?
Napar z pokrzywy można przyrządzić zarówno ze świeżego ziela jak również z suszu i zaleca się popijać go dwa do trzech razy dziennie. Po miesiącu zaleca się zrobienie dwutygodniowej przerwy w piciu pokrzywy. Wraz z nadejściem wiosny, kiedy to nasz organizm jest zmęczony i osłabiony, zaleca się wzmocnienie go poprzez popijanie herbaty ze świeżych liści pokrzywy. Z kolei zimą można się wspomóc naparami z suszonego ziela.
Czekałam na taki artykuł, zwłaszcza że jest wiosna i należy wzmocnić organizm. Na szczęście nie muszę już kupować arsenału witaminek z apteki bo znacznie lepiej jest sięgnąć po pokrzywę. Rzetelna dawna wartościowej wiedzy, co wpływa pozytywnie na moją opinię o sklepie.
Chyba też się zdecyduje na kurację pokrzywową, bo widzę, że same zalety 😉