Rodzajów miodów jest naprawdę dużo, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, ale jeśli chodzi o te najbardziej esencjonalne, to prym wiedzie miód wrzosowy. Tym bardziej, jeśli ktoś lubi zapach wrzosu, który w przypadku tego miodu jest głęboki i wyrazisty. Ta odmiana wyróżnia się właściwościami antyseptycznymi, dlatego też od wielu lat sięga się po niego przy różnego typu schorzeniach oczu, serca i układu pokarmowego. Idealnie sprawdzi się również przy przeziębieniu i grypie ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Okazuje się on być także nieoceniony w przypadku problemów z prostatą. Z powodzeniem można wykorzystywać go także jako domowy i w pełni naturalny kosmetyk.
Jak rozpoznać prawdziwy miód wrzosowy?
Miód wrzosowy charakteryzuje się bardzo silnym zapachem wrzosu, co zawdzięcza licznym olejkom eterycznym i kilkudziesięciu innym substancjom bioaktywnym znajdującym się w nektarze. Smak jest łagodny z lekko wyczuwalną nutką goryczki. Chociaż miód ten nie jest skarbnicą witamin, to jednak wyróżnia się bogactwem żywych enzymów i niezwykle cennych aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od tego skąd pochodzi miód i z jakiego nektaru został wykonany, może on mieć inny smak. Te o ciemniejszym zabarwieniu są bardziej ostre i mniej w nich słodyczy, a te o jaśniejszej barwie są delikatnieje i słodsze w smaku. Miód wrzosowy pozyskiwany jest w okresie od lipca do października. Jako, że wrzos kwitnie wczesną jesienią, ze względu na utrudnione warunki pogodowo-atmosferyczne nie jest łatwo pobierać nektar. Tylko doświadczonym pszczelarzom udaje się uzbierać większe ilości miodu przy sprzyjających warunkach.
Prawdziwy miód nie powinien być całkowicie płynny, ani też mieć jakiegoś nienaturalnie pięknego koloru czy też całej kaskady przeróżnych barw. Zbyt niska cena miodu także powinna być sygnałem alarmowym. Miód jednej odmiany nie powinien mieć różnych zabarwień, białych plam ani też struktury marmuru. Nie powinien też zawierać żadnych domieszek, osadów ani pęcherzy. Po przemieszaniu powinno dać się wyczuć jego naturalny aromat. Niedojrzały miód ma jeszcze nieukształtowany smak i wysoką wodnistość. Na skutek chłodu, dobrej jakości miód zawsze powinien przybrać jednorodną masę.
Miód wrzosowy – właściwości
Na początku miód z kwiatów wrzosu ma postać płynną i ciemnobrunatny kolor, po czym jego konsystencja zaczyna przypominać galaretę. Na skutek krystalizacji (może trwać nawet do kilkunastu miesięcy) staje się pomarańczowy, a jego konsystencja jest drobnoziarnista i masłowata. Ze względu na swój silny aromat wrzosu, nie każdemu smakuje, ale większość osób ceni go właśnie za jego walory smakowe i chętnie wykorzystuje w kuchni. W miodzie tym jest bardzo dużo naturalnych hormonów wzrostu. Nie brakuje także neurohormonów i kilkudziesięciu biopierwiastków. Chociaż nie ma w nim szerokiego spektrum witamin, to zawiera on sporo witamin z grupy B. Znajdziemy w nim też niemało witaminy A, cholinę, kwas foliowy, potas, chlor, wapń, magnez, kwas nikotynowy, żelazo i kwas pantotenowy. Indeks glikemiczny miodu jest wysoki i przekracza 60. Składa się on głównie z węglowodanów, gdzie przeważają sacharoza i fruktoza. W porównaniu z innymi miodami ten wrzosowy ma największą zawartość wody. 100 g miodu dostarcza aż 320-330 kcal.
Miód ten powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym słoiku, aby nie przyjmował wilgoci z otoczenia, ani też nie nasiąkał obcymi zapachami. Optymalna temperatura przechowywania to 6-12 st. C.
Miód z kwiatów wrzosu posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i moczopędne. Nie tylko poprawia trawienie i reguluje perystaltykę jelit, ale również zwiększa przyswajalność składników pokarmowych. Wykorzystywany jest nawet do zwalczania infekcji czy chorób oczu. Wspiera również funkcjonowanie układu nerwowego, przyspiesza metabolizm i poprawia pamięć. Zawartość proliny w miodzie nie tylko wspomaga leczenie choroby Alzheimera, ale i zapobiega jej rozwojowi.
