Zgodnie z nazwą, miód malinowy powstaje z nektaru kwiatów malin. Należy do najbardziej cenionych, a zarazem najrzadszych i najtrudniej dostępnych wyrobów tego typu. Niesłusznie przekłada się to na brak popularności, ponieważ jest to produkt niezwykle wartościowy. Jego cechą wyróżniającą jest wspaniały aromat kwiatów leśnych malin, odczuwalny natychmiast po odkręceniu słoika. Ze względu na doskonały smak i niezrównane właściwości prozdrowotne, produkt ten może być bardzo ważnym elementem codziennej diety. Sprawdzi się nie tylko jako alternatywa dla cukru oraz zdrowa substancja słodząca, ale również uniwersalny środek na liczne dolegliwości. Podobnie jak inne miody, posiada także niezwykle uniwersalne zastosowanie kosmetyczne.
Jak powstaje miód z kwiatów malin?
Ze względu na stosunkowo krótki okres kwitnienia kwiatów malin, pozyskiwany dzięki nim miód jest rzadko spotykany. Aby możliwe było pobranie przez pszczoły nektaru oraz nastąpiła produkcja słodkiego specjału, pasieka powinna być zlokalizowana niedaleko plantacji owoców. Duże zagęszczenie malin jest niezbędne przynajmniej w promieniu dwóch kilometrów, ze względu na ograniczony zasięg lotu pszczół. W Polsce, miód z malin pozyskiwany jest w większości na Lubelszczyźnie. Zbiory nektaru rozpoczynają się pod koniec maja, kiedy krzewy najwcześniejszych odmian zaczynają kwitnąć. Pszczoły mogą przystąpić kolejny raz do pracy dopiero pod koniec sierpnia, kiedy to zaczynają kwitnąć maliny z odmian późniejszych. Okres ten trwa zwykle do początkowych dni listopada, a nierzadko nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Miód malinowy uzyskiwany może być tylko dwa razy w ciągu roku.
Jak rozpoznać prawdziwy miód z malin?
Ze względu na rzadkość występowania, miód z nektaru kwiatów malin bywa czasem podrabiany. Jeżeli źródło kupowanego produktu nie jest pewne, warto sprawdzić jego ogólną jakość oraz ocenić autentyczność na własną rękę. Należy przy tym pamiętać, że miód powstaje z kwiatów, a nie owoców malin. Nie posiada więc koloru różowego. To oczywisty, ale stosunkowo często popełniany błąd. Część sprzedawców może oferować zwykły miód wielokwiatowy, do którego po prostu dodano sok malinowy. Oryginalność produktu można więc ocenić chociażby po jego barwie.
Warto też sprawdzić, czy sprzedawany towar jest prawdziwym wyrobem pszczelarskim. Po nabraniu na łyżeczkę, miód rozlany jednostajnym strumieniem powinien ściekać równomiernie, nie rwać się i tworzyć naturalny stożek. W przypadku miodu sztucznego, konsystencja wyrobu będzie jednolita i pozbawiona grudek. Taki wyrób szybko rozleje się na talerzu. Innym sposobem wartym sprawdzenia jest test rozpuszczania. Do zimnej wody należy dodać łyżkę produktu. W przypadku nierównomiernego rozpuszczenia i tworzenia smug, można mieć pewność co do dobrej jakości miodu malinowego.
Miód malinowy: właściwości
Miód z kwiatów malin wyróżnia się wieloma praktycznymi właściwościami. To idealny środek na zmęczenie i brak energii, który jednocześnie wykazuje działanie odprężające. Wzmacnia organizm, podnosząc jego kondycję oraz poprawiając samopoczucie. Miód ten dobroczynnie wpływa zwłaszcza na układ krwionośny, ponieważ usprawnia krążenie, obniża ciśnienie krwi oraz działa stymulująco na produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek. Wzmacnia i chroni także wątrobę, dodatkowo zwiększając wydzielanie żółci. Do ważnych właściwości miodu malinowego należy działanie przeciwgorączkowe, napotne oraz rozgrzewające. Idealnie sprawdza się przy leczeniu grypy, przeziębienia oraz chorób górnych dróg oddechowych. Może być stosowany także przy nieżycie żołądka oraz chorobach układu pokarmowego; wykazuje również działanie przeciwmiażdżycowe. Podobnie jak inne miody, wyrób malinowy jest naturalnym środkiem antybakteryjnym. Korzystnie wpływa na stan skóry, a jednocześnie koi nerwy i pomaga się zrelaksować. Wyrób z kwiatów malin wykazuje także silne działanie antyseptyczne. Jego spożywanie wzmacnia układ odpornościowy, wspomagając walkę organizmu z wirusami i bakteriami.
Skład
Związkami stanowiącymi najliczniejsza grupę w omawianym miodzie są węglowodany proste. Zdecydowana większość to monosacharydy, czyli glukoza i fruktoza. Na charakterystyczny smak malinowego miodu w dużym stopniu wpływa obecność kwasów organicznych – glukonowego, cytrynowego i jabłkowego. Produkt ten zawiera również chlor, potas, wapń, magnez, kobalt, mangan oraz inne mikroelementy, a także niewielkie ilości witamin z grupy B, kwas pantotenowy, kwas foliowy czy biotynę. Wspaniały aromat malin zawdzięcza substancjom aromatycznym, których w składzie posiada ponad 50. Do bardzo cennych substancji tego miodu należą enzymy wytwarzane bezpośrednio przez pszczoły, czyli m.in. alfa-amylaza, beta-amylaza czy inwertaza.
Kalorie
W porównaniu z innymi odmianami miodu, wyrób malinowy posiada podobną kaloryczność; jest ona dość wysoka i wynosi ok. 310-325 kcal na 100 g produktu. Z uwagi na wartościowe właściwości, miód ten nie powinien być jednak wykluczany z codziennej diety. Najlepiej spożywać go z umiarem, nie przekraczając zalecanej dawki dziennej, zgodnej z indywidualnym zapotrzebowaniem kalorycznym.
Kolor
W początkowym okresie zbiorów, leśny miód z malin posiada słomkowożółtą, złocistą, nierzadko subtelnie herbacianą barwę. Kolor ten zawdzięcza barwnikom, takim jak ksantofil czy beta-karoten. W wyniku postępującego procesu krystalizacji, miód stopniowo jaśnieje. Jego barwa staje się wówczas jasnokremowa, a w niektórych przypadkach niemal śnieżnobiała.
Konsystencja
Miód leśny malinowy należy do miodów jasnych, dlatego stosunkowo szybko zmienia swoją konsystencję. Patoka w ciągu zaledwie kilku tygodni od zebrania zmienia się w mazistą, miękką masę o jednolitej strukturze. Miód ten może być niemal całkowicie gładki i posiadać znikomy kryształ, chociaż spotykane są również odmiany średnioziarniste. Zmiana konsystencji produktu nie wpływa na jego smak i nie wywołuje utraty cennych właściwości miodu.
Krystalizacja
Podobnie jak w przypadku innych miodów, krystalizacja wyrobu z nektaru kwiatów malin jest całkowicie naturalnym procesem. Proces ten wynika z właściwości chemicznych miodu malinowego. Zmiana patoki w kremowy krupiec może nastąpić już w ciągu kilku dni po zbiorach. Stan skupienia nie wpływa jednak negatywnie na właściwości miodu i nie zmienia w żaden sposób jego walorów smakowych.
Smak
Miód ten posiada specyficzny, ale łagodny smak. Należy do najsubtelniejszych miodów dostępnych na rynku, dzięki czemu uważany jest za wyjątkowo ekskluzywny specjał. Nie jest przy tym przesadnie słodkim miodem – można w nim nawet wyczuć lekko kwaskowy akcent cytrusowy. Częściowo, właściwości smakowe miodu malinowego uzależnione są od pory kwitnienia krzewów.
Działanie i zastosowanie
Działanie miodu malinowego najlepiej wykorzystać w celach profilaktycznych, zalecane jest regularne stosowanie go w odpowiedniej dawce. Dzieciom w wieku 1-4 lat polecane jest przyjmowanie 7 g miodu dziennie, starszym do lat 12 ok. 20 g dziennie, a nastolatkom oraz osobom dorosłym 40 g dziennie. Największą efektywność działania można uzyskać, spożywając miód malinowy w formie wodnego roztworu. Przed włączeniem miodu do diety małych dzieci zasięgnijmy opinii pediatry.
Z uwagi na liczne właściwości zdrowotne, miód malinowy wykorzystywany jest także w kosmetyce naturalnej. Posiada w składzie olejki eteryczne, które wykorzystać można w aromatycznej kąpieli. Wystarczy dodać kilka łyżek kwiecistego miodu do wody, aby zrelaksować się po ciężkim dniu. Taka kąpiel dodatkowo wygładza skórę, nawilżając ją i sprzyjając zachowaniu młodego wyglądu. Olejki eteryczne sprawdzają się także przy masażu, dlatego miód z kwiatów malin często stosowany jest w salonach spa.
Cena miodu malinowego
Ze względu na utrudniony proces wytwarzania miodu z kwiatów malin, produkt ten jest pewnym wydatkiem. Jego cena wynika z ograniczonej dostępności, uzależnionej od krótkiego czasu kwitnienia krzewów. W porównaniu do ogólnodostępnych miodów, cena jest nieco wyższa i wynosi obecnie ok. 30-50 zł za kilogram. W tradycyjnych sklepach spożywczych zwykle nie można kupić miodu malinowego, jednak może być dostępny u lokalnych pszczelarzy.
Opinie
Opinie na temat miodu z leśnych malin są bardzo dobre. Produkt ten ceniony jest przez konsumentów za charakterystyczny aromat owoców oraz delikatny smak. Nie bez znaczenia pozostają doskonałe właściwości, które zachęcają do spożywania miodu malinowego w formie zamiennika białego cukru. Na uwagę zasługuję fakt, że jest chętnie spożywany przez dzieci. Ma to szczególne znaczenie, ze względu na możliwość wprowadzenia do diety najmłodszych smacznego, a przy tym w pełni wartościowego produktu. Kupując oryginalny miód malinowy można także mieć pewność, że wyrób ten spełnia wszystkie wymagane parametry jakościowe.
Przepisy
Miód z nektaru kwiatów malin to ceniony środek spożywczy. Doskonale smakuje z twarogiem, pieczywem lub masłem orzechowym; można nim słodzić herbatę, mleko, napoje, soki, koktajle czy musli. Nadaje niezwykłe walory smakowe także wielu potrawom. Należy jednak pamiętać, że wzrost temperatury prowadzi do utraty części prozdrowotnych właściwości miodu malinowego. Stosowanie go w formie dodatku sprawdza się najlepiej w posiłkach, których temperatura nie przekracza 40 stopni C. Wciąż jednak nadaje się do pieczenia ciast czy przygotowywania deserów na ciepło, a także marynowania mięs i komponowania sosów. Aby zachować dobroczynne działanie miodu, najlepiej zjadać go na surowo. Można z niego przygotować także niezwykle rozgrzewającą, aromatyczną nalewkę.