Pokrzywa – przeciwwskazania do stosowania

pokrzywa skutki uboczneZnana ze swoich wyjątkowych właściwości prozdrowotnych pokrzywa to roślina, którą bardzo mocno doceniono w ziołolecznictwie oraz w kosmetyce.O ile jednak w literaturze znajduje się bardzo dużo informacji na temat pozytywnego działania pokrzywy, o tyle trudniej znaleźć użyteczne i sprawdzone wiadomości na temat przeciwwskazań. Z tego też powodu postanowiliśmy się zająć tym właśnie zagadnieniem. Opowiemy pokrótce, jakie są przeciwwskazania do stosowania pokrzywy. Warto zapoznać się z naszym artykułem, bo podobnie jak w przypadku innych roślin i ziół, obok zalet, z całą pewnością i pokrzywa ma przeciwwskazania do stosowania.

Zalecana ostrożność i przeciwwskazania

Zarówno pokrzywa zwyczajna, jak i pokrzywa indyjska kryją w sobie cenne dla zdrowia substancje. Od wielu lat rośliny te wykorzystywane były w medycynie ludowej, zwłaszcza do łagodzenia chorób reumatycznych, czy dla wzmacniania odporności. To oczywiście zaledwie część właściwości, jakie posiada pokrzywa. Działanie jej jest o wiele szersze i bogatsze, o czym można przeczytać w naszych artykułach.

  • dla kobiet w ciąży i karmiących

Ciąża oraz karmienie piersią to ten okres w życiu, podczas którego panie powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu rozmaitych preparatów, w tym i tych z pokrzywy. Ma to oczywiście związek z koniecznością szczególnego zadbania zarówno o zdrowie matki, jak i dziecka, zarówno w okresie płodowym, jak i już po urodzeniu – dieta matki powinna być szczególnie przemyślana i zrównoważona. Herbata z pokrzywy może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, stąd lepiej nie stosować jej bez wyraźnego wskazania lekarza ani w czasie ciąży, ani w trakcie karmienia piersią.

pokrzywa przeciwwskazania

  • sok z pokrzyw u kobiet

Zarówno sok, herbata, jak i inne napary z pokrzywy nie powinny być spożywane przez panie, które cierpią na tak zwane dolegliwości kobiece. Szczególnie odradza się naparów tym paniom, które chorują na nowotwór macicy, cysty, polipy wraz z krwotokami z dróg rodnych, i tym podobne.

  • napar z pokrzywy

Poza wymienionymi już grupami osób, którym odradzana jest pokrzywę, przeciwwskazania odnotowuje się również w przypadku cukrzyków, osób przewlekle chorujących na nerki, a także leczących się chirurgicznie. Powód jest dość prozaiczny – pokrzywa może wzmagać działanie niektórych leków, na przykład preparatów przeciwcukrzycowych. Kontaktu z naparami z pokrzywy powinni także unikać alergicy, u których wywołać może ona wysypkę, a także spowodować podrażnienie żołądka.


OPINIE i KOMENTARZE

12345 (Na razie brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz