Tarczyca bajkalska – zioło o zasłużonym rozgłosie

tarczyca bajkalskaModa na to, co naturalne zagościła na dobre w wielu domach. Dotyczy to zarówno żywności, jak i kosmetyków, ubrań, czy leków.W obszarze leczenia widać to na przykładzie choćby zwiększonego popytu na zioła i rozmaite naturalne preparaty. Dobrze znane nam produkty ziołowe na nowo wracają do łask, a niektóre z nich, tak jak w przypadku tarczycy bajkalskiej, zaczynamy dopiero odkrywać. Dzieje się to z olbrzymią korzyścią dla zdrowia i urody osób chętnie sięgających po zioła oraz po produkty powstałe na ich bazie.

W ostatnim czasie duży rozgłos zyskała wspomniana tarczyca bajkalska. Wiele osób sięgnęło po nią z uwagi na przypisywane jej właściwości, o których opowiemy za chwilę. Szybko przekonacie się, że rozgłos ten jest w pełni zasłużony.

Trochę tradycji…

Roślina, którą odkryła dla siebie stosunkowo niedawno społeczność europejska, wywodzi się z chińskiej tradycji, gdzie stosowano ją w medycynie ludowej. W Europie znany był jednak odpowiednik tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis Georgi), czyli tarczyca pospolita (Scutellaria galericulata L). Tarczyca pospolita używana była jako środek na uspokojenie oraz wzmocnienie, a także działała ona moczopędnie i przeciwgorączkowo.

W ludowym zastosowaniu używano przede wszystkim ziela tarczycy pospolitej w celu likwidowania szeregu dolegliwości. W wielu kwestiach zarówno jedna, jak i druga tarczyca wykazują mnóstwo podobieństw. Niemniej jednak, tarczyca bajkalska została dokładnie przebadana przez naukowców, co za tym idzie dogłębnie poznano jej właściwości.

Pochodzenie, wygląd i uprawa

Tarczyca bajkalska, czyli z łaciny Scutellaria baicalensis Georgi (z angielskiego Scullcap, niemieckiego Baikal-Helmkraut, chin. Huang Qin) jest niewysoką rośliną wieloletnią pochodzącą z rodziny Labiatae, czyli tej samej, z której pochodzi mięta. Osiąga ona średnio wysokość między 25 a 60 cm, choć znane są przypadki tarczycy o wysokości ponad 1 metra. Kwitnie w okresie od czerwca do września, wtedy też odbywają się jej zbiory.

Roślina pochodzi z terenów Azji – Syberii, Zabajkala, Nadmorskiego Kraju, Mongolii, Japonii oraz Chin. Właśnie pochodzeniu z terenów nadbajkalskich zawdzięcza ona drugi człon swojej nazwy.

W przeszłości tarczycę bajkalską podawano jako środek na pogryzienia przez dzikie zwierzęta oraz przeciwdziałający wściekliźnie. Chętnie stosowano ją również na kobiece przypadłości, a także wykorzystywano jako środek uspokajający. Dziś zmodyfikowano znacznie zastosowanie tej cennej dla zdrowia rośliny, przypisując jej rozmaite właściwości.

Co zawiera?

Pośród rozmaitych składników tarczycy, na szczególną uwagę zasługują flawonoidy, wśród których szczególnie ważną rolę odgrywa: bajkalina, a także wogonina i scutellareina. Ponadto to źródło fitosteroli oraz kwasu benzoesowego.

Dzięki szczególnemu składowi tarczycy, a także właściwościom jakie wykazuje, roślina ta w szczegółowy sposób została przebadana przez naukowców, co z kolei sprawiło, iż znane są dokładnie jej właściwości lecznicze.

Działanie i zastosowanie

Tarczyca bajkalska wykazuje znakomite działanie lecznicze. Ma ona niezwykle szerokie zastosowanie medyczne, a główne działania można określić jako:

 • przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne
 • przeciwzapalne i przeciwartretyczne
 • żółciopędne i antyhepatotoksyczne
 • przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe
 • krążeniowe, nasercowe i hipotensyjne
 • antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe
 • sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne
 • przeciwnowotworowe
 • przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
 • przeciwgrzybicze
 • kosmetyczne

Zioło to ma olbrzymią ilość zastosowań. Poza wcześniej wymienionymi można wskazać ponadto właściwości ułatwiające zasypianie, czy antynowotworowe. Znane i szczególnie cenione są jej własności przeciwdziałające przygnębieniu i stresowi, czy przeciwgorączkowe oraz zmniejszające poziom cholesterolu. Pomaga też obniżyć poziom ciśnienia, a nadto usuwa szkodliwe dla organizmu substancje, w tym toksyny. To środek, który warto stosować przy chorobie żył, zmniejsza bowiem żylaki, a także redukuje wybroczyny i poprawia krążenie.

Najsilniejsze są jednak przede wszystkim jej właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Wśród licznych zastosowań rośliny, uwagę przykuwa przede wszystkim jej podobne do waleriany działanie. Tarczycę bajkalską z powodzeniem można więc stosować do celów uspokajających i odprężających oraz podawać w stanach przygnębienia i silnego stresu. Co niezwykle istotne, jej zażywanie nie wywołuje senności, ani nie spowalnia organizmu.

Po roślinę tę powinni sięgnąć też ludzie cierpiący z powodu skurczów mięśni. To środek, jaki działa skutecznie w walce z zespołem niespokojnych nóg, czy syndromem PMS. Zawdzięczamy to działaniu rozluźniającemu i odprężającemu tarczycy bajkalskiej. To jednak nie koniec pozytywnych cech tarczycy, która odznacza się dużą skutecznością działania w kosmetyce. Jej właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne sprawiły, iż zioło to chętnie dodaje się do kosmetyków. Wykorzystywana jest przede wszystkim do wybielania skóry oraz do jej rozjaśniania. Często stosuje się ją do wybielania piegów i przebarwień. Ponadto hamuje ona starzenie skóry, działa przeciwtrądzikowo oraz regeneruje skórę.

Występowanie w tarczycy bajkalskiej bajkaliny oraz bajkaleiny wpływa na skuteczne leczenie astmy, bronchitów oraz chorób alergicznych. Składniki te efektywnie działają też przy ostrych oraz przewlekłych stanach zapalnych, wykazując wysoką skuteczność leczniczą.

Regularne stosowanie tarczycy bajkalskiej przynosi dużą efektywność w łagodzeniu napięcia mięśni, likwidacji przeziębień, usuwaniu grzybów, wirusów oraz bakterii i wolnych rodników, działaniu przeciwnowotworowym oraz zahamowaniu stanów alergicznych. Roślina ta ponadto zapobiega powstawaniu miażdżycy oraz poprawia stan układu naczyniowego.

Cudowna bajkalina – co to jest?

Wspominana już wielokrotnie bajkalina jest silnym antyoksydantem, który chroni komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym wyjątkowo niebezpiecznym dla organizmu. Tym samym bajkalina oraz tarczyca pospolita wspomagają organizm w walce z groźnymi chorobami, które mogą wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci. Bajkalina znakomicie hamuje chorobę Parkinsona oraz Alzheimera, jak również zwalcza niektóre nowotwory. Substancja ta jest też wykorzystywana bardzo często w roli środka na uspokojenie oraz przeciwlękowego.

Jak należy stosować?

Sięgając po tarczycę bajkalską należy trzymać się przede wszystkim zaleceń parzenia w sposób podany przez producenta. Dawkowanie jest rozmaite dla różnych grup ludzi. Najogólniej stosuje się zioła suche około 3 razy dziennie, a także napary, czy nalewki.

Najczęściej tarczycę bajkalską stosuje się w proporcjach jedna łyżka na jedną szklankę wody. Przygotować należy odwar – zalać wodą, zaparzyć i odczekać do wystygnięcia. W ten prosty sposób powstaje odwar gotowy do bezpośredniego spożycia. Warto wspomnieć, iż jest on całkowicie nietoksyczny.

Jeśli gotujemy korzeń, należy zalać go wrzątkiem, odstawić na 10 minut, po czym wypić tak przygotowany odwar. Pamiętać należy jednak, jeśli hodujemy tarczycę bajkalską sami, iż zastosowanie w ziołolecznictwie mają wyłącznie rośliny 3- oraz 4-letnie.

Podsumowanie informacji o tarczycy bajkalskiej

Tarczyca pospolita jest niepozorną rośliną osiągającą wysokość 25- 60 cm, która wykazuje szerokie właściwości prozdrowotne. Bogactwo zawartych w tarczycy flawonoidów, wśród których szczególne miejsce zajmuje bajkalina będąca silnym antyoksydantem, sprawia, że roślina ta działa przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie. Zioło to posiada również właściwości przeciwalergiczne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne.

Tarczyca bajkalska znalazła zastosowanie także w branży kosmetycznej. Ze względu na jej właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne chętnie dodawana jest do kosmetyków rozjaśniających skórę, przeciwtrądzikowych oraz regenerujących.


OPINIE i KOMENTARZE

12345 (Na razie brak ocen)
Loading...
 1. Jameswen napisał(a):

  Doskonale trafiony wpis.
  Swietna informacja.
  Przenikliwy i dobrze zrobiony artykuł.

Dodaj komentarz