Miód z wrzosu: działanie i zastosowanie
Miód wrzosowy wykorzystywany jest zarówno do łagodzenia przeróżnych dolegliwości zdrowotnych, jak również w kosmetyce i w kuchni. Dodany do potraw zwiększa ich walory smakowe, nadając niepowtarzalnego smaku i aromatu. Idealnie sprawdza się jako dodatek do sosów słodko-kwaśnych, do dań mięsnych, w jogurcie, na kanapce czy też z owsianką. Można posłużyć się nim do stworzenia słodkiej polewy na omlety czy naleśniki, zastępując tym chemiczne syropy nafaszerowane rafinowanym cukrem czy jakiś sztucznym słodzikiem. Można go użyć do poprawy kondycji włosów i skóry zarówno od wewnątrz, jak również od zewnątrz. Miód z wrzosu stosowany jest przede wszystkim w przypadku problemów z nerkami, drogami moczowymi oraz z gruczołem krokowym. Idealnie sprawdza się przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz żołądka i jelit. Polecany jest również przy chorobach reumatycznych, dnie moczanowej, kamicy nerkowej, biegunkach i zaparciach oraz przy zakażeniu gardła.
Prostata
W profilaktyce chorób prostaty i dróg moczowych prym wiedzie miód wrzosowy o silnym działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. Zawiera on kilkadziesiąt wysoce aktywnych biopierwiastków, które wspomagają leczenie przewlekłego zapalenia prostaty i zmniejszają ryzyko rozwoju schorzeń tego gruczołu. Po miód ten powinni sięgać szczególnie mężczyźni, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia, w przypadku których zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów z prostatą.
Cukrzyca
Ze spożywaniem miodu w przypadku cukrzycy bywa różnie. Jest to bowiem produkt zawierający skoncentrowaną dawkę węglowodanów w postaci łatwoprzyswajalnych cukrów. Należy też mieć na uwadze wysoki indeks glikemiczny miodu. Diabetykom nie poleca się spożywania produktów, których wartość IG jest wyższa niż 55, a w przypadku miodów przekracza ona 60. Oznaczałoby to, że spożywanie miodu przez osoby zmagające się z cukrzycą, jest niewskazane. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to całkowicie naturalny produkt o wielu prozdrowotnych właściwościach. Jeśli zachowa się umiar i zdrowy rozsadek, to spożywanie miodu może dać diabetykowi wiele korzyści. Oczywiście mowa jest tutaj o naprawdę niedużych ilościach w postaci łyżeczki maksymalnie dwa razy dziennie. Spożywany często i w dużych ilościach szybko podniesie glikemię, co może być niebezpieczne w przypadku diabetyka. Zawsze pytajmy też o poradę lekarza prowadzącego.
Przeziębienie
Miód z kwiatów wrzosu skutecznie redukuje stany zapalne oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego też okazuje się niezwykle pomocny przy przeziębieniu i grypie. Wzmacnia on także układ odpornościowy, łagodzi ból gardła i przynosi ukojenie przy stanie zapalnym jamy ustnej. Miód ten posiada także właściwości rozgrzewające, dlatego może wręcz zapobiec przeziębieniu.
Jelita
Po miód wrzosowy warto sięgać w celu zredukowania stanów zapalanych jelit i żołądka oraz przy biegunce.
Zgaga
Miód okazuje się być niezwykle pomocny przy zgadze. Nie dość, że wspomoże trawienie ze względu na dużą zawartość enzymów, to jeszcze zwalczy bakterie i przyspieszy gojenie się tkanki przełyku. W celu pozbycia się nieprzyjemnych objawów refluksu wystarczy wypijać na czczo szklankę wody z łyżką rozpuszczonego w niej miodu.
Nerki
Po miód z kwiatów wrzosu sięga się przy schorzeniach nerek, gdyż wykazuje on działanie moczopędne i bakteriobójcze.
Układ nerwowy
W miodzie wrzosowym znajduje się sporo witamin z grupy B, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo redukuje on stres i wspomaga kondycję psychiczną.
Stosowanie w ciąży
Wiele kobiet zastanawia się nad słusznością spożywania miodu w ciąży. Okazuje się, że nie stanowi to żadnego zagrożenia zarówno dla ciężarnej, jak i dla rozwijającego się w jej łonie płodu. Warto wręcz po niego sięgać, gdyż jest pomocny przy nieprzyjętych dolegliwościach ciążowych. Wypijanie mikstury z wody, soku cytrynowego i miodu okazuje się niezwykle skutecznym remedium na poranne mdłości. Miód pomoże także przy zgadze i zatkanym nosie, co jest częstą bolączką przyszłych mam. Przed wprowadzeniem miodu do diety kobiet w ciąży, zapytajmy lekarza prowadzącego.
Działanie kosmetyczne
W kosmetyce miód z kwiatów wrzosu ceniony jest ze względu na swoje działanie upiększające i wygładzające. Można śmiało wykorzystywać go do przygotowania domowego peelingu czy też maseczki na twarz. Taki peeling złuszczy i oczyści skórę, usuwając obumarłe komórki z naskórka. Dodatkowo pozamyka otwarte pory i zredukuje nieestetyczne cienie pod oczami. Miody są bardzo cennymi składnikami w kosmetyce ze względu na swoje działanie odżywcze i łagodzące stany zapalne.
Jako, że miód ma właściwości nawilżające, doskonale sprawdzi się przy suchej i szorstkiej skórze. Można nałożyć go na spierzchnięte usta, zrogowaciałą skórę na kolanach czy łokciach. Miód oczyszcza skórę, napina ją i ujędrnia. Miód wrzosowy ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne wspiera walkę z trądzikiem oraz z innymi problemami skórnymi. Zmniejsza również blizny, wyrównuje koloryt i nawilża włosy od wewnątrz, jeśli zastosujemy go w rozcieńczeniu z wodą jako płukanka. Nadaje się do robienia kremów i balsamów, wzmacnia włosy, stymuluje ich porost i zapobiega ich wypadaniu.
Przepisy
- Sos miodowy
Potrzebne składniki: dwie łyki miodu, trzy łyżki octu jabłkowego, siedem łyżek oliwy z oliwek, dwa ząbki czosnku, sól i pieprz do smaku.
- Sos barbecue
Składniki: 100 g pomidorów, 100 g papryki, dwie cebule, sześć łyżek oliwy z oliwek, trzy łyżki octu jabłkowego, łyżka musztardy, siedem łyżek wina białego, trzy ząbki czosnku, łyżka bazylii i łyżka tymianku.
- Sałatka owocowa
Składniki: mandarynki, banany, kiwi, jabłka, cytryna, miód i jogurt naturalny.
- Słodka surówka
Składniki: śliwki, płatki owsiane, jabłko, orzechy włoskie, miód, śmietana i sok z cytryny.
- Makaron z miodem
Składniki: pół kilograma makaronu rurek, łyżka miodu, 150 g orzechów włoskich i skórka z pomarańczy.
Cena
Jako, że miód z kwiatów wrzosu nie jest popularny i dodatkowo uznawany za bardzo cenny ze względu na swój unikalny skład, nie należy do tanich. Za słoik dobrej jakości miodu o pojemności 0,5 kg przyjdzie nam zapłacić ponad 40 złotych.
Opinie
Ten kto miał okazję spróbować miodu wrzosowego, doskonale wie, jak bardzo wartościowym jest on produktem pszczelim. Dla wielu osób smak i konsystencja tego miodu przypomina czasy dzieciństwa, kiedy to mogli raczyć się prawdziwym miodem prosto z pasieki dziadka. Miód najlepiej smakuje na surowo na kanapce, w połączeniu z orzechami czy też jako dodatek do lodów. Ta aromatyczna słodycz okazuje się być niezwykle pomocna przy różnego typu stanach zapalnych, szczególnie dróg moczowych, prostaty i jelit. Dodany do potraw nadaje im niepowtarzalnego i oryginalnego smaku. Wystarczy spożywać dziennie zaledwie dwie łyżeczki tego daru natury, aby znacząco podnieść odporność organizmu, wygładzić skórę i wspomóc mięsień sercowy.
Szczerze, to nawet nie wiedziałam, że istnieje miód wrzosowy, Muszę spróbować tyle dobroci!